Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Ati vazut om de calitate care sa fi terminat Spiru Haret & co?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcrisstonne, on 30 iulie 2023 - 04:20, said:

Eu cred că întrebarea este superficială.

Primești răspunsuri la fel ca la  întrebarea: ,, ce îți dorești cel mai mult ?".

Unul spune că băutură, altul că femei, altul că bani, altul că mașini & etc, femeile au și ele variantele lor.

Puțini/puține spun că își doresc fericirea.

Nu, nu este off topic ce expun aici, este o analogie.
Pai.. atunci sa o reformulam. Te invit...

Nu te contrazic neaparat...

View PostAdm, on 30 iulie 2023 - 06:13, said:

Nu stiu altii cum sunt, dar personal nu le cer decat foarte rar oamenilor CV-ul.
Da?

Si... dupa ce te-ai putea ghida, daca vorbim de chestii profesionale sau capacitate intelectuala, de efort etc.

Nu stiu, sa zicem ca vrei sa il pui sa iti conduca ceva, sa iti proiecteze ceva etc etc.

View PostKiloW, on 30 iulie 2023 - 08:05, said:

Din străinătate Posted Image
Eu aici zic de facultatile din Romania, dar pot fi luate in discutie si acelea. In ce situatii lasa copiii o faculatte din fara pentru una din Romania? Am inteles ca ar exista oameni, nu stiu..

View PostLensFlare, on 30 iulie 2023 - 04:34, said:

In primul rand trebuie sa intelegi ca 99.99% dintre facultatile din Romania sunt proaste si foarte proaste deoarece scot pe piata muncii oameni nepregatiti.
Dupa ce intelegi asta iti dai seama ca topicul deschis nu are sens.
Sa stii ca... nu te contrazic :). Dar, daca e asa, cum de mai au atatia clienti, cand usa Europei e deschisa?? Incl in domenii cu pretentii etc.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View Postglassofwine, on 30 iulie 2023 - 08:38, said:

Dar aici deja o dăm în altă dilemă - nu există locuri de muncă pentru toate categoriile de absolvenți de studii superioare din România, deci cum poți să evaluezi nivelul de profesionalism al acelor absolvenți?
Sunt in strainatate…
Vezi care absolvenți sunt angajabili in străinătate in domeniul in care s-au pregătit.

În altă ordine de idei, știu un absolvent de drept de la Româno-Americană care e a ajuns un avocat apreciat și câștiga foarte bine. În plus mai scrie articole, a apărut și pe la TV, e cadru universitar.
Îl cunosc din copilărie, încă de atunci avea papagal și tupeu, citea mult, etc.

#21
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 30.11.2021
Aether.
Aether o fost la Spiru Haret.
Era fain, de la sofer pana la femeia de la curatenie erau la spiru haret.

Edited by MindArchitect, 30 July 2023 - 10:13.


#22
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,618
  • Înscris: 12.06.2010
N-are a face numele scolii cu valoarea elevului/studentului. Sunt/erau destule criterii de alta natura in alegerea unei facultati:
- distanta de casa; daca ai tai nu aveau bani nu pupai facultate la Cluj sau Timisoara daca stateai la Tulcea
- starea materiala a parintilor; daca nu aveau bani poate cel mult sa faci la seral
- traditia din familie - casta; daca toti ai tai erau doctori sau avocati/procurori/judecatori/notari fereasca sfantu sa alegi altceva
- du-te maica la Institutul de Marina si fa-te marinar (sau la Academie si fa-te militar); iti da statul masa, casa si haine si salariu bun dupa ce termini
- etc

Stiu cazuri de studenti amarati/saraci si eminenti. Iar asta transcede oricarei scoli, ambitia lor de a reusi era mai mare decat a celorlalti. Cat despre situatia inversa ce sa mai zic!? De Victor Micula, odrasla de milionar... putea sa-i cumpere tac'so loc la Sorbona (cu bani cred ca poti), tot neispravit iesea si de acolo.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Initiator, ce vrei sa afli mai exact? Ca ai o gramada de topicuri pe seama educatiei dar parca nu reusesti sa intrebi ce trebuie...

#24
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023
Poti sa fii seful la bani si fara scoala.

#25
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Cunosc si eu exclusiv lepre care au terminat Spiru fara sa se duca 1 minut la cursuri.

#26
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Da bine la CV. Cui ii pasa ce stii sa faci daca te angajezi cu pile. Din nefericire nu ma refer doar la sectorul bugetar. Is suficiente beizadele si in sistemul privat.

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Post__Dan__, on 30 iulie 2023 - 06:14, said:

... La aproape niciunul nu am sesizat îmbogățirea bagajului de cunoștințe după achiziția patalamalei.
A, despre asta era vorba?!

Pai atunci, hai să vorbim despre calitatea umană, că despre asta este vorba.
Așa știu și eu caz, particulară", intelect bombă atomică, nu ține pasul nimeni cu persoana, a învățat și iar învățat, a făcut cursuri de tot felul.

La stadiul actual patroana firmei nu îi face față  😋
O firmă mare, care învîrte zeci de milioane de euro, nu un chioșc cu sucuri.

Mulți au venit, mulți au plecat cu coada între picioare, inițial au crezut că o pot elimina (pe persoana în discuție), daa, unii aveau mari facultăți și atestate și o amenințau cu asta.

Așa că, despre ce vorbim?!
Despre egoul personal: ,,mvai" ce minunat sînt eu cu fac. cutare... ", sau este vorba despre ce calitate umană și intelectuală are un personaj oarecare?

#28
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 17.08.2022
Am vazut....da, am vazut oameni de calitate ce nu au terminat liceul.....

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Postlucianburjuiul, on 30 iulie 2023 - 10:44, said:

... putea sa-i cumpere tac'so loc la Sorbona (cu bani cred ca poti), tot neispravit iesea si de acolo.
Cred că am mai povestit, știu și eu caz de copil cu părinți milionari, plătite școale" înalte, nimic, targă, muci, nada".

Buee, băiatul ăla nu a vrut să facă nimic, cu tot suportul financiar și dragostea de la părinți.

Îi făceau firmă la cheie, sediu în Dorobanți, în vilă & etc.
Nu dorea și basta, și nu au avut ce să îi facă, cu forța, că deh, dragoste de părinte.

I-au luat o vilă, să stea puiul separat, să aducă puicuțe, schimba mașinile ca pe ciorapi, ținea una cîteva luni, sau mai puțin, apoi lua alta.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Aia-i diploma oficiala de wannabe.

View PostCristi_E, on 30 iulie 2023 - 07:35, said:


Nu exista asa ceva. De fapt, indivizii cu iq foarte mare au preocupari si activitati restranse.
Tu ai preocupari si activitati vaste, asa-i?

Edited by Fane, 30 July 2023 - 16:38.


#31
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019
am văzut mulți cu politehnica care sunt niște nenorociți scursuri. fix pix facultatea.

#32
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,466
  • Înscris: 15.11.2003

View PostWebbbob, on 30 iulie 2023 - 16:37, said:

am văzut mulți cu politehnica care sunt niște nenorociți scursuri. fix pix facultatea.
politehnica e universitatea, chimie-industriala sau transporturi sunt facultati de-acolo
vorbim de calitate dar nu cunoastem elementarul, sursa careia ii adresam injurii

#33
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017

View Postaaaa4567, on 30 iulie 2023 - 03:17, said:

Oi fi vazut, nu stiu prea multi cu ASEul... Stiu ca facultatea este usurica in comparatie cu ingineriile, dar admiterea este /era grea, cel putin...

Sunt mai multe facultati in ASE, pe vremea mea in anii 2000 asa e admiterea era grea la toate, iar de urmat Cibernetica era considerata cea mai grea si pe locul doi CIG contabilitate si informatica de gestiune... restul erau considerate usurele.
La CIG partea de matematica, statistica si materii de informatica era destul de dificila, nu si materiile economice care erau mai usoare. Greu a fost si examenul de absolvire care includea si materie de informatica baze de date, cel scris...nu prezentarea lucrarii individuale.

#34
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
În Vest e foarte dificil să intri la o facultate de top, ulterior poți promova în general destul de ușor, atâta vreme cât mergi la ore și îți dai interesul.

În România, dacă nu te deranjează să fii la cu taxă, aproape nu mai există competiție foarte mare pe nicăieri.

Sunt unele facultăți dificile, prin volumul de muncă (Farmacie, Medicină, Automatică, Matematică etc.).

Dar dacă îți propui, odată intrat la o facultate (nu mai e așa greu), să o faci doar ca să fie făcută, nu e așa greu.

Desigur, acestea sunt doar afirmații generale, succesul e dat de mulți factori, facultatea e doar unul.

#35
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

View PostWebbbob, on 30 iulie 2023 - 16:37, said:

am văzut mulți cu politehnica care sunt niște nenorociți scursuri. fix pix facultatea.
Care facultate, mai precis, si in ce an?

#36
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View Postaaaa4567, on 30 iulie 2023 - 01:28, said:

Totusi, ati intalnit vreodata printre apropiatii vostri si oameni de buna calitate profesionala care sa fi urmat, totusi, o asemenea facultate?
da, am întâlnit oameni de bună calitate care ”au terminat” o pocnitoare de facultate gen spiru sau cantemir.
Chiar buni profesional, cu mențiunea că profesia nu are neapărat legătură facultatea.

Edited by DaculScoril0, 31 July 2023 - 02:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate