Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Zbor cu escala: 2 bilete separat sau 1 bilet?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
Buna ziua.

Poate s-a mai discutat...ma confrunt cu urmatoarea dilema: Vreau cumpar un bilet catre Spania dus-intors cu escala in Italia si la dus si la intors (2 adulti 2 copii). Datele de plecare convenabile le-am gasit cu ajutorul vola.ro care mai cere un comision de administrare si pret mai bun pentru aceleasi date de plecare/intoarcere am gasit pe kiwi.ro
Am incercat sa iau biletele direct de la compania de zbor (wizair si ryanair) dar....:
Dilema care o am: daca achizitionez biletele prin kiwi voi primi un singur  bilet  Romania-Italia-Spania ?  sau vor fi doua bilete independente: Romania-Italia si Italia-Spania? Vreau sa stiu daca zborul 2(Italia -Spania) "stie" ca va imabrca calatori care ajung cu zborul 1 (Romania Italia)?

Pentru cine a cumparat prin platforma kiwi:  zbor cu escala, poate sa-mi ofere cateva detali, recomandari?

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
In mod normal, primesti un bilet.Poti chiar sa ai un bilet pentru toata familia, depinde doar ce si cum selectezi tu pe site. Zborul 2 stie ca trebuie sa primeasca pasageri de la zborul 1, insa NU ASTEAPTA.Pentru siguranta, alege zboruri cu 2-3 ore intre aterizare zbor 1 si  decolare zbor 2.

#3
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
CU 2 copii dupa voi, eu zic ca mai bine dai niste bani in plus si iei bilete direct.

Am jonglat eu vara asta intre Wizz si Ryan, ( site-urile  astora  kiwi/skyscanner/vola  doar asa de informare)    salvezi niste bani  dar poti  da in alte nasoale...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Escala e doar pt transfer sau ieși și în oraș câteva ore?

#5
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007

 dorin_2k, on 31 august 2023 - 08:25, said:

Escala e doar pt transfer sau ieși și în oraș câteva ore?
Escala este doar pentru transfer, iar timpul intre zboruri este de 2 ore. Zborul este fara bagaj de cala, doar bagaj de mana:
Nedumerirea este:
1. mai fac check daca am doar bagaj de mana sau depinde de aeroport. Ca sa iau direct de la compania  de zbor biletul este iar complicat, pentru ca escala la dus nu este aceeiasi cu cea de la intors: La dus am escala In Venetia si la intors Bergamo sau Roma depinde de datele alese.
2. tinand cont ca am doi copii minori, nu ma lasa sa selectez locurile. Citisem pe undeva ca e de datoria companiei sa distribuie locurile in asa fel incat copilul sa stea insotit de un adult. In cazul de fata eu sa stau langa un copil si sotia sa stea langa celalalt copil in alta zona a avionului....Dar vorbim de 4 zboruri: este posbil sa ma trezesc cu surpize si pe tema aceasta?

Zbor direct nu am. Ca sa iau zbor direct trebuie sa merg la Bucuresti: adica drum de 9 ore cu masina. Ca si cost deplasarea la Bucuresti+ zbor direct iese ceva mai scump decat zbor cu escala in Italia (aeroportul de plecare fiind la 30 de minute de casa mea).

Mai astept pareri, sfaturi.Multumesc celor care incearca sa ajute.

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
Cu Wizz si Ryan, deci fara zbor de legatura oficial, e riscant sa mergi cu pauze de 2 ore intre zboruri, e foarte usor sa pierzi zborul 2.

Checkin iti faci online la fiecare daca nu ai bagaj de cala. Copiii minori vor fi pusi langa parinti daca nu cumperi locuri, dar parintii ar putea sa stea in locuri diferite unul de altul, dar poti sa cumperi locuri la ambele. Kiwi si vola sunt doar intermediari care iti iau un comision pentru ca iti gasesc varianta convenabila de zbor, nu cred ca iti asigura nimic in plus daca zborurile sunt cu Wizz/Ryan, eu le-as rezerva de pe site-urile lor (daca iti faci Wizz Discount probabil iesi si o idee mai ieftin daca sunteti 4).

Daca esti la 9 ore de Bucuresti, e foarte probabil ca esti aproape de alt aeroport important, Cluj, Iasi, Timisoara ... mai bine spune care sunt localitatile intre care vrei sa mergi, cat ti-a calculat kiwi pretul, o perioada aproximativa (e bine sa fii flexibil daca vrei mai ieftin) si poate iti sugeram noi alte solutii mai bune.

Edited by utopium, 31 August 2023 - 08:55.


#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Kiwi oferă o asigurare pentru cazul în care pierzi legătura.
Inițiator, fă o simulare mai puțin ultimul pas - plata. Parcă nu era scumpă asigurarea.

Edit
În plus, oferă și check in automat, primești pe mail boarding pass-urile.

Edited by FreeThinker, 31 August 2023 - 09:05.


#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
E bine de stiut, dar nu stiu cu ce il ajuta asigurarea cand trebuie sa stea in aeroport cu doi copii ca sa astepte alt avion, poate dupa cateva zile ...

#9
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007

 utopium, on 31 august 2023 - 08:53, said:

Cu Wizz si Ryan, deci fara zbor de legatura oficial, e riscant sa mergi cu pauze de 2 ore intre zboruri, e foarte usor sa pierzi zborul 2.

Checkin iti faci online la fiecare daca nu ai bagaj de cala. Copiii minori vor fi pusi langa parinti daca nu cumperi locuri, dar parintii ar putea sa stea in locuri diferite unul de altul, dar poti sa cumperi locuri la ambele. Kiwi si vola sunt doar intermediari care iti iau un comision pentru ca iti gasesc varianta convenabila de zbor, nu cred ca iti asigura nimic in plus daca zborurile sunt cu Wizz/Ryan, eu le-as rezerva de pe site-urile lor (daca iti faci Wizz Discount probabil iesi si o idee mai ieftin daca sunteti 4).

Daca esti la 9 ore de Bucuresti, e foarte probabil ca esti aproape de alt aeroport important, Cluj, Iasi, Timisoara ... mai bine spune care sunt localitatile intre care vrei sa mergi, cat ti-a calculat kiwi pretul, o perioada aproximativa (e bine sa fii flexibil daca vrei mai ieftin) si poate iti sugeram noi alte solutii mai bune.

Locatia de unde locuiesc este Botosani, iar aeroportul de pe care vreau sa plec este Suceava.
Prin kiwi / vola am gasit pentru 4 persoane cu escala in Italia dus intors aproximativ 750 euro bagaje doar de mana fara locuri stabilite si fara alte extra.

Varianta 2 : plecare spre Bucuresti undeva la ora 20:00 cu autocar/mocrobuz, ajung la Otopeni la 4-4:30 dimineata si am zbor cu Dan air direct Valencia. Ca si pret autocar+avion ies la 800 euro.
Alt aeroport ar fi Iasi dar nici acesta nu are zbor direct spre Valencia

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Totuși, nu e ca și cum ar cumpăra încă 4 bilete pentru zborul 2.

Ar fi bună o escală de măcar 3 ore.

#11
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Sa iei in calcul ca zborurile din a 2a parte a zilei la wizz si Ryan au mai mereu intarzieri din cauza aglomeratiei pe aeroporturi. Eu am avut 8 zboruri wizz vara asta si 5 din ele au avut intarzieri - unul 50min, altul 2 ore, cel mai mult a fost de 6 ore. Daca nu mai gasesc avion [astea se duc si se intorc], incerca sa ingramadeasca la altele, de obicei au cate 2 pe zi, acolo probabil ai noroc ca cei cu copii au prioritate.
Eu am hotarat ca nu mai iau zbor de seara pentru ca mereu am avut probleme - la hotel stai pe la usi ca nu mai e deschis, de 2 ori nici tren spre oras nu am mai gasit daca a ajuns la 2 noaptea si am luat uber care a fost cat pretul biletului de avion.

Edited by dell99, 31 August 2023 - 09:32.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Verifica pe Flightradar daca primul zbor a avut întârziere în ultimă săptămână.
Daca a avut +1 ora întârziere zilnic, nu risca sa ai doar 2 ore intre zboruri.
Depinde și pe ce aeroport ai transferul.
Am avut un transfer de pe international pe intern pe aeroportul Ataturk. Am fugit o ora pe benzile alea sa prind legătura. Am avut noroc că a întârziat și zborul 2.
Am fugit urmând săgețile "domestic terminal"

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
Hmmm ... nu ma gandeam ca sta asa de prost Iasiul la zboruri de Spania ... si Suceava sa nu aiba deloc. Din Cluj ai chiar multe zboruri de Spania, inclusiv Valencia, dar nu e neaparat mai usor de ajuns decat in Bucuresti.

Eu as cauta si in Suceava si in Iasi niste zboruri via Italia, dar cu timpi mai mari de zbor intre ele, 2 ore mi se pare ca risti cam mult (desi poti sa ai noroc, mai ales ca nu trebuie sa astepti dupa bagaje). Sau poti sa mai iei trenul/etc din Barcelona/Madrid spre Valencia si mergi din Iasi in Barcelona/Madrid (care e mai ieftin). Risti mai putin asa si poate iesi si mai bine. Ba poate vizitezi un pic si Madrid/Barcelona Posted Image Eu zic ca e preferabil decat sa faci schimb de avion undeva in Italia. Eu unul as alege sa zbor la Barcelona sau Madrid (din Iasi) si sa merg de acolo in Valencia.

Sau mergi la Bucuresti/Cluj si iei zbor de Valencia.

Edited by utopium, 31 August 2023 - 09:41.


#14
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

 zet105, on 31 august 2023 - 08:00, said:

Dilema care o am: daca achizitionez biletele prin kiwi voi primi un singur  bilet  Romania-Italia-Spania ?  sau vor fi doua bilete independente: Romania-Italia si Italia-Spania? Vreau sa stiu daca zborul 2(Italia -Spania) "stie" ca va imabrca calatori care ajung cu zborul 1 (Romania Italia)?

Salut

Pentru kiwi, vezi ce scrie in detaliile calatoriei (itinerary details). Daca apare mentiunea de "self transfer" atunci ai 2 bilete separate.

Daca nu apare mentiunea de "self transfer" atunci ai un singur bilet.

Combinatia Wizz + Ryanair e numai cu self transfer (deci 2 bilete separate). Operatorii low-cost nu fac rezervari la competitori.

In orice caz, o calatorie cu escala cu 2 operatori low-cost reprezinta un risc. Ti-l asumi pentru un pret ceva mai mic. Daca merita, asta numai tu poti decide.

Un singur bilet nu este o garantie ca cel de-al doilea zbor te va astepta. Eu am pierdut in Mai anul asta un zbor Frankfurt-Bucuresti pentru ca avionul care trebuia sa ma duca la Frankfurt a avut intarziere. Ambele zboruri erau operate de Lufthansa, aveam un singur bilet, etc... Singurul avantaj in cazul unui singur bilet e ca operatorul din cauza caruia ai pierdut conexiunea e obligat sa iti asigure alt zbor si cazare daca e cazul.

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,085
  • Înscris: 20.12.2007

 zet105, on 31 august 2023 - 08:00, said:

Buna ziua.

Poate s-a mai discutat...ma confrunt cu urmatoarea dilema: Vreau cumpar un bilet catre Spania dus-intors cu escala in Italia si la dus si la intors (2 adulti 2 copii). Datele de plecare convenabile le-am gasit cu ajutorul vola.ro care mai cere un comision de administrare si pret mai bun pentru aceleasi date de plecare/intoarcere am gasit pe kiwi.ro
Am incercat sa iau biletele direct de la compania de zbor (wizair si ryanair) dar....:
Dilema care o am: daca achizitionez biletele prin kiwi voi primi un singur  bilet  Romania-Italia-Spania ?  sau vor fi doua bilete independente: Romania-Italia si Italia-Spania? Vreau sa stiu daca zborul 2(Italia -Spania) "stie" ca va imabrca calatori care ajung cu zborul 1 (Romania Italia)?

Pentru cine a cumparat prin platforma kiwi:  zbor cu escala, poate sa-mi ofere cateva detali, recomandari?
Din cate imi dau eu seama tu nu ai calatorie luata pe acelasi cod dar compusa din segmente diferite ci ti-au gasit platformele astea niste zboruri separate .
Fiind zboruri separate cu coduri de rezervare diferite , companiile aeriene nu sunt obligate sa stea una dupa alta si de aia trebuie sa iti iei un interval bunicel inte zboruri pentru ca wizz de cel putin un are numai intarzieri iar ryan air sunt nesimtiti cerului
Mai baga si greve cum vor fi astea ale francezilor si sansele cresc sa se intample nasoale
Recomandabil ar fi sa iei un zbor cu conexiuni garantate chiar daca ele in fapt sunt operate de multe ori de companii diferite dar pe tine ca calator nu te intereseaza asta. Bagajele sunt transferate automat ai un singur check-in nu trebuie sa iesi afara din aeroport. Dar daca nu se poate, asta e, fa combinatie de zboruri dar ia-ti o marja de siguranta serioasa si cauta niste asigurari de calatorie mai generoase

Edited by Kokoshmare, 31 August 2023 - 09:45.


#16
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007

 bogdan_o, on 31 august 2023 - 09:43, said:

Salut

Pentru kiwi, vezi ce scrie in detaliile calatoriei (itinerary details). Daca apare mentiunea de "self transfer" atunci ai 2 bilete separate.

Daca nu apare mentiunea de "self transfer" atunci ai un singur bilet.

Combinatia Wizz + Ryanair e numai cu self transfer (deci 2 bilete separate). Operatorii low-cost nu fac rezervari la competitori.

In orice caz, o calatorie cu escala cu 2 operatori low-cost reprezinta un risc. Ti-l asumi pentru un pret ceva mai mic. Daca merita, asta numai tu poti decide.

Un singur bilet nu este o garantie ca cel de-al doilea zbor te va astepta. Eu am pierdut in Mai anul asta un zbor Frankfurt-Bucuresti pentru ca avionul care trebuia sa ma duca la Frankfurt a avut intarziere. Ambele zboruri erau operate de Lufthansa, aveam un singur bilet, etc... Singurul avantaj in cazul unui singur bilet e ca operatorul din cauza caruia ai pierdut conexiunea e obligat sa iti asigure alt zbor si cazare daca e cazul.

Da este cu "self transfer". Eu ma gandeam ca acest self transfer se refera mai mult la bagajul de cala: la care mi se pare normal sa-l iei cand ajungi si sa faci check in sa-l pui la noul zbor.

Eu credeam ca luand bilet prin vola sau kiwi am un singur bilet cu escala in Venetia la dus. Asa daca am cate un bilet pentru fiecare zbor nu prea ma ajuta....

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Wizz/ Ryan nu asigura escala, kiwi le vinde pe amandoua in acelasi PNR dar:
tot nu ai asigurata escala
bagajul nu se transfera
check in-ul e facut de doua ori
etc.
Ca si cum le-ai cumpara separat.

Daca primul zbor intarzie, al doilea e pa pa, a doua companie aeriana are 0 obligatii fata de tine si kiwi o sa te tarasca cateva luni pana iti dau banii inapoi, daca ti-i dau. Intre timp tu ramai chelea manzului in aeroport la mijlocul calatoriei in situatia sa cumperi din banii tai un bilet de urgenta.

ia la o companie de linie, Lufthansa, Iberia, AirFrance, etc.

Edited by Lex404, 31 August 2023 - 10:17.


#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Primesti bilete pentru fiecare segment de zbor
De ex. ;
Botosani - Suceava = 1 bilet
Suceava - Italia (nu stiu aeroportul) = alt bilet
Italia - Spania (nu stiu aeroportul) = alt bilet

Asta este raspunsul la intrebarea ta

Cat despre restul ... te-au lamurit colegii destul
Nu recomand nici dusmanilor mei cei mai nenorociti zboruri cu escale multe + schimbat aeroprturi si avioane cu 2 copii dupa mine

Da in puii mei aia 200 EUR in plus (sau cat e) si ia zbor DIRECT
Romania - Spania

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate