Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Politia îți poate da puncte fără sa te amendeze?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009

View PostGlCA_Contras, on 04 septembrie 2023 - 16:42, said:

Cred ca nici puncte nu ti-a dat, doar a mintit.
Vezi ca a pus si PV. Sunt scrise acolo punctele...

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Nu am avut curaj sa imi sucesc gatul :P

#21
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
Puteai sa sucesti telefonul... Eu asa am facut! :P

#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Nici nu-mi scrantesc ochii pe telefon :)

#23
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,618
  • Înscris: 12.06.2010
Ca la Radio Erevan: ti-a luat doua puncte, nu ti-a dat...

#24
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Aprinde o lumanare si zi bogdaproste ca puteai fi somer in doua saptamani.Probabil a scris in pv ca aveai 55 km/h.

#25
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View Postvictord36, on 04 septembrie 2023 - 17:52, said:

Aprinde o lumanare si zi bogdaproste ca puteai fi somer in doua saptamani.Probabil a scris in pv ca aveai 55 km/h.

Ia zi tu cum se ramane fara permis daca intri pe interzis

#26
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
Daca interzisul tau e permis pentru ala care-ti vine din fata, se cheama ca esti pe contrasens si ramai pieton. Sau biciclist.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Mai repet inca odata ce am zis, poate acum vei intelege

View Postadisz, on 04 septembrie 2023 - 15:16, said:

Dupa cate stiu esti sofer conducator auto profesionist, adica din condus iti castigi painea.

View PostRobert_Kiran, on 04 septembrie 2023 - 15:22, said:

Nu sunt profesionist, am  numai B. La firmele de curierat nu trebuie sa fi profesionist, dubele sunt pana în 3,5 tone.


#28
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View PostRobert_Kiran, on 04 septembrie 2023 - 15:22, said:

Probabil a contat și omenia polițistului. A văzut ca sunt la munca (aveam masina inscriptionata GLS). Nici bani (amennda) nu mi-a luat .
Asa e, eram pe contrasens! Data viitoare casc bine ochii!


Nu sunt profesionist, am  numai B. La firmele de curierat nu trebuie sa fi profesionist, dubele sunt pana în 3,5 tone.
Șofer profesionist ești când îți câștigi salariul practicând șoferia. Nu contează gradele.

#29
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Deci repet, ca sa fie clar: eram pe contrasens. Strada cu sens unic. La intrare era semnul cu accesul interzis. Asta e, am greșit. Deși conduc zilnic, și nu putini kilometrii ... am greșit ca m-am lăsat dus de telefon! Se întâmplă și la case mai mari.
Polițistul a fost de treaba. Probabil s-a gândit ca ma lasă șomer... și nu a vrut. Ce e drept, eu nu am protestat deloc, ba chiar mi-am cerut scuze, și mi-am recunoscut greseala!

View PostSmedmscss, on 04 septembrie 2023 - 19:27, said:


Șofer profesionist ești când îți câștigi salariul practicând șoferia. Nu contează gradele.
Am priceput ce ai vrut sa zici.

#30
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View Postadisz, on 04 septembrie 2023 - 15:16, said:

La pachet da-i in judecata si pe aia care au inventat telefonul mobil.
Dupa cate stiu esti sofer conducator auto profesionist, adica din condus iti castigi painea. Daca si tu ai asemenea atitudine, de ce sa ne miram de amatori.

Desi ai taiat, corect e asa cum ai zis: un profesionist (adica asta e profesia lui zilnica) e sofer, un amator e coducator auto. A fost prima teorie pe care ne-a tinut-o proful de mecanica, despre diferenta dintre sofer si conducator auto. Posted Image

#31
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postdorin_2k, on 04 septembrie 2023 - 14:50, said:

Așa am primit și eu în trecut. Avertisment și 2 puncte penalizare. L-am contestat și în 6 luni am câștigat. M-am chinuit degeaba. La final am mers cu rezoluția de la judecătorie și mi-au sters cele 2 puncte de tot din cazier. Nu as mai face așa ceva acum. Prea multa chinuiala in zadar.
Nu prea inteleg de ce ai mai contestat. Uneori pana treci prin procesul asta birocratic deja te aproprii de termenul la care puntele se sterg. Adica energie pierduta degeaba.

View PostRobert_Kiran, on 04 septembrie 2023 - 14:53, said:

Eu nu aveam ce sa contest. Era semn clar cu accesul interzis. Dar dacă Maps a zis sa virez la stânga... eu am virat. Mama lui de maps! LE ar trebui sa ii dau în judecata pe cei de la Maps. Ca din vina lor am patit-o!
Deci ai intrat pe strada din capatul ei unde era acces interzis.
Totusi povestea ta e un pic cam greu de crezut, avand in vedere ca esti curier, cunosti strazile mai bine decat multi dintre locatarii din zona. Inteleg teatrul jucat in fata agentului, dar ce rost mai are acum?

View PostMareleIntelept, on 04 septembrie 2023 - 15:11, said:

Zi mersi ca nu ti-au saltat abecedarul. Ala nu era "acces interzis", era "sens unic" si tu erai pe contrasens. Aia de la Maps o sa se tina cu mainile de burta de ras: altu' care conduce cu ochii in telefon in loc sa se holbeze dupa indicatoare.
Daca nu stii, de ce te bagi?
La o strada cu sens unic, in capatul ei se pune acces interzis. Dea lungul ei, la intersectiile care intra in strada cu sens unic se pune obligatoriu (inainte, inainte si stanga, inainte si dreapta, stanga, dreapta) in functie de situatie.
Cat despre ochii dupa indicatoare, am eu in zona o strada cu sens unic unde indicatorul (de obligatoriu la dreapta) e pus in pom, daca nu stii ca e indicator acolo nici n-ai cum sa il vezi, asa de bine ascuns e in coroana. In conditiile in care sensul ala unic a fost facut dupa ani de zile in care strada fusese sens dublu si cand au facut sens unic l-au facut pe invers fata de cea mai populara directia acolo, care era stanga, ca la dreapta da intr-o semifundatura unde daca nu cunosti zona risti sa ajungi sa te invarti in cerc pana te prinzi pe care strada trebuie sa o iei ca sa scapi din matrice :D

View PostRobert_Kiran, on 04 septembrie 2023 - 15:22, said:

Probabil a contat și omenia polițistului. A văzut ca sunt la munca (aveam masina inscriptionata GLS). Nici bani (amennda) nu mi-a luat . Asa e, eram pe contrasens! Data viitoare casc bine ochii! Nu sunt profesionist, am numai B. La firmele de curierat nu trebuie sa fi profesionist, dubele sunt pana în 3,5 tone.
I-a placut de tine.
Ieri la mine in zona au prins astia de la rutiera 3 indivizi circuland contra sensului unic.
Doi cu numere de bombardieri, unul din celebrul judet unde sunt inmatriculate masinile de bombardieri care trec prin 5 maini fara sa schimbe actele, iar celalalt cu numere de germania de export expirate de aproape 6 luni. Exact astia au scapat doar cu verificare ca au permis si expediati in mai putin de 60 de secunde (culmea lasati sa isi continue drumul tot pe interzis pana in capatul strazii desi aveau cum sa intoarca sau sa faca stanga/dreapta pe stradutele adiacente).
Al treilea, localnic fraier cu masina inmatriculata local pe numele lui a fost ars cu amenda maxima direct dupa ce si-au batut scula si l-au tinut oprit peste jumatate de ora ca sa scrie ei PV.
La ce gioarsa si ce fata avea unul din cei doi bombardieri, ma mir cum de n-a jucat popice ca baiatul de la mare, care la fel a fost lasat sa plece conducand complet in afara legii desi l-au prins spart tot si cu droguri la el, iar masina nu avea actele in regula pentru a fi pusa in circulatie.

Edited by asffga, 05 September 2023 - 10:20.


#32
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Sensul de circulație este acea parte a drumului public pe care vehiculele circulă în aceeași direcție. Drumul public are două sensuri de circulație separate între ele de axa drumului.
Drumul cu sens unic este acel drum public unde circulația se desfășoară într-un singur sens. Deoarece are un singur sens, axa drumului, în accepțiunea de mai sus, nu există. La intrarea pe drumul cu sens unic avem montat indicatorul „Drum cu sens unic” care ne informează ca segmentul respectiv de drum este cu sens unic. La capătul celălalt al unui drum cu sens unic întâlnim indicatorul „Acces interzis” care ne interzice accesul pe acel drum în direcția respectivă.
.........
OUG art. 100 - Constituie contravenții și se sancționează cu amendă în clasa a II-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoanele fizice:
3. Nerespectarea semnificației indicatoarelor și marcajelor de obligare.
OUG art. 108 - Săvârșirea de către conducătorul ...........................  atrage, pe lângă sancțiunea amenzii și aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
a) 2 puncte pentru săvârșirea următoarelor fapte:
5. circulația pe un sector de drum pe care accesul este interzis.
De reținut: In acest caz și polițiștii locali care au atribuții de rutieriști au dreptul de a opri și sancționa persoanele care săvârșesc această contravenție.
......................................
Pentru evitarea confuziilor art. 101 din OUG par. (1) pct. 6. nu este aplicabil pentru contravenția discutată aici. Tot neaplicabil este și art. 101 par. (3) pct. d) pentru că au legătură doar cu situația în care drumul public are două sensuri de circulație separate între ele de axa drumului.

Edited by gabrieln2016, 05 September 2023 - 12:46.


#33
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
Si cam care ar fi diferenta intre unul care circula pe partea gresita a drumului si unul care circula contra sensului (unic) in care se desfasoara circulatia? Cand se pupa bot in bot cu unul care vine din fata fara grija, care sunt rezultatele?
Intreb, nu dau cu parul. Io am invatat regulile de circulatie dupa logica lor, nu dupa numele cu care sunt botezate diverse table de pe sosea.

#34
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostDannyMC, on 04 septembrie 2023 - 17:25, said:

Puteai sa sucesti telefonul... Eu asa am facut! :P
Trebuia sa iti ia permisul.Stii?

#35
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

View PostMareleIntelept, on 05 septembrie 2023 - 12:55, said:

Si cam care ar fi diferenta intre unul care circula pe partea gresita a drumului si unul care circula contra sensului (unic) in care se desfasoara circulatia? Cand se pupa bot in bot cu unul care vine din fata fara grija, care sunt rezultatele?
Intreb, nu dau cu parul. Io am invatat regulile de circulatie dupa logica lor, nu dupa numele cu care sunt botezate diverse table de pe sosea.
Aici vorbim strict de lege caz in care diferenta este data de prevederile OUG si ale Regulamentului. Legiuitorul a prevazut o pedeapsa mai usoara pentru nerespectarea indicatorului "Acces interzis" decat pentru cealalta contraventie care este sanctionata mult mai dur probabil din cauza consecintelor mai grave. De ce a facut asta sau daca este bine sau rau, ca si despre multe alte lucruri putem discuta linistiti cu cate o berica in fata, tine doar de petrecerea cat mai placuta a timpului liber.
Eu am invatat initial regulile de circulatie in 1982 citind din scoarta in scoarta legislatia si nu facand chestionare doar pentru a lua punctele necesare la test. Asa am invatat sa coroborez intre ele diversele articole legale tinand cont de logica juridica a lor. In plus caut mereu sa am o conduita preventiva si sa conduc defensiv.

Edited by gabrieln2016, 05 September 2023 - 13:29.


#36
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
https://driving-test...not-enter-sign/
Aia care au inventat circulatia rutiera nu au botezat indicatorul "Forbidden Access", ci "Do Not Enter", care e un imperativ.
"Do not enter signs usually indicate opposing traffic, meaning that the traffic will be coming towards the driver. Drivers must not enter the designated lane of traffic as there is a serious risk of collision."

Daca nici "opposing traffic" nu inseamna "circulatie din sens opus", nu stiu ce ar putea sa insemne. Iar daca inseamna ce zic eu, contraventia nu e data de ignorarea unui indicator, ci de faptul in sine de a circula pe sens opus. La celalalt indicator nu exista, teoretic, riscul de tamponare, pe cand la asta riscul e aproape de certitudine. Cu indicatorul asta se intalnesc toti berbecii care intra pe autostrada pe la iesire ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate