Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Unde sa emigram ca sa nu mai platim Impozite ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Care ar fi cele mai bune tari de emigrat pentru a nu mai plati impozite (sau sa fie cat mai reduse) ?


Eu am PFA, munca o fac online. Platesc impozite la statul roman (care bineinteles ca nu imi convin)

As vrea sa emigrez catre o alta tara, unde nu sunt impozite, sau sunt cat mai reduse posibil


Ce recomandari aveti? Cred ca sunt din ce in ce mai multi "nomazi digitali" care aleg sa traiasca in tari cu impozite reduse sau innexistente

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pana si dintr-un castig la Loto ti se ia un impozit mare. Sa ai casa mare in Romania a devenit o povara, iarna ai de achitat si gaz scump si impozit mare.

Mi se pare interesant in Turcia ca nu sunt obligati sa afiseze preturile.

In Romania e bine sa fii politician. Om al sistemului. Adica e la fel ca in comunism, practic, diferenta fiind ca atunci cine nu era in sistem nu avea nici bunurile de baza.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Vezi conditiile din Dubai.

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Poti sa iti faci online o firma dintr-unul din cele peste 80 de offshorurui. Faci cheltuielile cu cardul firmei sau daca vrei cash iti faci firma in ro transeri bani pe firma si apoi platesti 8% dividente.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
In Europa, doar Monaco.
In alte zone mai sunt, vezi aici

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt doar cateva tari unde NU se plateste impozit
Recit din memorie - Qatar, Emiratele Arabe Unite, Arabia Saudită, Bahrein, Kuweit ...

Sa mai zica si colegii

Acum ... io unu' nu prea cred ca as vrea sa-mi petrec restu' zilelor prin statele astea care este ele
Ceva ma retine Posted Image

#7
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Cred ca te referi si la platile pentru sanatate si pensie, altfel nu cred ca te-ai impiedica de impozitul de 10% de care nu ai scapa cred mai nicaieri. Deci ce faci cu primele, le acoperi in privat?
On topic, n-am idee.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,547
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNaijax, on 24 august 2023 - 10:41, said:


Recit din memorie - Qatar, Emiratele Arabe Unite, Arabia Saudită, Bahrein, Kuweit ...

Sa mai zica si colegii

Acum ... io unu' nu prea cred ca as vrea sa-mi petrec restu' zilelor prin statele astea care este ele
Ceva ma retine Posted Image

Il cheama allah2, cred ca pentru el va fi bine :lol:

#9
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Pe Luna si pe Marte scapi de impozite. Greu de ajuns, dar nu imposibil. In rest, nu te lasa nimeni netaxat.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Rusia
Sicilia
succes

#11
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

View Postallah2, on 24 august 2023 - 10:25, said:

Care ar fi cele mai bune tari de emigrat pentru a nu mai plati impozite (sau sa fie cat mai reduse) ?


Eu am PFA, munca o fac online. Platesc impozite la statul roman (care bineinteles ca nu imi convin)

As vrea sa emigrez catre o alta tara, unde nu sunt impozite, sau sunt cat mai reduse posibil


Ce recomandari aveti? Cred ca sunt din ce in ce mai multi "nomazi digitali" care aleg sa traiasca in tari cu impozite reduse sau innexistente

Bahamas
Dubai
Luxemburg
sau tari din nordul Europei -Estonia/Letonia- f ok ptr nomazii digitali, au dat la tv

Edited by Moinesti72, 24 August 2023 - 10:53.


#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Delware SUA.

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Poate gresesc dar eu stiam ca in (unele din) tarile arabe pomenite, scutiti de impozite ar fi numai localnicii, cei nascuti acolo. Strainii platesc.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postallah2, on 24 august 2023 - 10:25, said:

Care ar fi cele mai bune tari de emigrat pentru a nu mai plati impozite (sau sa fie cat mai reduse) ?
Nu cred ca ai unde, impozitul e baza statului, fara el inceteaza sa existe neavand oameni si mecanisme functionale.
Sunt rare locurile unde localnicii nu au impozite, si se intampla pentru ca au alta industrie de servicii care face bani si le plateste taxele... de ex Monaco.

Edited by andreic, 24 August 2023 - 11:14.


#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postoverseas, on 24 august 2023 - 10:49, said:


Sicilia
succes
De cand sicilia e tara? Si -au declarat independenta fata de italia si si-au facut guvern?

#16
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001

View Postlucianburjuiul, on 24 august 2023 - 10:48, said:

Pe Luna si pe Marte scapi de impozite. Greu de ajuns, dar nu imposibil. In rest, nu te lasa nimeni netaxat.
Tocmai m-am întors din vizită și nu e așa cum ai scris. Se plătește.Posted Image

Edited by badmania98, 24 August 2023 - 11:36.


#17
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc. Dubai suna cel mai tentant. Cel mai mult mi-ar fi placut SUA, dar din ce gasesc taxele sunt de vreo 10-15% minim si e si oarecum complicat ca strain sa fii self-employed acolo

View PostTipiric, on 24 august 2023 - 10:38, said:

Poti sa iti faci online o firma dintr-unul din cele peste 80 de offshorurui. Faci cheltuielile cu cardul firmei sau daca vrei cash iti faci firma in ro transeri bani pe firma si apoi platesti 8% dividente.

Poti sa detaliezi te rog? Exista vreo solutie sa deschid usor o firma in strainatate, sa raman in Romania, si sa incasez pe acea firma fara sa fiu nevoit sa platesc impozite in Romania?

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Da, trebuie sa-ti faci domiciliul fiscal pe altă țară.
Nu știu dacă trebuie neapărat sa lucrezi ca cei din Panama Files, să meargă totul prin conturi deschise acolo.
Sunt firme care te rezolvă usor, dar trebuie sa le dai cascavalul gros.

Si sa stii ca Delware in cel mai rau caz are 6% impozit, dar sunt si cazuri in care platesti 2,2%.
Oricum, bănuiesc ca tot aceeași clienți din Ro o sa ii ai.

Edited by Valy_User, 24 August 2023 - 12:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate