Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Unde sa emigram ca sa nu mai platim Impozite ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,548
  • Înscris: 30.08.2017
In California cat ai contributiile totale (impozit stat + federal) si cat pe luna trebuie sa dai pentru o asigurare medicala care sa acopere 90% din costuri?

#38
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postallah2, on 24 august 2023 - 10:25, said:

Care ar fi cele mai bune tari de emigrat pentru a nu mai plati impozite (sau sa fie cat mai reduse) ?


Eu am PFA, munca o fac online. Platesc impozite la statul roman (care bineinteles ca nu imi convin)

As vrea sa emigrez catre o alta tara, unde nu sunt impozite, sau sunt cat mai reduse posibil


Ce recomandari aveti? Cred ca sunt din ce in ce mai multi "nomazi digitali" care aleg sa traiasca in tari cu impozite reduse sau innexistente
Nu trebuie să emigrezi ca să nu mai plătești taxe și impozite.
Închide PFAul, vinde tot ce ai pe numele tău și înscrie-te la ajutor social.

#39
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postvictor29cr, on 24 august 2023 - 16:50, said:

In cipru scapi ieftin, ai 0% pe dividende ca si NE rezident.
Te costa cam 600 euro pe an contabilitatea + anexe si 1,000 euro capital social. Plus cat ti-o mai lua ceva firma care sa te ajute. Costa inca 200-300 euro.

Poti sta in Romania, doar ca daca iti transferi banii aici tot trebuie sa dai impozit.
Momentan e singura optiune realista daca nu iei in calcul Dubai. Iar acolo nu e asa usor.

Si tot in CASS ajunge, ca banuiesc ca nu va trai cu jumate din minim pe economie din dividend.

In primul rand problema e PFA-ul care e foarte neproductiv dupa 60k pe an

Edited by MooF2010, 24 August 2023 - 17:38.


#40
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostMooF2010, on 24 august 2023 - 17:37, said:

Si tot in CASS ajunge, ca banuiesc ca nu va trai cu jumate din minim pe economie din dividend.

In primul rand problema e PFA-ul care e foarte neproductiv dupa 60k pe an

Nu prea ai motiv sa iti transferi dividendele in Romania din moment ce ai card de la banca din Cipru. La Hellenic Bank iti da si 2,000 USD pe zi retragere la bancomat daca ai nevoie si alti 6,000 pt plati cu pos. Ancoria la fel.
E un fel de sat fara caini momentan acolo pt nerezidenti. Iti cam faci de cap.

Daca mai tine asa 5-7 ani si tot ar fi ok.

#41
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postallah2, on 24 august 2023 - 11:52, said:

. Cel mai mult mi-ar fi placut SUA, dar din ce gasesc taxele sunt de vreo 10-15% minim si e si oarecum complicat ca strain sa fii self-employed acolo
În Alaska sunt zone unde poti locui liber fara sa platesti taxe sau impozite

#42
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View Postcamsonat, on 24 august 2023 - 15:10, said:

Daca pentru niste amarate de impozite va parasiti tara sunteti deja pierduti. Puteti merge oriunde si tot greu si prost o veti duce pt ca aveti o gandire limitata.

Nu părăseşte nimeni ţara din cauza fiscalităţii. Problema o reprezintă oamenii din ea.
Primii vinovaţi sunt cei de la butoane dar ei sunt susţinuţi de masa de indivizi rău intenţionati, care se bucură de taxarea şi chinuirea celor harnici.

Uneori cei rău intenţionaţi sunt atât de evidenţi încât lasă impresia că ar fi majoritari.

#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgeorge_alexandru, on 24 august 2023 - 17:23, said:

In California cat ai contributiile totale (impozit stat + federal) si cat pe luna trebuie sa dai pentru o asigurare medicala care sa acopere 90% din costuri?


Depinde d evenit si depinde din ce surse este.
Daca nu ai faci bani, platesti putin si primesti si asigurarea moaca sau ieftin.
Daca esti ceva mai sus, 30-40% e normal, 20-30% la stat, 10% federal, si mai sunt niste imposzite asemanatoare cu CASul nostru. O asigurarea medicala decenta daca nu a platita de angajator ajunge lejer la 1000$ pe luna, fara familie, una mai slaba e mai ieftina.

View Postvictor29cr, on 24 august 2023 - 18:02, said:

Nu prea ai motiv sa iti transferi dividendele in Romania din moment ce ai card de la banca din Cipru. La Hellenic Bank iti da si 2,000 USD pe zi retragere la bancomat daca ai nevoie si alti 6,000 pt plati cu pos. Ancoria la fel.
E un fel de sat fara caini momentan acolo pt nerezidenti. Iti cam faci de cap.

Daca mai tine asa 5-7 ani si tot ar fi ok.

Cipru nu e tara aia care a luat banii oamenilor din banci? Trebuie sa fii nebun sa iti lasi banii pe acolo.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 August 2023 - 03:39.


#44
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

View Postterratec, on 24 august 2023 - 22:07, said:



Nu părăsește nimeni țara din cauza fiscalității. Problema o reprezintă oamenii din ea.
Primii vinovați sunt cei de la butoane dar ei sunt susținuți de masa de indivizi rău intenționati, care se bucură de taxarea și chinuirea celor harnici.

Uneori cei rău intenționați sunt atât de evidenți încât lasă impresia că ar fi majoritari.
Ba de aceea vor sa plece. Probabil si pt ca alocatia copilului e mica, serviciile medicale de stat sunt proaste etc. Vad doar efectul cand cauza ar putea fi chiar evazionistii si oportunistii. Da, si fosilele din politica au partea lor de vina.

#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Stai puțin, tu vrei alocația sa fie mare și impozitele mici, simultan? :D

#46
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 25 august 2023 - 03:42, said:


Cipru nu e tara aia care a luat banii oamenilor din banci? Trebuie sa fii nebun sa iti lasi banii pe acolo.

Se mai intampla. Nu e ca si cum majoritatea celor din it care lucreaza cu srl in loc de CIM ar face $300,000 pe an.
E un risc acceptabil.

Si Romania a taiat din pensii la un moment dat, se poate intampla.

#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcamsonat, on 24 august 2023 - 15:10, said:

Daca pentru niste amarate de impozite va parasiti tara sunteti deja pierduti. Puteti merge oriunde si tot greu si prost o veti duce pt ca aveti o gandire limitata.

:o
deci 60% din venit reprezintă o parte „amărâtă”...

iar 90% din acele impozite NU se mai întorc la cetățeni...

View Postvrajitoruldinoz, on 25 august 2023 - 03:42, said:

Cipru nu e tara aia care a luat banii oamenilor din banci? Trebuie sa fii nebun sa iti lasi banii pe acolo.

cam cum și-n canada s-au prăbușit „casele de pensii”... :)

#48
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nu știu ce s-a prăbușit in Canada, pensiile in general sunt o chestie gen Caritas. Dar sa te duci in Cipru sa economisești bani și să-ți ia toți banii e de ras, zău așa. Limita aia e orietantiva, azi e una, mâine e alta.

#49
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 25 august 2023 - 08:14, said:

Nu știu ce s-a prăbușit in Canada, pensiile in general sunt o chestie gen Caritas. Dar sa te duci in Cipru sa economisești bani și să-ți ia toți banii e de ras, zău așa. Limita aia e orietantiva, azi e una, mâine e alta.

Nu e ca si cum cei care cautam astfel de solutii nu stim si de riscuri.
Vorbim de solutii temporare, de cativa ani.

Banii ii scoti in 3 zile, maxim 4. Vorbim de cazurile majoritare unde castigurile sunt in jur de 6-8-10k usd pe luna.
Daca e sa o luam pe varianta pesimista, nici in Romania nu ai curaj cu atatea drame pe la TV cu deficite bugetare.

La ~$80,000 pe an incasati, scutesti cam $16,000.
Leasingul la 2 masini frumoase.
Sau o pensie bagat in vanguard.

O sa ma opresc ca incep sa sun ca si cum le fac reclama :)))
Ideea e ca sunt solutii, vointa sa fie.

#50
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 25 august 2023 - 06:46, said:

Stai puțin, tu vrei alocația sa fie mare și impozitele mici, simultan? :D
Evident ca nu. Voiam sa evidentiez ca nu poti avea alocatie mare, servicii sociale rezonabile si impozite mici. Vedeti cat e pensia in Dubai de ex.

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Da poate oamenii nu dau 2 lei pe serviciile alea sociale.
Dacă ai venituri peste medie, ieși mereu in pierdere cu serviciile sociale.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 August 2023 - 08:48.


#52
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Cel mai tentant pana acum imi suna:

- Dubai (impozit 0%; vor sa bage ei cu 9% dar din ce inteleg ar fi mai mult pt firme, nu daca sunt self-employed) sau
- Tenerife (impozit 4%)

Din SUA mi-ar fi placut California sau Florida, nu Alaska sau chiar nici alte state.

Tenerife cred ca imi place cel mai mult, dintre cele cu impozite scazute. Am calatorit acolo cat si in Dubai, si imi place mai mult clima, vegetatia, feeling-ul general

View Postvictor29cr, on 25 august 2023 - 08:28, said:

Nu e ca si cum cei care cautam astfel de solutii nu stim si de riscuri.
Vorbim de solutii temporare, de cativa ani.

Banii ii scoti in 3 zile, maxim 4. Vorbim de cazurile majoritare unde castigurile sunt in jur de 6-8-10k usd pe luna.
Daca e sa o luam pe varianta pesimista, nici in Romania nu ai curaj cu atatea drame pe la TV cu deficite bugetare.

La ~$80,000 pe an incasati, scutesti cam $16,000.
Leasingul la 2 masini frumoase.
Sau o pensie bagat in vanguard.

O sa ma opresc ca incep sa sun ca si cum le fac reclama Posted Image))
Ideea e ca sunt solutii, vointa sa fie.

Suna tentant si Cipru. Dar ar fi o problema la adus banii in tara. Practic desi as locui in continuare in Romania, cum as putea cheltui bani aici? Doar cash, sa ii scot din banca cipriota si sa ii am in mana. Sau direct cu cardul cipriot, dar ar fi taxe cam mari. Daca vreau sa investesc intr-un apartament in Bucuresti, practic tot ar trebui sa bag banii intr-o banca (desi probabil il pot plati direct cu contul bancar cipriot).

Dar e o solutie clar de luat in calcul, daca nu vrea sa parasesc tara 6 luni pe an sa stau in Tenerife sau Dubai. Momentan gandesc ca nu m-ar deranja deloc sa stau plecat acolo in timpul toamnei si iernii de la noi

Edited by allah2, 25 August 2023 - 09:51.


#53
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postgeorge_alexandru, on 24 august 2023 - 17:23, said:

In California cat ai contributiile totale (impozit stat + federal) si cat pe luna trebuie sa dai pentru o asigurare medicala care sa acopere 90% din costuri?
In functie de cat castigi, asigurarea privata decenta din US poate sa fie sub aia 10% care-s platiti prin europa.

View Postallah2, on 25 august 2023 - 09:47, said:

Cel mai tentant pana acum imi suna:

- Dubai (impozit 0%; vor sa bage ei cu 9% dar din ce inteleg ar fi mai mult pt firme, nu daca sunt self-employed) sau
- Tenerife (impozit 4%)

Din SUA mi-ar fi placut California sau Florida, nu Alaska sau chiar nici alte state.

Tenerife cred ca imi place cel mai mult, dintre cele cu impozite scazute. Am calatorit acolo cat si in Dubai, si imi place mai mult clima, vegetatia, feeling-ul general



Suna tentant si Cipru. Dar ar fi o problema la adus banii in tara. Practic desi as locui in continuare in Romania, cum as putea cheltui bani aici?


Cred ca ar sari ANAFUL pe tine.

Teoretic trebuie sa platesti taxele in tara in care esti rezident fiscal. In functie de tara, definitia e 3-6 luni.

Deci ori faci o naspeta legala prin paradisuri fiscale (NU in UE, ca in UE bancile raporteaza tot de cand cu PSD2), ori te muti de-adevaratelea.

In functie de domeniu, in Polonia sunt 5-32% taxe. Eu platesc 12% flat, developerii au 8%, as putea si eu sa ma bag la 8% dar e putin mai complicat ca tre sa tii evidenta la munca mult mai strict fata de altele, altii au 15%, altii 19% flat. angajatii normali au 12-32% in functie de suma.

In SUA e foarte tricky cu IRS-ul.

O data de esti cetatean fiscal (nu cetatean US, ci doar in interese fiscale), greu mai scapi. Si o sa ajungi sa raportezi taxe la IRS si la 10 ani dupa ce pleci din SUA pentru ca IRS vrea sa stie ce faci oriunde, nu doar in US. Si daca ai peste 100k anual o sa trebuiasca sa le dai si lor taxe Posted Image

Tenerife cred ca e cea mai buna optiune, si poti sa stai acolo 6 luni si o zi si ai rezolvat, legal, frumos.

Pentru dubai iti trebuie viza, rezidenta, etc. Pentru US mult prea complicat (desi daca munca ta are zero efecte in US, de ex nu lucrezi pentru companii americane, produse americane, etc, poti lucra pe B2 remote, dar B2 te lasa doar 6 luni max)

Edited by Lex404, 25 August 2023 - 11:04.


#54
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,548
  • Înscris: 30.08.2017

View PostLex404, on 25 august 2023 - 11:01, said:

In functie de cat castigi, asigurarea privata decenta din US poate sa fie sub aia 10% care-s platiti prin europa.


Cu mentiunea ca prin Europa in unele state nu ai co-plata. In USA din cate stiu indiferent de asigurare exista o complata (cred ca max 90% iti acopera cea mai buna asigurare). La chestii de genul consultatii, ambulanta etc. nu e o drama, dar la chestii mai nasoale, cum sunt tratamentele pentru cancer, ar putea fi o problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate