Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Audiere pe tema OZN in Congresul american

  • Please log in to reply
381 replies to this topic

#19
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

View PostPhobos, on 01 august 2023 - 19:40, said:

Eu zic ca s-ar schimba multe la nivel de paradigma.

Chiar daca nu peste noapte, dar s-ar schimba, omenirea s-ar vedea altfel, oamenii si-ar vedea altfel locul in Univers.

S-ar putea sa ne trezim ca nu mai suntem buricul Universului cum credeam, ci suntem, doar o civilizatie dintr-o multime, ca exista o comunitate de care habar n-aveam. Poate-s mai multe civilizatii, n-a zis nimeni ca-i doar una, cei cu care avem de-a face.

Astia ai nostri ar putea sa dea vina pe alta civilizatie, din alta galaxie, care vrea sa ne inrobeasca, nu numai pe UE.

#20
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Cică vor să ne ia gazele din Marea Neagra, să facă antimaterie din ele.  Ceaușescu săracu' știa de aia a făcut laserul ala.
Acum ăștia de la USR vor sa ne vândă cu totul la klingoni.

#21
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPhobos, on 01 august 2023 - 17:34, said:

"nu pot sa raspund in public dar pot sa dau foarte multe detalii in particular"

Asta-i ca religia: "zeii au fost văzuţi de oamenii din trecut, vor fi văzuţi de cei din viitor, dar...niciodată nu sunt văzuţi de cei din prezent". Posted Image

Fenomenul OZN şi zeii religiei sunt din aceeaşi categorie: vorbe fără dovezi. Posted Image





View PostMindArchitect, on 01 august 2023 - 18:20, said:

planete care pot sa fie mai avansate cu miliarde de ani inaintea noastra.

Nu există avans de milioane sau miliarde de ani. Progresul oricărei civilizaţii se face tot mai accelerat după ce se atinge un anumit prag al dezvoltării intelectuale tot mai răspândite. De pildă, pe Terra, oamenii au progresat în ultimii 200 de ani, mai mult decât în toţi cei 50 000 de ani ai speciei Homo sapiens. Şi va progresa tot mai accelerat până se va ajunge la mijlocul acestui secol la ceea ce se cheamă singularitate tehnologică.

Călătoriile interplanetare cu nave care merg din punctul A în punctul B, sunt doar proiecţii mentale ale stadiului de dezvoltare al umanităţii din vremea actuală, unde oamenii se deplasează cu vehicule dintr-un punct în altul. De pildă, în 1662, Cyrano de Bergerac era convins că în viitor oamenii vor merge pe Lună cu...corăbii. Posted Image  

Evident, concepţia lui era o proiecţie mentală asupra viitorului, prin prisma tehnologiei epocii în care trăia. La fel se întâmplă şi acum, când oamenii proiectează călătorii interplanetare, fie ale pământenilor fie ale altor fiinţe, prin prisma tehnologiilor noastre de deplasare cu vehiculele actuale. Or, deplasarea cu vehicule e în totalitate ineficientă. Dacă extratereştrii atâta pot, înseamnă că-s mai proşt decât pământenii. Posted Image

Edited by lupini, 02 August 2023 - 01:44.


#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPhobos, on 01 august 2023 - 17:34, said:

Nu stiu cum a fost trecuta cu vederea stirea asta, mi se pare foarte de important ce s-a discutat aici.

Pentru că este ca trasă la indigo, după o știre mai veche:

https://stirileprotv...ilor-video.html

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Stirile seamana, insa nu-s chiar pe aceeasi treapta, caci una e sa acuze sau sa declare cineva ceva despre extraterestri la ceva conferinte aiurea, si alta e sa declare niste oficiali din US Army sub juramant, in Congres, lucrurile astea.

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPhobos, on 02 august 2023 - 07:58, said:

Stirile seamana, insa nu-s chiar pe aceeasi treapta, caci una e sa acuze sau sa declare cineva ceva despre extraterestri la ceva conferinte aiurea, si alta e sa declare niste oficiali din US Army sub juramant, in Congres, lucrurile astea.

Corect!
Mai ales că acum câțiva ani și papa Francesco a declarat că crede în așa ceva!

https://www.digi24.r...terestri-242613

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt ființe evoluate, nu pun ei botul la așa ceva :lol:

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Da, chiar ar fi culmea sa credem ca aia nu si-au gasit lumina spirituala in toata civilizatia lor si sa o sa-i crestineze Papa Francisc.

Dar no, mai stii? Vorba aia mare-i gradina... adica Universul. Posted Image

Sa nu cumva sa vina ei cu ceva chestii, dovezi, etc, care sa-l faca si pe papa ateu. :D

Edited by Phobos, 02 August 2023 - 09:18.


#27
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Mie mi-a spus un catolic practicant ca nu pot exista extratereștri pentru ca asta ar însemna că Dumnezeu ar trebui să se întrupeze peste tot. Aka fiecare specie sa aibă un Isus pe care să-l rastigneasca.
De ce Dumnezeu n-ar putea face asta încă n-am înțeles însă îl mai întreb.

Mie mi se pare alunecoasa discuția. Sa presupunem ca mâine vin romulanii, și ne spun că ei n-au avut un Isus. De la asta poți ajunge foarte ușor la concluzia ca dacă n-au avut un Isus înseamnă că n-au nici suflet nemuritor, cu alte cuvinte nu-s decât animale.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017

View PostKiloW, on 02 august 2023 - 09:27, said:

Aka fiecare specie sa aibă un Isus pe care să-l rastigneasca.


Nu, e acelasi, dupa ce a terminat la noi s-a dus la altii.

View PostKiloW, on 02 august 2023 - 09:27, said:

Mie mi se pare alunecoasa discuția. Sa presupunem ca mâine vin romulanii, și ne spun că ei n-au avut un Isus. De la asta poți ajunge foarte ușor la concluzia ca dacă n-au avut un Isus înseamnă că n-au nici suflet nemuritor, cu alte cuvinte nu-s decât animale.

Romulan Lives Matter.

In alta ordine de idei, cum a stat de fapt toata treaba:

[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/364680834_2548776185310426_6102982117052310069_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=1&ccb=1-7&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=JgKBWj_XHYkAX8W4K28&_nc_ht=scontent.fotp3-1.fna&oh=00_AfDShBKc-L47AwTe3JayG3KRuVuhGEFDrPGJk4OB559SAQ&oe=64CE34D0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by george_alexandru, 02 August 2023 - 09:33.


#29
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostKiloW, on 02 august 2023 - 09:27, said:

Mie mi se pare alunecoasa discuția. Sa presupunem ca mâine vin romulanii, și ne spun că ei n-au avut un Isus. De la asta poți ajunge foarte ușor la concluzia ca dacă n-au avut un Isus înseamnă că n-au nici suflet nemuritor, cu alte cuvinte nu-s decât animale.

Dar de ce sari direct la concluzia asta.

Se mai poate intelege ca Isus al lor inca n-a venit, urmeaza. Posted Image

View Postgeorge_alexandru, on 02 august 2023 - 09:30, said:


Hahaha!
Asta-i tare.

Totusi, vezi ca de revenit au revenit, insa putem spune "Thats why they never landed again" Posted Image

Edited by Phobos, 02 August 2023 - 09:40.


#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Păi ultimii trei papi... chiar și-au afirmat credința în extratereștri, și de ce? Fiindcă papii au acces la date secrete, inaccesibile muritorilor de rând...

https://ziare.com/ma...umnezeu-1129824

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPhobos, on 01 august 2023 - 17:46, said:

Descrierea pe care am facut-o este pe baza intrebarilor la care s-a raspuns limpede, deci eu zic ca te cam hazardezi sa etichetezi ceva ce inca nici n-ai vizonat, banuiesc.
Banuiesti gresit.

Quote

La unele intrebari s-a raspuns direct cu Da sau Nu, intrebari la fel de interesante.
Intrebat direct daca a vazut asa ceva a spus ca nu. Ca lui asa ii s-a povestit de la altii oameni "cu autoritate" si ca nu vrea sa spuna cine este.
Pai ce E.T-ul ma-sii, ori vii sa fluieri in biserica, ori sa te spovedesti si sa soptesti la urechea preotului.

Conform afirmatiilor celui care nu poate afirma multe si a logici de pestera, Laika a fost extraterestru.
Ca era pilot al unui echipament si nu era om.

#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Deci tu zici ca dupa toata audierea asta, n-am ramas cu nici o concluzie, adica aia erau mai mult niste mascarici. :)

#33
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009
Fără a bagateliza subiectul, se discută totuși în Congresul SUA, nu sunt simple speculații mass-media în goană după senzațional:

Se pretinde existența unor nave extraterestre mai mult sau mai puțin avariate, depozitate și studiate undeva în baze militare ultrasecrete.
Chiar câțiva alieni ar fi fost capturați de-a lungul timpului (vii sau morți- depinde de sursă).

Mă intrigă faptul că, deși având un nivel tehnologic mult mai avansat, acea civilizație extraterestră pare să nu fi făcut nici o încercare să-și recupereze navele și/sau personalul care au căzut în mâinile pământenilor, cu forța chiar, dacă era nevoie.

Adică au un nivel tehnologic ridicat, dar nu așa de ridicat astfel încât să riște o confruntare deschisă cu civilizația noastră?

Această întrebare n-am văzut-o niciodată pusă, sau dacă s-a pus mi-a scăpat, atât întrebarea cât și răspunsul.

View Postlupini, on 02 august 2023 - 01:41, said:

Călătoriile interplanetare cu nave care merg din punctul A în punctul B, sunt doar proiecții mentale ale stadiului de dezvoltare al umanității din vremea actuală, unde oamenii se deplasează cu vehicule dintr-un punct în altul. De pildă, în 1662, Cyrano de Bergerac era convins că în viitor oamenii vor merge pe Lună cu...corăbii. Posted Image  

..... La fel se întâmplă și acum, când oamenii proiectează călătorii interplanetare, fie ale pământenilor fie ale altor ființe, prin prisma tehnologiilor noastre de deplasare cu vehiculele actuale.

Este adevărat.
Un exemplu îl reprezintă liniile Nazca.

https://ro.wikipedia...i/Liniile_Nazca

Multă vreme suporterii paleoastronauticii au susținut că este vorba de marcaje folosite ca reper de nave extraterestre pentru a putea ateriza (similar celor de pe aeroporturi).
Acum când toată lume cunoaște că avem la dispoziție metode care permit determinarea poziției exacte, fără a fi necesară existența unor puncte de reper amplasate la sol ( cum este tehnologia bazată pe GPS de exemplu),  explicația de mai înainte a devenit ridicolă și nu mai este menționată în cărțile mai recente având ca subiect paleoastronautica.

#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postovidiu007, on 02 august 2023 - 14:12, said:

Mă intrigă faptul că, deși având un nivel tehnologic mult mai avansat, acea civilizație extraterestră pare să nu fi făcut nici o încercare să-și recupereze navele și/sau personalul care au căzut în mâinile pământenilor, cu forța chiar, dacă era nevoie.
Adică au un nivel tehnologic ridicat, dar nu așa de ridicat astfel încât să riște o confruntare deschisă cu civilizația noastră?
Această întrebare n-am văzut-o niciodată pusă, sau dacă s-a pus mi-a scăpat, atât întrebarea cât și răspunsul.

Cine stie ce nave au pierdut, poate din punctul lor de vedere au pierdut niste chestii nesemnificative, cum ar fi pentru noi sa zicem o trotineta electrica.

Unii zic ca nu vor sa ia contact cu noi, deci recuperarea lor implica exact asa ceva.

Confruntare pentru ce, iti dai seama ce start am avea sau ar avea si ei cu o civilizatie straina daca s-ar incepe taman cu asa ceva. Posted Image

Edited by Phobos, 02 August 2023 - 14:41.


#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017
Poate nu le-au pierdut, ci erau vechi și le-au adus aici la casat.

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMarianG, on 02 august 2023 - 11:13, said:

Pai ce E.T-ul ma-sii, ori vii sa fluieri in biserica, ori sa te spovedesti si sa soptesti la urechea preotului.

Urmareste aici ce se declara la minutul 09:50, cand bunaciunea aia de Mrs Luna il intreaba daca i-a fost amenintata viata pe baza declaratiilor pe care le-a facut pana atunci pe tema OZN, citez "asa cum mi-ati spus ieri in particular".

Deci putem banui ca nici omul nu poate spune orice, oricum si se pare ca si cei din Congres au inteles situatia.

Evident ca si eu as fi vrut sa vina cu declaratii mai concrete sau chiar dovezi, insa si din ceea ce a declarat totusi n-are cum sa nu ne puna serios pe ganduri.

Si chiar la finalul intrebarilor puse de Mrs Luna el spune si ca, in calitate de fost ofiter de informatii, e obligat de lege sa nu faca unele declaratii in public, altfel e pasibil de inchisoare.

Oricum, e limpede ca nu cei 3 ofiteri sau martori au fost cei care au avut initiativa sa se tina o astfel de audiere publica, ci cei din Congres i-au chemat sa depuna marturie, deci au spus si ei ce au putut sa spuna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aYKkQQd7I4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 02 August 2023 - 15:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate