Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Zbor cu escala: 2 bilete separat sau 1 bilet?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007

View PostNaijax, on 31 august 2023 - 10:27, said:

Primesti bilete pentru fiecare segment de zbor
De ex. ;
Botosani - Suceava = 1 bilet
Suceava - Italia (nu stiu aeroportul) = alt bilet
Italia - Spania (nu stiu aeroportul) = alt bilet

Asta este raspunsul la intrebarea ta

Cat despre restul ... te-au lamurit colegii destul
Nu recomand nici dusmanilor mei cei mai nenorociti zboruri cu escale multe + schimbat aeroprturi si avioane cu 2 copii dupa mine

Da in puii mei aia 200 EUR in plus (sau cat e) si ia zbor DIRECT
Romania - Spania

Zbor direct este din Bucuresti sau din Cluj!!! Nu e ca si cum as avea zbor direct din Suceava si ma pun  la 200 de euro. Era ideea intre a  merge o noapte in autocar pana la Bucuresti sau a lua un zbor cu escala! Adica una ea sa mergi 8-9 ore pe timp de noapte cu autocar sau microbuz si apoi sa mai mergi 4 ore cu avion (direct) si ma gandeam ca e mai ok sa plec la 10 dimineata de acasa si la 18-19 sa ajung la destinatie cu escala asta in Italia. De aceea am si creat discutia aici si am dat situatia respectiva. Daca nu aveam copii dupa mine era mai simplu. Nu e ca si cum am varianta directa care ma costa 200 de euro in plus si eu vreau musai cea mai ieftina!

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
Ti-am spus, vezi varianta cu mers la Barcelona/Madrid din Iasi si de acolo cu tren/autocar/etc. Aia pare cea mai rezonabila si mai putin riscanta.

#21
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postzet105, on 31 august 2023 - 10:12, said:


Da este cu "self transfer". Eu ma gandeam ca acest self transfer se refera mai mult la bagajul de cala: la care mi se pare normal sa-l iei cand ajungi si sa faci check in sa-l pui la noul zbor.

Eu credeam ca luand bilet prin vola sau kiwi am un singur bilet cu escala in Venetia la dus. Asa daca am cate un bilet pentru fiecare zbor nu prea ma ajuta....

Salut

Daca e self transfer = bilete separate.

De pe kiwi: https://www.kiwi.com...nt-propriu-131/

Care este șiretlicul?
Acesta nu este un itinerar oficial oferit de operatori, iar aceștia nu își vor asuma răspunderea pentru legăturile neoficiale cu transfer pe cont propriu.
Este posibil să trebuiască să părăsiți zona fără viză (zona de după controlul de securitate, unde se află porțile) în timpul escalei și să intrați în țara de escală ca să refaceți check-inul pentru bagaj, să efectuați check-inul pentru zborul următor, să schimbați terminalele sau, pur și simplu, din cauza designului aeroportului.
Dacă apar întârzieri sau întreruperi în timpul călătoriei — de exemplu, un zbor întârziat din cauza căruia pierdeți următorul zbor — operatorul care a cauzat întreruperea vă va ajuta doar cu zborurile care fac parte din rezervarea sa. Acesta nu vă va ajuta să găsiți alt zbor și nici nu vă va oferi o rambursare pentru celelalte zboruri pe care le-ați ratat. Aceleași condiții se aplică, de asemenea, oricărei compensări suplimentare la care ați avea dreptul în mod legal — va fi luată în considerare doar rezervarea la operator care a fost afectată.

Deci iti asumi niste riscuri pentru un pret ceva mai mic. Merita sau nu, tu decizi. Eu personal nu as face asa ceva nici daca ar trebui sa merg singur, cu atat mai putin daca as lua si copiii.

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Mergi in Chisinau
Din Botosani faci undeva la 4 ore iar zboruri Chisinau - Barcelona sau Chisinau - Madrid sunt destule

#23
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007

View Postutopium, on 31 august 2023 - 11:15, said:

Ti-am spus, vezi varianta cu mers la Barcelona/Madrid din Iasi si de acolo cu tren/autocar/etc. Aia pare cea mai rezonabila si mai putin riscanta.

Din Iasi atat pentru Barcelona cat si pentru Madrid am zbor cu escala. Zboruri directe am doar din Cluj sau Bucuresti (ambele la aceeiasi distanta fata de mine, cu legaturi mai bune spre Bucuresti)

View PostNaijax, on 31 august 2023 - 11:17, said:

Mergi in Chisinau
Din Botosani faci undeva la 4 ore iar zboruri Chisinau - Barcelona sau Chisinau - Madrid sunt destule
decat Chisnau - Barcelona si apoi tren spre Valencia nu e de preferat sa plec spre Bucuresti si sa plec direct Valencia?

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
E zbor direct Chisinau - Valencia
L-am gasit intr-o ... secunda Posted Image

https://www.zbor.md/ro/s/37jvk

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View PostNaijax, on 31 august 2023 - 10:27, said:

Botosani - Suceava = 1 bilet
Sigur. Tren sau autobuz. ;)

#26
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007

View Postdorin_2k, on 31 august 2023 - 11:37, said:

Sigur. Tren sau autobuz. Posted Image
Sunt la 30 de km de aeroport. Asta e problema cea mai mica....
Multumesc inca o data tuturor pentru intentia de a ma ajuta. Mi s-au confirmat anumite temeri pe care le banuiam: cum ar fi ca nu am nici un avantaj ca iau prin vola sau kiwi. Credeam ca zbor cu escala si fara bagaj de cala presupune sa nu mai faci inca odata check i la zborul 2. Se pare ca nu e asa...In sfarsit ramane sa vad ce voi face.

Edited by zet105, 31 August 2023 - 11:44.


#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdorin_2k, on 31 august 2023 - 11:37, said:

Sigur. Tren sau autobuz. Posted Image

Am dat un exemplu la nimereala
N-am gasit alta rima  Posted Image

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postzet105, on 31 august 2023 - 11:22, said:

Din Iasi atat pentru Barcelona cat si pentru Madrid am zbor cu escala. Zboruri directe am doar din Cluj sau Bucuresti (ambele la aceeiasi distanta fata de mine, cu legaturi mai bune spre Bucuresti)
Ai Wizz direct Iasi - Barcelona/Madrid

https://wizzair.com/...9-01/2024-02-29

#29
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

View Postzet105, on 31 august 2023 - 11:44, said:

Multumesc inca o data tuturor pentru intentia de a ma ajuta. Mi s-au confirmat anumite temeri pe care le banuiam: cum ar fi ca nu am nici un avantaj ca iau prin vola sau kiwi. Credeam ca zbor cu escala si fara bagaj de cala presupune sa nu mai faci inca odata check i la zborul 2. Se pare ca nu e asa...In sfarsit ramane sa vad ce voi face.

Checkin-ul il faci online, nu e musai sa te duci la ei la birou (ma rog, nu stiu cum este daca sunt si copii)

Eu am zburat saptamana trecuta pe ruta OTP-VIE-CPH si retur (zbor Lufthansa cu escala).
In VIE ne-am dat jos din avion, ne-au verificat pasapoartele, am trecut din nou prin controlul de securitate si am luat al 2-lea avion.
La retur, tot in VIE, am mers direct de la un avion la altul, fara sa ne verifice nimeni.

Problema la tine este daca intarzie primul zbor sau daca se anuleaza al 2-lea, iar la cum functioneaza Wizz in ultimul timp sunt sanse mari sa se intample asta.
Vola are o chestie "Trip Protect" dar costa in plus si oricum nu cred ca-ti convine sa stai prin aeroport pana iti gasesc un alt zbor.

Cauta zboruri cu interval (mult) mai mare intre ele. Ia in calcul si optiunea sa stai o noapte in orasul de escala, Roma si Venetia sunt frumoase.

#30
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Ia direct cu Tarom zbor direct din Bucuresti, te complici mai ales cu 2 copii dupa tine.

Edited by V A L I, 31 August 2023 - 12:49.


#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Te chinui și mai mult terestru Botoșani București. Faci 8 ore terestru cu trenul sau autocarul. E cumplit.

#32
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
Depinde de noroc,  poa' sa fie o varianta mai ieftina si placuta cu bilete din bucati cu escale,  si  mini-break in oras italian  :)   chiar si aeroporturi diferite, cu trenul e super ok. Eu am facut-o, zero problems.

Fara bagaj de cala, check-in online, si  daca kinderii nu-s f mici eu zic ca  merge;   decat bus la Buc sau CJ...

Doar sa fii sigur ca sunt si riscuri.

#33
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Avand in vedere intarzierile Wizz, nu risca. Si nici Madrid - Valencia nu e ok. Cel care a propus nu a verificat distanta, costul si durata. Barcelona  - Valencia este vreo 4 ore cu masina. Cu doi copii este greu. Un zbor direct e cel mai convenabil. Fa calcul de unde poti pleca direct si apoi analizeaza ce inseamna sa ajungi din orasul natal la acel aeroport. Bilete separate inseamna ca iesi pe la sosiri si intri la plecari. Faci check in daca ai bagaj de cala din nou, treci de security din nou. Daca nu, e usor. Urmaresti indicatoarele de zbor conexiune si practic eviti tot ce am scris. Doar fii atent ce cumperi de la kiwi. Ca si firma sunt destul de ok

#34
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Prin Spania exista trenuri de mare viteza, merg snur dar trebuie luate si acolo bilete din timp, altfel pretul creste sau nu mai sunt locuri. Problema ca e biletele luate din timp trebuie luate la un anume tren si e greu de estimat ce intarziere va avea zborul. Biletele la trenuri normale sunt fara loc si le cumperi pe loc.
Sunt si zboruri interne cu companii gen Vueling, dar din nou ajungem la problema low cost dupa low cost.

Edited by mdt, 31 August 2023 - 14:51.


#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View Postzet105, on 31 august 2023 - 11:44, said:

Sunt la 30 de km de aeroport. Asta e problema cea mai mica....
Multumesc inca o data tuturor pentru intentia de a ma ajuta. Mi s-au confirmat anumite temeri pe care le banuiam: cum ar fi ca nu am nici un avantaj ca iau prin vola sau kiwi. Credeam ca zbor cu escala si fara bagaj de cala presupune sa nu mai faci inca odata check i la zborul 2. Se pare ca nu e asa...In sfarsit ramane sa vad ce voi face.
daca nu ai bagaj de cala, faci ambele check-inuri de acasa, inainte de plecare!

Edited by tytysor, 31 August 2023 - 15:12.


#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcipi_v, on 31 august 2023 - 14:39, said:

Cel care a propus nu a verificat distanta, costul si durata.
Am verificat de fapt, 1h49 cu trenul rapid, 3h40 cu masina ... si cu un tren mai ieftin/lent, iesi mult mai bine decat 6-7 ore de la Botosani la Bucuresti/Cluj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate