Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Sfat achizitie casa batraneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Va salut ! Doresc sa achizitionez o casuta batraneasca undeva intr-un colt retras la tara,mai mult pt weekenduri sincer sa fiu.Am gasit una insa ma sperie ceva si nu stiu cat de serioase pot fi problemele. Casa este construita in 1995, din bca spun proprietarii(cam greu de crezut),are 45 de mp ,are placa turnata, insa nu stiu daca are si stalpi,nelocuita de aproximativ 3 ani.Problema este ca pe exterior prezinta niste crapaturi si nu stiu daca sa le consider grave sau nu,pe interior nu se vad.
Casa costa 11000 de euro si are si ceva teren extravilan.
Am atasat poze !
Ma puteti ajuta cu o parere ?! Multumesc anticipat !

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu m-as baga fara sa comentez. La pretul ala nu ai de ce sa faci nazuri.

#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Depinde câți mp are locația, casa eu aș dărâma-o că nu se merită să bagi bani în așa ceva, deci ia-o drept povară, cu debarasarea de moloz. Dacă e peste 1000 mp e ok.

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
daca e nelocuibila si "mai trebuie" facut cate ceva mai bine fugi, ca o sa bagi bani in ea jumatate din cat ai face-o de la zero

Edited by rexx, 29 August 2023 - 00:15.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E vorba despre o casa de weekend.
Conteaza locatia, locatia, locatia, vecinii, vecinii, vecinii si eventual utilitatile (existenta sursei de apa e cea mai importanta).
Casa trebuie sa fie un pic mai buna decat un cort.

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Casa este buna pentru a fi folosita ca magazie de materiale pana faci alta. Atat.
Daca vrei batai de cap locuieste in ea.

#7
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Locatia este una cam izolata,este practic inceput de sat dinspre camp, sunt 2 km pana la asfalt.Vecini sunt chiar proprietarii ,in rest cam putini,cativa oameni batrani,peco,supermarket la aprox 3-4 km,casa are curent si apa trasa in curte,gaze si canalizare nu sunt in zona,teren aproximativ 4500 de mp , 2000 intravilan si 2500 extravilan(livada+arabil). Locatia poate nu e excelenta find aproape in camp,dar na,tot ce am vazut la banii astia arata mult mai rau,la asta ma sperie doar crapaturile respective.Partea interioara parca mi se pare ok, in special daca o gletuiesc si ii pun un parchet.Doar pt casa de weekend/concediu,eventual sa imi mai construiesc un foisor si o magazie. Am mai atasat poze

Attached Files


Edited by vallyyy, 29 August 2023 - 06:25.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

Vizualizare mesajvallyyy, pe 28 august 2023 - 22:38, a scris:

....nu stiu daca are si stalpi...

pai...afla :)
in functie de cum a fost proiectata structura e rezistenta, crapaturile alea pot sa insemne ceva sau nu.
la o constructie cu structura pe cadre, de exemplu, grinzile si stalpii tin casa in picioare; peretii sunt doar pt compartimentare, deci pot avea oricate crapaturi in ei ca nu prea conteaza.
daca ai insa o constructie cu zidarie portanta, atunci peretii sunt de fapt structura de rezistante; daca s-au crapat, atunci e de rau.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
De ce nu iti iei tu un teren frumos si il combini cu o rulota pe care o parchezi permanent acolo ? Nu platesti impozit decat pe teren,. nu ai batai de cap.

#10
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
am vazut case mult mai naspa care totusi au fost reparate fara interventii capitale si acum arata foarte bine, stau in picioare si sunt locuite. Eu unu as lua-o fara prea multe batai de cap, o repari incet si pe masura ce timpul si banii iti vor permite. O sa ai parte de multe satisfactii, bafta!

#11
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 15.10.2020

Vizualizare mesajvallyyy, pe 29 august 2023 - 06:23, a scris:

teren aproximativ 4500 de mp , 2000 intravilan si 2500 extravilan(livada+arabil).
Uau, teren mult cu o casă la 11.000 euro??? Unde le găsiți? Pe unde umblu eu, fără 30.000 euro nu te apropii nici măcar de o hrubă dărăpănată cu 10 ari.

Edited by horny_hornet, 29 August 2023 - 07:13.


#12
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Ia-o la banii ăștia apoi în funcție de buget, de structura ei (cadre sau zidarie portanta) și de planurile de viitor (poate ești mai spre pensie sau nu) o dărâmi și faci alta sau o consolidezi pe asta.
La 2,5 euro/mp nici lot sa pui porumb nu mai găsești.
Nu mai spun ca dacă o da asa ieftin poți negocia la 10000 :)  Sigur vrea sa scape de ea din varii motive (ai grija sa nu fie ceva cu acte, moșteniri, chestii din astea).

Zici ca are curent și apa, unii dau 10000 euro numai pentru asta :)

Edited by akeem, 29 August 2023 - 09:24.


#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Daca nu isi pune panouri pe acoperis..... nu stiu cum se va incalzi iarna. Poate cu lemne pentru ca energia de la furnizori e scumpa in draci

#14
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Este o achizitie foarte buna fara nici un fel de alte discutii. Pe viitor ai suficient spatiu ca sa ridici o casa noua si pe asta o poti tine pe post de magazie sau o faci atelier pt diverse lucrari. Nu vad logica sa cheltui bani pt demolare plus carat moloz.

#15
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
1995? Sau 1895? Posted image  Ca arata destul de ciufulita la baza. Are vreo fundatie, ceva?

#16
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Pai n-are gaze, atunci lemne sau cu curent electric. Dacă își ia un AC mai potent aia e. Oricum zice ca e de vacanță. Deci iarna mai rar ca nu merită dacă nu locuiesti acolo sa ții pereții calzi.

#17
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
1. cat de departe este de unde locuiesti?
2. cat de des crezi, la modul real, ca vei ajuge acolo?

Daca nu ai vecini nu vei putea lasa nimic acolo, se va fura, si odata cu furatul se va si distruge pe acolo, asa de dragul spargerii
Vor napadi buruienile daca nu ajungi cel putin de 4ori pe an si la cat teren este va fi munca nu gluma, munca cu utilaje/scule pe care le vei cumpara de fiecare data (vezi faza cu furatul).
Casa aia nu merita investit in ea, cu 10mii cumperi o frumusete de 'container'.

Vrei teren, cumpara la maxim 20km de unde locuiesti, maxim 1500mp.

P.S. aia care nu gasesc case ieftin: cautati in sate din Braila, Galati, Vaslui, Ialomita etc ...

#18
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Sa răspundă întâi inițiatorul și în funcție de asta mai vedem.
Ca dacă sta la oraș nu prea vad eu teren de 1500 mp cu apa și curent plus container în 10000 euro la maxim 20 km.
Dacă orașul e mai mare aia e deja zona rezidențială: )

Altfel da, chestiile cu furatul și bălăriile sunt reale, dar poate trece mai des și zicea ca are vecini pe cei ce vor sa vândă (dacă n-or avea 90 de ani).

Edited by akeem, 29 August 2023 - 10:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate