Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Sfat achizitie casa batraneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Functie de zona in care este casa pot/poti afla cum se construieste acolo.
La ce banuiesc eu, fundatia este pe piatra de rau, apoi dulapi de lemn fiind o casa facuta in anii '80, pe structura de lemn (barne), modernizata ulterior ca sa o scumpeasca (parca am vazut niste termopane). Daca este asa toata viata ta vei baga bani in ea. Lemnul se usuca, isi micsoreaza volumul si inerent apar acele crapaturi. Vor apare mereu si mereu. In plus, banuiesc ca tencuiala este ciment (apa, nisip, var) pe stelaj de lemn (de 20 mm). De regula, se intalneste in Muntenia. Partea buna: astfel de case nu cad la cutremure.
Fiind o casa veche vei avea probleme cu rozatoarele. Acestea au canalele lor facute de zeci de ani, nu ai cum sa scapi de ele. Omori unele vor veni altele...
Ce te poate incanta este terenul. Daca amandoua terenurile (intravilan si extravilan) sunt la un loc, atunci merita cumparat ca si investitie sau backup (o iau lucrurile razna fugi la tara, cresti gaini, plantezi porumb, traiesti...). Daca terenul extravilan este in alta parte renunta.

Edited by adip1962, 29 August 2023 - 10:53.


#20
believerman

believerman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.08.2023

View Postvallyyy, on 28 august 2023 - 22:38, said:

Va salut ! Doresc sa achizitionez o casuta batraneasca undeva intr-un colt retras la tara,mai mult pt weekenduri sincer sa fiu.Am gasit una insa ma sperie ceva si nu stiu cat de serioase pot fi problemele. Casa este construita in 1995, din bca spun proprietarii(cam greu de crezut),are 45 de mp ,are placa turnata, insa nu stiu daca are si stalpi,nelocuita de aproximativ 3 ani.Problema este ca pe exterior prezinta niste crapaturi si nu stiu daca sa le consider grave sau nu,pe interior nu se vad.
Casa costa 11000 de euro si are si ceva teren extravilan.
Am atasat poze !
Ma puteti ajuta cu o parere ?! Multumesc anticipat !

Casuta trebuie reconstruita total ... demolata si reconstruita de la 0!

Costa mai putin iar avantajele sunt mult mai mari

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postvallyyy, on 29 august 2023 - 06:23, said:

...teren aproximativ 4500 de mp , 2000 intravilan si 2500 extravilan(livada+arabil).

fugi cât poți de așa ceva!
o asemenea suprafață îți va mânca sufletul, banii, viața!
(nu vb la mișto)

chiar de pui doar de o pădure acolo, tăiatul pajiștei va dura de luni până vineri..., iar gardul împrejmuitor costă cât o garsonieră!

caută ceva cu maximum 1000 m2

View Postadip1962, on 29 august 2023 - 10:48, said:

Partea buna: astfel de case nu cad la cutremure.

...în cele 25 de secunde necesare saltului din pat în curte!!! :P



#22
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

View Postdem3ntor, on 29 august 2023 - 10:21, said:


P.S. aia care nu gasesc case ieftin: cautati in sate din Braila, Galati, Vaslui, Ialomita etc ...

Banuiesc ca trebuie sa te duci prin sate si sa intrebi oamenii. Ma uit la Galati, cele mai ieftine sunt 20-30k pe olx.

#23
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
1) Ontopic: Crapaturile oblice la o casa cu pereti portanti nu sunt niciodata un lucru bun.
Unde vezi crapaturi oblice fugi. Inseamna ca fundatia e prost facuta. Sunt niste forte acolo care lucreaza neomogen.

2)

View Postadip1962, on 29 august 2023 - 05:57, said:

Casa este buna pentru a fi folosita ca magazie de materiale pana faci alta. Atat.
Daca vrei batai de cap locuieste in ea.


Cam zice bine Adi!
Daca vrei sa locuiesti acolo mai mult decat weekedurile, hai cate-o saptamana de concediu, nu m-as baga.
Dar e bine sa ai unde tine lucrurile care se-aduna pe langa o gospodarie.

3) Faptul ca ai curent si apa e esential, n-as cumpara casa fara curent si apa (macar put).

4) Pretul pare f bun. Acum depinde de locatie. Cu cat te apropii de asfalt/civilizatie o sa creasca pretul/gargaunii din capul vanzatorilor.

#24
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postgushpi, on 29 august 2023 - 11:42, said:


fugi cât poți de așa ceva!
o asemenea suprafață îți va mânca sufletul, banii, viața!
(nu vb la mișto)

chiar de pui doar de o pădure acolo, tăiatul pajiștei va dura de luni până vineri..., iar gardul împrejmuitor costă cât o garsonieră!

caută ceva cu maximum 1000 m2

Invidie mode on?

#25
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
A spus ca "are placa turnata, dar nu stiu daca si stalpi"

Daca se refera ca are planseu de beton la tavan, trebuie neaparat verificat daca exista stalpi. Se poate afla, nu e asa greu.

Apoi, apar doua variante la planseul de beton:

- in zone neseismica, fara stalpi, as accepta doar pe ceva caramida sau BCA macar semi-portant. Pe BCA tip pufulete cu densitate ultra-scazuta, fara stalpi, nu as accepta un planseu de beton nici macar in zona neseismica.

- in zona seismica, nu as accepta fara stalpi indiferent din ce sunt peretii, singura exceptie fiind ziduri de 40+cm de caramida plina tesuta bine, iar asta in extremis si la cutremur tot as fugi in curte


Sper totusi ca se referea ca e turnata jos o sapa de beton ceva.

E nasol la case pre-2000, cand nu se faceau poze si faceau toti dupa capul lor (normativele si modul corect de constructie nu il respecta intocmai nici acum 90% din constructori, dar macar nu fac chestii de gravitate extrema, cum se faceau in anii de dupa Revolutie).

Deci, daca nu poti afla exact in ce mod e construita, cumperi doar daca te impaci cu gandul ca ai platit terenul, iar casa dupa noroc daca o vei putea folosi sau nu.

Si subscriu si eu, 500mp pentru un baiat fin, de oras, 1000mp pentru un baiat de oras cu mici apucaturi de taran, 1000mp+ pentru tarani chinuiti de soara de mici

Edited by RaimondMacelaru, 29 August 2023 - 12:30.


#26
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Depinde ce vrei sa faci in viitor!!!!

noi putem sa iti dam 10.000 de sfaturi caci depinde de tine.

Trebuie analizat la pachet. Eu am dat 30.000 pe 1600 mp cu casa batraneasca la 10km de municipiu Bacau.

M-am gandit si eu la inceput sa o renovez pana voi avea bani de casa, dar mi-am dat seama ca daca as fi renovat-o  as fi ingropat niste bani aiurea.

Ca fapt divers pe mine m-au costat circa 5000 de euro utilitatile ( gaz, curent, apa si canalizare) si curentul era peste drum, apa la poarta, gazul la poarta...

Teren ai foarte mult...vorba unuia de mai sus...doar sa pui padure ca de cosit iarba...nu termini intr-o sambata...cand ar trebui sa stai sa te bucuri de liniste si de natura.

Pe interior nu arata rau!, poti sa o faci in conditii de locuit rapid.

Da si tu jos tencuiala la colturi si vezi daca sunt stalpi de beton turnati ( nu cred).

Dupa cum se vede si trotuarul si betonul crapat, e o problema de fundare.

In concluzie, depinde ce vrei ! dar la banii astia..nu cred ca poti cere mai mult!

Uite ce am luat eu cu 30.000 de euro ( Eu am platit terenul si zona ( parau si padure in spate)

Attached Files



#27
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 15.10.2020

View Postgushpi, on 29 august 2023 - 11:42, said:

fugi cât poți de așa ceva!
o asemenea suprafață îți va mânca sufletul, banii, viața!
(nu vb la mișto)

chiar de pui doar de o pădure acolo, tăiatul pajiștei va dura de luni până vineri..., iar gardul împrejmuitor costă cât o garsonieră!
Poate să împrejmuiască cât vrea, cine îl pune să împrejmuiască tot terenul? :rolleyes:
Eu am vândut recent 31 de ari de teren agricol, intravilan, la țară, departe de orașe, cu 22 mii de euro. Omul cumpără 45 de ari + casă cu 11 mii de euro. E practic moca.

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postgushpi, on 29 august 2023 - 11:42, said:

chiar de pui doar de o pădure acolo, tăiatul pajiștei va dura de luni până vineri..., iar gardul împrejmuitor costă cât o garsonieră!



Exista mijloace mecanizate man :)   Nu te agita ca o sa lucreze el pana moare. Lasa sa aiba oxigen , de ce sa nu aiba ?

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostHAL9000, on 29 august 2023 - 12:27, said:

Invidie mode on?

NOPE, 1800 m2 owner here! more than a regular city man can deal...

Attached Files


Edited by gushpi, 29 August 2023 - 13:15.


#30
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Casa aia a stat in picioare atatia ani fara interventii majore - daca tie iti place si esti impacat cu gandul ca mai sunt ceva interventii de facut la ea - go for it.
Si eu am o casa unde ma retrag aproape in fiecare weekend si are 3800mp de teren. Il cosesc fara probleme in maxim 4 ore - am motocoasa+ masina de tuns iarba pe benzina si roti ajutatoare (mie chiar imi face placere sa fac asa ceva, ma relaxeaza). Mereu imi gasesc ceva de facut doar ca sa uit de munca de birou Posted Image
Daca este relativ aproape de tine (20-30km) nu mai sta pe ganduri.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Posthorny_hornet, on 29 august 2023 - 13:04, said:

Omul cumpără 45 de ari + casă cu 11 mii de euro. E practic moca.

ca afacere, ca să vândă mai târziu la dublu - e bine
dar ca să vină de vineri până duminică să sclavagească prin ogradă - nu e bine!

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostHAL9000, on 29 august 2023 - 12:27, said:

Invidie mode on?

Eu mi-am facut casa, cu teren etc
Traiesc asa cum zice colegul, dar asumat.
tai cu drujba, torn betoane, vara cu iarba din curte cu motocoase, iarna cu lemne pt centrala, e ca in reclama Hornbach cu aia nebuni care se tavalesc in mocirla; visez sa ucid porumbei si sa impusc vrabii; otravesc furnicile; treaba cu serpii o las deoparte ca asta e zona...
Cine ma viziteaza isi schimba parerea despre traitul la casa.
Da, am toate conditiile. Si da, e o aventura continua. Lasam banii, costurile la o parte. Rar de tot gasesc om/ oameni la diverse munci necalificate.

Pt casa, recomand 300-500 mp, casa pe container, cu toate facilitatile.

#33
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Dupa ce am vazut in poze, casa trebuie demolata si reconstruita. La ce crapaturi are, fundatia e dusa.
La banii astia iei doar terenul. Poate fi si asta o afacere, depinde unde e.
Mai intreaba daca au utilitati (electricitate in primul rand, apoi apa, canal, de gaze nu mai deschidem discutia la pretul asta - doar din gazele evacuate de locatari). Nu cred ca au nimic.
Verifica regimul la primarie si vezi ce PUZ/PUG e pe acolo.
Pregateste-te sa investesti cel putin 5-8000 euro in demolare si cam 20-30000 in casa propriu zisa in care sa stai. Si asta doar la nivel de casa de vacanta.
Asteapta-te la minim 10-15 m3 lemne pe iarna, in functie de marimea casei de vacanta pe care vrei s-o faci.
Plus fantana sau put, plus microstatie de epurare, ca acum sintem in Europa si, de fapt, nu prea vrei nici tu sa te mai caci in fundul curtii. Alti cam 15000 euro pentru astea.
Pe urma te distrezi.

Edited by jafo, 29 August 2023 - 13:47.


#34
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postgushpi, on 29 august 2023 - 13:12, said:

NOPE, 1800 m2 owner here! more than a regular city man can deal...

Pai, noi locuim permanent la casa cu 20 ari curte si 40 ari gradina, tot intravilan. Nu ma sperie sa iau motocoasa o data la 10 zile/2 sapt max din aprilie pana in septembrie si sa cosesc cel mult 2 zile la rand (gradina doar pe marginile intr-adevar, ca in majoritate e cultivata dar imi place sa ma pot plimba de jur imprejur pe iarba cosita)

View Postjafo, on 29 august 2023 - 13:46, said:

Asteapta-te la minim 10-15 m3 lemne pe iarna, in functie de marimea casei de vacanta pe care vrei s-o faci.
Lol, dar voi aveti habar ce vorbiti? tu ai vreo idee cati sunt 10 m3 de lemne? poate in Siberia omule

#35
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

HAL9000 said:

Lol, dar voi aveti habar ce vorbiti? tu ai vreo idee cati sunt 10 m3 de lemne? poate in Siberia omule
Lasă că vede el omul. Și atenție ca lemnele nu le iei niciodată pentru iarna asta care vine, ci pentru ailaltă, sa aibă timp sa se usuce.

HAL9000 said:

Lol, dar voi aveti habar ce vorbiti? tu ai vreo idee cati sunt 10 m3 de lemne? poate in Siberia omule
Lasă că vede el omul. Și atenție ca lemnele nu le iei niciodată pentru iarna asta care vine, ci pentru ailaltă, sa aibă timp sa se usuce.

#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

casa are curent si apa trasa in curte, nu sunt gaze in zona

View Postjafo, on 29 august 2023 - 13:46, said:

Mai intreaba daca au utilitati (electricitate in primul rand, apoi apa, canal, de gaze nu mai deschidem discutia la pretul asta - doar din gazele evacuate de locatari). Nu cred ca au nimic.

Nu esti in stare sa citesti un text, dar dai sfaturi.

Quote

Asteapta-te la minim 10-15 m3 lemne pe iarna
De ce nu 45 mc de lemne?

Quote

Pregateste-te sa investesti cel putin 5-8000 euro in demolare
La tara?  Sa demolezi o casa? Tu ai idee ce inseamna 8000 de euro?
Aveti unii niste idei...



Initiator, fisura aceea nu arata bine, probabil dedesupt e crapata si placa.
Daca pretul spus de tine e real, eu as cumpara casa. As scoate tot de pe jos, dusumea, sapa si as analiza placa. In functie de rezultat, as decide in continuare.

Edited by strongsss, 29 August 2023 - 15:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate