Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Nelamurire vigneta Austria

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Buna colegi am o nelămurire privind taxa de autostrada in Austria.
Am calatorit de curand in Austria, de la un peco înainte de a intra in Austria am cumpărat vigneta pt autostrada, intre Graz si Salzburg am trecut prin 2 tunele pe care le-am achitat acolo, iar azi primesc in posta ca pe tronsonul A9 nu am avut vigneta(amenda 120e). Cum e posibil asa ceva cand eu am avut vigneta platita plus tunele alea le-am achitat la fata locului? Citisem pe net ca pe A9 e o taxa speciala, insa arata ca pentru tunele, dar eu alea le-am platit. Cine poate sa ma ajute cu niste informatii sau ce am gresit sa nu mai fac? MULȚUMESC anticipat

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://asfinagv8.azureedge.net/media/psjnn5dq/asfinag_strecken_202111_streckenmaut_f-mautordnung_d.jpg?anchor=center&mode=crop&format=webp&quality=80&rnd=132826493556030000&v=637737725556030000 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pe portiunile cu verde trebuia sa platesti taxa. Ai lipit abtibildul (vigneta) la vedere?

Wenn man ohne gültige Vignette auf den Autobahnen oder Schnellstraßen erwischt wird, kann dies zu einer Geldstrafe von 120 Euro führen.

120 e amenda cand nu ai vigneta sau nu e valabila. Nu stiu exact cum se verifica, dar ori ti-au compostat gresit data ori nu ai lipit-o cum trebuie pe parbriz (daca ai lipit-o)

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Poti sa pui amenda?

In Austria ai o singura vigneta care se lipeste in parbriz/sau pe numar de inmatriculare.

Pe unele portiuni de traseu, care strabat alpii in general, exista o taxa suplimentara, care se achita la ghiseu.

120eur este amenda generala atunci cand nu ai vigneta.

Daca imi pui amenda + cum ai lipit vigneta + bonul de achizitionare te ajut.

#4
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Trimite mail la ei cu Dovada Platii, sigur nu s-a inregistrat in sistem. Asa ma patit acum vreo cativa ani, cand am mers la cumnatul meu in Germania. Oricum, ai ragaz pana la orele 23:59 ( in aceasi zi ) sa platesti, sigur la tine a fost o eroare sau ceva de genu, asa cum a zis colegu bursul

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă nu se înregistra vignetă valabilă în sistem te înregistra imediat după intrarea în țară, nu în creierii munților. Trimite mail cu poză după chitanțe și cere să ți se prezinte scuze pt. timpul pierdut cu eroarea lor.
PS: aș trimite mailul redactat doar în română, ca semn de dispreț, să mai piardă timpul și cu traducerea.

Edited by mihaicozac, 14 September 2023 - 13:53.


#6
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt mihaicozac - asa ma patit la iesire din Bulgaria spre Turcia, cand la vama m-a oprit vamesul bulgar si mi-a zis ca, nu am platiti Vignieta; i-am aratat chitanta ( a ramas si el prost ) si dupa a dat un telefon si dupa 2 min, m-a lasat sa plec. vorbesc de acum 2- 3 ani

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Austriecii au camere cu grămada, nu faci prea mulți km fără să te ia la puricat. Peste tot pe unde este un indicator pe margine pe care scrie Section Control verifică tot ce mișcă.
Mie mi-a venit în Austria în poștă o amendă de radar acum vreo câteva luni, pt. un număr de Brăila cu care nu aveam nici în clin nici în mânecă, noi nemai având mașini înscrise în România pe numele nostru. Depășirea fiind comisă în Salzburg iar noi locuind în Linz. Le-am răspuns frumos să-și bage amenda undeva și că dacă mă mai deranjează cu aiureli au de-a face cu avocatul.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
De aia e mai bine sa iei electronica ... doar ca trebuie sa o iei din timp (cu vreo 2-3 saptamani inainte).

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Doar ai cumparat vigneta, sau ai si lipit-o pe parbriz?

#10
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004

Citat

Section toll
Six motorway sections require you to purchase an additional toll ticket.The reason for this is the particularly high construction costs for special structures such as tunnels (Tauern tunnel, Gleinalm tunnel).
Increased rates apply to the section toll segments A 9 Gleinalm and/or Bosruck Tunnel (Pyhrn motorway), A 10 Tauern and Katschberg Tunnel (Tauern motorway), A 11 Karawanken Tunnel (Karawanken motorway), A 13 Brenner Pass (Brenner motorway) and S 16 Arlberg Tunnel (Arlberg expressway).
Attached File  Clipboard01.jpg   81.55K   23 downloads

Edited by dragosh82, 14 September 2023 - 14:41.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

Vizualizare mesajgiuliani, pe 14 septembrie 2023 - 14:39, a scris:

Doar ai cumparat vigneta, sau ai si lipit-o pe parbriz?

Da s-a rezolvat, colegul nu a stiut ca trebuie sa lipeasca vigneta in geam si a pastrat-o alaturi de bonul de achizitionare.

Camerele l-au inregistrat fara vigneta in parbriz si clar ca a primit amenda.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Se face asocierea cu numarul de inmatriculare undeva? Ca nu mai stiu, eu mi-am luat electronica anul asta.

E cam stupid ca trebuie sa o lipesti pe parbriz, adica in tarile cu apa calda :D (Romania, Slovacia, Ungaria) nu e nevoie sa lipesti nimic pe parbriz, dar in Austria e nevoie. Cand mi-am luat fizica, am lipit-o, dar intrebarea e daca poti demonstra dupa ca a fost a ta ...

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Si Elvetia e o tara numai cu apa rece Posted image
Si parca Slovenia.

Edited by Bursul, 14 September 2023 - 15:31.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

Vizualizare mesajutopium, pe 14 septembrie 2023 - 15:11, a scris:

Se face asocierea cu numarul de inmatriculare undeva? Ca nu mai stiu, eu mi-am luat electronica anul asta.

E cam stupid ca trebuie sa o lipesti pe parbriz, adica in tarile cu apa calda Posted image (Romania, Slovacia, Ungaria) nu e nevoie sa lipesti nimic pe parbriz, dar in Austria e nevoie. Cand mi-am luat fizica, am lipit-o, dar intrebarea e daca poti demonstra dupa ca a fost a ta ...

Exista si digitala, dar si de lipit.

Idea este ca in Austria drepturile consumatorului fata de o companie (B2C) sunt foarte puternice. Legea spune ca un consument are 14 zile la dispozitie sa returneze produsul achizitionat online, iar vigneta a fost catalogata ca si un produs fizic. Adica daca eu cumpar astazi vigneta, am 14 zile la dispozitie timp sa o returnez, iar acest lucru o pot face pe e-mail sau in scris (postal), astfel ca se mai adauga 4 zile suplimentare (drumul postal). In total daca achizitionez astazi vigneta am 18 zile de asteptat pana sa o pot folosi.

Iar cum Austria este o tara de transit, cu multi km de autostrada, este clar pastreaza si autocolantul.

#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Cand am cumparat-o eu mi-a zis explicit ca trebuie pusa in geam, pentru ca nu l-a interesat de numar de inmatriculare or whatever. Mi-a dat abtibildul si aia e.
Asa ca nu-mi dau seama cum ar face ei asocierea cu numarul de inmatriculare daca nu ti-l cer atunci cand o cumperi. :D

#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

Vizualizare mesajutopium, pe 14 septembrie 2023 - 15:11, a scris:

Se face asocierea cu numarul de inmatriculare undeva? Ca nu mai stiu, eu mi-am luat electronica anul asta.

E cam stupid ca trebuie sa o lipesti pe parbriz, adica in tarile cu apa calda Posted image (Romania, Slovacia, Ungaria) nu e nevoie sa lipesti nimic pe parbriz, dar in Austria e nevoie. Cand mi-am luat fizica, am lipit-o, dar intrebarea e daca poti demonstra dupa ca a fost a ta ...
Daca o iei electronica (cu minim 2 saptamani inainte) atunci te inregistrezi in sistem cu numarul de masina si nu trebuie sa lipesti nimic in parbriz (nici nu ai avea ce :-)
Daca o iei fizic atunci nu se inregistreaza in sistem nici un numar de masina. Trebuie sa o lipesti in parbriz si sa pastrezi cotorul/bonul fiscal pentru verificari ulterioare.

In cazul de fata a cumparat vinieta fizic si nu a lipit-o in parbriz! O sa ramana amenda pentru ca nu au de unde sa verifice austriecii cine si cum a utilizat vinieta aia fizic.

Vizualizare mesajTehCube, pe 14 septembrie 2023 - 15:42, a scris:

Asa ca nu-mi dau seama cum ar face ei asocierea cu numarul de inmatriculare daca nu ti-l cer atunci cand o cumperi. Posted image
Nu fac nici o asociere daca ai luat vinieta fizica: daca o ai in parbriz esti ok; daca o ai in buzunar = amenda!

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009

Vizualizare mesajbusiness11, pe 14 septembrie 2023 - 15:38, a scris:

In total daca achizitionez astazi vigneta am 18 zile de asteptat pana sa o pot folosi.
Daca achizitionez azi o vigneta pentru o saptamana zece zile, cu valabilitatea incepand de maine, inseamna ca nu o sa o pot folosi? Pentru ca o sa fie deja expirata peste 18 zile.

Edited by DannyMC, 14 September 2023 - 16:20.


#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
@dannymc treaba asta e valabila doar ptr cele achizionate online la care valabilitatea incepe la nu stiu cate zile dupa achizitionare. Fa o simulare si ai sa intelegi. Cea fizica e valabila de cand doresti, o perforeaza si o lipesti.
Si in Elvetia era la fel, nu o lipeai in parbriz, primeai amenda, doar ca astia inca nu au scanere, deh, naivi, merg pe incredere.
De la 1 Aug au bagat si vigneta electronica si acolo se face asocierea cu nr de inmatriculare. Inca se gandesc cand si cum sa implementeze sistemul de scanare Posted image

Edited by atupi, 14 September 2023 - 16:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate