Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Tesla la bloc

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
HenryTudor

HenryTudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.08.2016
Salut, dupa 15 ani cu un Peugeot 207 a venit timpul sa schimb masina si ma gandeam la o Tesla 3. Problema e ca in parcarea subterana nu pot sa mi pun statie de incarcare asa ca o sa depind de un Kaufland (care e dix langa bloc) si de supercharger care e cam la 5-10 minute. In conditiile astea, merita sa iau o electrica sau mai mult ma complic? De folosit merg 1-2 pe sapt nu zilnic.

#2
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Nu-ti trebuie neaparat statie de incarcare, ci o priza simpla care sa suporte 16A (cablu de 2,5mm). Strict din punct de vedere costuri, depinde de cati km faci anual, dar, in mare, nu Posted Image Ca se merite ia un spring, la ala merita (strict din punct de vedere costuri)

Edited by hepea, 05 August 2023 - 08:58.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Trebuie neapãrat Tesla? Sari direct de la mașinã micã la Tesla?
Fiecare face ce vrea cu banii, nu comentez la asta. Zic doar ca utilitate, dacã are rost sã bagi bani in ceva ce nu folosești la capacitate maximã.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006

 hepea, on 05 august 2023 - 08:57, said:

Ca se merite ia un spring, la ala merita (strict din punct de vedere costuri)

Parcheaza la subsol, da foc blocului.

Nu ai prize deloc in parcare? Te referi ca mergi de 1-2 ori cu masina pe saptamana sau sa incarci? Ca s-ar putea sa nu merite masina si gata :)

#5
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Cu Supercharger langa tine si statie de 50 kW chiar mai aproape nu ar trebui sa ai probleme. Ideal, insa, ar fi sa incerci sa ajungi la o priza banala de la care sa incarci cu statia portabila pe care o vei primi cu masina. Asta pentru un plus de confort si mai ales pentru costuri de doua ori mai mici.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Trebuie sa iei in considerare ca statiile s-ar putea strica, cand ai nevoie de ele, le gasesti ocupate, etc. Daca totul ar fi ok nu cred ca te-ai complica asa de mult. Incarci masina full si apoi 2 saptamani nu mai ai treaba. Acum depinde cat de mult mergi in alea 1-2 pe saptamana.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Masina personala noua nu este o investitie... deci daca privesti strict din punct de vedere financiar clar nu merita indiferent ca e vorba de Tesla M3, Peugeout 208e . Bine sa zicem ca pe termen scurt cu reducerea de la RablaPlus nu iesi rau dar dupa cum vad ca ai tinut 207-le 15 ani nu cred ca se aplica.
Partea cu electrica din nou ca e 208e ca e M3 sau alta model naste alte discutii dar daca ai $ si vrei electrica, Tesla clar este o alegere foarte buna si de incarcat ai unde o incarca chiar daca nu si in mod ideal si ieftin acasa. Sigur in 1-2 ani mai apar electrice in bloc si poate gasiti o solutie pentru o statie de incarcare in parcarea blocului.

Edited by MD, 05 August 2023 - 09:26.


#8
HenryTudor

HenryTudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.08.2016
De mers in general merg la brasov si cluj. Prin Buc evit sa merg cu masina. Strict dpdv costuri da prob nu are sens, dar m-am uitat la un Ford focus si e 20k+, asa o Tesla 3 rwd e 30k cu rabla. Spring n-are autonomie de mers pana la bv si am nevoie de portbagaj mai mare ca la 207.
PS nu sunt tesla fanboy dar am fost in test drive si mi-a placut, fara rabla n-as lua.

#9
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 HenryTudor, on 05 august 2023 - 08:54, said:

Salut, dupa 15 ani cu un Peugeot 207 a venit timpul sa schimb masina si ma gandeam la o Tesla 3. Problema e ca in parcarea subterana nu pot sa mi pun statie de incarcare asa ca o sa depind de un Kaufland (care e dix langa bloc) si de supercharger care e cam la 5-10 minute. In conditiile astea, merita sa iau o electrica sau mai mult ma complic? De folosit merg 1-2 pe sapt nu zilnic.
Slabe sanse sa iti functioneze o EV 185 km fara nici o incarcare.
Cine a zis ca nu poti pune o priza in parcare ?

#10
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Pai tocmai pentru orase au fost concepute masinile electrice.
Pentru extraurban poti lua diesel fara probleme pentru cuplu si autonomie sau benzina
Strict in cazul tau as lua un plug in hybrid. In oras mergi full electric si cand iesi in afara treci pe benzina

#11
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Parerea mea este sa nu te complici, este o problema sa depinzi doar de statii publice de incarcare, beneficiul este 0. In plus, daca spui ca nu prea mergi prin oras, nici macar hibridul nu este o solutie foarte buna. Orienteaza-te spre un benzinar, la alegerea ta, functie de buget.

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 MrLTN, on 05 august 2023 - 09:41, said:

Strict in cazul tau as lua un plug in hybrid.
Coooostaaaa! Mult.

#13
Casper80

Casper80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.03.2020
Te vei descurca linistit la bloc cu electrica. Si eu stau la bloc si nu incarc decat la statii publice, sunt la 5-10 minute de mers cu masina, sau in drum spre birou, daca ai un Kaufland langa tine este si mai ok, asta nu inseamna ca depinzi doar de aceasta. Instaleaza-ti Plugshare si studiaza ce statii ai in drumurile obisnuite prin Bucuresti, spre Brasov/Cluj, pe langa tine, in functie de nevoile cotidiene si in functie de puterea lor de incarcare. In parcarea subterana nu iti trebuie statie de incarcare, poti poti pune o priza de 220V sau de 380V daca exista posibilitatea, si folosesti un incarcator portabil.
Referitor la mersul in afara sau in oras, electrica este buna pentru oras, dar Tesla este foarte eficienta si in afara orasului, cauta canalul lui Ciprian de la EcoDrive de YT si vei afla informatii utile, si a lui Bjorn Nyland considerat un "Guru"  in electrice, are multe teste cu Tesla, dar si cu majoritataea masinilor elctrice. Documenteaza-te bine inainte sa treci pe electrica, fa test drive complet, sau mai multe teste, nu doar 30 minute de plimbare.

#14
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Dupa 15 ani cu Peugeot 207 orice masina produsa dupa 2020 i se va parea OZN
Daca este putin flexibil in 30.000 euro gaseste masini plug in hybrid 2020-2021 sub 15.000 km la dealer cu garantie

sau direct de la proprietar. 2020 7000 km
https://www.olx.ro/d...id-IDhh91p.html

#15
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 crischir, on 05 august 2023 - 09:39, said:

Slabe sanse sa iti functioneze o EV 185 km fara nici o incarcare.

Nu inteleg afirmatia ta.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Cunosc care in loc sa faca mutarea la casa, au cumparat masina electrica scumpa si stau la bloc.
Este caterinca sa incarce masina, nu gasesc loc.

Din ce am inteles, tehnologia este inca la inceput, este aiurea sa cumperi masina electrica si sa stai la bloc sa nu ai unde sa o incarci.
Da, au anuntat astia la uniunea european ca trebuie pusa o statie de incarcare la 700 de metri... sa imi ziceti si mie cand o sa se realizeze vreodata asa ceva.

Daca esti dintr-un oras cum este Craiova, rad vecini de tine daca ai masina de 50 de mii de euro si stai la bloc sa nu ai unde o incarca.
Sau sa faci milogeala sa o incarci ieftin pe la Kaufland.
Iara este stupid.

Va zic de la cunostinte.

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 crischir, on 05 august 2023 - 09:39, said:

Slabe sanse sa iti functioneze o EV 185 km fara nici o incarcare.
??? E un typo ???

 MindArchitect, on 05 august 2023 - 10:26, said:

Din ce am inteles, tehnologia este inca la inceput, este aiurea sa cumperi masina electrica si sa stai la bloc sa nu ai unde sa o incarci.
Eu stau la bloc si am masina electrica fara a avea incarcatorul meu (sau al blocului). Ma bazez pe statii publice. Nu e nici o fasaiala într-o tara cu infrastructura propice.

Edited by ro_explorer, 05 August 2023 - 10:52.


#18
HenryTudor

HenryTudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.08.2016

 crischir, on 05 august 2023 - 09:39, said:


Slabe sanse sa iti functioneze o EV 185 km fara nici o incarcare.
Cine a zis ca nu poti pune o priza in parcare ?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate