Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Sfat achizitie casa batraneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008

View Postrazvan-softpedia, on 31 august 2023 - 04:53, said:



Intre copacei si vita de vie sau legume este o mare diferenta. Posted Image Pomii rezista fara multa bataie de cap, pe cand cu vita de vie sau legumele este mai problematic ( in situatia lui ma refer ).

Eu am pus pe un teren ( pe care la un moment dat vreau sa imi construiesc o casa ), vreo 50 de pomi. Ii ud cam de 2-3 ori pe an, si pana acum nici unul nu s-a uscat. Nu mi se pare un mare efort avand in vedere ca vallyyy a zis ca are put in curte.

Si la mine au atras privirile, a mai luat un vecin cate un mar, o para, sau o piersica, dar asta nu ma deranjeaza. Atat timp cat pomii cresc, consider ca sunt castigat, si ma bucur ca nu am lasat terenul "gol". Apropos, nu ii stropesc, las natura sa isi faca treaba ( i-am stropit anul trecut de vreo doua ori, dar mai mult de fantezie, la sfatul unor pomicultori ).



Asta se rezolva foarte usor. Isi cumpara o pompa si un furtun, si treaba este rezolvata. Sincer, eu nu vad nici un impediment. Pe 4000 mp din cei 4500 eu as fi plantat pomi. Mi se pare ca sunt cel mai usor de intretinut, si dureaza pana cresc. Daca peste ceva timp, 10-15-20 de ani, ar vrea sa isi faca acolo o casa, pomii ar fi deja mari.

Sincer, eu asa vad locuitul la curte, nu cum sunt unii care au 250 mp de curte, dintre care 200 betonati.



Nu trebuie sa te apuci acum de legumicultura, si nici de facut tuica ! Tu doar cumpara terenul acum, si o sa ai timp si pentru astea peste vreo 15-20 de ani ( cand o sa iti plece copiii de acasa ). Posted Image

Putul este  pe hotar,dar proprietarii au hotarat sa si-l opreasca ei,in curte se afla apa curenta,la robinet cum s-ar spune. Daca doresc sa ud ceva de la distanta,se poate rezolva cu o instalatie actionata de o electrovalva+priza smart

#92
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postvallyyy, on 31 august 2023 - 06:35, said:

Putul este  pe hotar,dar proprietarii au hotarat sa si-l opreasca ei,in curte se afla apa curenta,la robinet cum s-ar spune. Daca doresc sa ud ceva de la distanta,se poate rezolva cu o instalatie actionata de o electrovalva+priza smart

Parerea mea este ca, chestiile smart sunt bune cand locuiesti mai mult pe acolo ( te duci seara macar de 3-4 ori pe saptamana ), si ai totul ingradit, astfel incat sa nu te trezesti ca ramai fara furtunurile si accesoriile intinse prin curte. Daca esti sigur ca nu ramai fara ele, poti sa iti faci si un sistem din asta "inteligent". Acolo unde am eu pomii nu se poate deocamdata, deoarece nu am nici o constructie pe teren. Vecinul meu  din dreapta si-a ingradit terenul, si-a facut o mica constructie si cred ca foloseste un sistem de udare cu ajutorul telefonului mobil.

Tu cumpara terenul, ca vezi dupa aceea cum o sa faci ! Posted Image

#93
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postrazvan-softpedia, on 31 august 2023 - 04:53, said:

Pe 4000 mp din cei 4500 eu as fi plantat pomi. Mi se pare ca sunt cel mai usor de intretinut, si dureaza pana cresc. Daca peste ceva timp, 10-15-20 de ani, ar vrea sa isi faca acolo o casa, pomii ar fi deja mari. ........
Se vede ca habar nu ai despre ce vorbesti... astea-s copilarii.
Pomii necesita fix aceiasi grija ca si vita de vie, ca si legumele si orice cresti pe langa casa.
- In primii 4 ani, pomii trebuie formati (vita in primii 5)
- in fiecare primavara pomii si vita de vie trebuie taiate
- zarzavaturile si legumele daca le cresti in aer liber trebuie sa fi geana pe ele. Mana loveste din iunie pana in august si daca nu intervii rapid, ai avut...
- calendarul de stropiri nu ti-l poti face de pe azi pe maine. Ai nevoie de minim 2-3 ani, in care sa documentezi daunatorii care au actionat si cand anume. Apoi poti stropi preventiv... Sau poti opta pentru schemele de tratament propuse de pepiniere, respectiv 16 stropiri pe an la samburoase sau 14 la semintoase.
- incepand din anul 2 (de la plantare - anul 4 de la creare) unii pomi intra pe rod. Trebuie rarite fructele pentru ca exista si posiilitatea ca pomul sa-ti moara incercand sa le hraneasca.
- activitatea de rarire este anuala, altfel pomii intra in alternanta si sunt mai vulnerabili la daunatori.
SI mai sunt inca multe alte lucruri care necesita prezenta ta acolo.
O livada implica responsabilitati enorme. Apoi... ai idee ce vei face cu fructele? Ai idee cam cate fructe vor rezulta de pe suprafata de 4000 mp? Cat timp iti ca lua sa le culegi, unde le depozitezi si iar... ce faci cu ele?
Nu mai vorbiti sa va aflati in treaba...

Edited by adip1962, 31 August 2023 - 07:03.


#94
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Dupa cum am mentionat,este deja o livada cu pruni si pe restul terenului este floarea soarelui pusa de catre nepotul proprietarului( partea asta de extravilan dupa cum am spus poate sa ramana sa fie muncita de nepotul omului)

Attached Files



#95
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postadip1962, on 31 august 2023 - 07:02, said:

Se vede ca habar nu ai despre ce vorbesti... astea-s copilarii.
Pomii necesita fix aceiasi grija ca si vita de vie, ca si legumele si orice cresti pe langa casa.
- In primii 4 ani, pomii trebuie formati (vita in primii 5)
- in fiecare primavara pomii si vita de vie trebuie taiate
- zarzavaturile si legumele daca le cresti in aer liber trebuie sa fi geana pe ele. Mana loveste din iunie pana in august si daca nu intervii rapid, ai avut...
- calendarul de stropiri nu ti-l poti face de pe azi pe maine. Ai nevoie de minim 2-3 ani, in care sa documentezi daunatorii care au actionat si cand anume. Apoi poti stropi preventiv... Sau poti opta pentru schemele de tratament propuse de pepiniere, respectiv 16 stropiri pe an la samburoase sau 14 la semintoase.
- incepand din anul 2 (de la plantare - anul 4 de la creare) unii pomi intra pe rod. Trebuie rarite fructele pentru ca exista si posiilitatea ca pomul sa-ti moara incercand sa le hraneasca.
- activitatea de rarire este anuala, altfel pomii intra in alternanta si sunt mai vulnerabili la daunatori.
SI mai sunt inca multe alte lucruri care necesita prezenta ta acolo.
O livada implica responsabilitati enorme. Apoi... ai idee ce vei face cu fructele? Ai idee cam cate fructe vor rezulta de pe suprafata de 4000 mp? Cat timp iti ca lua sa le culegi, unde le depozitezi si iar... ce faci cu ele?
Nu mai vorbiti sa va aflati in treaba...

Colegu' tu tratezi situatia ca un "intreprinzator" care vrea productie mare, iar eu ca un tip care sta la bloc si isi doreste sa se mute la curte. Asta nu inseamna ca spun copilarii. Eu nu am nevoie de zeci de kg de fructe, ca nu as avea ce sa fac cu ele. Eu am nevoie de cateva fructe mai "curate", si multa umbra ! Posted Image

In afara de fructiferii consacrati ( meri, peri, ciresi, visini, piersici, etc. ), am tei, nuci, alun, soci, corcodusi, salcami. Ce stropiri sa le fac eu astora din urma, sau formari de coroana ? Posted Image

Poate sa isi puna pe teren o gramada de pomi care nu sunt fructiferi, si care nu necesita tratamente si taieri. Ce munca deosebita vezi tu in cazul asta ? Sunt atatia pomi interesanti pe care i-as pune in gradina ... loc sa am ! Posted Image

View Postvallyyy, on 31 august 2023 - 07:58, said:

Dupa cum am mentionat,este deja o livada cu pruni si pe restul terenului este floarea soarelui pusa de catre nepotul proprietarului( partea asta de extravilan dupa cum am spus poate sa ramana sa fie muncita de nepotul omului)

vallyyy, eu nu la tipul asta de pomi ma refeream ( pomi plantati si taiati strict pentru a fructifica ). Eu ma refer la niste pomi care sa iti incante privirea, si sa iti ofera umbra. Da-o naibii de tuica, ca alcoolul mult strica ! Posted Image

#96
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postvallyyy, on 31 august 2023 - 07:58, said:

Dupa cum am mentionat,este deja o livada cu pruni si pe restul terenului este floarea soarelui pusa de catre nepotul proprietarului( partea asta de extravilan dupa cum am spus poate sa ramana sa fie muncita de nepotul omului)


Nu procedezi bine!

Ce e al tau e al tau, ce e al lui e al lui.  Pune gard (cel mai ieftin) ca sa delimitezi ce e al tau/al lui. Daca nu, in 5-10 ani o sa devina prin magie terenul lui "ca el l-a lucrat din-totdeauna".
Daca vrei sa-l lasi pe terenul TAU, ii pui poarta cu cheie pe care o ai doar TU.

Nu vrei sa ai scandal cu el, sa te-ntampine cu bata cand vii acolo. Tine minte, tu esti venetic si ei sunt de-ai locului, politia din sat o sa le ia lor partea in caz ca ceva.
Oamenii sunt numai miere pana isi vad banii in cont. Dupa asta li se pare ca i-ai tras in piept si ca de fapt nu vroiau sa vanda.

#97
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postrazvan-softpedia, on 31 august 2023 - 08:38, said:

Colegu' tu tratezi situatia ca un "intreprinzator" care vrea productie mare, iar eu ca un tip care sta la bloc si isi doreste sa se mute la curte. Asta nu inseamna ca spun copilarii. Eu nu am nevoie de zeci de kg de fructe, ca nu as avea ce sa fac cu ele. Eu am nevoie de cateva fructe mai "curate", si multa umbra ! Posted Image
Raman la parerea mea. Sunt copilarii si cine te va asculta o sa te injure pe urma.
Apropo, cf Dex: pom = Nume generic pentru arbori care produc fructe comestibile
Teiul, salcamul, chiar si socul nu sunt pomi, ci arbori sau daca vrei altfel copaci.
Copacii, arborii fac umbra si stabilizeaza solul. Pomii nu-s facuti pentru umbra si nici sa tina solul. Dupa gandirea ta, cum vei manca un fruct sanatos peste 30-40 de ani? Te vezi catarandu-te? Aruncand cu bete ca sa-ti cada maru'-n cap?
Oare nu-i mai bine sa intinzi mana si sa-l iei? Eventual sa folosesti o hotoaica?
Tine minte:
- un pom care ajunge sa faca umbra este un pom neingrijit cu o productie mult mai mica si mai... slaba calitativ. Asta daca nu moare si ajunge sa creasca atat, ca banuiesc ca nici nu-i stropesti.
- cu cat un soi este mai bun, cu atat trebuie ingrijit mai mult. Reciproca: soiurile rezistente la boli nu-s atat de gustoase.
Initiator, sugestia mea este sa pastrezi ce ai ca si livada pe un maxim de 500 mp (arhisuficienti pentru o familie). Cu pomi diversificati si... care sa nu-ti rodeasca toti odata. Pe restul terenului poti planta o padurice sa ai lemne peste ani (inteleg ca nu-s gaze). In paduricea aia poate iti intra niste nuci (altoiti, nu comuni).

Edited by adip1962, 31 August 2023 - 09:12.


#98
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postadip1962, on 31 august 2023 - 09:10, said:

Apropo, cf Dex: pom = Nume generic pentru arbori care produc fructe comestibile
Teiul, salcamul, chiar si socul nu sunt pomi, ci arbori sau daca vrei altfel copaci.

Deci, toata discutia asta a avut loc datorita unei "neglijente" a mea in exprimare, in sensul ca am bagat in acceeasi oala arborii, copacii, si pomii fructiferi ( folosind denumirea generica "pomi" ) ?

Pentru ca din ceea ce citesc ( Initiator, sugestia mea este sa pastrezi ce ai ca si livada pe un maxim de 500 mp (arhisuficienti pentru o familie). Cu pomi diversificati si... care sa nu-ti rodeasca toti odata. Pe restul terenului poti planta o padurice sa ai lemne peste ani (inteleg ca nu-s gaze). In paduricea aia poate iti intra niste nuci (altoiti, nu comuni), ideeile noastre despre ce ar putea sa faca cu terenul sunt foarte asemanatoare, respectiv sa il cumpere, si sa planteze pomi ( a se intelege prin pomi arbori, copaci, pomi fructiferi, sau ce or mai fi ei ).

LE. Daca te uiti pe dexonline.ro ( m-ai facut curios, si de asta m-am uitat  Posted Image ), la cuvantul pom sunt incadrati prin generalizare si copacii si arborii ( POM, pomi, s. m. Nume generic pentru arbori care produc fructe comestibile; p. gener. copac, arbore.), deci nu am facut o confuzie atat de mare incat sa nu poata fi trecuta cu vederea. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 31 August 2023 - 10:05.


#99
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postvallyyy, on 31 august 2023 - 06:35, said:

Putul este  pe hotar,dar proprietarii au hotarat sa si-l opreasca ei,in curte se afla apa curenta,la robinet cum s-ar spune. Daca doresc sa ud ceva de la distanta,se poate rezolva cu o instalatie actionata de o electrovalva+priza smart

In zona noastra forarea unui put de catre o firma poate costa intre 800 si 1500 de lei in functie de teren si adancime

Adaug o parere despre copacii sau arborii cum vreti sa-i spuneti: vallyyy ia in considerare plantarea unor puii de paulownia tomentosa, documenteaza-te si peste cativa ani o sa-mi fii recunoscator

View Postrazvan-softpedia, on 31 august 2023 - 08:38, said:

Da-o naibii de tuica, ca alcoolul mult strica ! Posted Image
La tara tuica este un fel de "moneda de schimb", daca deja sunt pruni cu o productie optima din cate se poate observa de la poze eu zic ca merita incercata o intelegere cu un localnic de incredere care stie si se poate ocupa de culegerea si procesarea fructelor la o palincie locala. Evident orice intelegere trebuie sa fie clara sa nu apara discutii in contradictoriu pe viitor, asta depinde de seriozitatea oamenilor implicati

#100
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru astia care puneti livezi: ce faceti cu zeci de kg de fructe?
Am si eu 12 pomi fructiferi, complet neingrijiti, sunt inalti si ii tin pentru placerea de ma plimba pe sub ei, sau pentru a pune un scaun la umbra lor, eventual sa iau un mar/caisa/pruna/piersica/cireasa.
Chiar daca voi face pe viitor compot, gem, tot ar fi mult.
Daca ii tii mici (pitici) si faci 30kg de fructe/pom si ii ocolesti, ca nu poti sta sub ei cu ce te ajuta?

#101
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postlyanna, on 31 august 2023 - 09:03, said:



Oamenii sunt numai miere pana isi vad banii in cont. Dupa asta li se pare ca i-ai tras in piept si ca de fapt nu vroiau sa vanda.

Da, da dreptate! Mai maraie din cand in cand si vecinul meu ca sa il las sa treaca in padure si sa ii fac o poarta in gardul dintre noi.
I-am zis: " Am cumparat de la tine, ti-am dat o caciula de bani, da-mi pace ca nu mi l-ai dat degeaba !"

oricat de ferm ii tai macaraoana, la o perioada revine cu aceeasi placa :)

View Postrazvan-softpedia, on 31 august 2023 - 09:59, said:

....


Relax, nu tre sa te aprinzi. La chestia asta am luat-o si eu pe forum ..tot  la pom/copac...

Esenta e alta...orice ai pune pe teren, ca sa nu iti bati joc de munca ta, trebuie sa ingrijesti dupa! Si salcami sa pui..si aia trebuie curatati si ingrijiti ca sa faca ce trebuie

#102
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pai cere-i si tu 50lei sau o roaba de lemne de fiecare data cand vrea sa greaca pe la tine,
sau vinde-i un drum de servitute.

#103
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Sa știi. Tata i-a lăsat sora-sii tot pământul care trebuia împărțit în două (nu știu câte hectare, multe, vreo 15) și i-a zis ca nu vrea decât un porc de Crăciun și un miel de Paște. Aia a zis ca nu, ca știe el ce greu se creste un porc (in condițiile în care ea creștea sa vândă, adică nu doar pe ăsta).
Asa ca i-a lăsat și pământ și tot dar nici n-a mai dat pe acolo.

Edited by akeem, 31 August 2023 - 12:42.


#104
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postarg, on 31 august 2023 - 12:18, said:

............sau vinde-i un drum de servitute.
La pret dublu!

#105
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cam jumate din ce a luat pe tot terenu.

#106
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postarg, on 31 august 2023 - 12:18, said:

pai cere-i si tu 50lei sau o roaba de lemne de fiecare data cand vrea sa greaca pe la tine,
sau vinde-i un drum de servitute.

da de unde bani sa mai aiba acum...i-a tocat toti in 3 luni. Noroc ca am apucat sa ii fac acoperis la casuta lui si sa ii schimb geamurile.

vedeti mai jos, before and after la casuta lui.

Ca sa intelegeti lotul a avut 1900 de metri patrati, si lui i-a ramas 300 unde are casuta, diferenta am achizitionat-o eu. Dintr-un dreptunghi am luat ca un fel de L

El voia carare pe langa foisorul meu sa poata trece de un metru Posted Image ... i-am zis " Bre, da poate stau si eu in foisor cu mana pe nevasta-mea ...tre sa treci tu sa te holbezi la mine ... e nevoie de intimitate.."

Am zis ca ii iau taxa de pod ca la Fetesti Posted Image)

P.S. vedeti poza a 3-a cum era ..jungla....asa ca..ce vrea sa cumpere initiatorul e ingrijit fratilor...

Attached Files



#107
gabiturcu2018

gabiturcu2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.09.2019

View Postvallyyy, on 31 august 2023 - 07:58, said:

Dupa cum am mentionat,este deja o livada cu pruni si pe restul terenului este floarea soarelui pusa de catre nepotul proprietarului( partea asta de extravilan dupa cum am spus poate sa ramana sa fie muncita de nepotul omului)

Ce ai decis în cele din urmă? Ai cumpărat terenul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate