Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Politia îți poate da puncte fără sa te amendeze?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Politistii au fost indulgenti. Pentru intrarea inversa pe un sens unic se suspenda permisul, fiind o abatere cu grad foarte mare de risc.

#38
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Cred ca esti al 3 lea care repeta aceeasi prostie cu suspendatul permisului. Ia arata legea care zice ca iti suspenda permisul.

#39
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Daca nu citesti legea circulatiei numita OUG195/2002, o sa te sanctioneze legea fizicii numita inertie atunci cand intri pe sensul unic pe unde e pus semnul ala. Ca saracu' ala care-ti vine din fata e pe sens corect, iar tu... pe sens opus (celui corect). Mai e si legea conservarii impulsului, daca ai auzit de ea, da' acolo castigi tu daca esti cu gunoiera plina si alalalt are Smart.

#40
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Inteleptule...arata.mi care paragraf zice ca ramai fara permis. Sau nu l.ai gasit?

#41
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Postarea 17, numar prim.

#42
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Pentru tine mersul pe sens opus este egal cu intrarea pe interzis?

#43
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Da, daca sensul invers e permis ;) Pentru tine nu? Vesnica pomenire va fi un hit, mai devreme sau mai tarziu.

#44
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Aia probabil n-au stat degeaba acolo, ar fi interesant de vazut de cand e strada cu sens unic.
Ei stau de obicei unde e rost de amenzi, nu chiar asa la intamplare/verificare de rutina




#45
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Art. 101, suspendare 30 de zile.

#46
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
d) circulaţia pe sens opus, cu excepţia cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depăşire.

La paragraful acesta te referi? Ca nu.mi dau seama cum daca intri pe interzis inseamna ca esti pe sens opus. Ca sa fii pe sens opus, mintea mea zice ca ar trebui sa parasesti sensul tau de mers pentru a intra pe contrasens

#47
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Un lucru bizar. M-am uitat acum pe street view pe maps. In locul unde am luat amenda apare semnul de interzis. Poza e de acum 2 luni. Deci săptămâna trecută Google știa de semnul interzis. Atunci de ce mi-a zis "virează la stânga"?!?!?
Aici s-a întâmplat minunea, eu am făcut stânga de pe Frații Golești:

Attached File  Screenshot_2023-09-06-14-47-48-490_com.google.android.apps.maps.jpg   106.99K   14 downloads

Edited by Robert_Kiran, 06 September 2023 - 13:54.


#48
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

View PostNamidee, on 06 septembrie 2023 - 13:22, said:

d) circulaţia pe sens opus, cu excepţia cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depăşire.

La paragraful acesta te referi? Ca nu.mi dau seama cum daca intri pe interzis inseamna ca esti pe sens opus. Ca sa fii pe sens opus, mintea mea zice ca ar trebui sa parasesti sensul tau de mers pentru a intra pe contrasens
Mintea ta ar trebui sa stie ca indicatorul ala rosu, rotund, cu o dunga alba orizontala este opusul semnului patrat, albastru, cu o sageata alba in sus, pe care l-a intalnit ala care vine regulamentar pe sens unic, spre tine. Daca esti pe sensul invers, as zice ca esti pe sens opus sau contrasens. Daca ai alta definitie, lesin de curiozitate sa o aud.
Dar daca mintea ta nu stie ce inseamna indicatorul ala, poate ar fi bine sa te feresti de volan ca dracu' de tamaie.

#49
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Pai inteleptule...a fi pe sens opus inseamna ca acel drum are doua sensuri. Contrasens este sinonim cu "pe sens opus".

Acel semn se numeste accesul interzis si se pedepseste astfel:

Constituie contraventii si se sanctioneaza cu 2 puncte amenda urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice
5. circulatia pe un sector de drum pe care accesul este interzis;

Inca o data si repeta...pentru a fi pe contra sens sau pe sensul opus inseamna ca drumul are doua sensuri. Daca intri pe un drum cu accesul interzis, inseamna ca ai intrat pe un drum cu accesul interzis :) si ti se dau doua puncte pe permis si doua puncte de amenda(sau avertisment daca politistul asa considera). Nu ti se suspenda permisul pentru ignorarea semnului de accesul interzis.

Ca o concluzie: intrarea pe un drum cu semnul de accesul interzis nu inseamna ca esti pe sens opus sau contrasens(adica pe sensul opus sensului tau de mers).

Edited by Namidee, 06 September 2023 - 14:54.


#50
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostLeo2006, on 04 septembrie 2023 - 16:01, said:

Pe o straduta ingusta de 40m, chiar la mine in cartier
40m? Îngustă?
Parchezi 2 autobuze perpendicular (câte unul pe fiecare parte) și tot mai rămâne loc de 4 benzi.


#51
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Ingusta, de 40 metri (lungime).

#52
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostRobert_Kiran, on 06 septembrie 2023 - 13:52, said:

Un lucru bizar. M-am uitat acum pe street view pe maps. In locul unde am luat amenda apare semnul de interzis. Poza e de acum 2 luni. Deci săptămâna trecută Google știa de semnul interzis. Atunci de ce mi-a zis "virează la stânga"?!?!?
Aici s-a întâmplat minunea, eu am făcut stânga de pe Frații Golești:

Attachment Screenshot_2023-09-06-14-47-48-490_com.google.android.apps.maps.jpg

De tampit.
Google Maps e o gluma, da indicatii aiurea foarte des.
Eu ultimele dati am patit-o in intersectii de stradute sa imi spuna sa fac la stanga desi trebuia sa fac la dreapta. O data am muscat-o ca nu am aruncat privire si peste harta, dar apoi n-a mai fost cazul ca m-am uitat la harta si traseul era clar conturat la dreapta dar vocea imi spunea la stanga.
Si da, pot sa confirm ca da rateuri si la strazile cu sens unic, desi teoretic sistemul stie ca e sens unic.

In domeniul IT din dorinta de a complica totul doar in scop de tracking si rahaturi au generat niste rebuturi de sisteme segmentate in care nu te poti baza ca sunt atat de prost concepute si dau erori ca nu stie stanga ce face dreapta.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Fotografiile din Google maps nu au nicio treabă cu răutatea traseelor.
Fotografiile poate sa fie mai vechi. Sau mai noi.
Am trimis și eu multe rapoarte la Google semnalând noi străzi cu sens unic. Sau care au fost cu sens unic au devenit cu dublu sens.

Dar nu se accepta instantaneu rapoartele mele.

Unele nu se accepta. Habar nu am din ce cauza.
Am dat raport la o stradă cu sens unic de vreo 3 ori. Nu a fost acceptată.

#54
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Treaba ta este sa dai o stea aplicației, nu sa faci rapoarte că doar nu lucrezi la ei. Faci muncă voluntară sau cum? Am renunțat de mult sa ii mai ajut gratis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate