Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

iPhone vs Samsung ultimele modele 2023-2024

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
Daca tot te tine bateria juma de zi ia de la un prieten/olx/amanet un A52/3/4 sau un Xiaomi ieftin (max 700 lei) sa nu te lase cand ti-e lumea mai draga dupa aia dupa ce se lanseaza cele doua vezi ce si cum si iti iei atunci. Voiam si eu iPhone dar de 1an de cand lucrez pe MacBook Pro detest tot ce inseamna Apple. Stiu ca nu sunt 100% la fel dar daca ma bazez pe experienta avuta pe Macbook...iPhoneul ar ajunge ori in perete ori pe olx in prima saptamana

#20
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
daca esti sclav widows, normal ca detesti mac, eu am fost la fel si mi-a trebuit jumate de an sa ma obisnuesc, numai vreau sa aud de widows decat cand aerisesc camera.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
MacOS s-a schimbat mult, in bine, in ultimii cativa ani.

la fel si iOS.

Mi se pare amuzant cum unii se plang de.. wallpaperurile lgbt. Alea-s problema :lol:

Aplicatii platite ai si pe android, doar ca acolo le poti fura Posted Image motiv pentru care unele aplicatii premium nici nu mai ajung pe android. In rest, subscriptiile nu tin de OS, tin de dev. Si cu aplicatia pe ambele platforme o sa puna subscriptii pe ambele platforme. Nu o sa lase androidul nemonetizat ca e cineva de pe softpedia frumos.

Acum, pe iOS poti sa transferi poze/ fisiere pe medii externe. Cand vine USB C, o sa fie si mai misto. Asta era singurul lucru care nu imi placea dar au rezolvat de 2-3 ani. Cu adevarat util pe ipad, dar daca vrei poti si pe iphone la fel.

Apropo, nu aveti acces la un serviciu de inchirieri? Inchiriezi un iphone o luna si vezi cum ii :)

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 orthodox, on 17 august 2023 - 19:16, said:

Nici nu știu cu ce să încep, sper că postez în aria potrivită.
Folosesc un S8 uzat intens de 6 ani, încă funcționează decent, bateria nu prea mai ține, duce doar juma de zi.
Vreau să achiziționtez fie ultimul model de iPhone care se lansează în septembrie, fie Samsungul care se va lansa în ianuarie-februarie la anul, modelele de top, Pro Max sau Ultra.

De ce as trece pe iPhone ?

1. Dorinta de schimbare radicala. Cred ca 10 ani de android e suficient. N-am folosit iPhone pana acum.
2. Desi competiția e f stransa între s23ultra si 14 pro max, bateria pe idle tinde sa tina oleaca mai mult.
3. Benchmarkurile arata ca iphoneul surclaseaza mai toate telefoanele de top actuale,  desi asta nu se reflecta neaparat în uzul de zi cu zi.
4. Dacă ai un iphone, e mai usor sa l vinzi SH mai tarziu,  pretul se pastreaza, deși Nu stiu dacă la nivel practic iphonurile sunt chiar durabile.
5. Imi place calitatea video si chiar si pozele pe iPhone.

Ce mă enervează la iOS ?

1. Nu pot să folosesc swipe typing pt limba română și sunt dependent de funcția asta. Merge doar pt engleză.
2. Nu îmi place că nu are buton de Back universal pt toate aplicațiile care să te ducă în meniul anterior. Faptul că în colțul stânga sus ai buton de Back mi se pare foarte neintuitiv si incomod.

Deci nu prea știu ce să fac.

La fel sunt si eu.
Am Samsung de ceva ani-inainte am avut Xiaomi si nu stiu daca sa fac trecerea la iPhone.
11 e undeva la 2500 lei iar de 13/14 ( 40 milioane) nu am bani acum..sa mai astept sa apara 15, poate mai scad 13/14 la pret mai rezonabil.

Nu am nemultumiri vizavi de android, mai ales la masina, se comporta rezonabil
Nu stiu cum o fi cu appleCar

Edited by Moinesti72, 18 August 2023 - 09:31.


#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Daca ai un Samsung S8 si nu ai simtit decat acum nevoia sa-l schimbi, probabil ca ti se potriveste un Iphone. Cum a spus si colegul de mai sus, o sa te tina jumatate de an sevrajul dar pana la urma te vei adapta noului ecosistem mai rigid si vei iesi din sclavia Windows-ului si al Androidului.
The king is dead, long live the king! Posted Image

#24
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 Leo2006, on 18 august 2023 - 09:57, said:

Daca ai un Samsung S8 si nu ai simtit decat acum nevoia sa-l schimbi, probabil ca ti se potriveste un Iphone. Cum a spus si colegul de mai sus, o sa te tina jumatate de an sevrajul dar pana la urma te vei adapta noului ecosistem mai rigid si vei iesi din sclavia Windows-ului si al Androidului.
The king is dead, long live the king! Posted Image

Am un stift de samsung A12, nu am dat niciodata mai mult de 1000 de lei pe un telefon.
Nu folosesc telefonul decat pentru FB, youtoube cand sunt la sala, ceva navigatie cand conduc si aplicatii gen you brd, autentificare pentru job

Nu vad filme pe el, nu fac poze decat la nevoie

Edited by Moinesti72, 18 August 2023 - 10:07.


#25
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 30.11.2021
Cel mai ok calitate pret este 12 pro max pe la 2500-2700 impecabil pe olx.

Este o discutie draguta care este placut de citit.
In urma cu cativa ani erau mesaje "vulpea care nu ajunge la strugure", acum iphone a devenit un telefon ca oricare altul si te poti uita obiectiv si la ios, si la android, si la hardware, si la samsung, si la iphone.


#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pai s-au apropiat foarte mult, atat ca functionalitati cat si ca pret.

Diferentele raman in supportul post purchase (care la Android, nu am gasit producator cu support nici pe aproape ca cel de la Apple) si diferente fundamentale pentru devs, unde pe android trebuie sa faca o aplicatie bazata pe densitatea ecranului ca altfel ar avea mii de combinatii cpu/gpu/ram vs la apple unde dezvoltarea si QA se fac mai usor per model pentru ca, well, sunt 2 pe an (+2 max). De aici si diferenta de calitate intre aceleasi aplicatii.

in rest au ajuns cam la fel. Daca as lua Android, probabil mi-as incerca norocul cu Sony. dar si la asta, dai 1500$ pe un flagship la care ai support doar 2 ani Posted Image  Si nici ala nu stiu daca ii international (gen, daca ma lasa telefonul pe alt continent sa pot apela la garantie oriunde).

Android e fain ca ii open source, deci daca iti place sa-ti bagi dejtele prin el, merita. Mi-am facut telefonul sa booteze windows o data ca stick, ca nu aveam niciun stick prin casa :lol: Dar astea-s maruntisuri pentru omul de rand.

Edited by Lex404, 18 August 2023 - 10:21.


#27
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 Lex404, on 18 august 2023 - 10:20, said:

Pai s-au apropiat foarte mult, atat ca functionalitati cat si ca pret.

Diferentele raman in supportul post purchase (care la Android, nu am gasit producator cu support nici pe aproape ca cel de la Apple) si diferente fundamentale pentru devs, unde pe android trebuie sa faca o aplicatie bazata pe densitatea ecranului ca altfel ar avea mii de combinatii cpu/gpu/ram vs la apple unde dezvoltarea si QA se fac mai usor per model pentru ca, well, sunt 2 pe an (+2 max). De aici si diferenta de calitate intre aceleasi aplicatii.

in rest au ajuns cam la fel. Daca as lua Android, probabil mi-as incerca norocul cu Sony. dar si la asta, dai 1500$ pe un flagship la care ai support doar 2 ani Posted Image  Si nici ala nu stiu daca ii international (gen, daca ma lasa telefonul pe alt continent sa pot apela la garantie oriunde).

Android e fain ca ii open source, deci daca iti place sa-ti bagi dejtele prin el, merita. Mi-am facut telefonul sa booteze windows o data ca stick, ca nu aveam niciun stick prin casa Posted Image Dar astea-s maruntisuri pentru omul de rand.

Depinde si pentru ce iei telefonul.
Acum 2-3 ani te uitai la filme pe telefon, cand erai la munca.Deci conta si diagonala si claritatea,etc
De cand cu munca de acasa, vezi filmele frumos la TV, nu la telefon.

Edited by Moinesti72, 18 August 2023 - 10:28.


#28
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

 orthodox, on 17 august 2023 - 19:16, said:

Nici nu știu cu ce să încep, sper că postez în aria potrivită.
Folosesc un S8 uzat intens de 6 ani, încă funcționează decent, bateria nu prea mai ține, duce doar juma de zi.
Vreau să achiziționtez fie ultimul model de iPhone care se lansează în septembrie, fie Samsungul care se va lansa în ianuarie-februarie la anul, modelele de top, Pro Max sau Ultra.

De ce as trece pe iPhone ?

1. Dorinta de schimbare radicala. Cred ca 10 ani de android e suficient. N-am folosit iPhone pana acum.
2. Desi competiția e f stransa între s23ultra si 14 pro max, bateria pe idle tinde sa tina oleaca mai mult.
3. Benchmarkurile arata ca iphoneul surclaseaza mai toate telefoanele de top actuale,  desi asta nu se reflecta neaparat în uzul de zi cu zi.
4. Dacă ai un iphone, e mai usor sa l vinzi SH mai tarziu,  pretul se pastreaza, deși Nu stiu dacă la nivel practic iphonurile sunt chiar durabile.
5. Imi place calitatea video si chiar si pozele pe iPhone.

Ce mă enervează la iOS ?

1. Nu pot să folosesc swipe typing pt limba română și sunt dependent de funcția asta. Merge doar pt engleză.
2. Nu îmi place că nu are buton de Back universal pt toate aplicațiile care să te ducă în meniul anterior. Faptul că în colțul stânga sus ai buton de Back mi se pare foarte neintuitiv si incomod.

Deci nu prea știu ce să fac.
tot dupa vreo 10 ani de android am trecut si eu pe ios si tot de la un s8 si nu m-am mai uitat inapoi.
unele lucruri o sa ti se para sa se fac intr-un mod mai complicat, unele intr-un mod mai simplu.
bateria si benchmarkurile sunt in cea mai mare parte irelevante, si iphone si samsung cam la fel de mult tin in folosire similara si diferenta de performanta e mai mult pe hartie (benchmark-uri).

la pct 2: pt back poti face slide din exterior-stanga spre centrul ecranului in marea majoritate a aplicatiilor, nu e nevoie sa apesi pe butonul de back din partea de sus.

#29
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 30.11.2021
Fie ele sincere spuse, parerea mea, deci nu ma citati aiurea cu mesaje de hate ca nu va raspund cu vreun cuvant scos din context.

Camera - Foto, claritate iphone, point end shot, o sa intelegeti ce zic daca aveti vreun Samsung Flagship.
Pe Samsung Point end... astepti sa se faca galben punctul ala care zice ca poza este ok.
Ca daca tragi fara punctul ala sa fie perfect... nu ii ghine, nu ies pozele chiar asa de clare
Video, clar Iphone, calitate Video de zici ca filmezi ca o camera video dedicata.
Ecran, clar Samsung. Ecranul dupa seria S este superb, cel dupa Fold este linistitor, nu te oboseste, clar.
Baterie, amandoua is la fel sau cum ar zice Chelo, toate is la fel.

Diferenta este facuta pe partea de FUN, Samsung/Android este ceva mai placut, te distrezi daca te duci undeva cu camera foto, split screen, Samsung Dex. Pun film pe TV si eu navighez pe telefon in modul Split Screen, Whatsap/Google chrome.
Softul este la ani lumina de IOS.

Pe IOS solutia pentru orice este plata, vrei PIP la youtube? Plata, youtube premium ca un romanche care esti. Pe Android? Vanced etc...

Si partea amuzanta, cand setezi alarma pe IOS nu iti zice ca o confirmare Mai sunt cate ore scrie acolo.
Vrei ceas gratuit din Apple Store? Zambesc, majoritatea par gratuite dar sunt pline de publicitate.

Asta este diferenta, pe Android programele gratuite sunt gratuite si punct.
Pe IOS programele gratuite sunt cu publicitate, si nu ca publicitate ca iti arata poze cu Ciolacu care promite treburi, este promo dala enevant, VIDEO, de nu poti sa apesi X cate secunde scrie acolo.

Si mitul cu Iphone care isi mentine pretul este asa si asa. Da, fata de un Samsung Nou se devalorizeaza mai putin dar si cand o sa-l pui la vanzare pe OLX nu o sa cumpere careva din cauza ca Apple are tot felul de limitari ciudate, nu mai merge deblocarea daca schimbi bateria sau ecranul. Deci te gandesti bine pana sa cumperi SH.

Ca asa este fain sa treci 2500 de lei la 12 pro max si sa zici... ba, sa vezi ce fain este. Dar cand este de vandut? Tot pe flip o sa-l vinzi.

Samsung are publicitatea STELARA, GALACTICA. s22 era cu Exynos cu RDNA , cred ca asa ii zice la GPU. S23 ultra era cu influenceri de au determinat N mujeri, femei, sa cumpere S23 ultra si apoi sa-l vanda pe OLX ca pozele, selfie, nu erau la nivelul IPHONE, ca am discutat si eu cu o tipa care vindea S23 ultra nou cu 3300 de lei. Dar eu doream 12 Gb ram.
Cica daca ai telefon cu 12 Gb ram, femeile, in general, toate, fac sex total.

Hardware bun, Iphone.
Software bun, Samsung.

Samsung daca ar scoate un S23 ultra, Note, mai mic, ar rupe piata. Asa este o caramida cam mare.

In clipa in care Iphone vinde un Iphone sa pot face split screen, am cumparat Iphone.
Restul hibelor sunt ca intr-o casatorie, mai treci cu vederea ca nu stie sotia sa gateasca, ca vorbeste prea mult, ca ii cheltuitoare, ca vorbeste prea mult cu prietenele ei idioate, ca tine mizerie in masina, dar cand vine vorba de sex, ba, o face ca la 18 ani.

Edited by MindArchitect, 18 August 2023 - 12:02.


#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,374
  • Înscris: 28.10.2018

 Lex404, on 18 august 2023 - 10:20, said:

Si nici ala nu stiu daca ii international (gen, daca ma lasa telefonul pe alt continent sa pot apela la garantie oriunde).

Nici la Apple nu e inter-regional (international este o exprimare ambiguua). De exemplu nu beneficiezi de garantie la un model american, fara sim fizic, in spatiul european, si invers, model european in SUA.

Sau pentru un model chinezesc, cu doua simuri fizice, in alta parte decat in china. Sau pentru un model arabesc, fara facetime, in alta parte decat in tarile arabe. Si in niciun caz nu beneficiezi de al doilea an de garantie (inclus cu forta prin lege) in orice alta tara in afara spatiului european.

Edited by abac, 18 August 2023 - 13:36.


#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu zic de garantie, aia e de inteles, m-am exprimat prost :) . Dar de service (platit). Apple ofera service inter regional. Aici am avut problema cu samsung

Edited by Lex404, 18 August 2023 - 13:41.


#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 MindArchitect, on 18 august 2023 - 12:00, said:

Si partea amuzanta, cand setezi alarma pe IOS nu iti zice ca o confirmare Mai sunt cate ore scrie acolo.
Vrei ceas gratuit din Apple Store? Zambesc, majoritatea par gratuite dar sunt pline de publicitate.


Ma indoiesc profund de asta, poti da niste exemple? am tableta android si mi-ar place sa le testez Posted Image

Nu stiam ca devs de aplicatii android fac acte de caritate si nu se uita la surse de revenue. Chiar sunt curios :)

Edited by Lex404, 18 August 2023 - 15:01.


#33
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007

 2Unlimited, on 18 august 2023 - 07:10, said:

S-a putut dintotdeauna, cel putin de la iPhone 4 incoace. Trebuie doar sa convertesti melodiile:
https://www.movavi.c...e-ringtone.html
Normal ca se poate sa incarci in telefon ce sonerie/melodie doresti, ca nu se aude toata melodia daca tine 5 min asta e altceva. Cu orice convertor gratis de pe google mp3 to m4r rezolvi problema. Daca lumea e obisnuita cu bagat mufa usb in telefon apoi copy-paste si gata soneria, la iOs trebuie butonat putin dar rezolvi problema si ai soneria dorita. Asa e cind lumea e obisnuita cu next, next, next apoi finish, nici nu mai trebuie sa citesti sa vezi ce scrie, ce se instaleaza, important ca ai dat 3 click-uri si gata.

#34
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Nu am iPhone, dar folosesc tastatura aceasta pe Android de mulți ani:
https://apps.apple.c...ard/id911813648

Merge și pe iOS.

Vezi în screenshots ce poți face cu ea.

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Pe scurt, dacă ești dispus să investești un pic de timp să te obișnuiești, iPhone. Dacă nu, rămâi pe Android.

Personal mi se pare mai facil iPhone după ce te obișnuiești, setările de fac mai ușor, sistemul e mai robust, ai semnal mai bun la astea noi ca pe Samsung. Nu poți face splitscreen dar dacă nu intenționezi să folosești telefonul pe post de desktop (lucru enervant oricum), nu îi simți lipsa.

Cât despre aplicații, și pe Android am cumpărat aplicațiile folosite des pentru a beneficia de updates. dai mii de lei pe un telefon, de mai pui 2-300 de lei pe aplicații, e ok.

Vanced pe Android când mergea când nu mergea. Așa am băgat un premium de Argentina și am family cu vreo 10 lei lunar, planul simplu e poate 6 lei.

Dar cel mai important e că telefonul merge ca în prima zi fără să dai factory reset. Ceea ce nu am pomenit la nici un Android.

Edited by benis, 19 August 2023 - 00:14.


#36
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Deci concluzia e ca n-are niciun farmec sa poti sa-ti faci treaba din 2-3 clickuri ca pe "prostia" de Android, nu... trebuie sa gasesti tot felul de workaround-uri si sa pierzi de 5 ori mai mult timp, pentru orice banalitate...

Stati ca urmeaza sa ne spuna ca SMS scheduling (sms-uri programate sa fie trimise automat la o anumita zi si ora) sunt prea banale sa le rezolvi din 2 clickuri, cand poti sa folosesti aplicatia Shortcuts si in "doar" 5 minute poti sa setezi telefonul sa trimita mesaj pre-programat, dar la care ai sanse mari sa nu-ti mearga shortcut-ul.

Si ce "aiurea" e gandita toata treaba pe Android, i-auzi! Sa introduci cablul USB si sa ai acces la toate folderele ca sa poti copia usor poze si documente, cu drag and drop..  ha! N-are niciun farmec. De ce sa faci asta cand se poate sa fie obligatoriu sa instalezi iTunes in prealabil si doar cu programul asta sa poti sincroniza fisierele.

De usor ce este sa schimbi ringtone-ul la iPhone, 99% dintre utilizatori au setata aceeasi melodie. Ma si amuz cand ii suna vreunuia telefonul in aglomeratie si isi scot toti iPhone-urile sa verifice Posted Image)

Am ras si la faza cu factory reset, cred ca unii de pe-aici n-au avut vreodata flagshipuri Android...

Edited by lex2010, 19 August 2023 - 00:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate