Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Diabetul schimba vieți! În Bine!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postasiral08, on 14 septembrie 2023 - 20:23, said:

Bună seara tuturor.
Cu voia dumneavoastră, as dori sa va împărtășesc experienta mea legata de aceasta boala, de care aud din ce în ce mai des.
Am 47 de ani, iar în martie 2022 la un banal control de medicina muncii, printre întrebările clasice și o tensiune, mi-a zis doamna doctor, hai sa va iau și o glicemie. M-am panicat
...

Dar Dvs nu va faceati analize si inainte, macar la cativa ani, la medicul d efamilie? De cati ani aveti surplus de greutate? Cam ce mancati de obicei? Si cata miscare faceati /faceti acum? Multumesc.

Edited by aaaa4567, 15 September 2023 - 00:51.


#20
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostNelsonMandravela, on 14 septembrie 2023 - 21:25, said:

Sioforul inițial era prescris ca antibiotic, cu efecte asupra ecologiei intestinului. Abia după aia a ieșit la iveală că scade și glicemia, și a fost reprofilat pentru diabet.
Deci este doar încă una din soluțiile foarte imperfecte oferite de medicina mainstream, fiindcă are și efecte autoimune, predispune către lupus, scade nivelul de B12.

Însă sunt alte metode, fără efecte secundare care scad glicemia, și chiar sunt nenumărate cercetări care demonstrează inversarea diabetului în doar 30 de zile. Adică tocmai carbohidrații din cartofi și cereale etc, schimbă microbiomul și inactivează vit B1, cu rol critic pentru procesarea carbohidraților. Ei, mai pot fi puse pe listă si epuizarea rezervelor de crom, magneziu samd.

Însă cum lucrează medicina pentru sclaveți? Psihiatrii de ex bagă mare cu antipsihotice. Astea alterează microbiomul și cresc rezistența la insulină, iar apoi vine diabetologul și zice, ia niște metformină (siofor adică), că te-ai făcut cât un tanc! Care la rândul ei schimbă microbiomul în altă direcție, iar oamenii iau din ce în ce mai multe hapuri, până la ziua de apoi Posted Image
Cunosc pe unul care s-a tratat cu ""bureni bio""pana i-a taiat piciorul,sa lasam elucubratiile in cazul diabet zaharat tip I si II

View Postaaaa4567, on 15 septembrie 2023 - 00:49, said:

Dar Dvs nu va faceati analize si inainte, macar la cativa ani, la medicul d efamilie? De cati ani aveti surplus de greutate? Cam ce mancati de obicei? Si cata miscare faceati /faceti acum? Multumesc.
Pui niste intrebari cam ..................Posted Image

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postasiral08, on 14 septembrie 2023 - 20:23, said:

Diabetul schimba vieți! În Bine!

Nope, nu diabetul

Sperietura, disciplina, motivatia, tenacitatea

#22
asiral08

asiral08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2012
Va mulțumesc tuturor pentru încurajări. Nu m-aș putea numi un exemplu, asta din cauza faptului ca nu trebuia sa ajung la o asemenea greutate. Mi-am scris povestea, pentru acele persoane care au trecut și poate vor trece prin acel șoc. Eu am primit o "palma" de la viata, care m-a trezit și m-a făcut să-mi dau seama ca viata încă poate fi trăită. După cum ziceam în cealaltă postare din iunie 2020 m-am simțit super obosita, extenuata, simțeam ca viata trece cu viteza prin mine, și uneori chiar ma gândeam ca eu nu mai pot trai în ritmul ala. Acum, la 40 de kg mai târziu, sunt un alt om. Nu mai simt vârsta. Ziceam mereu pe vremea aia: ei, am 40 și... Mi-am trăit viata. Dar uite ca nu e asa. Viata e frumoasa! Am analizele în parametri normali, toate acele chenare au dispărut. M-am temut de rinichi, mi-am făcut un ecograf, cu excepția ficatului care încă e gras, restul organelor sunt în regula.
Și pentru ca m-ați întrebat ce-am făcut de-am slăbit o sa va povestesc. Disciplina în alimentație, mișcare cât mai multa, fac o mica paranteza(la început, în martie 2022 dădeam ture în jurul casei, facem o tura ma odihneam puțin. Încercam dimineața sa merg puțin pe jos, facem câțiva pași. După un timp am început sa merg km. Sa fac putina gimnastica prin casa, exerciții simple, sa joc badminton, ore-n șir, fără sa obosesc, sa joc tenis de masa, la fel ore în șir... Etc.  Și acum sa trecem la alimentatie:
În primul rand apa a fost și este prietena mea. Eu înainte nu cred ca beam mai mult de un pahar de apa pe zi. Acum, poate beau chiar și 4 litri de apa pe zi.
În al doilea rand contează foarte mult sa respectam un orar. Eu mi l-am stabilit în funcție de pauza de masa de la birou și de ora la care ajung acasă. Asa ca iată ce mănânc.
Dimineața o cafea fără zahar și 1 litru de apa.  La birou beau un ceai fără zahar și alt litru de apa. La ora 10.00 mănânc doua mere. La ora 12.00 mănânc 2-3 felii de pâine prăjită (graham, sunt destul de micuțe feliile) cu brânză telemea, doua felii de șuncă de pui și salata verde, sau roșii, castraveți, ridichi etc.
La ora 14.00 mănânc alte doua mere.
Iar la ora 17.30-18.00 când ajung acasă mănânc mâncare gătită (o ciorba slaba, piept de pui la cuptor. De exemplu îmi fac o tava de piept de pui la cuptor, iar zilnic îmi scot câteva bucatele și mi le incalzesc in airfryer. Completez cu apa și cam asta este meniul meu. L-am reînceput de doua săptămâni. As vrea sa ajung la 95. Am avut o perioada destul de lunga în care acul cantarului nu s-a mai miscat, a rămas la 101....102...ba la un moment dat începuse sa crească. Dar e drept, ma relaxasem, începusem sa nu mai țin regimul atât de strict. Acum s-a activat din nou ambiția și știu ca voi reuși sa ajung la kilogramele pe care mi le-am propus.
Mult succes tuturor și va mulțumesc încă o data pentru încurajări!


#23
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Ce inaltime aveti?

#24
asiral08

asiral08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2012
166. Știu ca mai am de lucrat.

#25
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Daca crezi ca diabetul schimba vieti in bine, mai asteapta cativa ani sa vezi cat de cumplit e binele ala.

#26
AlexR2007

AlexR2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.03.2007
Recomand cartea "Revolutia Glucozei". Am citit o parte din ea si mi se pare excelenta, parca se clarifica tot ce tine de zahar, glucoza, etc.

#27
asiral08

asiral08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2012
@tipiric. Sunt convinsa ca aceasta boala face ravagii. Am citit multe povesti triste, am cunoscut persoana care a murit după 3 amputari. Eu mi-am exprimat părerea și știu ca dacă n-ar fi fost descoperit atunci, as fi continuat cu mâncatul haotic.

#28
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Foloseste aplicatia My fitness pal pe android si IOS. Cu ea poti vedea numarul de calorii, zaharuri, grasimi, proteine samd.

Zilnic vezi daca te incadrezi in numarul de calorii si zaharuri din alimentatie deoarece si legumele au zaharuri mai putin cele de culoare verde.

De cand folosesc aplicatia am slabit 16 kg in 3 luni si jumatate.

Acum am o alimentatie bazata pe legume si fructe si peste (de 2-3 ori pe saptamana). :)

Edited by alseeme, 15 September 2023 - 10:57.


#29
asiral08

asiral08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2012
Am folosit aplicația eat and track. M-a ajutat foarte mult.

#30
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Mare atentie!!!!!!
FARA PASTILE VA INDREPTATI SPRE DEZASTRU
Sotia are de 25 de ani diabet tip II ,deci stiu despre ce este vorba

Edited by Karhu, 16 September 2023 - 06:51.
Editare culoare font


#31
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postasiral08, on 14 septembrie 2023 - 20:23, said:

Bună seara tuturor.
Cu voia dumneavoastră, as dori sa va împărtășesc experienta mea legata de aceasta boala, de care aud din ce în ce mai des.
Am 47 de ani, iar în martie 2022 la un banal control de medicina muncii, printre întrebările clasice și o tensiune, mi-a zis doamna doctor, hai sa va iau și o glicemie. M-am panicat puțin, eu fiind tratata toată viata de dr. Google și de farmaciști. După ce-am fost înțepata regulamentar în deget, o aud pe asistenta scoțând un hiiii! Ii arata doamnei doctor aparatul iar aceasta, scoate aceeași interjectie. Panicata întreb cât e. Doamna asistent îmi arata aparatul unde stătea scris 421. În ziua aia mâncasem de dimineață un croissant și băusem o cafea, cu zahar bineînțeles, dar totuși glicemia aia nu a putut fi influențată doar de aceste alimente. În momentul acela am conștientizat cât de grava este situația și-am decis ca trebuie sa renunț la mâncatul mult și haotic, la patiserii, la mezeluri și la dulciuri. Trebuie sa precizez ca în perioada pandemiei o luasem razna rău de tot. Nu mai știam ce e aia senzație de foame. Mâncăm orice, oricât, la orice ora. Începusem sa acumulez kilograme, îmi cumpărăm haine cu muuuulte x-uri în fata l-ului. Mișcare nu făceam deloc. Fac acum o mica paranteza, în luna iunie 2020, în plina pandemie, am început sa simt o oboseala acuta. Mi-era foarte greu sa merg, sa ma spăl pe cap, ma dureau bratele când le ridicam deasupra capului. Ma urcam în mașină din fata porții, coboram în fata biroului și retur. Lucrez în domeniul economic, asa ca munca mea implica statul în fund în fata unui calculator, la birou evitam pe cât posibil miscarea, acasă la fel, sa nu care cumva sa fac doua drumuri(vorba bancului). Și aceasta oboseala de care va spuneam n-a vrut deloc sa cedeze, cred ca atunci s-a declanșat diabetul, ulterior citisem ca printre altele îți dă și senzatia de oboseala. Revenind la ziua fatidica de 8 martie, după ce-am conștientizat gravitatea lucrurilor, am avut o discuție cu multe persoane care aveau habar de aceasta boala și care m-au trimis de urgenta la un medic diabetolog. În 13 martie mi-am făcut analizele de sânge, care mi-au ieșit praf, începând de la glicemie, colesterol, trigliceride, acid uric etc, și continuând cu hemoglobina glicozilata care mi-a ieșit 10.94. În 18 martie m-am prezentat la medicul diabetolog cu analizele listate. Bineînțeles ca mi-a făcut carnet de diabet, unde mi-a trecut toate masuratorile, inclusiv greutatea, care la acel moment era de 140 kg, da da, ați citit bine. Am rugat-o pe dna doctor sa aibă încredere în mine, ca eu pot sa slăbesc și sa nu ma treacă pe insulina. Psihicul meu nu putea duce povara asta. Asa ca pentru început am trecut pe siofor. Doamna doctor mi-a explicat ca nu trebuie sa iau acel meniu ca pe o dieta, ci ca pe un stil de viata sănătos. Și uite asa cu multa multa ambiție, m-am prezentat la control după o luna cu 6 kg mai puțin. Din 3 în 3 luni mergeam la control, de fiecare data glicozilata era tot mai buna, kilogramele mai puține, long story short, la controlul din 05 iulie anul acesta am avut 101 kg și glicozilata de 5.36 și restul analizelor în parametri normali. Cu alte cuvinte cu ambiție și disciplina am reușit sa dau 40 kg. A fost greu? Nuuuu! Pentru ca pe măsură ce kilogramele scădeau, aveam o alta energie, puteam sa merg kilometri întregi pe jos fără a avea nicio problema. Puteam sa urc scările fără sa se impacienteze lumea ca fac vreun stop cardiorespirator, de atunci din martie 2022 nu am mai avut picioarele umflate, nu mai sunt obosita! Asa ca pot spune ca acest diabet mi-a schimbat viata! În bine! Ma bucur și eu de o plimbare fără sa tragă cineva de mine.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea. Va doresc o seara frumoasa. Aveti grija de viata voastră.
Eu sunt curios cum de ai reusit si ai avut ambitia sa slabesti atat de mult.Eu am 1.74,102 kg,si nu ma trage inima deloc sa ma pun serios pe slabit.Nu am analizele asa praf cum le-ai avut, insa daca as reveni la 75 de kg ar fi ceva...

#32
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005

View PostExcelsior01, on 15 septembrie 2023 - 20:16, said:


Eu sunt curios cum de ai reusit si ai avut ambitia sa slabesti atat de mult.Eu am 1.74,102 kg,si nu ma trage inima deloc sa ma pun serios pe slabit.Nu am analizele asa praf cum le-ai avut, insa daca as reveni la 75 de kg ar fi ceva...
Cumperi un cantar de bucatarie (electronic)de la eMAG si îți cântărești tot ce mănânci, renunti la dulciuri și tot ce înseamnă produse făinoase și adaugi totul în aplicația "My fitness Pal".
Doua săptămâni ar trebui sa consumi doar legume, iaurt și peste. După cele doua săptămâni o sa vezi ca vei slabi și totul da rezultate, după trebuie sa ai voința.
Eu luasem în greutate fiindcă lucrez de acasă si mâncam nesănătos.

#33
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

View PostFane, on 14 septembrie 2023 - 21:35, said:

NelsonMandravela, trebuia sa te faci medic!
Asta era programat de către babaci, dar tata a intrat pe mine cu biciul ca să mă pregătesc pentru medicină, și a obținut efectul contrar Posted Image
Mai bine așa, că dacă aș fi intrat în sistem înainte să ajung în punctul critic, ajungeam și eu pacient cu tratament pe viață.
Experiența vindecării pe cont propriu mi-a oferit șansa trezirii din somn. Nici acum nu sunt realmente awakened, dar am câteva șanse în plus față de restul ;)

View Postflorinellll, on 15 septembrie 2023 - 18:00, said:

blah... blah.. yada, yada
De fapt nu ai nimic de spus - dă sfertodoctismul pe dinafară. De ce sărăcia mea scrii cu roșu?

#34
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 04.09.2018
Nu m-ai plictisit (eu vb in numele meu), ma pasioneaza domeniu si citesc si 3 pagini daca e, altfel nu raspund pe topic. Si tu cand scrii (nu doar aici, ci in general la orice subiect), scrii ptr cine este interesat de subiect, nu ptr cei ce nu sunt. Iar aia care sunt interesati nu se plictisesc oricat ai scrie, ca dovada ca citesc carti de 500 de pagini, deci nu iti face probleme ptr eventualii dezinteresati de subiect.
Poti sa ma intrebi ce vrei cand doresti, raspund.

Croissantul ala a influentat glicemia aia mare de dimineata, aveai deja diabet si ai mai bagat si un 80 g croissant care e deajuns de la un 250 o glicemie care poate o aveai daca nu mancai (in loc de sub 100) la 400 si ceva, la balega moale nu trebuie multa apa.
De la asta aveai oboseala aia, ai zis bine.

Eu zic ca puteai sa ai un stil de viata sanatos si fara diabet ! Schimbul asta nu e asa benefic, ca diabetul e o boala nasoala, okey, o tii bine sub control, glicata de 5,36 este de om sanatos (sub 5,7), bravo, insa nu iti da voie boala sa mananci nici moderat din toate cate ceva. Plus ca de multe ori boala asta poate avansa si daca ai grija.
Dar daca nu poftesti la nimic dulce sau altele, este bine si asa.
Puteai fara diabet in sens ca te puteai duce la un nutritionist sa iti dea un regim sanatos de mancat.
Deci eu nu pot zice f bine ca ti s-a intamplat.

La toti le e greu sa slabeasca, doar ca unii recunosc ca e greu, altii nu.
Tu daca zici ca nu a fost asa greu, de ce n-ai slabit pana in 2022 ? Ca nu zice ca nu vroiai sa fi slaba. Stiai si ce sa mananci ca netu e plin de din astea, stiai despre mai tot.
Oricum te felicit ca macar de frica te-ai pus la punct, dar e doar o parere ca de frica, dar eu iti zic sincer cam cum sunt multi.
Ca atunci cand vedeai ca tot iei in greutate, ai fi facut ceva daca era asa usor, nu ai fi ajuns la 140 de kg, mai ales ca era si mai usor daca luai doar 10 Kg in plus si luai masuri.

Si daca avanseaza (peste tot scrie ca e boala evolutiva), si in viitor trebuie insulina, atunci sa vezi cum e. Cu hipoglicemii, cu una, cu alta...
Dar sigur, poate sa nu evolueze.

Eu de ex am fost diagnosticat cu diabet tip 2 tot prin 2022 la 44 de an dupa doua teste de glicemie provocata in zile diferite. Eram slab, la 1,7 m aveam cam 66-67 Kg, miscare faceam o ora de bicla tare acasa 5-6 zile pe saptamana, insa eu am recunoscut ca nu pot sa stau pe regim si asta e, medicul a apreciat sinceritatea si mi-a dat insulina ca sa pot manca orice dar asa mai moderat. Si asa am facut, ca dovada ca m-am mentinut slab, ba am mai slabit, am acuma 65 desi in primavara aveam 61.
Iau Metformin 2000 mg/zi una dim una seara, si insulina in functie de carbo pe care-i pap din paine, etc. Glicata e 4,7.
La diagnostic glicata era 5,3 si glicemia bazala 120 in loc de sub 100, si a doua oara 114, parea un prediabet, dar testul cu glucoza a iesit de diabet de doua ori.

Dar na, una peste alta la tine este bine, esti pe drumul cel bun. Interesant ca doar cu Siofor (Metformin) esti asa bine chiar daca ai regim, dar e f bine.
Ptr mine insulina nu e problema, chiar ma amuza, am luat-o ca pe o aventura asa cum a zis medicul, ca sa nu imi fac rau psihic.
Dar m-a ajutat sa nu ma frustrez uneori.

#35
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 04.09.2018

View PostFane, on 14 septembrie 2023 - 21:09, said:

cred ca deja a renuntat daca a reusit sa slabeasca atat.
Da si nu, eu nu am renuntat la astea pe langa alimentatia sanatoasa si ammai slabit desi eram deja slab, depinde cate ar manca.
Insa e de admirat ca a renuntat la ele, este f bine sa renuntam la ele, sunt otrava zaharul si alimentele cu IG mare.

Uite, eu ieri, am mancat o casoleta de prajituri cu piersici si mere de 368 g, si am luat 905 Kcal la bord, e fatal, ce sa zic. Daca nu esti atent te faci cat casa poporului. Glicemia sa zici ca o tin cu insulina, dar numa belele in rest.
Nu te gandi ca 368 g e asa mult ca volum. Ard 2300 fara bicla si cam 2700-2800 cu. Dar..e putin si 2800.

Aseara 200 g paine cu 200 g Nutella, BUM 1650 Kcal. Ce dracu...
O placinta cu mere de 150 de g 540 Kcal, hai ca e bataie de joc. E mica aia ! Nu e exagerat de mult.

Faptul ca tine regimul (de fapt pardon, tine o alimentatie sanatoasa pe care trebuie sa o tina oricine), o scapa de belele, nu se ingrasa, nu pune presiune pe glicemie fara sa faca insulina rapida ptr asta, ca daca mananci orice, fara insulina esti terminoiu, nici o pastila nu face fata, are doar chestii nutritive, nu exista posibilitatea sa faca carii.
Insulina poate da hipo de poti sa ajungi la doamne doamne chiar daca faci ca la carte, poate da foame, o nebunie.
Insa ea este precis sanatoasa la cap, nu are probleme.

View PostTsunamii, on 15 septembrie 2023 - 05:19, said:

Nope, nu diabetul

Sperietura, disciplina, motivatia, tenacitatea
Bravos, asa este. Eu am fost sincer si i-am zis (sper sa nu se supere), daca era asa usor sa slabeasca si sa tina regim, l-ar fi tinut de dinainte.
Pai este asa:

1 - Frica de complicatii, asta a fost prima aparuta.
2 - In urma fricii a aparut motivatia ca sa se fereasca de complicatii.
3 - Motivatia a dus la disciplina si tenacitate pentru a atinge scopul dorit.

Si nu avea incotro, ca de insulina nu vrea sa auda, fara insulina si fara regim era jale, a ales ce putea face.
Bine, la ea era ceva in plus de facut, sa slabeasca, de fapt asta e mult mai greu decat doar de a tine glicemiile bune si a tine regim, ca la slabeala trebe sa mananci mai putin decat un diabetic care trebuie doar sa se mentina in greutate. Deci regimul ei e mai drastic la kcalorii.
Mie imi era frica de vedere, sa nu cumva sa am prob cu vederea. Mai ales ca, medicul a zis ca exista persoane la care problemele sau chiar orbirea apar brusc, chiar daca pana atunci vedeai bine, asta m-a cam ingrozit.
Cum se poate intampla asta nu inteleg, ca degradarea aparatului ocular incepe lent, cum naiba vezi foarte bine.

View Postantic, on 14 septembrie 2023 - 21:19, said:

Mă tot documentez și pe măsură ce citesc mă crucesc de cât zahăr putem să îngurgităm fără sa știm.
Nu mă refer la zahărul pus în cafea,  ceai,  la dulciuri, înghețate, sucuri, la glucidele din produsele de patiserie.  Sau pâine.   Nope!  
Astea sunt simplu de eliminat din alimentație pentru că sunt dulci sau știi că au factor glicemic mare.  Îți propui să le elimini de tot și dacă ai ambâț, le dai deoparte

Problema este că se pune zahăr în aproape orice aliment procesat.  
Incredibil de stupid, dar real.

Răul cel mare vine atunci când dai la o parte și vezi că nu mai rămâne aproape nimic comestibil în comerț.
Vrei, nu vrei,  trebuie să revii la bucătărie tradițională,  să gătești sau să ți se gătească special pentru a elimina cât mai mult zahăr și ingrediente cu factor glicemic mare.
Dacă ai timp sau dacă are cine să aibă grijă de tine.
Dacă nu ai,  atunci ești în pom.
Acuma depinde, este relativ. In mod normal trebuie sa renuntam total la zahar, dar totusi daca e peste tot, putem trai cu asta, nu e asa grav.
Daca eliminam dulciurile, patiseria, sucuri, ai rezolvat 95 % din problema.
Sau hai la patiserie admitem dar asa mai rar patiserie cu branza sarata.

La restul nu mai conteaza ca se pune zahar, ca nu se pune mult, ca altfel erau toate produsele alea dulci, si nu sunt. Daca nu ai diabet nu e o problema, si nici daca ai, nu stiu daca cantitatile alea infime au vreo influenta.
Vrem nu vrem, trebuie sa ne adaptam la o cantitate mica de zahar care se baga peste tot. Ca ala nu face rau.
De ex nu mananci Ketchup sau sos cu zahar, ca alea au mai mult zahar. Mananci un sos de rosii chiar si cumparat. Sau chiar bulion, ca e bun si ala sa pui pe un salam daca vrei.

Iar daca la diabet iti face rau si cantitatea aia f mica de zahar, o unitate de insulina rapida sau cum ar zice medicul, ar rezolva problema, o unitate este o cantitate neglijabila.

Mai rau stii ce e ? Amidonul din paine, cartofi, paste, orez. Ca fie zahar sau amidon e tot una, in final in organism se sparg in glucoza si fructoza ambele, deci au acelasi efect pe glicemie, aceleasi kcal.
Ca alea is de mancat, si in general de foame tine painea.

Zaharul face carii, insa daca te speli pe dinti imediat dupa masa, nu mai faci, nu doar dim si seara.

View Postalexandrualexww2, on 14 septembrie 2023 - 22:32, said:

Si mie mi-a gasit 130 prima zi la medicina muncii, a 2-a zi dimineata dupa o cura cu apa si credeam ca o sa iasa ok 133 si 140.

M-au trimis la diabetolog, glicata 6.34, si dimineata in sange 113 glicemia.

Dupa 3 luni de spaima si keto, glicata 5.74 si 96 glicemia : ). de la 1.92 metri si 184 kg la 166 si continui cu One meal a dat 18-20 de ore fasting + keto : )

Keto si medicina muncii mi-a schimbat viata, medicul de medicina muncii mi-a salvat viata.

Singura mea problema ramane acum acidul uric...care da guta 9.48....de la keto a crescut si e greu sa consumi putine purine. NU UITA DE purine ai grija ce mananci gura e ireversibila daca dai in ea.
Pai stai asa, faptul ca era nevoie de Keto nu era deloc okey, tu aveai diabet daca-ti iesea de doua ori peste 126, si prediabet 113 ala.
Glicata arata prediabet clar.
Ca sa fi okey adica sa nu ai boala, trebuie sa ai valori bune cu alimentatie moderata dar din toate, nu keto. Sa ai un 250 carbo/zi din alimente cu IG mic.
Stii ca 50 % din kcal meselor pe o zi trebuie sa fie din carbo.

Ca vrei sa ti Keto, e okey, nu e problema, mergi asa, insa ziceam ca idee, ca nu inseamna ca nu ai nimic. Da, ti-a salvat viata medicul ala, ca altfel nu aflai si se agrava treaba.

Si dupa trei luni aveai prediabet, glicata de la 5,7 inclusiv in sus.
Bravo si tie, tine-o tot asa daca poti.

View PostDorel-Jefuitorul, on 14 septembrie 2023 - 23:14, said:

Felicitari si tie, insa vezi din cand in cand cum sunt rinichii, printre noi nu sunt oameni care sa fi slabit (cand spun slabit nu ma refer la 10 kile), cu keto si fasting (doar nevasta-mea este), ceilalti au slabit cu diverse (majoritatea cu operatii, injectii etc. ) toti au avut probleme cu rinchii si nevasta-mea si ceilalti.
Eu nu am avut probleme cu rinichii, am slabit de la 90 la 66,7 in 2016. Si de cate ori am reslabit si inainte, nu am avut probleme cu rinichii, analizele au iesit f bine, si ecografiile.
Nu prea vad o legatura intre slabit si rinichi, explica putin logica daca vrei.

View PostExcelsior01, on 15 septembrie 2023 - 20:16, said:

Eu sunt curios cum de ai reusit si ai avut ambitia sa slabesti atat de mult.Eu am 1.74,102 kg,si nu ma trage inima deloc sa ma pun serios pe slabit.Nu am analizele asa praf cum le-ai avut, insa daca as reveni la 75 de kg ar fi ceva...
Si daca ti-as zice ca intr-un an orbesti daca nu slabesti, oare te-o trage inima ?! Bine, sa stii si tu ca am zis corect, nu sa aberez. Deci ai raspunsul. Daca ai fi in situatia ei, ai slabi si tu.
Nu te trage inima ca merge si asa, cel putin deocamdata.

Pe mine nu ma pun ca-s cu capul, nici eu nu reusesc sa slabesc tot din lipsa tragere de inima, acuma am 65 Kg si vreau sa ajung la 61 cel mult.

View Postalseeme, on 15 septembrie 2023 - 22:37, said:

Cumperi un cantar de bucatarie (electronic)de la eMAG si îți cântărești tot ce mănânci, renunti la dulciuri și tot ce înseamnă produse făinoase și adaugi totul în aplicația "My fitness Pal".
Doua săptămâni ar trebui sa consumi doar legume, iaurt și peste. După cele doua săptămâni o sa vezi ca vei slabi și totul da rezultate, după trebuie sa ai voința.
Eu luasem în greutate fiindcă lucrez de acasă si mâncam nesănătos.
Eu am luat cantar mai profi cu afisaj lateral, cantaresc tot si stiu exact cate kcal/zi mananc. Si daca mananc nesanatos, daca nu sar de kcal admise, nu ma ingras.
Insa sigur ca de preferat sa evitam ptr ca in volum mic ai kcal f multe.
Sau si daca ma ingras dar stiu exact cat, ce si cum. Ca de ex daca iei 300 g, cantarul de camera nu-ti arata, dar calculul iti arata.
Ca masuri trebuiesc luate chiar inainte de a lua un kil. Tine cont ca un kil il dai jos in 10 zile cam la un regim mediu de slabit.

Cantarul nu arata ptr ca oricum ai fluctuatii de greutate si de 1 kil de la o zi la alta, de la apa, etc. Nu te prinzi care e cresterea sau scaderea reala in greutate din grasime, si te fura.

Edited by MinettoMatoi, 16 September 2023 - 14:17.


#36
asiral08

asiral08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2012
@MinettoMatoi.iti mulțumesc pentru răspunsurile elaborate. Se vede ca ai studiat cauzele și efectele acestei boli. De ce nu am slăbit pana atunci? N-am un răspuns anume. Cert e ca n-am vrut, îmi plăcea sa mănânc, după cum ziceam mai sus, eu nici măcar nu mai știam cum e senzația de foame. Intram în magazinul cu de toate care era în drum spre casa, și ma panicam când nu vedeam pizza în vitrina. Nu aveți pizza??? Ba da, acum o scoatem din cuptor, ei si de bucurie ca am găsit pizza, mai luam și doua trei merdenele, poate și un minipateu cu brânză, hai și un hencles ca nu e asa dulce, și uite asa îmi petreceam eu seara în fata televizorului. Nici măcar nu mi-a trecut prin cap ca as putea avea diabet, am pus totul în cârcă covid ului. Știu, nu am fost chiar cel mai ascuțit creion din penar în perioada aia, dar "palma" primita atunci m-a făcut sa conștientizez ca vreau sa trăiesc. Acum ca pot sa ma mișc în voie, ca pot urca dealuri, ca pot face drumeții lungi, trăgând eu de alții ma face sa-mi crească inima. Ziceam și mai sus, ca nu sunt un exemplu de urmat, ca nu trebuia sa ajung în halul ala, dar am vrut sa arat ca se poate, nu e ușor sa slăbești, ca dacă ar fi ușor, am fi toți modele pentru Botezatu! Dar faptul ca în fiecare dimineață când ma urcam pe cantar vedeam tot mai puține kilograme m-a ambiționat foarte tare. Dacă o pereche de pantaloni ajungeau să-mi fie puțin larguti, ii făceam pachet și-i dădeam, la fel și cu tricourile, puloverele. Mi-am schimbat garderoba, a fost o satisfacție mare când la o pereche de blugi, am constatat ca mai sunt alte 4 mărimi peste mărimea care mi-era mie bună. Înainte alegând xxxxxxxx-urile multe. Ceasul de la mana,la fel, din când în când mai scoteam doua trei zale, le aruncam direct, nu mai vreau sa fiu cum am fost. Cunosteam persoane care au diabet, persoane cu operații de amputare de asta mi-a fost cel mai frica în clipa în care am aflat ca am diabet. Știu ca e o boala perfida, care te lovește când nu te aștepți. Eu încerc să-l țin sub control prin alimentație, prin medicamentele care s-au înjumătățit acum și ma simt excelent. Știu ca mai am de dat jos multe kilograme, dar mai știu ca am ambiție și ca voi reuși sa fac ce mi-am propus. Îți doresc multă sănătate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate