Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sfat achizitie casa batraneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#73
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
In cazul in care nu ma descurc iau in considerare si o parcelare ,desi nu stiu daca o sa se vanda,din cei 25 de m deschidere,5m cale de acces,totul in 2 parcele + extravilan

#74
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,563
  • Înscris: 30.07.2007

View Posttclau, on 30 august 2023 - 16:20, said:

poate rezolva totul din telefon, udat, cules, cultivat, arat, etc. Un click si gata.
Pffff, daca stiam...Cine m-o fi pus sa plantez, copilesc, curat buruienile, culeg, toate cu mainile.....Si mai dau si cu motocoasa o data pe luna. Fraier.

#75
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,185
  • Înscris: 30.11.2021

View Posthorny_hornet, on 30 august 2023 - 16:33, said:

O zici de parcă investește în Bitcoin... Posted Image
Dragut ca zici investitie si bitcoin.

Eu m-am uitat la 11000 euro si m-am gandit? Ok, trebuie sa traga curent sau are.
Trebuie sa renoveze nitel, doar drumurile + costul materialelor + manopera.

Are masina? Mai bine cumpara un cort decent si se duce in camping cand doreste ceva la buget.

View Posttclau, on 30 august 2023 - 16:20, said:

De ce nu luati in considerare faptul ca poate totul e automatizat? Ok, casa necesita ingrijire, dar gradina... poate rezolva totul din telefon, udat, cules, cultivat, arat, etc. Un click si gata. Sa nu mai zic ca toate problemele sunt minore daca ai vecine majore potrivite. Posted Image
Multumesc ca m-ai facut sa zambesc.
La tara nu lasam furtunele si pompa in curte in vale ca dispareau, prin 90.
Nici nu am observat, a zis ceva de apa? Sau trebuie mers pe pompa in fantana.
Ai presupus ca are disponibilitate financiara sa investeasca intr-un asemenea sistem, ca are internet si pompa in fantana sau apa la robinet.

Acum intelegi care este joaca cu casa la tara? Ca toate costa.
Daca stai acolo? Da, investesti.

Nu poti planta pana nu rezolvi cu udatul, furtune ca nu stai sa cari cu galeata.

#76
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMindArchitect, on 30 august 2023 - 17:33, said:

Nici nu am observat, a zis ceva de apa? Sau trebuie mers pe pompa in fantana.
Numai pentru asta si merita banii:

View Postvallyyy, on 29 august 2023 - 06:23, said:

casa are curent si apa trasa in curte,


#77
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 15.10.2020

View Postpasilla, on 30 august 2023 - 17:44, said:

Numai pentru asta si merita banii:
De-ar fi numai terenul, fără utilități, fără construcții, tot ar merita banii ăia. Eu nu știu ce așteaptă omul. Tocmai ce mă uitam la o casă prăpădită din zonă, cu 540 mp, cere 50 mii de euro omul, WTF??? Sunt prețurile astea fiindcă se vând. Apăruse una cu 26 mii de euro, cu 10 ari, s-a vândut instant, deși era destul de departe de oraș.

#78
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,975
  • Înscris: 17.10.2003
Se vând pentru teren, coșmeliile vor fi dărâmate.

#79
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 06.08.2015
sa fim putin seriosi initiator cat te astepti sa tina casa aia?
10 ani?20?
la cum arata eu ii dau 10 ani maxim 15 .doar locuita un weekend nu inseamna ca e ingrijita, adica renovata sa ii imbunatatesti consolidarea
eu ti am zis, mai bine un container cu putin pamant,

Edited by gogosaru100, 30 August 2023 - 19:51.


#80
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 15.10.2020

View Postakeem, on 30 august 2023 - 19:07, said:

Se vând pentru teren, coșmeliile vor fi dărâmate.
Da, clar, dacă vorbim de câțiva ari. Dacă e mult teren, se poate construi în altă parte, e mai simplu și mai ieftin, plus că ai spațiu de stocare.

View Postgogosaru100, on 30 august 2023 - 19:49, said:

sa fim putin seriosi initiator cat te astepti sa tina casa aia?
Va ține până va construi alta, zic eu.

#81
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007

View Postsfantu.dracu, on 30 august 2023 - 16:48, said:

Stâlpi pot exista sau nu.
Sfinte, cu asta bati campii.

Crocodilul, gogosarul, viespea in calduri, arhitectul mintii cu mana posedata, un sfant decazut si un catel (eu) iti dau sfaturi pertinente. Suna brici, poate scrie careva o fabula Posted Image

Daca e totul trecut in CF-uri, da-i bataie la acte. Vezi inainte cat te costa si alea.

#82
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,563
  • Înscris: 30.07.2007
Posted Image Posted Image

#83
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View Postvallyyy, on 29 august 2023 - 18:18, said:

Casa are placa(tavan) turnata,asta se vede clar,nu stiu daca si stalpi si nici nu pot vedea materialul(ei spun BCA,desi in 95 cam greu de crezut).


Pai ii intrebi pe vanzatori.
De verificat e simplu, iei cu tine un ciocan si un cui, daca ei zic ca are stalpi ,le zici ca vrei sa bati cuiul la 10 cm de coltul casei. In beton nu vei reusi, in BCA  va intra imediat.
Daca are stalpi e boierie.  Daca nu... :(
Sunt blocuri comuniste pe cadre cu pereti de BCA, ce e asa de greu de crezut ? BCA ul nu e vreo inventie recenta.

Intrebarea e daca ai inclinatie spre gradinarit sau vrei doar sa faci cate un gratar sambata.  Pentru cazul al doilea, nu ti bate capul, ia 500 de metri mai aproape, 25 de km nu e chiar la doi pasi.

#84
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008

View Posthorny_hornet, on 30 august 2023 - 17:51, said:


De-ar fi numai terenul, fără utilități, fără construcții, tot ar merita banii ăia. Eu nu știu ce așteaptă omul. Tocmai ce mă uitam la o casă prăpădită din zonă, cu 540 mp, cere 50 mii de euro omul, WTF??? Sunt prețurile astea fiindcă se vând. Apăruse una cu 26 mii de euro, cu 10 ari, s-a vândut instant, deși era destul de departe de oraș.

Tot ce astept este sa fie gata actele pt extravilan,listarea la primarie,mai dureaza putin,timp in care as putea sa ma razgandesc sa zicem, d-aia am deschis topicul,parerile ma ajuta mai bine in consolidarea deciziei

View Postgogosaru100, on 30 august 2023 - 19:49, said:

sa fim putin seriosi initiator cat te astepti sa tina casa aia?
10 ani?20?
la cum arata eu ii dau 10 ani maxim 15 .doar locuita un weekend nu inseamna ca e ingrijita, adica renovata sa ii imbunatatesti consolidarea
eu ti am zis, mai bine un container cu putin pamant,

Daca ma tine 10-15 ani sunt super multumit

View PostProphecy, on 30 august 2023 - 21:28, said:



Pai ii intrebi pe vanzatori.
De verificat e simplu, iei cu tine un ciocan si un cui, daca ei zic ca are stalpi ,le zici ca vrei sa bati cuiul la 10 cm de coltul casei. In beton nu vei reusi, in BCA  va intra imediat.
Daca are stalpi e boierie.  Daca nu... :(
Sunt blocuri comuniste pe cadre cu pereti de BCA, ce e asa de greu de crezut ? BCA ul nu e vreo inventie recenta.

Intrebarea e daca ai inclinatie spre gradinarit sau vrei doar sa faci cate un gratar sambata.  Pentru cazul al doilea, nu ti bate capul, ia 500 de metri mai aproape, 25 de km nu e chiar la doi pasi.

Recunosc ca apreciez legumele si fructele de curte,insa nu ma consider cel mai mare gospodar,nu exclud orice ,ma uit si la pruni ca sunt vreo 30 de bucati si sunt plini pe rod,dar nu garantez ca o sa fiu in stare sa ii si culeg si sa fac tuica. Imi doresc nu zic,dar trebuie sa ma vad in fata faptului implinit ca sa-mi dau seama daca sunt capabil sau nu

View PostProphecy, on 30 august 2023 - 21:28, said:



Pai ii intrebi pe vanzatori.
De verificat e simplu, iei cu tine un ciocan si un cui, daca ei zic ca are stalpi ,le zici ca vrei sa bati cuiul la 10 cm de coltul casei. In beton nu vei reusi, in BCA  va intra imediat.
Daca are stalpi e boierie.  Daca nu... :(
Sunt blocuri comuniste pe cadre cu pereti de BCA, ce e asa de greu de crezut ? BCA ul nu e vreo inventie recenta.

Intrebarea e daca ai inclinatie spre gradinarit sau vrei doar sa faci cate un gratar sambata.  Pentru cazul al doilea, nu ti bate capul, ia 500 de metri mai aproape, 25 de km nu e chiar la doi pasi.

Recunosc ca apreciez legumele si fructele de curte,insa nu ma consider cel mai mare gospodar,nu exclud orice ,ma uit si la pruni ca sunt vreo 30 de bucati si sunt plini pe rod,dar nu garantez ca o sa fiu in stare sa ii si culeg si sa fac tuica. Imi doresc nu zic,dar trebuie sa ma vad in fata faptului implinit ca sa-mi dau seama daca sunt capabil sau nu

#85
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Hai sa o lamurim putin.
Esti crescut la bloc, in apartament ?

Legumele alea nu apar asa cum zicea un user mai devreme, sa le manevrezi din telefon. Trebuie arat sau frezat terenul, trebuie pus rasad, trebuie udat mereu, culesul se face periodic....  Termenul de copilit iti este familiar ?
Nici sa nu te gandesti ca e posibil asa ceva doar trecand in weekend pe acolo.  hai sa zicem minim din 3 in trei zile.

#86
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Crescut la bloc,petrecut vacante la tara la bunici,in afara de adunat prune,cules porumb, strans fan si curatenia la vite nu prea am facut ,recunosc ca nu sunt cel mai gospodar om

Edited by vallyyy, 30 August 2023 - 22:24.


#87
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Pretul e foarte bun, dar ia in vedere munca implicata.

#88
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013

View Posthorny_hornet, on 30 august 2023 - 15:29, said:


Omul își ia casă de vacanță. 25 km chiar nu contează. Eu fac naveta asta zilnic și nu mă deranjează în mod special. Fac 30 minute, cât fac unii traversând orașul. Există destule probleme cu naveta, dar omul nu va face navetă, deci comentariul tău e degeaba.

Când ai 2 copii și trebuie sa ii duci și aduci de la școala și apoi mai pe la 5-6 sa ieși iara sa ii duci fie la diferite sporturi fie la meditații și să îi aduci înapoi...nu e chiar așa simplu...tre să aloci timp ...mult
Timp in care nu mai poți face nimic...nu te poți apuca de ceva ..că trebuie să pleci.
Trebuie 2 mașini și cu restul de implicații.
Eu am stat într-un sat langa Bacău și chiar daca era la max 10 km de centrul orașului, era destul de anevoios sa faci mai multe drumuri pe zi dar te obișnuiești.
Acum construiesc o căsuță in alta localitate la 15 km de centru și 30 km de serviciu.
Cei 30 km de la serviciu până la căsuța ii fac după amiază în 25 minute când mă duc acolo sa mai fac cate ceva(pe autostrada/centura).
Te obișnuiești și așa..
Sunt unii prin București care pierd 2-3 ore pe zi in trafic către și de la serviciu..
In concluzie distanta nu trebuie sa fie neapărat o problema, dar numărul drumurilor devine una.

Edited by bogdanhbc, 31 August 2023 - 02:32.


#89
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMindArchitect, on 30 august 2023 - 16:02, said:

Este dragut sa zici cuiva, ia de cumpara si cultiva, planteaza copacei. Si apoi sa te gandesti ca vita de vie trebuie stropita, legumele trebuie udate.
Copacelul ala frumos atrage privirile.

Intre copacei si vita de vie sau legume este o mare diferenta. Posted Image Pomii rezista fara multa bataie de cap, pe cand cu vita de vie sau legumele este mai problematic ( in situatia lui ma refer ).

Eu am pus pe un teren ( pe care la un moment dat vreau sa imi construiesc o casa ), vreo 50 de pomi. Ii ud cam de 2-3 ori pe an, si pana acum nici unul nu s-a uscat. Nu mi se pare un mare efort avand in vedere ca vallyyy a zis ca are put in curte.

Si la mine au atras privirile, a mai luat un vecin cate un mar, o para, sau o piersica, dar asta nu ma deranjeaza. Atat timp cat pomii cresc, consider ca sunt castigat, si ma bucur ca nu am lasat terenul "gol". Apropos, nu ii stropesc, las natura sa isi faca treaba ( i-am stropit anul trecut de vreo doua ori, dar mai mult de fantezie, la sfatul unor pomicultori ).

View PostMindArchitect, on 30 august 2023 - 17:33, said:

Nu poti planta pana nu rezolvi cu udatul, furtune ca nu stai sa cari cu galeata.

Asta se rezolva foarte usor. Isi cumpara o pompa si un furtun, si treaba este rezolvata. Sincer, eu nu vad nici un impediment. Pe 4000 mp din cei 4500 eu as fi plantat pomi. Mi se pare ca sunt cel mai usor de intretinut, si dureaza pana cresc. Daca peste ceva timp, 10-15-20 de ani, ar vrea sa isi faca acolo o casa, pomii ar fi deja mari.

Sincer, eu asa vad locuitul la curte, nu cum sunt unii care au 250 mp de curte, dintre care 200 betonati.

View Postvallyyy, on 30 august 2023 - 21:44, said:

Recunosc ca apreciez legumele si fructele de curte,insa nu ma consider cel mai mare gospodar,nu exclud orice ,ma uit si la pruni ca sunt vreo 30 de bucati si sunt plini pe rod,dar nu garantez ca o sa fiu in stare sa ii si culeg si sa fac tuica. Imi doresc nu zic,dar trebuie sa ma vad in fata faptului implinit ca sa-mi dau seama daca sunt capabil sau nu

Nu trebuie sa te apuci acum de legumicultura, si nici de facut tuica ! Tu doar cumpara terenul acum, si o sa ai timp si pentru astea peste vreo 15-20 de ani ( cand o sa iti plece copiii de acasa ). Posted Image

#90
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005

View Postbobitzaaa, on 30 august 2023 - 20:45, said:

Sfinte, cu asta bati campii.
Să înțeleg că nu ai văzut o casă construită din BCA fără stâlpi? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate