Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Audiere pe tema OZN in Congresul american

  • Please log in to reply
381 replies to this topic

#1
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Nu stiu cum a fost trecuta cu vederea stirea asta, mi se pare foarte de important ce s-a discutat aici.

E proaspata, cam de o saptamana.

Practic trei persoane au depus marturie pe tema OZN in Congres:

- Ryan Graves, director executiv al Americans for Safe Aerospace;

- Comandantul David Fravor (ret.), fost comandant al Marinei Statelor Unite;

- David Grusch, fost reprezentant al ofițerului de recunoaștere națională, Departamentul de Apărare al Forței de lucru pentru fenomene anomale neidentificate.

Ce au declarat e destul de tulburator, practic au recunoscut existenta unor entitati inteligente non-umane (au preferat sa-i numeasca asa, nu "extraterestri"), s-a recunoscut ca Departamentul apararii are niste nave nepamantene prabusite in posesie, ca au chiar si niste trupuri biologice ale celor care calatoreau cu astfel de nave, ca exista o tehnologie nepamanteana cu mult superioara noua si ca n-avem nici o metoda de aparare impotriva ei, daca ar fi cazul, posibilitatile tehnologice ale acesteia depasind cu mult tehnologia umana, si alte chestii pe langa acestea.

Am ascultat tot ce s-a discutat dar n-am putut sa fiu atent decat pe sarite.

Au fost si unele intrebari extrem de interesante la care s-a raspuns doar cu "nu pot sa raspund in public dar pot sa dau foarte multe detalii in particular", lucru din care aproape ca se subintelegea raspunsul.

Ai spune ca unii congressmeni s-au pus pe dezvaluit lucruri, congressmenul Tim Burchett chiar a spus la un moment dat in deschiderea audierii, ca e timpul pentru niste dezvaluiri si ca (citez): "trebuie sa le aducem aminte tipilor de la Pentagon ca ei lucreaza pentru noi, nu noi pentru ei, goddamnit".

Si ca "nu putem avea incredere intr-un guvern care nu are incredere in poporul sau".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OwSkXDmV6Io?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 01 August 2023 - 17:41.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPhobos, on 01 august 2023 - 17:34, said:

Au fost si unele intrebari extrem de interesante la care s-a raspuns doar cu "nu pot sa raspund in public dar pot sa dau foarte multe detalii in particular", lucru din care aproape ca se subintelegea raspunsul.
Adica vorbeste din burta pentru atentie, asemeni oricaui alt conspirationist.

Ori demonstrezi ceva, ori nu.
Din astea, cunosc eu pe cineva care cunoaste pe cineva care e direct implicat si o vazut cu ochii sai, nu admit.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hearsay

Edited by MarianG, 01 August 2023 - 17:43.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPhobos, on 01 august 2023 - 17:34, said:


Si ca "nu putem avea incredere intr-un guvern care nu are incredere in poporul sau".


De fapt, despre asta e vorba. Restul chestii de umplutură.

Trăim într-un univers in care distantele sunt atât de mari, încât cea mai apropiată stea e la 4 ani lumină. Ne ia vreo 10000 de ani cu tehnologia actuală să ajungem acolo.

Acuma, dacă ar fi o civilizație extraterestră atât de avansată încât să străbată distanța dintre stele, oare am putea să le doborâm noi navele? Și chiar așa, fără consecințe?

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMarianG, on 01 august 2023 - 17:42, said:

Adica vorbeste din burta pentru atentie, asemeni oricaui alt conspirationist.

La unele intrebari s-a raspuns direct cu Da sau Nu, intrebari la fel de interesante.

Descrierea pe care am facut-o este pe baza intrebarilor la care s-a raspuns limpede, deci eu zic ca te cam hazardezi sa etichetezi ceva ce inca nici n-ai vizonat, banuiesc.

Edited by Phobos, 01 August 2023 - 17:47.


#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,489
  • Înscris: 19.03.2022

View PostPhobos, on 01 august 2023 - 17:34, said:

niste nave nepamantene prabusite  . . . . .  ca exista o tehnologie nepamanteana cu mult superioara noua

Cred ca au USL-ul lor la guvernare daca se prabusesc pe aici.  . . . . saaaaauu  , nu cumva se prabusesc intentionat sa le ofere amuricanilor tehnologie superioara ? Posted Image

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostPaco_ste1, on 01 august 2023 - 17:46, said:

Cred ca au USL-ul lor la guvernare daca se prabusesc pe aici.  . . . . saaaaauu  , nu cumva se prabusesc intentionat sa le ofere amuricanilor tehnologie superioara ? Posted Image

Cine mi-a zis de clip azi dimineata a zis ca s-a spus si asta la audiere, ca o parte din tehnologia noastra e luata de la ei, insa cum am spus ca n-am putut fi atent la clip decat pe fragmente, n-am prins momentul in care s-a discutat de asta.

Edited by Phobos, 01 August 2023 - 17:49.


#7
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 30.11.2021
Aroganta asta umana sa crezi ca miliarde de miliarde de milarde de o infinitate de miliarde de planeta in univers si sa crezi ca noi suntem pe singura planeta locuibila, asta este definitia arogantei.

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Sunt nenumarate dovezi ca exista extraterestri si ca ne viziteaza, de mult timp. Nu ma refer la un hillbilly beat care cica a fost rapid din lanul de porumb, ci la piloti, astronauti, care au vazut OZN-uri. Poporul american e in medie cam la fel de retardat ca al nostru, nu stiu ce mare plus ar fi daca ar cunoaste chestiile astea cu lux de amanunte.
Cred ca daca voiau sa ne cucereasca, o faceau pana acum. Oricum, faptul ca li se defecteaza si alora navele inseamna ca nu sunt invincibili.

Mai e si latura religioasa a omenirii, care ar fi probabil serios zguduita daca am sti sigur ca nu suntem unici in Univers.

Edited by cumparator, 01 August 2023 - 17:55.


#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Da, ok, si eu sunt cvasi-convins ca exista, insa topicul nu e ca sa dezbatem daca extraterestri exista sau nu, ci mai mult sa ne gandim ca am putea avea in curand un raspuns oficial si fundamentat - si mai ales cu dovezi - la una din intrebarile fundamentale ale omenirii, si mai ales sa ne imaginam cum ar revolutiona/transforma omenirea chestia asta daca se recunoaste oficial.

Totusi ma intreb de ce a fost mutat topicul la - Life & Entertainment   -  Dezbateri  -   Convorbiri Contrare, nici nu mai apare in lista cu topicuri noi, adica o stire asa de importanta s-a si pierdut, pe forum. :)

N-am intentionat sa ne contram.

Edited by Phobos, 01 August 2023 - 18:01.


#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010

View PostPhobos, on 01 august 2023 - 17:34, said:

Nu stiu cum a fost trecuta cu vederea stirea asta, mi se pare foarte de important ce s-a discutat aici.

E proaspata, cam de o saptamana.

Se discută aici, dar e împreună cu semiconductorii.

#11
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 30.11.2021
In schimb am urmarit filmuletul si este amuzant. Cred ca extraterestri aia beau bere si se distreaza la raspunsurile alea.
Nu am vazut cadavre de extraterestri, discutam in privat.

Aha... daca nici in congres nu spui ce stii, atunci unde?

Cred ca se petrece ceva mai important in America si le-au ocupat timpul si atentia saracilor cu mondenitatea asta.

#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postgeorge_alexandru, on 01 august 2023 - 17:45, said:


Acuma, dacă ar fi o civilizație extraterestră atât de avansată încât să străbată distanța dintre stele, oare am putea să le doborâm noi navele? Și chiar așa, fără consecințe?

Sigur, n-ai vazut in filme? Tragem un partz rasunator si-i bagam in coparseu pe alieni.

#13
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006

View PostPhobos, on 01 august 2023 - 17:58, said:

Da, ok, si eu sunt cvasi-convins ca exista, insa topicul nu e ca sa dezbatem daca extraterestri exista sau nu, ci mai mult sa ne gandim ca am putea avea in curand un raspuns oficial si fundamentat - si mai ales cu dovezi - la una din intrebarile fundamentale ale omenirii, si mai ales sa ne imaginam cum ar revolutiona/transforma omenirea chestia asta daca se recunoaste oficial.

Nu cred ca s-ar schimba mare lucru, e o chestie care ne depaseste.

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca Musk vorbeste mai bine ca cei de la audierea respectiva.
Tehnologia actuala este rudimentara, daca ar vrea careva sa distruga pamantul... ar putea sa o faca.
Daca noi am vrea sa fugim, sa evadam, nu avem tehnologia necesara.

Si majoritatea descoperirilor tehnologice au cateva sute de ani, ia de compara cu planete care pot sa fie mai avansate cu miliarde de ani inaintea noastra.

Edited by MindArchitect, 01 August 2023 - 18:20.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMindArchitect, on 01 august 2023 - 18:20, said:

Daca noi am vrea sa fugim, sa evadam, nu avem tehnologia necesara.


Face Musk rachetă să fugă pe Marte.

#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,990
  • Înscris: 30.11.2021
Au aia nave capabile sa vina dintr-o alta galaxie si pamanteni fac racheta sa trimita cativa oameni pe luna :D

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcumparator, on 01 august 2023 - 18:17, said:

Nu cred ca s-ar schimba mare lucru, e o chestie care ne depaseste.

Eu zic ca s-ar schimba multe la nivel de paradigma.

Chiar daca nu peste noapte, dar s-ar schimba, omenirea s-ar vedea altfel, oamenii si-ar vedea altfel locul in Univers.

S-ar putea sa ne trezim ca nu mai suntem buricul Universului cum credeam, ci suntem, doar o civilizatie dintr-o multime, ca exista o comunitate de care habar n-aveam. Poate-s mai multe civilizatii, n-a zis nimeni ca-i doar una, cei cu care avem de-a face.

View PostMindArchitect, on 01 august 2023 - 18:20, said:

Tehnologia actuala este rudimentara, daca ar vrea careva sa distruga pamantul... ar putea sa o faca.
Daca noi am vrea sa fugim, sa evadam, nu avem tehnologia necesara.

Omenirea e foarte usor de eliminat de catre o civilizatie mai avansata, nu trebuie sa arunce in aer planeta ca sa ne elimine.

Cand discutam despre incalzirea globala vedem de fapt in ce echilibru fragil existam, ar fi de ajuns pentru ei doar sa tulbure echilibrul asta si s-a zis cu noi.

Pai sa ne gandim doar ce ar fi de ajuns sa strice, sa zicem stratul de ozon si ne-au terminat.

Un virus care sa ne distruga culturile si ne-au aruncat in haos... un fel de pesta porcina extinsa si la alte specii de animale cu care ne hranim... etc.

Exista metode daca chiar vor, nu-i nevoie sa vina cu tunul ala galactic dupa ei.

Dar ma indoiesc ca daca au calatorit de departe au venit pentru asa ceva, caci probabil o faceau deja cand eram mai primitivi si noi, de ce sa astepte?

Habar n-avem ce vor, dar chestia e ca se pare ca sunt aici si ne studiaza.

View PostMindArchitect, on 01 august 2023 - 18:10, said:

Aha... daca nici in congres nu spui ce stii, atunci unde?

N-a zis ca nu le raspunde congressmenilor, a zis doar ca nu poate spune in public si le raspunde in privat.

Banuiesc ca oricine poate intelege ca unele raspunsuri nu-s dupa el.

Daca nici congressmenii i-au impus "spune tot ce stii acuma altfel te sifonam", inseamna ca omul chiar are niste restrictii in a spune chiar orice.

Edited by Phobos, 01 August 2023 - 19:35.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
"Daca nici congressmenii NU i-au impus "spune tot ce stii acuma altfel te șifonăm", inseamna ca omul chiar are niste restrictii in a spune chiar orice."

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate