Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Unde sa emigram ca sa nu mai platim Impozite ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009

View Postgeorge_alexandru, on 25 august 2023 - 11:21, said:


Cu mentiunea ca prin Europa in unele state nu ai co-plata. In USA din cate stiu indiferent de asigurare exista o complata (cred ca max 90% iti acopera cea mai buna asigurare). La chestii de genul consultatii, ambulanta etc. nu e o drama, dar la chestii mai nasoale, cum sunt tratamentele pentru cancer, ar putea fi o problema.
La chestii mai nasoale nu faci mare treaba nici in Europa, culmea, se face crowdsourcing pentru tratamente prin alte tari, incl US...cand oamenii platesc 10% o viata intreaga :facepalm: Si nu zic de Romania, dar in afara de germania (care cica ar fi gasit formula, sau nu am gasit eu plangeri) peste tot unde e sistemul public e foarte prost dpdv calitativ cand ai nevoie de medicina de specialitate. Ori stai si astepti cu lunile (pana e prea tarziu), ori nu se fac anumite proceduri, ori se fac dar prost, ori te costa, inclusiv la public.

Macar in US toti banii din industrie au permis R&D serios; mai toate procedurile si stiinta vine din US.

#56
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Am citit ca cea mai buna tara la ora actuala in care se poate emigra si care ofera cele mai bune conditii e Uruguai!

#57
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,847
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgeorge_alexandru, on 25 august 2023 - 11:21, said:



Cu mentiunea ca prin Europa in unele state nu ai co-plata. In USA din cate stiu indiferent de asigurare exista o complata (cred ca max 90% iti acopera cea mai buna asigurare). La chestii de genul consultatii, ambulanta etc. nu e o drama, dar la chestii mai nasoale, cum sunt tratamentele pentru cancer, ar putea fi o problema.


Coplata are o limita, deci nu dai la infinit.

#58
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Raspuns simplu: in padure.
In lumea civilizata, taxele si impozitele existe pentru un motiv - sa ofere servicii publice. Tu vrei sa-ti fie oferite aceste servicii fara sa platesti nimic - sau cat mai putin. Si dai vina pe Romania. O avea ea cusurile ei, dar aici nu Romania e problema. Vrei mai multi bani? Munceste mai mult/ mai inteligent / mai bine platit. Investeste in educatie timp si bani si eventual o sa castigi suficient sa nu mai chitai ca platesti taxe si impozite.

#59
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,412
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmangoshake, on 25 august 2023 - 16:52, said:

Raspuns simplu: in padure.
In lumea civilizata, taxele si impozitele existe pentru un motiv - sa ofere servicii publice. Tu vrei sa-ti fie oferite aceste servicii fara sa platesti nimic - sau cat mai putin.

Se numește optimizare fiscala și colorații de la noi o practică cu succes :D

#60
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,847
  • Înscris: 21.06.2016
O prcatica toata lumea care poate. Atita vreme cat e legala, intrebarile despre moralitate sunt doar prostesti, troleala.

#61
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postmangoshake, on 25 august 2023 - 16:52, said:

Raspuns simplu: in padure.
In lumea civilizata, taxele si impozitele existe pentru un motiv - sa ofere servicii publice. Tu vrei sa-ti fie oferite aceste servicii fara sa platesti nimic - sau cat mai putin. Si dai vina pe Romania. O avea ea cusurile ei, dar aici nu Romania e problema. Vrei mai multi bani? Munceste mai mult/ mai inteligent / mai bine platit. Investeste in educatie timp si bani si eventual o sa castigi suficient sa nu mai chitai ca platesti taxe si impozite.

Nu e ok cum expui problema. Caci doar ajungi sa platesti SI MAI MULTE taxe.
Da, veniturile cresc.

Se plecase de la premiza ca deja platim PREA MULT.

Ai n-ar fi asta o problema, ca ne plac strazile, ne plac parculetele, ne place ca avem apa si salubritate.
Merita sa-i dam cezarului ce e al lui.

Problema e ca dam, si in loc sa se duca in ce trebuie, ei dau pensii speciale unor umflati care s-au prefacut ca muncesc o viata intreaga. Sau unor magistrati care n-au dau o sentinta in viata lor, doar au luat din trecut ca sa nu schimbe cutumele locului. Sau, sau, sau.
Nu poti spune ca are tara SI PUNCTE PROASTE, cand toate sunt proaste. Corect ar fi sa spui ca am avea si FOARTE PUTINE lucruri bune.

Ca si cum am cotiza 40 de blocuri la o asociatie cu fondul de rulment, si asociatia isi mareste salariul si isi ia si un Velar ca masina de servici :lol: Din putin ramas, schimba becurile in 3 blocuri din 40. Da domne, a furat, dar a si facut

Optimizarile fiscare nu se preteaza in toate specialitatile, din pacate.
Dar unde se poate, e si pacat sa nu se profite. Un an, doi, trei, cinci.

Este legal.
Daca te supara, cearta-i pe aia de-si dau pensii speciale si permit sa existe astfel de lucruri.

#62
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,847
  • Înscris: 21.06.2016
Eu zic ca nici macar asta nu conteaza si tot e off topic.
Toti aia din tarile civilizate unde banii sunt cheltuiti (poate) mai bine, fac pe dracu in 4 sa plateasca mai putine impozite. DIn asta traiesc mii si mii de contabili si avocati. Toate forumurile finciare din tot vestul sunt pline de topicuri despre reducerea taxelor si impozitelor. Toate forumurile de contractori si pensionari care au mobilitate a domiciliului au taxarea ca motiv central.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 August 2023 - 18:13.


#63
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Inainte sa-mi sariti toti in cap, precizez ca eu m-am legat strict de prima parte - deloc - sau de title 'Unde sa emigram ca sa nu mai platim Impozite". E impotriva unei mentalitati de a lua fara sa dai nimic inapoi.
Partea e doua o faci in general cand ai bani ceva mai multi. Cu cat mai multi, cu atat mai multe posibilitati. Corporatiile o fac cel mai bine, la limita legalitatii, sau fac lobby sa schimbe legea.
Nu am o problema cu optimizarea fiscala, ba chiar eu am pus o intebare similara. Deductiile la taxe sunt gandite si motivate bine.
In privinta faptului ca nu crezi ca primesti inapoi cat platesti, asta este peste tot in lume, in grade diferite.

#64
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,847
  • Înscris: 21.06.2016
Prin definitie nu primesti la fel de mult daca esti peste medie. Asa e proiectat sistemul.

#65
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View Postmangoshake, on 25 august 2023 - 16:52, said:

Raspuns simplu: in padure.
In lumea civilizata, taxele si impozitele existe pentru un motiv - sa ofere servicii publice. Tu vrei sa-ti fie oferite aceste servicii fara sa platesti nimic - sau cat mai putin. Si dai vina pe Romania. O avea ea cusurile ei, dar aici nu Romania e problema. Vrei mai multi bani? Munceste mai mult/ mai inteligent / mai bine platit. Investeste in educatie timp si bani si eventual o sa castigi suficient sa nu mai chitai ca platesti taxe si impozite.

Mie corect mi s-ar parea ca impozitele sa fie egale pentru toata lumea, nu procentual din castiguri

Daca toti am plati fix aceasi suma de impozit, nu m-as plange deloc.

Dar nu mi se pare corect ca unii, care ii duce capul, muncesc pe branci si asa mai departe, sa ajunga sa plateasca 100 000 euro / an impozit la stat (din munca lor! deci banii lor)  si altii sa fie trantori, sa nu faca nimic si sa nu plateasca deloc.

De ce as alege sa dau acei 100 000 euro pe an la stat ? Ce am de castigat din asta ? De ce sa nu plec intr-o tara unde as da de 50 de ori mai putin din suma aia ?

#66
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
In primul rand, ma indoiesc sincer ca tu platesti taxe 100K euro pe an. In al doilea rand, taxarea procentuala e discutabila. Crezi ca procent egal e rau? Afla ca in unele tari cu cat castigi mai mult, si procentual platesti mai mult. Si tarile astea sunt destinarii majore de emigratie. Eu unul, nu am o problema cu asta.

#67
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,310
  • Înscris: 08.01.2021
Comentariile multora aduc a masochism pur.
Bah astia cu venituri mari, în loc sa va bucurați că vă merge bine și aveti bani mulți, voi va plângeți ca babele ca plătiți taxe mari. Sunteți ca pensionarii aia de la parter care tot timpul cauta spini în mamaliga.
Te pomenești că aia care câștigă de 10 ori mai putin decât voi și plătesc de 10 ori mai puține taxe or fi mai fericiți.

Edited by KiloW, 25 August 2023 - 22:46.


#68
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,847
  • Înscris: 21.06.2016
De ce nu-mi dai banii mie? Promit sa-ti dau acelasi retunr ca guvernul, cu acte si contracte, pe bune.

#69
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmangoshake, on 25 august 2023 - 21:24, said:

In primul rand, ma indoiesc sincer ca tu platesti taxe 100K euro pe an. In al doilea rand, taxarea procentuala e discutabila. Crezi ca procent egal e rau? Afla ca in unele tari cu cat castigi mai mult, si procentual platesti mai mult. Si tarile astea sunt destinarii majore de emigratie. Eu unul, nu am o problema cu asta.


Afla ca multe din tarile alea au foarte multe deduceri.
Pana la urma se pune problema de cat platesti versus ce primesti, eu platesc cam ca in vest, salariul este cam ca in vest, dar ce primesc inapoi este mizerabil.
Si daca ne uitam, vedem clar ca este vorba de foarte multa coruptie, asadar de ce as plati mai mult?

#70
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 15.01.2014
Tu plătești impozite?

#71
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017
La salarii mici taxele reținute în România sunt mult peste ce se retine în vest. La salariul mediu (vreo 4500 net) noi avem 42% retineri. Din ce în ce am verificat, doar Slovacia are retineri mai mari decât noi pentru salariul mediu. În general, pentru salariu mediu sunt în zona 30-35%.

La salarii mari, într-adevăr, în vest se ajunge la niște retineri semnificative, dar salarii mari înseamnă mult peste medie la ei.

La salariul minim la noi e tragedie, tot 42% in timp ce prin vest reținerile variază, dar sunt în general mici.

View PostpexCom, on 26 august 2023 - 13:02, said:

Tu plătești impozite?

Cu toții plătim, chiar dacă le virează angajatorul în locul nostru.

#72
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 19.05.2005

View PostpexCom, on 26 august 2023 - 13:02, said:

Tu plătești impozite?

Peste 50% din ce castig se duc in taxe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate