Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Tesla la bloc

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#127
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 crischir, on 06 septembrie 2023 - 11:13, said:

@ ro_explorer Ce conductor ai de la gen. pana in casa ?
Nu am nici o idee - asa l-am cumparat.
Daca iti dai seama din poza asta e OK :

Attached File  Screenshot 2023-09-06 112308.jpg   249.5K   36 downloads

 _o_, on 06 septembrie 2023 - 11:20, said:

Intrebarea ar fi ce conductor are PRIN CASA ! Ca siguranta aia tine instalatia DIN CASA !
Prin casa am sigurante de 10A (exceptie la plita si cuptor unde sunt de 16).
Am inlocuit eu toate sigurantele din casa cu tip B ... dar asta e alta discutie.

#128
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Scuze dar tu ai trifazat ..
Eu am in ap. 2,5 mmp multifilar Cu si suporta caldut 20A, iar general e de 4mmp Al masiv care e caldut la 24A.. nici o sansa sa folosesc 2 circuite de 16A ( care pot fi mai mari 18A, ca duc firele alea de 2,5mmp/ circuit) sig. generala e de 25A !
PS un incarcator de Spring 3,7kw "suge" aproape 18 A !

Edited by crischir, 06 September 2023 - 11:39.


#129
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 ro_explorer, on 06 septembrie 2023 - 11:24, said:

Nu am nici o idee - asa l-am cumparat.
Daca iti dai seama din poza asta e OK :

Screenshot 2023-09-06 112308.jpg


Prin casa am sigurante de 10A (exceptie la plita si cuptor unde sunt de 16).
Am inlocuit eu toate sigurantele din casa cu tip B ... dar asta e alta discutie.

Ai vreun motor electric monofazat asa de 2- 2,5 kw prin casa ? Ai sa arunci sigurantele ale curba B Posted Image

#130
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 crischir, on 06 septembrie 2023 - 12:01, said:

Ai vreun motor electric monofazat asa de 2- 2,5 kw prin casa ? Ai sa arunci sigurantele ale curba B Posted Image
Nu am (de ce as avea la apartament asa ceva?). Oricum, sunt masuri pentru limitat in-rush current la orice.

Edited by ro_explorer, 06 September 2023 - 12:04.


#131
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
De ce ai trifazat la bloc ? Poate mai trebuie o gaura in pereti.. crezi ca meseriasul vine cu scule de 1kw? Sau imprumuti o "galeata" de curent de la vecinul. Stai linistit , curba B si C se comporta la fel intre 1,5- 3 In daca sunt firma serioasa Posted Image
Ciudat ! RCBO se pune pe circuite DEDICATE .

Edited by crischir, 06 September 2023 - 13:00.


#132
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 crischir, on 06 septembrie 2023 - 12:54, said:

De ce ai trifazat la bloc ?
Pentru ca blocul nu se afla in Romania si aici nu exista gaze naturale - totul e electric. Sistemul trifazat e standard. 11Kw pentru apartamente, 22Kw pentru case. Infrastructura e facuta pentru asa ceva. Prin urmare nu e problema de putere instalata ca sa iti montezi incarcator la casa sau la bloc, dar (in cazul meu) a fost problema de aprobare de la pompieri - nu avem sistem de ventilatie suficient de potent in garajul subteran ca sa se permita incarcarea de masini electrice (conform normativului).

#133
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Initiator zice de RO, deci ce zici nu prea e valabil la noi, aici sunt instalatii monofazate la bloc de maxim 5,7kw/ ap infrastructura inexistenta, la casa am facut cablarea pt 72 kw si am primit aprobare pt. 22,5 kw trifazat ! Cred ca nu duce LEA mai mult la cati consumatori sunt si vor mai fi.

Edited by crischir, 06 September 2023 - 13:48.


#134
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 ro_explorer, on 06 septembrie 2023 - 13:12, said:

Pentru ca blocul nu se afla in Romania si aici nu exista gaze naturale - totul e electric. Sistemul trifazat e standard. 11Kw pentru apartamente, 22Kw pentru case. Infrastructura e facuta pentru asa ceva. Prin urmare nu e problema de putere instalata ca sa iti montezi incarcator la casa sau la bloc, dar (in cazul meu) a fost problema de aprobare de la pompieri - nu avem sistem de ventilatie suficient de potent in garajul subteran ca sa se permita incarcarea de masini electrice (conform normativului).
Si ce fel de incarcator ai mono sau trifazat  ? Deci inteleg ca generalul e de 3x 16 A ? Sau 3x 25A ?

Edited by crischir, 06 September 2023 - 14:01.


#135
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Generalul e 3x16. Incarcatorul pe care l-am contractat dar nu s-a mai realizat era de 11kw.

#136
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 crischir, on 06 septembrie 2023 - 13:37, said:

Initiator zice de RO, deci ce zici nu prea e valabil la noi, aici sunt instalatii monofazate la bloc de maxim 5,7kw/ ap infrastructura inexistenta, la casa am facut cablarea pt 72 kw si am primit aprobare pt. 22,5 kw trifazat ! Cred ca nu duce LEA mai mult la cati consumatori sunt si vor mai fi.

Îmi cer scuze dar complexurile rezidențiale noi au trifazat central pe clădire. Așa am montat Wall charger-ul dealtfel, 11 kW trifazat cu contor pasant in alimentarea generală și citire lunară, plata in întreținere.

#137
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Si blocurile vechi au trifazat pe scara, ceri la OD bransare trifazata, cumperi contor, ei il instaleaza, sigileaza si pa asociatie, doar
costa destul de mult si dureaza ceva la noi in RO

 ro_explorer, on 06 septembrie 2023 - 16:17, said:

Generalul e 3x16. Incarcatorul pe care l-am contractat dar nu s-a mai realizat era de 11kw.
Si ce folosesti acum ?

#138
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 crischir, on 07 septembrie 2023 - 08:31, said:

Si ce folosesti acum ?
Statia de 11kw publica (4 porturi type 2) de la 100 de metri de bloc.

#139
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Dci nici la bloc nu te incadrai cu o statie de 3,7 kw monofazata.. am inteles.

#140
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e vorba de putere. Avem chiar exces de putere instalata. Fizic poți pune o statie de 11kw fără probleme în garaj (mai multe chiar). Conform legii insa trebuie sa ai o anume capacitate de ventilație într-un garaj unde se incarca mașini electrice și instalatia noastră are tubulatura și debitul prea mici.

Acum lucram (ca asociatie) ca să schimbam ventilația dar o sa mai dureze un pic căci e lucrare costisitoare și sunt 4 garaje sub 8 blocuri de upgradat.

Edited by ro_explorer, 07 September 2023 - 14:07.


#141
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Corect. Asa am pățit și eu, trebuie aprobare de la pompieri, trebuie proiect avizat MLPAT etc. Pana la urma am rezolvat dar a fost nevoie de aprobări, schimbat proiect, pus pe stâlp individual la min 2 m de pereții cladirii, ventilatie etc.
Chiar și în România, dacă vrei sa faci treaba legal și mai ales dacă asociația știe cu ce se mănâncă și la ce se angajează când semnează, ai nevoie de proiect și aprobări.

#142
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Imi aduce aminte de aventurile prin care au trecut primii prosumatori din Romania.
Un caz celebru este cel al lui Marius Serban.
https://www.evclub.e...rius Serban.pdf

#143
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 ro_explorer, on 07 septembrie 2023 - 14:07, said:

Nu e vorba de putere. Avem chiar exces de putere instalata. Fizic poți pune o statie de 11kw fără probleme în garaj (mai multe chiar). Conform legii insa trebuie sa ai o anume capacitate de ventilație într-un garaj unde se incarca mașini electrice și instalatia noastră are tubulatura și debitul prea mici.

Acum lucram (ca asociatie) ca să schimbam ventilația dar o sa mai dureze un pic căci e lucrare costisitoare și sunt 4 garaje sub 8 blocuri de upgradat.

Ciudat ! in asa o tara dezvoltata sa nu ai ventilatie corespunzatoare, pana si beciul de la bunica are ! Revino in RO ca sa cauti un loc de parcare la aer curat, pe sosea sau trotuar adica unde gasesti si sa vad unde pui statia de incarcare Posted Image
PS am vazut o statie proprie la poarta casei, are garaj, ghici de ce ?

Edited by crischir, 07 September 2023 - 17:37.


#144
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 crischir, on 07 septembrie 2023 - 17:24, said:

Ciudat ! in asa o tara dezvoltata sa nu ai ventilatie corespunzatoare, [...]
Lasand caterinca deoparte, cand s-a construit blocul (in anii '90) nu erau normative legate de ventilatie pentru a incarca masinile electrice ;) ... dar asta e o alta discutie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate