Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Diabetul schimba vieți! În Bine!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Inteleg asta cu mancatul insa aveai totusi la mansarda o problema. Si zic asta din partea unuia care mananca mult, ca si eu sunt cu dulciurile, mancam si 5-6 placinte odata.
Ca mie la un moment dat nu imi mai venea sa mananc, nu mai intra daca luam pizza, dulciuri, si asa ma mentineam in greutate, deci de la sine, cand eram mai nasol la mansarda mancam mai mult si prostii, cand era mai bine disparea tenta de a manca.
La tine ramanea mereu tenta de a manca din pacate.

Ca daca bagai in gura si nu-ti mai placea mai mancai ? Acolo e cheia.
Eu niciodata nu am slabit si sa ma mentin a la long asa daca ma abtineam, m-am  mentinut cand de la sine nu mai puteam manca prostii.

Bine ca ti-ai dat seama ca e bine sa slabesti, dar cand aveai 140 Kg te mentineai acolo ? Sau cantarul urca mai departe ? In cat timp ai slabit 100 kile astea ?

De ex eu mancam si 20 de minieclere odata. Cand mi-a dat medicul meu trat de anxietate, acela a avut un efect secundar pe mancat, la 3 zile de cand am luat medicatia, m-am dus la bucatarie si am luat un miniecler, am muscat jumate din el si nu intra, era ca si cum mancasem 30 de din alea inainte cu 5 minute, nu mai avea gust, imi venea sa dau afara.
Deci la cap e smecherezul.

#38
asiral08

asiral08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2012
Cantarul sigur ar fi urcat, pentru ca nu mi-am pus problema ca vreau sa fac ceva sa slăbesc. Nici măcar n-am încercat. Pai am slăbit în felul urmator:
Și aici nu vorbesc din cărți, ci din caiet😀(cel de diabet)
18.03.2022 140 kg
13.04.2022 134
13.07.2022 116
12.10.2022 106
11.01.2023 104
05.04.2023 100
05.07.2023 100
După cum se vede a rămas acul cantarului blocat. Nu s-a mai mișcat. Creștea. Acum doua săptămâni am ajuns la 107, e drept, n-am mai ținut regimul atât de strict, am mâncat poate mai mult și mai divers. Era și frustrarea maxima ca nu mănânc și totuși nu reușesc sa scad sub 100.de doua trei săptămâni m-am apucat de aceeași dieta pe care am scris-o mai sus. Azi dimineață am ajuns la 100,1.
Si am zis ca nu vreau sa ma opresc decât la 95. Încercasem si fastingul, fără efect, acul nu de mișcă. Acum vad ca da roade.
Sănătate tuturor!


#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Ai avut 730 kcal/zi media in minus zilnic fata de cat ardeai, in cele 383 zile de cand aveai 140 si pana pe 5 aprilie 2023 cand aveai 100.
Dupa aia nu ai mai avut deficit caloric, de aia acul nu s-a mai miscat, nu conteaza ce ai mancat, de cate ori ai mancat. Ai mancat cat ardeai fara sa-ti dai seama.
Si daca faceai miscare, tot nu conteaza, ai mancat cat ardeai cu miscare cu tot.
Dupa aia ai mancat cat a trebuit ca sa slabesti.

Nu exista platou cum zic unii, si iar iti dau dovada, la Auschwiz toti care mancau cele 700 Kcal/zi doar, au ajuns piele si os, slabirea nu s-a oprit niciodata ! Apare platou cand nu mai respecta dieta fara sa isi dea seama.
Nazistii au stabilit 700 ca sa-i chinuie, sa crape lent. Un barbat arde cam 2200-2400 fara miscare in plus fata de cea uzuala, femeile cam 1500-1800 aproximativ, hai un 2000 maximorum.

Ca e asa, 1 Kg de grasime corporala are 7000 Kcal, tu ai avut deficit total 7000 x 40 = 280000 Kcal.
Astea le impartim la 383 zile si da 731 Kcal/zi in minus.
Eu zic ca sa simti tu notiunea, sa intelegi cum vine, verifica pe net ca 1 Kg de grasime corporala are 7000 kcalorii. In unele locuri e 7700, dar la mine testele au aratat 7000.

Frustrare nu are de ce sa te ia, vezi unde ai gresit si corectezi cu calm si se rezolva. Dar nu stiai care e treaba si te suparai. Doar sa vrei sa rezolvi, si ai reusit.

Nu te opresti la nici un 95 ! Ajungi la greutatea normala sub 66 neaparat. Ca daca poti sa ajungi la 95, de ce nu ajungi si la 60-62 ?! Si apoi te mentii asa. La mentinere ai voie mai mult sa mananci.
Daca te-ai apucat de treaba, sa o duci pana la cap.
Ca la 63 vei fi mai bine pe diabet ca la 95. Chiar daca sa zicem ca ai aceleasi glicemii, la 95 pancreasul se munceste mai mult ptr aceiasi glicemie fata de la 63 si da mai multa insulina, ca rez la insulina e mai mare la 95, si daca pancreasu lucra mai usor fiind mai slaba (poti verifica si informatia asta cu rezistenta la medicul tau intrebandu-l), infranezi cat se poate avansarea bolii sau chiar sa stopezi, desi nu garanteaza nimeni ce se intampla asta, dar la multi a mers.

Deci vointa, ambitie, optimism si vei fi brici.

Edited by MinettoMatoi, 16 September 2023 - 22:55.


#40
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 18.10.2011

 alseeme, on 15 septembrie 2023 - 22:37, said:

Cumperi un cantar de bucatarie (electronic)de la eMAG si îți cântărești tot ce mănânci, renunti la dulciuri și tot ce înseamnă produse făinoase și adaugi totul în aplicația "My fitness Pal".
Doua săptămâni ar trebui sa consumi doar legume, iaurt și peste. După cele doua săptămâni o sa vezi ca vei slabi și totul da rezultate, după trebuie sa ai voința.
Eu luasem în greutate fiindcă lucrez de acasă si mâncam nesănătos.
Nu stiu cum reusesc unii. Ce mancati intr-o zi? - cateva exemple...

#41
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 asiral08, on 15 septembrie 2023 - 05:26, said:

................Asa ca iată ce mănânc.
Dimineața o cafea fără zahar și 1 litru de apa.  La birou beau un ceai fără zahar și alt litru de apa. La ora 10.00 mănânc doua mere. La ora 12.00 mănânc 2-3 felii de pâine prăjită (graham, sunt destul de micuțe feliile) cu brânză telemea, doua felii de șuncă de pui și salata verde, sau roșii, castraveți, ridichi etc.
La ora 14.00 mănânc alte doua mere.
Iar la ora 17.30-18.00 când ajung acasă mănânc mâncare gătită (o ciorba slaba, piept de pui la cuptor. De exemplu îmi fac o tava de piept de pui la cuptor, iar zilnic îmi scot câteva bucatele și mi le incalzesc in airfryer. Completez cu apa și cam asta este meniul meu. L-am reînceput de doua săptămâni. As vrea sa ajung la 95. Am avut o perioada destul de lunga în care acul cantarului nu s-a mai miscat, a rămas la 101....102...ba la un moment dat începuse sa crească. Dar e drept, ma relaxasem, începusem sa nu mai țin regimul atât de strict. .....................

Eu cred că greșești cu cele 4 mere pe zi, sunt prea multe - merele alea conțin fructoză, care până la urmă este tot o formă de zahăr care îți crește glicemia.
Pe de altă parte îți mențin pofta de dulce și este foarte ușor să faci trecerea spre ceva cu zahăr cum ar fi o merdenea, o plăcintă etc.

 asiral08, on 16 septembrie 2023 - 17:46, said:

..................
05.04.2023 100
05.07.2023 100
După cum se vede a rămas acul cantarului blocat. Nu s-a mai mișcat. Creștea. Acum doua săptămâni am ajuns la 107, e drept, n-am mai ținut regimul atât de strict, am mâncat poate mai mult și mai divers. Era și frustrarea maxima ca nu mănânc și totuși nu reușesc sa scad sub 100.de doua trei săptămâni m-am apucat de aceeași dieta pe care am scris-o mai sus. Azi dimineață am ajuns la 100,1.
Si am zis ca nu vreau sa ma opresc decât la 95. Încercasem si fastingul, fără efect, acul nu de mișcă. Acum vad ca da roade.
Sănătate tuturor!

Aici este foarte mult de explicat, dar în medie corpul uman consumă cam 1calorie/kg corp/oră pur și simplu pentru a menține temperatura corpului, respirația și celelalte procese automate - adică un om de 100 Kg consumă 2400 calorii pe zi fără a face nicio activitate. La asta se mai adaugă la un om obișnuit maxim 25% consum caloric pentru activitățile pe care le facem, dar asta la un om activ, care muncește fizic, pentru că că la cei sedentari care eventual merg și ei 30 minute pe zi acest consum suplimentar este de poate 10 %.
Acest consum mediu de 1calorie/kg corp/oră este valabilă la un om cu greutate în limite normale, deoarece mușchii consumă cea mai multă energie și grăsimea consumă mult mai puțin. Adică 1 kg de mușchi din corp va consuma mult mai multă energie decât 1 kg de grăsime.
Tu la 166 cm probabil ar trebui să ai o greutate optimă de maxim 65 kg, deci la 100 kg încă ai 35 kg în plus.
Probabil ar trebui să ai un consum caloric mai mic de 1calorie/kg corp/oră, să spunem 0,8 deci ai avea un consum de 0,8x100 (kg) x 24 (ore) = 1920 + 10% (activități fizice) = 2.112 calorii pe zi - consum caloric la care teoretic te menții stabilă, adică nu slăbești.
Doar că metabolismul scade cu vârsta, după 25 de ani  - cam 10 % la fiecare 10 ani
Femeile au mai puțini mușchi decât bărbații și au un consum caloric mai mic - deci probabil cam la 1.700 calorii pe zi ar fi teoretic consumul caloric de menținere la 100 kg pentru o femeie sedentară, adică să nu slăbești și să nu te îngrași (sedentar înseamnă muncă de birou, faptul că mergi 3 - 4 km/zi este un lucru bun dar nu are așa mare consum caloric)

Asta ÎN TEORIE
În practică trebuie să înțelegi că scopul corpului este să supraviețuiască, iar grăsimea reprezintă o șansă la supraviețuire. Asta cu stocatul grăsimii este un proces automat, la fel ca respirația sau bătăile inimii. Și așa cum nu îți controlezi voluntar bătăile inimii așa nu îți poți controla voluntar nici procesul de folosire a grăsimilor din corp.
Atunci când slăbim corpul pierde multă grăsime și percepe asta ca pe o amenințare. Și atunci va face tot ce poate ca să păstreze această grăsime, de la a-ți da pofte pentru diverse mâncăruri până la scăderea metabolismului - iar metabolismul poate să scadă cu până la 40%
Dacă raportăm asta la calculul de mai sus vedem că 1.700 - 40 % (adică 680) = 1.020 calorii
Adică mai pe românește după o perioadă de slăbire accentuată este posibil ca corpul să scadă metabolismul astfel încât deși teoretic ai avea nevoie de 1700 calorii practic ai nevoie doar 1020.
Iar 1020 calorii este extrem de puțin și ca urmare a acestei scăderi metabolice sunt oameni care spun că mănâncă foarte puțin și nu mai reușesc să slăbească.
Ar mai fi multe de explicat dar părerea mea este că nu poți ține o dietă atât de restrictivă pentru o perioadă lungă. Te-aș sfătui să mergi la un nutriționist.

Referitor la mere și glicemie/insulină
Pentru că ai diabet probabil deja știi asta - și anume că orice celulă din corp se hrănește doar cu glucoză, când mâncăm ceva glicemia crește deoarece ajunge glucoza în sânge, pancreasul produce insulină, care este un fel de cheie care deschide celule pentru a intra glucoza.
Dacă celule nu au nevoie de energie pentru că deja au prea multă atunci corpul va produce și mai multă insulină, pentru a forța celula să se deschidă.
Iar dacă celulele nu pot primi acea energie ea se va depozita ca grăsime.
Când corpul stochează energie sub formă de grăsime nu poate consuma energie din depozitele de grăsime - astea sunt două procese opuse - adică atunci când corpul procesează ce ai mâncat nu va consuma din depozitele de grăsime
Problema este că urmare a acestor mecanisme automate despre care ți-am spus insulina crescută semnalizează creierului că exisîă energie în sistemul digestiv care să fie cosumată ori stocată și deci nu are rost să ia energie din depozitele de grăsime - chiar dacă în realitate nu există așa multă energie în sistemul digestiv
ori tu când mănânci merele alea îți crești glicemia și deci insulina mai mult decat dacă ai mânca carne (de ex.)
Oricum tu ai glicemia și implicit insulina mare pentru că ai diabet - iar insulina aia mare îi spune creierului că nu trebuie să ia energie din depozitele de grăsime.
este ca și cum la mașină ai apăsa pe accelerație și frănă în același timp - mașina merge, dar foarte greu
deci scopul tău ar trebuie să fie să ai o glicemie cât mai constantă, fără fluctuații și creșteri.

 MinettoMatoi, on 16 septembrie 2023 - 22:54, said:

...................
Nu exista platou cum zic unii, si iar iti dau dovada, la Auschwiz toti care mancau cele 700 Kcal/zi doar, au ajuns piele si os, slabirea nu s-a oprit niciodata ! Apare platou cand nu mai respecta dieta fara sa isi dea seama.
..............................

În medie corpul uman consumă cam 1calorie/kg corp/oră pur și simplu pentru a menține temperatura corpului, respirația și celelalte procese automate
Presupunem că în închisoare au fost aduși deținuți de 70 kg și au fost eliberați după 4 ani când aveau 40 Kg.

La 70 kg există un consum teoretic zilnic de 70 x 1 (calorie pe oră) x 24 (ore) = 1680 calorii pe zi.
Ei primeau doar 700 calorii/zi deci aveau un deficit de 1000 calorii/zi.
Adică slăbeau cam 1 kg la 8 zile, adică 4 kg pe lună.
Conform acestui calcul după 8 luni deja aveau cam 40 Kg.

La 40 kg există un consum teoretic de  40 x 1 (calorie pe oră) x 24 (ore) = 960 calorii pe zi.
Doar că ei primeau 700 calorii pe zi - deci cu 260 sub necesar.
Pentru a slăbi 1 kg este necesar să consumăm cu circa 8000 calorii mai puțin - adică la în fiecare lună acei oameni mai slăbeau câte 1 kg.
Asta ne arată că după 4 ani acei oameni ar fi trebuit să aibă 10 - 15 kg - ceea ce este imposibil - adică au supraviețuit cu 700 calorii/zi pentru că s-a întâmplat altceva - acel altceva este tocmai scăderea metabolismului - cunoscută popular ca faza de platou.  

Edited by spider8, 17 September 2023 - 07:16.


#42
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 19.02.2023

 Dorel-Jefuitorul, on 14 septembrie 2023 - 21:14, said:

Cel mai probabil erai prediabetica
Cu glicemie peste 400 nu mai esti prediabetic...

#43
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 aaaa4567, on 17 septembrie 2023 - 01:17, said:

Nu stiu cum reusesc unii. Ce mancati intr-o zi? - cateva exemple...
Eu de ex azi am mancat asa:

pe la 12 jumate ziua paine integrala Velpitar grau intreg, branza de intins pe paine din aia tartinabila, pepene rosu si 83 g dulceata de prune, 934 Kcalorii.
La 19,45 am  mancat cativa morcovi, paine integrala din aia cu branza tartinabila, 739 Kcal.
Deja am cam 1700 ! Si ard 2300.
Si mi se face iara foame pana ma culc.

Normal ca te miri cum reusesc unii, ca sincer si eu ma mir. Eu am reusit doar depinzand de perioada cand nu imi vine de la sine sa mananc, altfel nu pot.
Iti zic eu cum reusesc multi, fac foamea si dupa un timp recidiveaza, e mai greu sa te mentii decat sa slabesti. Cand zic foamea includ si regimul ala fara multe chiar daca e regim sanatos.
Poate colega noastra reuseste sa se mentina mereu asa, dar multi nu reusesc,  mai ales aia care n-au frica complicatiilor diabetice ptr ca nu au diabet.

Ieri am avut 2401 Kcal si alaltaieri 4450 ! Pai numai painea cu Nutella a avut 1650 Kcal, 200 g paine si 200 Nutella, asta alaltaieri zic.
Eu am mai zis pe aici, ideea e sa nu iti mai vina sa mananci,  nu sa te opui foameai sau poftei existente, ca asta nu merge a la long.
Dar se si stie ce 90 % e rata de recidiva.

#44
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 spider8, on 17 septembrie 2023 - 07:13, said:

Eu cred că greșești cu cele 4 mere pe zi, sunt prea multe - merele alea conțin fructoză, care până la urmă este tot o formă de zahăr care îți crește glicemia.
Pe de altă parte îți mențin pofta de dulce și este foarte ușor să faci trecerea spre ceva cu zahăr cum ar fi o merdenea, o plăcintă etc.



Aici este foarte mult de explicat, dar în medie corpul uman consumă cam 1calorie/kg corp/oră pur și simplu pentru a menține temperatura corpului, respirația și celelalte procese automate - adică un om de 100 Kg consumă 2400 calorii pe zi fără a face nicio activitate. La asta se mai adaugă la un om obișnuit maxim 25% consum caloric pentru activitățile pe care le facem, dar asta la un om activ, care muncește fizic, pentru că că la cei sedentari care eventual merg și ei 30 minute pe zi acest consum suplimentar este de poate 10 %.
Acest consum mediu de 1calorie/kg corp/oră este valabilă la un om cu greutate în limite normale, deoarece mușchii consumă cea mai multă energie și grăsimea consumă mult mai puțin. Adică 1 kg de mușchi din corp va consuma mult mai multă energie decât 1 kg de grăsime.
Tu la 166 cm probabil ar trebui să ai o greutate optimă de maxim 65 kg, deci la 100 kg încă ai 35 kg în plus.
Probabil ar trebui să ai un consum caloric mai mic de 1calorie/kg corp/oră, să spunem 0,8 deci ai avea un consum de 0,8x100 (kg) x 24 (ore) = 1920 + 10% (activități fizice) = 2.112 calorii pe zi - consum caloric la care teoretic te menții stabilă, adică nu slăbești.
Doar că metabolismul scade cu vârsta, după 25 de ani  - cam 10 % la fiecare 10 ani
Femeile au mai puțini mușchi decât bărbații și au un consum caloric mai mic - deci probabil cam la 1.700 calorii pe zi ar fi teoretic consumul caloric de menținere la 100 kg pentru o femeie sedentară, adică să nu slăbești și să nu te îngrași (sedentar înseamnă muncă de birou, faptul că mergi 3 - 4 km/zi este un lucru bun dar nu are așa mare consum caloric)

Asta ÎN TEORIE
În practică trebuie să înțelegi că scopul corpului este să supraviețuiască, iar grăsimea reprezintă o șansă la supraviețuire. Asta cu stocatul grăsimii este un proces automat, la fel ca respirația sau bătăile inimii. Și așa cum nu îți controlezi voluntar bătăile inimii așa nu îți poți controla voluntar nici procesul de folosire a grăsimilor din corp.
Atunci când slăbim corpul pierde multă grăsime și percepe asta ca pe o amenințare. Și atunci va face tot ce poate ca să păstreze această grăsime, de la a-ți da pofte pentru diverse mâncăruri până la scăderea metabolismului - iar metabolismul poate să scadă cu până la 40%
Dacă raportăm asta la calculul de mai sus vedem că 1.700 - 40 % (adică 680) = 1.020 calorii
Adică mai pe românește după o perioadă de slăbire accentuată este posibil ca corpul să scadă metabolismul astfel încât deși teoretic ai avea nevoie de 1700 calorii practic ai nevoie doar 1020.
Iar 1020 calorii este extrem de puțin și ca urmare a acestei scăderi metabolice sunt oameni care spun că mănâncă foarte puțin și nu mai reușesc să slăbească.
Ar mai fi multe de explicat dar părerea mea este că nu poți ține o dietă atât de restrictivă pentru o perioadă lungă. Te-aș sfătui să mergi la un nutriționist.

Referitor la mere și glicemie/insulină
Pentru că ai diabet probabil deja știi asta - și anume că orice celulă din corp se hrănește doar cu glucoză, când mâncăm ceva glicemia crește deoarece ajunge glucoza în sânge, pancreasul produce insulină, care este un fel de cheie care deschide celule pentru a intra glucoza.
Dacă celule nu au nevoie de energie pentru că deja au prea multă atunci corpul va produce și mai multă insulină, pentru a forța celula să se deschidă.
Iar dacă celulele nu pot primi acea energie ea se va depozita ca grăsime.
Când corpul stochează energie sub formă de grăsime nu poate consuma energie din depozitele de grăsime - astea sunt două procese opuse - adică atunci când corpul procesează ce ai mâncat nu va consuma din depozitele de grăsime
Problema este că urmare a acestor mecanisme automate despre care ți-am spus insulina crescută semnalizează creierului că exisîă energie în sistemul digestiv care să fie cosumată ori stocată și deci nu are rost să ia energie din depozitele de grăsime - chiar dacă în realitate nu există așa multă energie în sistemul digestiv
ori tu când mănânci merele alea îți crești glicemia și deci insulina mai mult decat dacă ai mânca carne (de ex.)
Oricum tu ai glicemia și implicit insulina mare pentru că ai diabet - iar insulina aia mare îi spune creierului că nu trebuie să ia energie din depozitele de grăsime.
este ca și cum la mașină ai apăsa pe accelerație și frănă în același timp - mașina merge, dar foarte greu
deci scopul tău ar trebuie să fie să ai o glicemie cât mai constantă, fără fluctuații și creșteri.



În medie corpul uman consumă cam 1calorie/kg corp/oră pur și simplu pentru a menține temperatura corpului, respirația și celelalte procese automate
Presupunem că în închisoare au fost aduși deținuți de 70 kg și au fost eliberați după 4 ani când aveau 40 Kg.

La 70 kg există un consum teoretic zilnic de 70 x 1 (calorie pe oră) x 24 (ore) = 1680 calorii pe zi.
Ei primeau doar 700 calorii/zi deci aveau un deficit de 1000 calorii/zi.
Adică slăbeau cam 1 kg la 8 zile, adică 4 kg pe lună.
Conform acestui calcul după 8 luni deja aveau cam 40 Kg.

La 40 kg există un consum teoretic de  40 x 1 (calorie pe oră) x 24 (ore) = 960 calorii pe zi.
Doar că ei primeau 700 calorii pe zi - deci cu 260 sub necesar.
Pentru a slăbi 1 kg este necesar să consumăm cu circa 8000 calorii mai puțin - adică la în fiecare lună acei oameni mai slăbeau câte 1 kg.
Asta ne arată că după 4 ani acei oameni ar fi trebuit să aibă 10 - 15 kg - ceea ce este imposibil - adică au supraviețuit cu 700 calorii/zi pentru că s-a întâmplat altceva - acel altceva este tocmai scăderea metabolismului - cunoscută popular ca faza de platou.  
Esti foarte bine documentat, n-am mai intalnit pe cineva aici asa, si mai ales care sa explice asa amanuntit, felicitari, multi scriu 2 cuvinte, iar daca le scrii mai mult se supara.
Insa pot sa dau si eu o parere verificata doar de mine pe mine, si anume chiar daca am avut regim hipocaloric, nu a scazut metabolismul, eu ard cam 2300 Kcal/zi sedentar fiind, si 2700-2800 cu bicicleta o ora pe zi facuta mai intens cu puls pe la 145. Am 1,7 m si 65 Kg (inca).
Calculul arderilor este facut practic la mine si a coincis cu, cantarul.
Mie mi-a dat ca 1 Kg de grasime are 7000 nu 8000, prin alte parti scrie 7700, dar in cele mai multe locuri zice ca 7000.
Poate la altii e 8000, nu stiu.

Sa scada metabolismul sincer eu nu prea vad cum s-ar putea, ptr ca functiile organismului sunt aceleasi la acelas ritm, temperatura e la fel, bataile inimii la fel, organele functioneaza optim, cum sa scazi cererea de energie cand consumul nu scade ? Iar organismul nu prea are pierderi, deci nu poti jongla cu asta cum faci la motoare si altele, de ptr acelasi randament consumi mai putina energie. Iar daca reduci functionarea a ceva din organism, nu o sa te mai simti bine, deci nu merge.
Am stat pe regim de 1000-1200 Kcal/zi luni de zile, si nu a scazut metabolismul.

Poate o scade la altii dar nu da la fizica totusi, perpetuum mobile nu prea exista, asa cel putin vad eu treaba.
Lasa cu platoul...ca majoritatea mint, "aaa am tinut regimu` domne, n-am mancat mult, nu stiu ce se intampla" dar ei au incalcat fie voit fie fara sa-si dea seama.
Macar colega noastra a zis ca nu mai tinea regimul cum ar fi trebuit, altii mint de rup.

4 mere sunt cam 600-800 g adica 362-482 Kcal si 83-111 g carbo. Cam multicel, ai dreptate. Nu stiu daca ii urca mult glicemia, ca merele avand fibre elimina lent carbo din ei (glucoza+fructoza). Deci nu urca prea mult insulina dar caloric e cam multicel ptr un regim de slabit.

Ai dreptate, femeile consuma mai putin ca au masa musculara mai mica din pacate, de ex mama la 1,5 m si 50 kg 75 ani arde 1400 Kcal/zi si nu era asa sedentara, mergea pe jos o ora si ceva pe zi cu o vecina. Cu 1500 a pus pe ea.

La Auschwitz nu stiu cum era, asa vazusem in documentar, ca s-au alocat 700 Kcal/zi la hrana, acuma nu stiu exact care era adevarul. Oricum daca aveau 1000 deficit, slabeau cam 4-4,5 kg lunar. Dar ardeau mai mult, ca un barbat mediu (1,7 m si 70 kg varsta medie) arde cam 2200-2400, nu 1700, ma refer la aia care nu munceau si erau sedentari.
Sau poate le dadea mai mult de 700 daca slabeau prea lent si prea putin. Plus ca nu stii fiecare cand a fost adus acolo pana sa-i vedem noi scheleti.
Ca daca unu a fost adus acuma un an e una, daca acum 4 luni e alta.

Cu insulina ai dreptate, cand apare rezistenta la insulina este nasolie, se intampla ce ai zis.
Organismul asta trebuie updatat, deja nu mai e adaptat la societatea de astazi.
Kcal in plus trebuiesc eliminate, adica te aduce la greutatea normala si apoi sa te mentina asa orice si oricat ai manca.
Eu ma gandeam la inhibare selectiva controlata ca procent si ca durata, nu asimilezi tot, dai afara parte din calorii. O sa vb cu medicul meu de diabet in octombrie sa vedem.
Stiu ca nu-s sanatos la cap dar nu stim ce poate iesi. Adica sunt putin mai teribilist, sunt dispus sa aplic si metode mai neortodoxe pe riscul meu la o adica, zic ca principiu.
Stiu ca aia care nu au enzime din cauza ca au pancreasu scos, trebuie sa ia enzime, altfel nu se asimileaza ce mananca, putem specula asta ptr cei ce nu pot sa se abtina (ca-s cu probleme ca mine sau ca altii).

Pana nu se proceseaza carbo ca sa scada insulina, cucu ars grasime, bine zis. Chiar si fara sa depuna, chiar si daca mananca cat arde, intai se papa carbo si apoi intra in fat daca e nevoie. Asta daca ai carbo si receptorii is deschisi, adica cand nu au tenta sa se deschida mai tare avand nevoie de mai multe kcal.
Insulina e hormon de depozit, e lacat la camara de grasime in conditii de aflux de carbo.

Dar daca esti gras si ti dieta, chiar daca e insulina sus slabesti ! Ptr ca receptorii aia de insulina se deschid ca au nevoie de mai multi carbo decat sunt dat fiind ca esti in deficit caloric, asa ca rez la insulina scade, scade si insulina, apoi e bine ca iti mananca din fat.


De cantitatea de carbo depinde mai exact.

Deci concluzia este ca cel mai bine este sa tina omul regim, sa faca miscare si se rezolva.
Dar e bine sa cunoastem mencaimsul, ca e interesant.

Daca am gresit cu ceva, poti sa ma corectezi.

#45
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 MinettoMatoi, on 16 septembrie 2023 - 14:26, said:

Eu nu am avut probleme cu rinichii, am slabit de la 90 la 66,7 in 2016. Si de cate ori am reslabit si inainte, nu am avut probleme cu rinichii, analizele au iesit f bine, si ecografiile.
Nu prea vad o legatura intre slabit si rinichi, explica putin logica daca vrei.

Nici eu nu vad legatura, nici nu pot sa explic logic pentru ca nu sunt medic specialist. Ce pot face este sa-ti povestesc un pic ce se intampla la mine cu nevasta-mea si la alti cunoscuti.
Acum cativa ani vede nevasta-mea Fasting, urmareste toate pledoariile de la conferintele de specialitate (cand zic toate, inseamna toate, in special cele de peste ocean), cateva luni de informare, intre timp vede si keto, se informeaza si despre asta, apoi incepe. Dieta combinata fasting+keto, cateva luni, rezultate incredibile, de la spre 140kg la 90 si un pic, apoi s-a mentinut.
Saptamana trecuta vineri ( eu am zis gresit ca nevasta-mea A AVUT probleme cu rinichii), are simptome acute de probleme digestive, “destepti” fiind (ea cu studii superioare medicale, stoma), nu facem nimic, luam dicarbocalm, colebil etc. E adevarat debutul a fost cu dureri abdominale acute care se resimteau in stanga spate. Dar ulterior simptomele erau doar dureri abdominale, voma si greata. Cum stiti deja nu suntem prosti, mai avem si prieteni, cunostinte, nici ei nu sunt prosti (tot studii superioare, tot stoma, dar si alte specializari), dupa doua zile incepem cu telefoanele, fiecare isi da cu parerea si mergem pe probleme digestive. Dupa inca doua zile ne dam seama ca suntem absolut prosti, facem programare la gastroentero unde credeam noi cand eram “destepti”. Eu ii spun sotiei, astia dupa simptome o sa-ti zica ca nasti, dupa investigatii doctorita ii zice “sotul avea dreptate, o sa nasteti, o pietricica”. Ea nu a vazut dupa investigatii “decat” o piatra la rinichi, a transferat cazul la urolog si acum suntem acolo, la urologie. Urmeaza un CT maine si inca o vizita la urolog poimaine. Multi dintre cunoscuti, majoritatea medici, au avut probleme cu rinichii dupa ce au slabit mult (unii 50-60kg), atat ca si-au amintit dupa ce atat medicul gastroentero cat si medicul urolog i-au zis sotiei ca de la slabit este. Sotia le-a spus medicilor ce diete a tinut si amandoi au incurajat-o sa continue ca este ok, atat ca este si aceasta pietricica, speram sa fie doar aceasta, sa nu mai fie si altele, vedem maine dupa CT.

#46
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 18.10.2011

 MinettoMatoi, on 17 septembrie 2023 - 19:40, said:


Ieri am avut 2401 Kcal si alaltaieri 4450 ! Pai numai painea cu Nutella a avut 1650 Kcal, 200 g paine si 200 Nutella, asta alaltaieri zic.
Eu am mai zis pe aici, ideea e sa nu iti mai vina sa mananci,  nu sa te opui foameai sau poftei existente, ca asta nu merge a la long.
Dar se si stie ce 90 % e rata de recidiva.

200 de paine mai e cum mai e (cateva felii bune, nu?) dar 200 de Nutella eset enorm, nu cred ca am mancat niciodata atat. Cat e, jumatate de borcan?? Poate in ceva clatite, dar si atunci rarisim.

Quote

pe la 12 jumate ziua paine integrala Velpitar grau intreg, branza de intins pe paine din aia tartinabila, pepene rosu si 83 g dulceata de prune, 934 Kcalorii.
La 19,45 am  mancat cativa morcovi, paine integrala din aia cu branza tartinabila, 739 Kcal.
Cam multa branza, nu inteleg de ce repeti, de ce nu iei si ceva carne, are mai putine calorii.

 Dorel-Jefuitorul, on 17 septembrie 2023 - 22:15, said:

Nici eu nu vad legatura, nici nu pot sa explic logic pentru ca nu sunt medic specialist. Ce pot face este sa-ti povestesc un pic ce se intampla la mine cu nevasta-mea si la alti cunoscuti.
Acum cativa ani vede nevasta-mea Fasting, urmareste toate pledoariile de la conferintele de specialitate (cand zic toate, inseamna toate, in special cele de peste ocean), cateva luni de informare, intre timp vede si keto, se informeaza si despre asta, apoi incepe. Dieta combinata fasting+keto, cateva luni, rezultate incredibile, de la spre 140kg la 90 si un pic, apoi s-a mentinut.
Saptamana trecuta vineri ( eu am zis gresit ca nevasta-mea A AVUT probleme cu rinichii), are simptome acute de probleme digestive, “destepti” fiind (ea cu studii superioare medicale, stoma), nu facem nimic, luam dicarbocalm, colebil etc. E adevarat debutul a fost cu dureri abdominale acute care se resimteau in stanga spate. Dar ulterior simptomele erau doar dureri abdominale, voma si greata. Cum stiti deja nu suntem prosti, mai avem si prieteni, cunostinte, nici ei nu sunt prosti (tot studii superioare, tot stoma, dar si alte specializari), dupa doua zile incepem cu telefoanele, fiecare isi da cu parerea si mergem pe probleme digestive. Dupa inca doua zile ne dam seama ca suntem absolut prosti, facem programare la gastroentero unde credeam noi cand eram “destepti”. Eu ii spun sotiei, astia dupa simptome o sa-ti zica ca nasti, dupa investigatii doctorita ii zice “sotul avea dreptate, o sa nasteti, o pietricica”. Ea nu a vazut dupa investigatii “decat” o piatra la rinichi, a transferat cazul la urolog si acum suntem acolo, la urologie. Urmeaza un CT maine si inca o vizita la urolog poimaine. Multi dintre cunoscuti, majoritatea medici, au avut probleme cu rinichii dupa ce au slabit mult (unii 50-60kg), atat ca si-au amintit dupa ce atat medicul gastroentero cat si medicul urolog i-au zis sotiei ca de la slabit este. Sotia le-a spus medicilor ce diete a tinut si amandoi au incurajat-o sa continue ca este ok, atat ca este si aceasta pietricica, speram sa fie doar aceasta, sa nu mai fie si altele, vedem maine dupa CT.
Si ti=au spus si la ce riscuri se expune cu aceasta dieta keto? Cam in ce a constat dieta? De la 140 la 90 in cateva luni (4-5-6-8) e mult, btw.

#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 Dorel-Jefuitorul, on 17 septembrie 2023 - 22:15, said:

Nici eu nu vad legatura, nici nu pot sa explic logic pentru ca nu sunt medic specialist. Ce pot face este sa-ti povestesc un pic ce se intampla la mine cu nevasta-mea si la alti cunoscuti.
Acum cativa ani vede nevasta-mea Fasting, urmareste toate pledoariile de la conferintele de specialitate (cand zic toate, inseamna toate, in special cele de peste ocean), cateva luni de informare, intre timp vede si keto, se informeaza si despre asta, apoi incepe. Dieta combinata fasting+keto, cateva luni, rezultate incredibile, de la spre 140kg la 90 si un pic, apoi s-a mentinut.
Saptamana trecuta vineri ( eu am zis gresit ca nevasta-mea A AVUT probleme cu rinichii), are simptome acute de probleme digestive, “destepti” fiind (ea cu studii superioare medicale, stoma), nu facem nimic, luam dicarbocalm, colebil etc. E adevarat debutul a fost cu dureri abdominale acute care se resimteau in stanga spate. Dar ulterior simptomele erau doar dureri abdominale, voma si greata. Cum stiti deja nu suntem prosti, mai avem si prieteni, cunostinte, nici ei nu sunt prosti (tot studii superioare, tot stoma, dar si alte specializari), dupa doua zile incepem cu telefoanele, fiecare isi da cu parerea si mergem pe probleme digestive. Dupa inca doua zile ne dam seama ca suntem absolut prosti, facem programare la gastroentero unde credeam noi cand eram “destepti”. Eu ii spun sotiei, astia dupa simptome o sa-ti zica ca nasti, dupa investigatii doctorita ii zice “sotul avea dreptate, o sa nasteti, o pietricica”. Ea nu a vazut dupa investigatii “decat” o piatra la rinichi, a transferat cazul la urolog si acum suntem acolo, la urologie. Urmeaza un CT maine si inca o vizita la urolog poimaine. Multi dintre cunoscuti, majoritatea medici, au avut probleme cu rinichii dupa ce au slabit mult (unii 50-60kg), atat ca si-au amintit dupa ce atat medicul gastroentero cat si medicul urolog i-au zis sotiei ca de la slabit este. Sotia le-a spus medicilor ce diete a tinut si amandoi au incurajat-o sa continue ca este ok, atat ca este si aceasta pietricica, speram sa fie doar aceasta, sa nu mai fie si altele, vedem maine dupa CT.

La sotia ta este de la pietricica aia, nu cred ca are altceva. Sau poate cine stie, la asa diete dezechilibrate se pot intampla n chestii in corp, e posibil. S-a nimerit sa apara problema acuma fara neaparat legatura cu dieta zic eu.

Pai un om cu cap nu face keto si nici fasting ! Ptr ca stie ca e o dieta dezechilibrata. Se face dieta echilibrata cu de toate, 50 % carbo sanatosi, 30 % prioteine si 20 % grasimi nesaturate, cam asa arata o dieta sanatoasa pe zi.
Singura faza e sa iti propui deficitul caloric dorit ptr a slabit x kg in y timp, si aia e.
Daca arzi 2300 Kcal/zi, daca mananci 1300, slabesti 4 Kg lunar, daca vrei 3 Kg lunar mananci 1600, daca vrei 2 kile mananci 1800.

Ca si keto si fastingu e tot aia, daca faci media calorica pe zile tot deficit ai ca si cum ai face dieta sanatoasa de aceleasi kcal mancand zilnic.
Nu conteaza ca ai carbo buni in dieta (cu IG mai mic din paine integrala, lactate, fructe, legume), slabesti daca ai kcal mai putine decat arzi, keto ala nu se justifica.

Adica daca zi de zi are media de 1000 sa zicem cu fasting si keto (nu cont ca azi mananca 300 Kcal si maine 1700, media e 1000 ca si cum ar manca 1000 zilnic.
Cu dieta echilibrata cu de toate daca ai tot 1000/zi dar zilnic, slabesti la fel.

Sa ne iasa din cap ca, carbo blocheaza slabirea in caz de hipocalorism.
Ca daca ai 1000 kcal doar din carbo sau 500 din carbo si 500 din proteina si lipide, e tot aia, tot mai are nevoie de 1300 in plus de kcal, si pe alea le ia din rezerve.
Se consuma intai aia 500 k din carbo, apoi trece la celelalte 500, apoi ?
Sau sa zici ca ai 1000 k din carbo si putin in alea 1000 vin si din proteina si f putine lipide, sa presupunem ca ai manca paine integrala goala de 1000 kcal, iti consuma toata painea si apoi ? Iar trage 1300 din rezerve.
Insulina aia nu conteaza, se secreta pana iti papa toti carbo (si adevarat ca in timpul ala nu slabesti0, apoi coboara jos si ai unda verde la ars grasime.

Asta cu insulina si carbo e valabila cand...deja din carbo ai toate kcal pe care le arzi pe ziua aia, cand se termina carbo de papat, deja..nu mai ia din rezerve ptr ca deja si-a luat optimul de kcal.

Cam asa sta treaba, lumea trebuie sa faca diferenta, altfel tin diete dubioase si dezechilibrate.
Asta cu 50 % carbo, 20 fat si 30 proteine n-am scos-o de la mine, asa ziceau medicii.
Totul se reduce la Kcalorii (pe partea de slabire, ca asa e logic ca trebuie sa avem o dieta sanatoasa), nu ca scoti carbo si bagi proteine, ca si de la proteine te ingrasi daca sari de kcal necesare in mod egal ca de la carbo chiar daca ai tu dieta sanatoasa sa zicem.

Adica ei prin Dukan, Keto si alte din astea de fapt isi fac deficit caloric, desi pot avea acelasi deficit mancand echilibrat si sa slabeasca la fel de mult sau de putin.
Dar eu ma mir cum de nu se zice asta.

Sigur, restrictia de carbo se face in diabet, dar asta este altceva, dar nici acolo nu ai keto, ai cel putin 150 g carbo/zi, mie mi-a dat 250, mamei 180 g carbo sanatosi. A zis si medicul ca nici nu se pune problema sa scoatem mai de tot carbo.

Eu mancam de toate in limita a 1700 Kcal/zi si am slabit 4-4,5 Kg lunar. Mai bagam si ceva dulce din cand in cand dar mai rar ca nu simteam nevoia, daca mancam nu prea mai intra, nu imi mai placea (culmea). Ardeam 2700 arzand cam 400/zi de la ora aia de bicla facuta acasa.
Si mai ales eram axat pe carbo, paine integrala grau intreg, piure de cartofi, dar si legume, fructe, lactate degresate, carne slaba fripta fara piele, o mancare gatita dar fara paste in ea, fidea sau galusti, doar legume, sau supa de legume.
In 2016 cand de pe la 85 am ajuns la 66,7 din august pana in decembrie.
Am avut noroc cu medicamentul de anxietate ala care accidental a taiat mult din pofta de mancare si am mancat sanatos (nu ii zic regim, ci stil de viata sanatos) fara vreun efort.


aaaa4567, pai ce e mai 200 g Nutella ? Mie mi s-a parut chiar putinel, pai daca pui cu lingurita pac pac pe paine, gata. Ca eu pun pe paine musc din ea, pun iara, ca sa fie  ceva mai multa, sa simt si ciocolata aia buna rau tare. E juma de borcan dar nu pare asa mult ca volum.
Dar nu zilnic, mananc chiar rar Nutella.

La masa aia au fost 114 g branza tartinabila, e asa mult ? Cam doar putin peste jumate de cutie din aia de 200 g.
Paine integrala a fost 170 g, pepene rosu 108 g miez si 83 dulceata.
Carne mananc mai rar, dar mananc piept de pui fript fara piele, piept sau pulpa de curcan fara piele fripta. Oricum cand mananc carne am mai multe Kcalorii, ca pun destula pe gratar, si cu mujdei asa, pfuaaai dar bun e.

Paine a fost o bucata alba groasa cam de 5 cm (cum ar veni o felie dar lata) si doua felii mici de paine integrala Velpitar grau intreg (painea alba o pastrez in congelator doar ptr Nutella, ca e mai bun asa).
Dar ce zici in 2011 cand mancam 700 g paine cu 600 g Nutella ?! Cand eram dus rau. Atunci da, era mult.
De ex la clatite, la alea 11 cumparate din Franta, bag cam 150 g Nutella, sau 200.

Cu Keto am explicat mai sus colegului, ca e dieta dezechilibrata si ca nu ajuta la nimic.
Stii ce au ei impresia ? Ca daca ai 1200 Kcal (sa zici ca arzi 2200 si ai 1000 deficit ca sa dai un 4 kg lunar) adica de ex 600 kcal din carbo si 600 din restul, slabesc mai putin sau deloc, fata de daca ar avea 100 kcal din carbo si 1100 din proteina si grasime. Total fals.
Corpu zice

"bei asta..pai..eu am nevoie de 2200 pe zi, mi se rupe din ce mi le dai tu, imi dai 1200 eu umblu la rezerve ca nu am ce face si iau 1000, tu ma lasi cu vrajeala carbo, insulina care ma blocheaza sa iau din rezerve si alte minciuni, mie mi-e foame si iau de acolo, nimeni nu ma opreste. Nu intru acolo doar daca imi dai cat am nevoie".

Edited by MinettoMatoi, 18 September 2023 - 21:30.


#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

 laffin, on 14 septembrie 2023 - 22:16, said:

si tu la varsta aia si 140 kg te credeai sanatoasa tun sau nu realizai ca e ceva in neregula cu tine?

Bingo! Felicitări pentru perseverența cu slăbitul și trecerea la o dietă mai sănătoasă. Dar, cum zice omul mai sus, prin ce mecanism malefic poți ajunge la greutatea aia? Eu dacă pun câteva kg peste limita normală deja mă simt ca naiba.

#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Pai se ajunge la greutatea aia de 140 kg daca mananci mereu peste kcal permise si nu te sesisezi sau nu poti lua masuri avand n probleme la mansarda, pofta de mancare de la o depresie netratata, ca se stie ca deficitul de serotonina da pofta uneori exagerata de dulciuri.
Asa ca iei in greutate neavand ce face.
Sau daca nu iti pasa si stai asa desi ai putea face ceva, aia e de condamnat.

Sora prietenului meu la 1,74 avea 164 kg, dar are schizo si de la tratament a mancat mai mult decat trebuie.
I-a dat Trulicity medicu ca are si diabet si a slabit 40 Kg cu ala fara efort, ala mai taie pofta de mancare ca si Saxenda, Ozempic.
Astea is o solutie si ptr cei fara diabet, ca pe diabet e inactiv daca glicemiile sunt bune.

Nu sa te abtii ci sa nu iti mai vina sa mananci, doar asa te poti mentine a la long.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate