Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

iPhone vs Samsung ultimele modele 2023-2024

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Nici nu știu cu ce să încep, sper că postez în aria potrivită.
Folosesc un S8 uzat intens de 6 ani, încă funcționează decent, bateria nu prea mai ține, duce doar juma de zi.
Vreau să achiziționtez fie ultimul model de iPhone care se lansează în septembrie, fie Samsungul care se va lansa în ianuarie-februarie la anul, modelele de top, Pro Max sau Ultra.

De ce as trece pe iPhone ?

1. Dorinta de schimbare radicala. Cred ca 10 ani de android e suficient. N-am folosit iPhone pana acum.
2. Desi competiția e f stransa între s23ultra si 14 pro max, bateria pe idle tinde sa tina oleaca mai mult.
3. Benchmarkurile arata ca iphoneul surclaseaza mai toate telefoanele de top actuale,  desi asta nu se reflecta neaparat în uzul de zi cu zi.
4. Dacă ai un iphone, e mai usor sa l vinzi SH mai tarziu,  pretul se pastreaza, deși Nu stiu dacă la nivel practic iphonurile sunt chiar durabile.
5. Imi place calitatea video si chiar si pozele pe iPhone.

Ce mă enervează la iOS ?

1. Nu pot să folosesc swipe typing pt limba română și sunt dependent de funcția asta. Merge doar pt engleză.
2. Nu îmi place că nu are buton de Back universal pt toate aplicațiile care să te ducă în meniul anterior. Faptul că în colțul stânga sus ai buton de Back mi se pare foarte neintuitiv si incomod.

Deci nu prea știu ce să fac.

#2
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
ramai pe sami, altfel o sa ingrosi randul nemultumitilor pe aria de iphone.
pe de alta parte eu nici macar incaltator de pantofi nu imi iau samsung, am niste experiente teribile cu ei...

#3
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
la ios 17 exista swipe si in romana.

Edited by December, 18 August 2023 - 06:46.


#4
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Nu iti recomanda nimeni sa iei la lansare un produs.. pe langa faptul ca e foarte scump are si problemele de-nceput nerezolvate.
Ca si detinator de S22 si apartinator de iPAD pot spune ca impac mai bine cu android si din ceea ce am citit vine cu flexibilitate mult mai mare.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
hai sa le luam pe rand, incepem de la punctul 2:

idle mai bun e pe samsung si oricum nu idle e problema ta, ca oricum consumul e extrem de mic, chiar si in load il bate pe iphone, desi nu ma aspteptam. info aici, dai la battery: https://www.notebook...6.0.html#toc-13

benchmark:de exemplu in antutu 9 bate samsungul, poti sa dai la antutu 9 in acelasi review. in geekbench 5.4 castiga iphone, dar nu am habar de ce. oricum diferentele sunt mici si asa. apple erau extrem de departe cu procesoarele, dar le-au plecat oamenii, care si-au facut o firma si care a fost cumparata de qualcom cu 1.4 miliarde. snapdragon gen 2 chiar e un procesor ok.

despre restu nu ma bag. ideea e ca samsungul il prinzi la oferta de obicei, scade si sub 5000, cred ca undeva pe la 4500 zicea cineva ca l-a vazut. iphoneul o sa-si pastreze mai bine pretul, dar o sa fie si mai scump. in rest video, poze, nu stiu, vezi ce zic influencerii. oricum, nu mai suntem ca acum 10 ani cand erau diferente mari intre iphone si samsung, defapt nici nu stiu cat mai merita sa iei genul asta de flagshipuri, ma indoiesc ca faci programare pe telefon, eu folosesc un a52s cu teams, outlook, word, excel pentru munca si toate cele si nu am probleme si are deja 2 ani telefonul. si m-a costat mai putin de 6 ori decat un iphone. plus ca acum la samsung si pe telefoanele de ”mijloc” ai update 4 ani de OS si 5 de securitate, parca si pe A24 care e sub 1000 de ron, pe A34 stiu sigur ca e, care e cam 1200.

ca tot vorbeai de durabilitate, samsung are victus 2 care in testele vazute de mine bate sticla aia de pe iphone.

Edited by bobitad, 17 August 2023 - 20:05.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Revin-o in ianuarie sau cand naiba o exista pe piata telefoanele alea si ai banii sa le cumperi, acum e vorba lunga.

#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Dupa 6 ani de Android, vei ajunge sa urasti iOS-ul. Trust me, i've been there.
Asteapta seria S24. S23 a fost OK, dar adevaratele upgrade-uri vor fi la S24.
Sper doar sa nu aiba iar separatia SoC-urilor si sa primim Exynos in Europa...

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am avut curiozitatea asta dar pe dos. Dupa multi ani de iphone am zis hai sa iau un samsung, S10+ la lansare. Dupa un an jumate mi-a trecut,am iesit din magazinul samsung cu draci si m-am dus instant peste drum si mi-am luat iphone.

Motivul? supportul. Am folosit iPhone pe vreo 3 continente, 5 si 7 le-am servisat (schimbat bateria dupa un an, ca le forjez mult si mno, e consumabila) peste tot in service-ul oficial. Da, costa putin mai mult, dar e ce trebuie.

Samsung a refuzat sa imi schimbe bateria, pe bani, pentru ca telefonul nu era cumparat din Europa (era din Mexic). Atentie, vorbim de acelasi model, exynos, bla bla, doar unde era cumparat difera. In momentul ala mi-am dat seama ca e o companie de kkt.

Edited by Lex404, 17 August 2023 - 20:33.


#9
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Ia un iPhone resigilat de la emag si butoneaza-l 2-3 saptamini sa-ti faci o idee despre ce e vorba. Sunt ok flagship-urile model nou de la Samsung sau iPhone, depinde cum te acomodezi cu ele. Eu nu am ce sa iti recomand, am testat si folosit multe marci de telefoane, in final am ramas cu iPhone personal si Samsung de la munca, sotia are Xiaomi Poco si Huawei la care tot eu umblu la orice posibila problema, etc, nu am nicio problema in utilizarea android sau iOs, daca apar probleme in utilizare gasesti solutia pe google sau aici pe forum la orice ai nevoie.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Also, o chestie.
Cand am avut android, am observat ca aplicatii comune (existente pe ambele platforme) sunt mult mai proaste decat pe iphone. UX e dubios si neintuitiv.
https://www.androidp...ndroid-hate-it/

Apoi sunt unele aplicatii care nu exista decat pe o platforma. Nu am gasit ceva ce foloseam pe android sa nu fie pe ios, dar am gasit invers (ProCamera de ex si alte aplicatii premium)

Si as mai adauga, palma data peste ochi facebook & co prin setarile de privacy din ios. Nu stiu daca a facut si google ceva de genul (desi mare parte din revenue la ei e din ads, deci m-as mira), dar sa nu te mai urmareasca oricine peste tot chiar e benefic.

De ex, aplicatia FB (de fapt, toate) pot urmari ce faci si in alte aplicatii. Iar mie unul asta nu imi place.

Edited by Lex404, 17 August 2023 - 20:40.


#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Daca te ajuta, eu am trecut cam de vreo jumatate de an pe un iPhone 13.
In mare m-am obisnuit si sunt multumit de el dar inca sunt 2 chestii complet de neacceptat avand in vedere piata:

1. Lipsa unui allways on display sau a oricarui led pentru notificari necitite/apeluri pierdute
2. Istoricul apelurilor este o mizerie si nu poti extinde perioada afisata

#12
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Iti iei iphone daca apreciezi calitatea materialelor… si cam atat. Mda, grafica aplicatiilor e mai buna pe ios, dar e chestie de gust. In rest, mizerii peste mizerii: stocare poze, copiere pe alte suporturi, tot felul de incompatibilitati in microsoft si lista poate continua. Daca folosesti telefonul in loc de calculator, iphone ul nu este o optiune. Daca vrei un telefon de fitze, atunci da.
Se cearta Tim sau alt CEO cu vreun homosexual prin California, dispare peste noapte suportul pentru nu stiu ce aplicatie.

Edited by obosit, 17 August 2023 - 20:57.


#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postorthodox, on 17 august 2023 - 19:16, said:

De ce as trece pe iPhone ?
Daca numai pentru astea treci la iOS las-o asa... Daca esti obisnuit si multumit de Android nu o sa te obisnuiesti repede cu iOS. Plus ca prostii din alea cu "pretul de revanzare" mi se pare inutil - daca iti iei masina si te gandesti deja la pretul de revanzare = esti samsar; fa atunci un business din asta. Altfel este doar un telefon si te bucuri de el si gata!

View Postorthodox, on 17 august 2023 - 19:16, said:

2. Nu îmi place că nu are buton de Back universal pt toate aplicațiile care să te ducă în meniul anterior. Faptul că în colțul stânga sus ai buton de Back mi se pare foarte neintuitiv si incomod.
Are - faci swipe back pe ecran (de la marginea din stanga a ecranului catre dreapta) si merge "un pas" inapoi unde ai fost.

#14
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Nu merge sa dai asa back in orice aplicatie. In multe aplicatii trebuie sa dai back folosind un buton din stanga sus. Foarte incomod.

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 30.11.2021
Eu zic sa cauti pe youtube diferentele Android Vs. IOS.

Ca cea ce ai scris tu este caterinca, pe IOS nu poti pune ce sonerie vrei, nu poti face splitscreen, multele pe care le-am uitat.
Cand am trecut pe Android am baut bere si am mancat mici si am bagat 10 lei la pacanele.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 30.11.2021
Anuntau astia, youtuberi, leaks, split screen si alte lucruri faine la noul IOS.
Apare IOS Beta, fara caterinca, wallpapeuri LGBQ sau cum se numesc.
Update 2, wallpaperuri LGBQ.

IOS este la nivel de Android 2 si nici nu sunt rautacios, poti face mai multe pe un Android 4 ca pe ultimul IOS.
Mai am ceva poze prin PC si uit ca sunt facute pe Iphone si trebuie instalat Addon.
De lighting nu mai zic ca cica pe Iphone 15 trec si ei pe USB C.

Cred ca nici setarile la camera nu poti sa le setezi din camera, trebuie settings, camera etc...

Recomand Iphone sa te poti bucura linistit de Android.
Orice aplicatie instalam aparea vreo varianta de subscribe, ceva platit.

Nu ai vanced, nu ai tot felul de apps faine.

Daca mai utilizam Iphone cred ca ma uitam pe OLX dupa un Cazan SH de BMW.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kKoQbzn1q1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MindArchitect, 17 August 2023 - 22:22.


#17
villajoyosa010120

villajoyosa010120

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.03.2023
Dupa ce se lanseaza ambele modele mergi in magazin si testeaza-le. iPhone-ul e mai restrictiv, sau imprumuta un model mai vechi de la un amic si butoneaza-l cateva zile, s-ar putea sa nu-ti place os-ul/iosul.

#18
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View PostMindArchitect, on 17 august 2023 - 21:41, said:

"pe IOS nu poti pune ce sonerie vrei"

S-a putut dintotdeauna, cel putin de la iPhone 4 incoace. Trebuie doar sa convertesti melodiile:
https://www.movavi.c...e-ringtone.html

Edited by 2Unlimited, 18 August 2023 - 07:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate