Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sfat achizitie casa batraneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Hai sa mai vedem preturile de azi, sa vedem si meseriasii, sa vedem cu cine darami si unde pui molozul etc.
Dar o fi si cum ziceti voi. Daca arunci totul la marginea satului, cari cu masina ta si nu te amendeaza nimeni, nu te mai costa nimic demolarea. Doar un an de zile, pana cand darami tot si cari.

Nu dau sfaturi. Doar explic omului ca toate angaralele astea costa mai mult decat crezi la inceput. E mai bine sa te astepti la mai rau si sa dai de mai bine, decat sa-ti faci iluzii si pe urma sa dai din colt in colt, cum sa faci sa scapi de o investitie de care nu mai ai chef si-ti mananca zilele.
Poate ca e bine unde vrea omul sa ia. Numai el poate aprecia.

Eu nu fac decat sa atrag atentia asupra unor cheltuieli la care nu se gandeste toata lumea. Chiar daca mai acoperi din ele din forte proprii, n-o sa le acoperi niciodata pe toate, pentru ca ai servici, mai trebuie sa castigi si bani. Mare parte din ele o sa trebuieasca sa le platesti; si majoritatea astora n-or sa fie mare gheseft, ba chiar or sa te coste mai mult decat face.

Dupa parerea mea, banii sint numai pentru teren. Casa nu are placa; mai mult, fundatia cred ca e crapata si mare minune sa nu fie fundatie cu mortar de var, nu de ciment - de-aia am zis demolare.

@ strong: ai dreptate, omul a spus de la inceput. Am citit toate comentariile si am uitat postul initial. Sorry.

Edited by jafo, 29 August 2023 - 16:16.


#38
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 15.10.2020

View Postjafo, on 29 august 2023 - 13:46, said:

Dupa ce am vazut in poze, casa trebuie demolata si reconstruita.
Casa nu trebuie demolată. Singura întrebare e dacă omul vrea o casă nouă lângă aia sau nu.

#39
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Revin cu o chestie... aparent nesemnificativa.
In momentul semnarii contractului, vei fi bucuos ca ai pamant (si casa de weekend)...
Este complet gresit!
In realitate, pamantul te-a cumparat pentru perioada vietii tale! Toti ne laudam am pamant, am casa/case, recolte etc... Complet gresit. Pamantul ne are pe noi, pentru ca el este etern in comparatie cu noi. Ne dam mari, voiosi, etc... suntem nimic. Muncim vremelnic un pamant, daca vrea ne da roade, daca nu, nu. Apoi, noi murim, vin copii nostri care o iau de la capat si iar muncesc vremelnic un pamant... pana mor. Iar pamantul este tot acolo...
Asa ca ia aminte la cat poti munci acum si gandeste-te serios cat vei putea munci peste ani.

#40
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postvallyyy, on 29 august 2023 - 06:23, said:

teren aproximativ 4500 de mp , 2000 intravilan si 2500 extravilan(livada+arabil)
Iese cam 10 lei mp, chilipir curat, o pâine și-un kil de roșii :D

#41
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015
Eu nu as cumpara-o fiiind locatie izolata, casa e batraneasca si pentru ca e nelocuita (si nici nu o sa fie permanent sau in marea majoritate a timpului) o sa se degradeze si mai rau.
nu merita tipul si efortul si zona
daca chiar vrei ceva, cumpara un pamant un container cu utilitati si daca ai si fanta si un wc in fundul curtii o sa fii mai multumit decat ce ai acolo

#42
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Serios acum, dar de ce nu se implementeaza un "dislike" button? atatea aiureli se citesc pe aici...

#43
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 30.11.2021
Sincer?
Citesc subiectul si cand am dat click parca ma uitam la casa mea de la tara. Am vandut casa respectiva.

Sa iti spun cum stau treburile? Au dreptate cei care zic ca se degradeaza singura si pana la urma trebuie sa o vinzi sau investesti.

Mai bine te duci in vacanta cateva zile intr-o destinatie de buget pe langa orasul tau.

Cand aveam casa la tara era stres ca mai crapau pereti, plic de la impozite.
Dupa ce am vandut casa de la tara imi parea rau.
Acum ma gandesc? La cat s-a scumpit benzina, satul pasasit.

Asa ca mai bine te duci cu familia intr-o destinatie de buget, pensiune. Ca si la tara daca te duci tot trebuie sa cumperi toate cele.

#44
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Ma bucur sa vad atatea pareri, casa e la 25 de km de oras. Curtea a fost comuna candva, socrii si copii,socrii au stat aici si au decedat. Pamantul extravilan il munceste un nepot care cred ca ia in arenda,mi-au spus ca se poate continua treaba asta si dupa ce devin eu proprietar. Casa este finalizata in 1995 ,asa scrie clar in acte, din povestile proprietarului,mosul avea banii la CEC de o dacie si dupa revolutie nu au mai luat masina si s-au apucat de casuta.Casa are placa(tavan) turnata,asta se vede clar,nu stiu daca si stalpi si nici nu pot vedea materialul(ei spun BCA,desi in 95 cam greu de crezut).Langa casa asta si e vechea casa ( se vede in poza cu marul) aia chiar trebuie daramata,e din chirpici.
Are actele in regula, terenul are 25 de m deschidere
Pe mine ma bucura ca are curent,apa si ca inca nu pare sa cada pe mine si terenul este drept,nu in deal,nu in vale etc.
Ce ma sperie pe mine cu adevarat sunt crapaturile si da sunt constient ca este de munca,livada este plina de prune,acum ce sa zic rau ca e teren putin,rau ca e teren mult,nu stii cum sa o mai dai. Cateodata ma mai gandesc si la o parcelare desi nu stiu daca zona fiind mai izolata va avea cautare  vreodata.In banii astia pot lua un teren de 500 de mp la 10-15 km de oras in localitati cu gaze,canalizare,curent etc ,dar pana sa ajung sa aprind un bec acolo dureaza multa vreme si bani f multi.

Attached Files


Edited by vallyyy, 29 August 2023 - 18:23.


#45
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 30.11.2021
Sa nu te superi pe mine ca te intreb. Cati ani?
Ca ia te uita cat o sa ai de facut treaba pe acolo.

Stii cati vecini aveam la bloc care visau ca la batranete sa se retraga la tara? Apoi dupa ce s-au pensionat stau la oras ca nu ii mai ajuta sanatatea.
Sau sa poti justifica sumele platite pe benzina.

Ca este fain sa zici ca ce fructe faine... dar trebuie sa te duci pe acolo sa dai cu erbicid.
Poate vrei ceva legume.

#46
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Daca ma intrebi varsta,eu am 34 de ani,insurat si un copil de 9 ani

#47
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 30.11.2021
Esti tanar.

Este decizia ta sau a familiei?
Nu ai o casa pe la tara?

Mai inainte ma plimbam cu google street view prin satele prin care am crescut.
Triste, parasite.

Mai bine ai incerca sa cumperi un teren mai aproape de oras.

#48
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Sincer sa fiu,soacra-mea sta la 20 de km si casa bunicilor e la 35 de km. Cu bunicul nu sunt in relatii si nu sunt singurul nepot,desi exista o probabilitate sa-mi ramana totul acolo sau clar jumatate. Dar stii cum e ,cand nu e lucrul tau,nu e ! La soacra-mea daca as vrea sa mut ceva din stanga in dreapta,e o problema, ca peste tot,asa la tine in curtea ta faci fix ce vrei. Treaba asta e doar un moft (nevoie de aer curat,un gratar,un fruct,poate si o leguma,o magazie sa mai tii una alta) si cateodata ma gandesc ca poate si o investitie. Un lucru e clar pt mine,nu sunt pregatit fizic,moral,financiar sa incep o casa dea zero pe un teren  cu gandul ca voi putea pune capul pe perna peste 20 de ani cand o sa fie gata. Am expus si pro-uri si contra,multi ma incurajeaza,multi spun ca sunt nebun(mult teren,e cam in camp,nu e pt tine etc.)

#49
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Dacă ai susținere de la familie (sotie în primul rand, copilu e mic și el visează săli de gaming nu livadă), asta ar fi un punct pro.
Dacă ai și alți bani în afara de aia 11000 ar mai fi încă un punct. Altfel nu prea merită să te înhami la credite pentru un moft cum ii zici.
Ca investiție ar fi o idee buna, ca banii aia sunt nimic astăzi dar cum e zona? Are ceva potențial? Nu sa vina BMW sa facă fabrica ci sa se extindă oarecum orașul înspre acolo?
Dacă zici ca pământul îl muncește cineva, poate poți aranja sa mai facă ceva și prin curte.



#50
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008

View Postakeem, on 29 august 2023 - 19:41, said:

Dacă ai susținere de la familie (sotie în primul rand, copilu e mic și el visează săli de gaming nu livadă), asta ar fi un punct pro.
Dacă ai și alți bani în afara de aia 11000 ar mai fi încă un punct. Altfel nu prea merită să te înhami la credite pentru un moft cum ii zici.
Ca investiție ar fi o idee buna, ca banii aia sunt nimic astăzi dar cum e zona? Are ceva potențial? Nu sa vina BMW sa facă fabrica ci sa se extindă oarecum orașul înspre acolo?
Dacă zici ca pământul îl muncește cineva, poate poți aranja sa mai facă ceva și prin curte.

Potentialul e cu semnul intrebarii, oameni imbatraniti si fiind inceput de sat, e camp,nu stiu cat conteaza astea pt altul,eu fac 25 de minute din fata blocului pana in fata curtii,poate conteaza si asta. Asfaltul exista la strada principala,dar aici fiind ulita de sat nu au pus si nici nu stiu cati ani vor dura pana o sa puna. La banii astia am gasit terenuri doar de 500 mp la 10-15 km

#51
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Ca potențial nu ma refeream la cei din sat, e clar ca n-ai ce sa aștepți de acolo ci cum s-ar extinde cei din oraș către zona respectiva. În sfârșit...
Făceam o paralela cu o situație pe care o cunosc, casa pe care o fac pt socrii e cam la 10 km de oraș și acum 10 ani era un cătun de vreo 15 familii la jumatea unui deal. Acum se calcă în picioare, sunt poate suta de case noi dacă nu mai mult. Dar n-are importanță asta.

Mai e o chestie, de ce bani dispui, ca zici ca nu vrei sa aștepți 20 de ani pana e casa gata. Dacă tot ce ai sunt aia 11000 de euro...nu știu dacă e chiar o idee buna. Adică cumperi moșia asta dar mai mult decât sa treci la un grătar și rămas peste noapte ca ai pus mai mult pe căruță cu ocazia grătarului nu prea poți sa faci. Locul o sa fie cam miriște dacă nu ai chef sa bagi niște muncă serioasă iar casa rămâne cum e, nici dărâmata nici renovata.

500 mp e suficient pt un grătar dar ce mi-e 15 ce mi-e 25 km,  dacă ai doar 34 de ani, când o creste copilul nu e de colea sa ai câteva mii de mp pe care sa-i vinzi sa-l ajuți cu niște bani, sigur terenul va valora mai mult atunci.

Edited by akeem, 29 August 2023 - 21:19.


#52
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Baga și tu un sondaj frumos, sa votam și noi constituțional
În fine ma bag și eu în seamă
Moștenit casa chirpici la 30 de km de buc, cheltuiesc anual vreo mie de euro cât sa stau în week. Grătare,  petrecut timp cu copilul în natură, livada etc.
Asta cu grădinăritul pt uni pare o corvoada,pt mine ca lucrez wfh e relaxare.
Pt bătrânețe musai trebuie casa bună făcută.

#53
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008

View Postakeem, on 29 august 2023 - 21:13, said:

Ca potențial nu ma refeream la cei din sat, e clar ca n-ai ce sa aștepți de acolo ci cum s-ar extinde cei din oraș către zona respectiva. În sfârșit...
Făceam o paralela cu o situație pe care o cunosc, casa pe care o fac pt socrii e cam la 10 km de oraș și acum 10 ani era un cătun de vreo 15 familii la jumatea unui deal. Acum se calcă în picioare, sunt poate suta de case noi dacă nu mai mult. Dar n-are importanță asta.

Mai e o chestie, de ce bani dispui, ca zici ca nu vrei sa aștepți 20 de ani pana e casa gata. Dacă tot ce ai sunt aia 11000 de euro...nu știu dacă e chiar o idee buna. Adică cumperi moșia asta dar mai mult decât sa treci la un grătar și rămas peste noapte ca ai pus mai mult pe căruță cu ocazia grătarului nu prea poți sa faci. Locul o sa fie cam miriște dacă nu ai chef sa bagi niște muncă serioasă iar casa rămâne cum e, nici dărâmata nici renovata.

500 mp e suficient pt un grătar dar ce mi-e 15 ce mi-e 25 km,  dacă ai doar 34 de ani, când o creste copilul nu e de colea sa ai câteva mii de mp pe care sa-i vinzi sa-l ajuți cu niște bani, sigur terenul va valora mai mult atunci.

Mai am bani in banca,dar nu sunt dispus sa cheltui mai mult pt acest "moft".
Am apartament mostenit de la ai mei,nu am rate la banci,am strans ceva banuti in anii astia. Sunt perfect constient ca o sa fie costuri,dar in timp ,putin cu putin as reabilita cate ceva din curte . Casa pe interior o pot face singur racait,glet etc. si aici nu sunt costuri mari , izolatie pe exterior iarasi singur, ce nu ma pricep si clar nu este de mine e daca ar necesita subzidire si alte nebunii aici nu m-as baga si practic asta e singurul lucru care ma sperie

#54
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
vallyyy, eu sa fiu in locul tau nu as sta pe ganduri. as cumpara-o imediat, iar in toamna as umple locul de pomi. In zona din spate a curtii, si pe terenul extravilan as umple cu pomi de toate felurile, iar in zona din fata ceva mai rar ( pomii cresc greu, dar se pot taia usor daca te incurca la ceva ).

Banii pe care ii ai tu se vor devaloriza, dar terenul asta nu cred ( nu cred ca il vei gasi peste ceva timp la un pret mai mic ), deci poti sa privesti achizitia asta si ca pe o investitie.

Acum esti tanar, dar pe masura ce inaintezi in varsta o sa vezi ca o sa vrei din ce in ce mai mult sa evadezi de la apartament, iar terenul asta va fi perfect pentru asta.

Daca nu esti in zona Bucuresti, Cluj, Constanta, Iasi, etc. diferenta intre a merge 15 km, si a merge 25 km este nesemnificativa ca si timp, dar una este sa ai un teren de 500 mp, si alta este sa ai propria ta padure ! Posted Image

Iti doresc succes, indiferent de decizia pe care o vei lua .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate