Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Politia îți poate da puncte fără sa te amendeze?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Săptămâna trecută am comis-o. Eram la munca, distribuiam colete (sunt curier). Am pus o adresa pe Maps și am mers după telefon. Iar Maps-ul m-a băgat pe un sens unic. Evident în sens invers! Unde ma așteptau băieții de la politie!
Mi-au cerut actele și mi-au comunicat de ce m-au oprit! Am recunoscut vina, le-am spus ca sunt la munca. Polițistul a plecat cu actele. După 15 minute a venit cu un proces verbal. Mi-a spus ca mi-a dat doua puncte, dar ca nu mi-a dat amenda. M-a întrebat dacă am ceva de obiectat (evident ca nu am avut) , și mi-a zis sa fiu mai atent pe viitor!
Intrebare: e posibil doar sa îmi dea puncte fără amenda? Spune în lege asa ceva? Sa nu ma trezesc după vreun an ca am amenda restanta de plătit.
Poza cu pv:
Attached File  IMG-20230904-WA0002.jpg   203.6K   55 downloads

Edited by Robert_Kiran, 04 September 2023 - 14:45.


#2
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Da, se poate.
Ce politie era, locala?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ai primit avertisment si puncte.

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmariustpz, on 04 septembrie 2023 - 14:40, said:

Da, se poate.
Ce politie era, locala?
Nu, erau de la circulație!

View PostAdm, on 04 septembrie 2023 - 14:41, said:

Ai primit avertisment si puncte.
Deci polițistul a fost de treaba. De puncte scap în 6 luni. De amenda nu aveam cum sa scap ....

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Așa am primit și eu în trecut. Avertisment și 2 puncte penalizare.
L-am contestat și în 6 luni am câștigat.
M-am chinuit degeaba. La final am mers cu rezoluția de la judecătorie și mi-au sters cele 2 puncte de tot din cazier.
Nu as mai face așa ceva acum. Prea multa chinuiala in zadar.

#6
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postdorin_2k, on 04 septembrie 2023 - 14:50, said:

Așa am primit și eu în trecut. Avertisment și 2 puncte penalizare.
L-am contestat și în 6 luni am câștigat.
M-am chinuit degeaba. La final am mers cu rezoluția de la judecătorie și mi-au sters cele 2 puncte de tot din cazier.
Nu as mai face așa ceva acum. Prea multa chinuiala in zadar.
Eu nu aveam ce sa contest. Era semn clar cu accesul interzis. Dar dacă Maps a zis sa virez la stânga... eu am virat. Mama lui de maps!
LE ar trebui sa ii dau în judecata pe cei de la Maps. Ca din vina lor am patit-o!

Edited by Robert_Kiran, 04 September 2023 - 14:54.


#7
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015
Cum a zis si politistul: trebuie sa fii mai atent. Google Maps poate nu are toate actualizarile de pe fiecare straduta. Este datoria soferului sa observe indicatoarele si marcajele.

#8
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Zi mersi ca nu ti-au saltat abecedarul. Ala nu era "acces interzis", era "sens unic" si tu erai pe contrasens.
Aia de la Maps o sa se tina cu mainile de burta de ras: altu' care conduce cu ochii in telefon in loc sa se holbeze dupa indicatoare.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRobert_Kiran, on 04 septembrie 2023 - 14:53, said:

LE ar trebui sa ii dau în judecata pe cei de la Maps. Ca din vina lor am patit-o!

La pachet da-i in judecata si pe aia care au inventat telefonul mobil.
Dupa cate stiu esti sofer conducator auto profesionist, adica din condus iti castigi painea. Daca si tu ai asemenea atitudine, de ce sa ne miram de amatori.

#10
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostMareleIntelept, on 04 septembrie 2023 - 15:11, said:

Zi mersi ca nu ti-au saltat abecedarul. Ala nu era "acces interzis", era "sens unic" si tu erai pe contrasens.
Aia de la Maps o sa se tina cu mainile de burta de ras: altu' care conduce cu ochii in telefon in loc sa se holbeze dupa indicatoare.
Probabil a contat și omenia polițistului. A văzut ca sunt la munca (aveam masina inscriptionata GLS). Nici bani (amennda) nu mi-a luat .
Asa e, eram pe contrasens! Data viitoare casc bine ochii!

View Postadisz, on 04 septembrie 2023 - 15:16, said:



La pachet da-i in judecata si pe aia care au inventat telefonul mobil.
Dupa cate stiu esti sofer conducator auto profesionist, adica din condus iti castigi painea. Daca si tu ai asemenea atitudine, de ce sa ne miram de amatori.
Nu sunt profesionist, am  numai B. La firmele de curierat nu trebuie sa fi profesionist, dubele sunt pana în 3,5 tone.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Marchezi in maps greșeală. Primești și puncte in maps.
(raport).

Edited by dorin_2k, 04 September 2023 - 15:24.


#12
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
sigur ca se poate, am primit si eu avertisment si puncte. cand a fost vorba de amenzi pe bune imi figurau la taxe locale.

PS: in general daca vorbesti frumos cu ei scapi cu avertisment. sigur, tine si de situatie... ma refer aici doar la abaterile usoare.

Edited by horhescu, 04 September 2023 - 15:28.


#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View PostMareleIntelept, on 04 septembrie 2023 - 15:11, said:

Zi mersi ca nu ti-au saltat abecedarul. Ala nu era "acces interzis", era "sens unic" si tu erai pe contrasens.


Nu, el a avut semnul access interzis, daca avea semnul de sens unic, era OK.

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Da, punctele sunt una, amenda e altceva. In loc de amenda ti se poate da avertisment, in functie de gravitatea faptei, sau dupa ce agentul constata ca e prima ta abatere in x ani...
Stai linistit, nu se mai poate razgandi agentul.

Edited by 2Unlimited, 04 September 2023 - 15:46.


#15
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

View Postcristiandrei, on 04 septembrie 2023 - 15:29, said:

Nu, el a avut semnul access interzis, daca avea semnul de sens unic, era OK.
Zau?

View PostRobert_Kiran, on 04 septembrie 2023 - 14:38, said:

Săptămâna trecută am comis-o. Eram la munca, distribuiam colete (sunt curier). Am pus o adresa pe Maps și am mers după telefon. Iar Maps-ul m-a băgat pe un sens unic. Evident în sens invers!
Uite doua indicatoare.
Primul spune "vezi ca esti pe invers". Al doilea zice ca pe acolo nu au voie masini nici intr-un sens, nici pe celalalt. La al doilea nu se ia permisul, dar cand il ignori pe primul s-ar putea sa dai bot in bot cu unul care circula regulamentar ;)

Attached Files



#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Pe o straduta ingusta de 40m, chiar la mine in cartier, au pus peste noapte indicator de sens unic. Este evident ca va dura peste un an pana se actualizeaza hartile dar chiar si atunci cineva trebuie sa anunte sau eventual o masina de la Google sa cartografieze zona. Poti sa trimiti la Google o sesizare pentru corectia hartilor viitoare.

Edited by Leo2006, 04 September 2023 - 16:02.


#17
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Daca militianul te incadreaza la "circulatie pe sens opus" (si poate, fiindca e logic ca esti pe sensul gresit de mers si esti un pericol public), patesti asta:
Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
(la 01-09-2014, Partea introductivă a alin. (3) al art. 101 a fost modificată de lit. e) a pct. 35 al art. I din ORDONANȚA nr. 21 din 26 august 2014, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 635 din 29 august 2014, prin înlocuirea expresiei "autovehicul sau tramvai" cu expresia "autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai". )
d) circulația pe sens opus, cu excepția cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depășire.


Daca e mai bland, ca politaiul care l-a prins pe initiator, te incadreaza la:

2 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
...
5. circulația pe un sector de drum pe care accesul este interzis;

Am uitat sa zic ca cele doua indicatoare pe care le-am postat anterior aveau acelasi nume pana de curand (eu asa le-am invatat prin '77): "Accesul Interzis".

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Se intampla acolo unde se instaleaza semne noi si politia sta special sa dea avertismente pana se prinde toata lumea... Cred ca nici puncte nu ti-a dat, doar a mintit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate