Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Zbor cu escala: 2 bilete separat sau 1 bilet?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
Intre escala pe aeroportul Treviso Venetia (Italia) si aeroportul Aeroportul Eindhoven (Olanda) care ar fi de preferat ? Poate e cineva care a trecut prin ambele si poate da un sfat?  Inclin spre Eindhoven....

View Postutopium, on 31 august 2023 - 15:12, said:

Am verificat de fapt, 1h49 cu trenul rapid, 3h40 cu masina ... si cu un tren mai ieftin/lent, iesi mult mai bine decat 6-7 ore de la Botosani la Bucuresti/Cluj.
am fost prin 2017 cu zbor direct din Iasi in Valencia: plecat cu masina de acasa la Iasi; plecat cu avionul IASI - Valencia si retur. La intoarcere am plecat la 23:00 si  Valencia am ajuns pe la 4 dimineata si apoi pe la 7:30 acasa la Botosani. Drumul de la Iasi la Botosani mi s-a parut mega obositor! Nu mai puteam de oboseala. Sa mai adaug acum inca 4 ore de tren de mare viteza Barcelona-Valencia sau Madrid-Valencia (care x4 ajunge si ala destul) mi se pare prea mult! Am luat in calcul si variantele acestea. Oricum multumesc pentru idee.

#38
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Conteaza cum e primul zbor. Daca e anulat in ultimul moment sau daca are o intarziere semnificativa va trebui sa cumparati alte bilete mai departe atunci pe loc ca sa va continuati calatoria, la ce companie si cu ce orar de zbor gasiti disponibil. Voi stiti, adultii familiei, ce riscuri va asumati versus ce incomoditati puteti accepta.

Edited by mdt, 31 August 2023 - 16:39.


#39
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Are copii. E greu cu trenul. Plus ca s-ar putea sa il coste mai mult

#40
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ce e greu cu trenul daca ai copii si ai doar  bagaje de mana? Noi am fost cu trenul in Spania cand cel mai mic dintre cei 3 copii avea 4 ani. Am avut si caruciorul cu noi si bagaje de cala, totul OK.

Mi se pare mult mai nasol (si mai scump) sa ramai cu copiii printr-un aeroport aiurea si sa cumperi bilete in ultimul moment. Dar mnah, “incomod” si “scump” sunt relative.

Edited by mdt, 01 September 2023 - 13:15.


#41
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
In tarile civilizate chiar e o placere sa mergi cu trenul Posted Image

Aeroporturile din Eindhoven sau Treviso sunt cam la fel de mari si sunt foarte ok.

Edited by mccrya, 03 September 2023 - 12:02.


#42
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Eindhoven este o caricatura de aeroport. Ba chiar m-am plimbat pe pista cand am coborat din avion. Nu tu legatura directa sau macar autobuz. Ca sa nu mai spun la security erau 2 ghisee la 4 avioane. Dezastru

#43
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@zet105 zborurile la care te uitai tu sunt cumva afectate de aceste anulari?
https://boardingpass...-suceava-surse/

#44
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007

View Postmdt, on 07 septembrie 2023 - 17:27, said:

@zet105 zborurile la care te uitai tu sunt cumva afectate de aceste anulari?
https://boardingpass...-suceava-surse/
Da da. Am vazut dar deja m-am decis pentru plecare din Bucuresti. Am calculat si erau prea multe riscuri, drept dovada si anuntul din linkul postat.

#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
E bine ca ai renuntat la legaturi. Eu raman la parerea ca decat sa faci Botosani-Bucuresti e preferabil (si mai rapid/civilizat/interesant) sa faci Madrid/Barcelona - Valencia. Dar da, probabil Botosani-Bucuresti e mai ieftin. Oricum e clar mai putin riscant decat cu legaturi la 2 ore.

Edited by utopium, 13 September 2023 - 09:49.


#46
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007

 utopium, on 13 septembrie 2023 - 09:48, said:

E bine ca ai renuntat la legaturi. Eu raman la parerea ca decat sa faci Botosani-Bucuresti e preferabil (si mai rapid/civilizat/interesant) sa faci Madrid/Barcelona - Valencia. Dar da, probabil Botosani-Bucuresti e mai ieftin. Oricum e clar mai putin riscant decat cu legaturi la 2 ore.

Da , luasem in calcul si varianta Madrid/Barcelona catre Valencia, dar ca pret era o diferenta considerabila si pe de alta parte am ales calatorie de seara pentru ca unul din copii are 4 ani si se plictiseste atata timp.
Am plecat cu autocar din Botosani la ora 21:00 si la ora 4:00 am fost in fata aeroportului Otopeni (timp in care copiii au dormit). Zborul  a fost la 6:30 cu dan air spre Valencia cu escala in Brasov (unde s-a umplut avionul). La intoarcere am plecat la 10:40 din Valencia  si la 15:00 am aterizat pe Brasov (pentru ca inainte cu doua zile anulase zoborul de aterizare in Bucuresti). Am gasit un loker pentru bagaje in Brasov undeva pe la magazinul Star. Am vizitat orasul si la 23:00 am avut autocar spre Botosani. Copiii la fel au dormit pe autocar, iar la 5:30 am fost acasa.
Ca si costuri pentru 2 adulti si 2 copii : 420 ron autocar pana la Otopeni, zbor 640 euro dus intors (cu locuri selectate si cumparate) , autocar intoarcere 560.
Am ales varianta cea mai safe si ieftina. Recunosc ca plimbarea cu autocarul, atatea ore, nu e o placere. Am incercat diverse variante de a pleca cu avion de pe aeroportul din Suceava, din pacate orele si pretul nu ma avantajau.Luasem in calcul si varianta de a pleca cu masina personala (si asta a picat cand s-a schimbat locatia de aterizare cu doar doua zile inainte de pelcare....)
Ma simteam dator sa va spun ce am facut pana la urma.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si indrumari. Unele au fost foarte utile si m-au ajutat sa iau cea mai buna decizie. Am prins o vreme minunata si ne-am simtit extraordinar, nu mai zic de copii care au fost fascinati de Bioparc si de Oceanograf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate