Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Nelamurire vigneta Austria

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Faza este ca nu sunt camere pentru vignete din 100 in 100 de metri, uneori nu e nici o camera pe o distanta de 40-50 km. Plus ca sunt mutate mai mereu pe alte sectiuni. Posibil ca la intrarea in Austria sa nu fi fost luat de camere, sau nu erau functionabile, iar la intors te-au luat ca au pus-o gresit.

Tu esti obligat sa pastrezi bonul de la vigneta cel putin 6 luni, recomandat chiar 1 an. Eu pe langa asta mereu cand lipesc vigneta, fac si poza ca sa am dovada.

Ei au intotdeauna poza cu parbrizul de unde poti sesiza daca este corect pusa sau nu. Cand primesti instintarea de la BH Wr Neustadt atunci ii rogi sa iti trimita dovada, cum ca nu a fost lipita corect si dupaia iti dai seama daca are rost sa discuti cu ei sau nu.

#56
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
De ceve vreme s-au modernizat si austriecii si se poate lua electronica, inclusiv de o zi daca doar tranzitezi, si nu mai e cazul de lipit nimic in parbriz

#57
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Bine ca ti-ai dat si tu seama 7 ani mai tarziu ca exista vigneta digitala. Asta cu o zi au introdus-o anul acesta.

#58
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
camera de bord si detectorul radar is legale in Austria ? sambata as ajunge cu masina in Viena.

#59
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Utilizarea aparatelor anti-radar este interzisă în Austria, iar folosirea dispozitivelor de detectare a acestora constituie contravenţie. Sancţiunea aferentă constă în amendă contravenţională şi confiscarea aparatului. De asemenea, există posibilitatea reţinerii temporare a autoturismului.

sursa: https://www.mae.ro/t...tions/3670#null

#60
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Nici macar posesia detectoarelor radar nu este permisa! Un prieten a luat amenda (e drept ca nu mai stiu exact daca in Austria sau Germania) acum vreo 5 ani cam 300 euro pentru un detector radar din totpedou! L-au oprit pe austostrada, l-au bagat in benzinarie si cand isi cauta actele i-au vazut aparatul. I-au dat cam 200 amenda si i-a mai venit dupa cateva luni inca 100 pentru “distrugerea aparatului si depunerea la reciclat”…
Cu camera de bord e voie.

#61
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Camera in bord este permisa, atat timp cat nu publici videoclipurile pe internet sau le dai practic mai departe. Chiar si daca vrei sa le publici, atunci trebuie sa cenzurezi numerele de inmatriculare si fetele oameniilor.

Detectorul de radar nu este permis. Dar atat timp cat nu este vizibil ce poate sa iti faca.

#62
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Ne-am intors din vacanta , a fost frumos, deja ne facem planuri sa vizitam targul de Craciun. La intrare in Autria ne-au controlat la vama care vine dinspre restaurantul Paprika(nu cea de pe autostrada) , au vazut nr de RO si ne-au facut semn sa oprim. Verificat pasapoarte( poza/scan cu un telefon) si ne-au urat drum bun.
In Viena nu am miscat masina din parcarea hotelului, transporul in comun e exceptional ! Cu o simpla harta luata de la receptia hotelului am ajuns la toate obiectivele turistice pe care am vrut sa le vedem(Belvedere, Schonbrunn , caterdrala Sf Stefan). La intoarcere, Parndorf a fost "cireasa" de pe tort. Am umplut portbagajul de cumparaturi ! Nevasta si unul din copii si-au luat cate 3 perechi de incaltaminte :)

#63
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
In august anul trecut, am trecut si eu prin Austria, am intrat pe 19, am oprit la Parndorf, pe urma am iesit in Slovacia, am vizitat Bratislava, am reintrat in Austria, am oprit 2 nopti la Salzburg, am iesit in Germania, am reintrat in Austria spre Elvetia, am iesit spre Elvetia. Tot drumul practic fara vinieta valabila, pentru ca atunci cand am cumparat-o de pe ASFINAG, nu am observat ca site-ul pacii iti pune direct luna urmatoare la optiuni, asa ca am cumparat vinieta valabina incepand cu 19 septembrie. Am realizat chestiunea asta pe 18 septembrie, cand am primit un email de la asfinag ca urmeaza sa intre in valabilitate vinieta achizitionata :lol:

Deocamdata nu am primit nimic de la ei, mai sunt sanse sa trimita ceva dupa atata timp?

#64
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
cam la maxim 2-3 luni te poti astepta sa primesti amenda
posibil sa fi scapat :)

#65
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postrichelieu, on 11 martie 2024 - 09:59, said:

Deocamdata nu am primit nimic de la ei, mai sunt sanse sa trimita ceva dupa atata timp?
Nu sunt "sanse", ci este sigur! :-( Din pacate au camere si te-au prin cu siguranta.

#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajXman_ghio, pe 11 martie 2024 - 17:10, a scris:

Nu sunt "sanse", ci este sigur! :-( Din pacate au camere si te-au prin cu siguranta.

Stiu ca au camere gramada, dar totusi, a trecut ceva timp de atunci. Cu un an inainte, am primit ceva amenzi de viteza din Austria, dar au venit in 2-3 luni de cand am trecut pe acolo, intr-adevar.
Deja au trecut 7 luni de la povestea cu vinieta....

#67
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Sunt camere la greu, dar nu orice sectiune are camere, asa ca poti merge si 20 km fara sa te prinda camera sau uneori dupa 1 km te-a luat. Depinde unde sunt montate, plus ca se schimba locatia lor mai tot mereu.

7 luni este intr-adevar o durata lunga, dar nu inseamna ca nu exista inca sansa sa iti vina o amenda. Uneori dureaza asa mult, deoarece ameda este procesata de ei intr-un termin de 1-3 luni, ulterior se trimite departamentului strain, care traduce amenda, te cauta pe tine ca si proprietar, o trimit ulterior in Romania. Si iti dai seama ca acel departament are multa treaba.

#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eh...aia e, daca vine vine....:)
M-am plimbat ceva prin Austria totusi, adica am traversat-o complet, plus 5 intrari/iesiri ...

#69
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Atunci iti vine 100%. Doar ca dureaza, posibil sa iti vina si multiple amenzi. Adica in special daca ai calatorit in zile diferite.

Aici cel mai bine incerci sa argumentezi cu greseala facuta la achizitionare, chiar daca in general nu sunt foarte "friendly" cand vine vorba de asa ceva si cel mai probabil te vor pune sa platesti toate amenziile.

#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Am sunat la asfinag imediat ce am descoperit eroarea, dar au zis ca nu se poate face nimic, pentru ca sistemul de camere nu e gestionat de ei....bla bla....si ca pot doar sa ma rog sa nu ma fi inregistrat vreuna. Aia e, asteptam.
Da, au fost mai multe zile, pentru ca am dormit o noapte la Parndorf si doua la Salzburg.

#71
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
ca fapt divers, între Salzburg (frontiera cu DE) și Paprika (cea cu HU) am numărat vreo 30 de radare. sfatul meu: pus pilotul automat pe viteza maximă admisă pe secțiunea de drum pe care vă aflați, inclusiv prin orașe. aveți mare grijă la 30er Zone (valabil și pt. Germania).
PS: în DE sunt ieftine amenzile, trebuie să te chinui tare să ajungi la 100€ pt. ceva viteză. mai mult de 48€ nu cred că am plătit vreodată

Edited by mannes, 11 April 2024 - 14:57.


#72
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Nici Austria nu e scumpa cand e vorba de viteza, doar ca exista multe radare. Mai mult de la 1 aprilie au recalibrat camerele pentru distanta intre masini, care sunt mult mai precize. Cine nu pastreaza distanta primeste amenda destul de ridicata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate