Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Nelamurire vigneta Austria

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
E bine de stiut, o sa fac si eu la fel cand mai trec p-acolo, ca sa nu mai lipesc chestii pe parbriz, ca nu-mi place ideea. :)

#38
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Eu am luat clasica vigneta de la Shell de la intrare in Austria, a durat 2 minute toata treaba. Lipita in parbriz lateral sus sa nu deranjeze si la drum ...

Daca nu vedeam topic-ul nici nu-mi aduceam aminte sa o dau jos. Maine am treaba 5 min... ce sa zic, mi-ati stricat weekendul.

#39
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
mai lasati si voi vignetele lipite pe parbriz.
asa stie tot poporul ca circulati internationalPosted image

#40
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
am lasat-o pe aia verde Umweltpalkette sa moara vecinii de ciuda ca mi-am luat sh din Germania :)

(pe bune ca am lasat-o dar doar ptr ca se dezlipeste ca naiba de greu si raman urme)

#41
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 zadada, pe 15 septembrie 2023 - 12:29, a scris:

Daca nu vedeam topic-ul nici nu-mi aduceam aminte sa o dau jos. Maine am treaba 5 min... ce sa zic, mi-ati stricat weekendul.

Data viitoare dezlipiti si voi vinieta de pe folia cu care a venit, o lipiti de 3-4 ori pe tricou/blugi ca sa adune niste "micro-scame" si apoi o lipiti pe parbriz. In felul asta cand vrei sa o dai jos de pe parbriz o sa o dezlipesti fara probleme si nu ramane nici un lipici pe parbriz :-)

#42
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca dai cu detergent de spalat geamurile se da mai usor jos, si daca cumva raman urme cu detergentul ala le dai usor jos. Indiferent de vigneta.

Oricum, aia de elvetia e cea mai nasoala ca nu e un cerc normal, are vreo 5 cercuri concentrice separate care se rup tot aiurea.

Edited by giuliani, 15 September 2023 - 13:17.


#43
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
@giuliani de cativa ani imi curat vigneta de Elvetia si de fiecare data iese f frumos. La aplicare o lipesc de cateva ori de pantaloni inainte sa o lipesc si apuca sa ia niste scame aproape invizibile. De dat jos o dau cu o lama de cutter si resturile le curat cu spray de geamuri sau alcool. Dureaza max 5 min si nu raman urme. Acum exista si varianta electronica.

#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Anul asta a fost usor sa dau jos vigneta de Elvetia. Am schimbat parbrizul Posted image  De obicei folosesc o lama.

La Petromul din Nadlac angajatii intreaba daca mai aveti nevoie de vigneta de Austria. O iau ei cumva si vand mai departe. Oameni descurcareti.

Edited by Bursul, 15 September 2023 - 14:59.


#45
Claudia

Claudia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2023
Bună ziua,
Va rog sa imi spuneti daca a mai întâlnit cineva situația aceasta.
Am primit prin posta o adresa de la ASFINAG prin care sunt înștiințata ca mi s-a emis o factura de amenda de 120 de euro pt vigneta, pe care nu am platit-o în termenul prevazut și ca aceasta a fost redirectionata către NOE BH Wiener Neustadt. Nici nu mai contează ca eu am avut vigneta în parbriz pt perioada respectiva, ce ma interesează pe mine este faptul ca nu am primit procesul verbal de amenda la care ei se refera, cel de 120 de euro. Știe cineva cum pot sa procedez în aceasta situație? Mulțumesc

#46
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
În Austria sunt porțiuni de drumuri care au nevoie de încă o taxă pe lângă vignetă. De exemplu sunt taxe de tunel, caută pe net să vezi porțiunile de drumuri care au nevoie de taxă suplimentară. Dacă ai fost pe acolo, de acolo e.
Eu am primit plicul cu amenda direct de la poștaș, predare cu semnătura. Solicită la ei să-ți dea factura cu amenda și după o plătești.

#47
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria ai nevoie de vigneta care se lipeste sau functioneaza digital cu numarul de inmatriculare.

Mai exista drumuri care au fost create cu costuri ridicate (in special tunelurile prin Alpi), unde se plateste o suma separata (Maut). Dar acolo exista bariera si trebuie sa platesti direct la ei, deci nu vad cum ai putea lua amenda.

Aici jos sunt traseele suplimentare: https://www.asfinag....e/streckenmaut/

#48
Claudia

Claudia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2023
În adresa primita scrie ca nu pot sa mai plătesc amenda de 120 de euro către ASFINAG deoarece aceasta a fost directionata către NOE BH Wiener Neustadt. Mai este specificat și ca factura de amenda trebuie considerata a fiind fără obiect.
De aceea întrebam ce pot sa fac în acest caz și dacă s-a mai intalnit cineva cu aceasta situație

#49
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
De la anul vad ca va exista si vigneta de 1 zi exclusiv digitala 8,60 Euro iar cea de 10 zile va avea pretul de 11,50 Euro.

#50
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.05.2020

View Postzadada, on 15 septembrie 2023 - 12:54, said:

am lasat-o pe aia verde Umweltpalkette sa moara vecinii de ciuda ca mi-am luat sh din Germania Posted Image

(pe bune ca am lasat-o dar doar ptr ca se dezlipeste ca naiba de greu si raman urme)
Pai aia e pe viata numarului de inmatriculare, nici nu ai de ce sa o dezlipesti
poate mergi si la anul in Germania

Edited by grabitul, 29 December 2023 - 09:16.


#51
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgrabitul, on 29 decembrie 2023 - 09:15, said:

Pai aia e pe viata numarului de inmatriculare
Tu crezi ca masina mai are numaru' avut in Germania ?

View Postbusiness11, on 07 decembrie 2023 - 09:57, said:

Mai exista drumuri care au fost create cu costuri ridicate (in special tunelurile prin Alpi), unde se plateste o suma separata (Maut). Dar acolo exista bariera si trebuie sa platesti direct la ei, deci nu vad cum ai putea lua amenda.
Digital section toll FLEX    -   pare o varianta convenabila ca sa nu mai opresti la bariera.

#52
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.05.2020

View Postadrian_r5, on 30 decembrie 2023 - 19:12, said:

Tu crezi ca masina mai are numaru' avut in Germania ?

Credeam ca ai cumparat o cu ocazia unei excursii in Germania
Eu am placheta verde cu numar romanesc, si da, multi vecini zic acum ca e sh din Germania, desi au vazut o noua in parcare, cand am adus o de la dealer/Posted Image

#53
JolacJo

JolacJo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2024
Ceau,
Am patit-o si eu cu austricii: mers pana la Viena in 18 august, cu vinieta pe parbriz, totul OK. In 20 august intoarcerea, o camera nu a vazut vinieta si mi-au trimis in ianuarie instiintarea ca nu am platit in termen si au directionat-o catre NOE BH Wiener Neustadt.
Am sunat la ASFINAG si mi-au zis ca la ei apare ca vinieta nu a fost lipita corespunzator. Sanchi!!! Cazul la ei este "closed" si voi primi notificare de la autoritati.
Adica in 18 prin Ungaria si Austria e OK, in 20 la intoarcere pe tot traseul la fel, doar o singura camera nu a vazut bine vinieta, si PAC, amenda. Niste nemernici!

#54
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Legat de treburile astea cred ca vina s-ar putea sa fie la posta romana. In cazul in care ai masina pe numele tau, adresa corecta, etc. ei iti trimit acasa plicul cu amenda, nimic altceva.

Esti sigur ca ai lipit corect vigneta in partea de sus pe stanga sau in mijloc? Nu ai dovada cumpararii ei, adica bonul de la casa? Cu ala poti sigur sa dovedesti ca ai cumparat-o, ori, daca nu, am vazut ca aproape toti oamenii isi fac poza cu vigneta imediat ce o cumpara si o lipesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate