Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Shogun (2023)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#73
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,993
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajBob493, pe 28 februarie 2024 - 11:27, a scris:

.... Sunt multe de acoperit in doar 10 episoade, sunt curios cum o s-o scoata la capat....

Eu sper sa faca mai mult de 10 ...este o carte care merita multe episoade Posted image

Edited by mircea812, 28 February 2024 - 21:18.


#74
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024
Pentru cei care au citit si recitit romanul de mai multe ori este imposibil de urmarit. Am reusit sa sa parcurg 10 minute apoi pe sarite primul episod si nu voi mai continua.
La fel s-a intamplat la "Urzeala tronurilor", am urmarit tot vreo 10 minute din primul episod. Mi-a placut primul roman din serie dar apoi a fost din ce in ce mai lent pana a ajuns o telenovela, dupa patru sau cinci volume n-am mai putut continua.

#75
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Generatia Tik-Tok? Ce depaseste 30 de secunde e prea stufos?

#76
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,595
  • Înscris: 05.11.2009
am vazut primul episod si mi se pare  foarte bun pana acum. Am citit cand eram mic atat shogun cat si tai-pan, din care nu imi aduc aminte mai nimic, decat ca.. tin minte ca mi-au placut. Insa, serialul asta (cel putin in primul episod) are ceva ce nu am mai vazut de mult in alte seriale: atmosfera. Si cinematografie frumoasa, cu filmari de.. film artistic (iarasi o chestie pe care nu am simtit-o de mult la serialele vazute in ultimii cativa ani)..

Oricum Hiroyuki Sanada e unul din actorii asiatici preferati, ajuta si ca vb in japoneza, il face pe nenea.. mai japonez Posted image

Edited by vanitty, 29 February 2024 - 08:38.


#77
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017
Serialul este excelent. Nu s-a facut economie la absolut nimic. Singurul lucru enervant este ca trebuie sa astept cate o saptamana intre aparitia episoadelor. :)

#78
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024

Vizualizare mesajiladi, pe 29 februarie 2024 - 07:43, a scris:

Generatia Tik-Tok? Ce depaseste 30 de secunde e prea stufos?

Presupunand ca faci referire la mine dar iti faci singur descrierea. N-ai fost in stare sa citesti si sa intelegi nici macar doua randuri si jumatate in care explicam ca n-am putut urmari serialul din cauza lipsei de concordanta cu romanul pe care l-am citit si recitit de mai multe ori, fiind unul dintre preferatele mele. Clavell este unul din autorii mei preferati, mai ales Shogun, Changi si Nobila Casa. Probabil ca cei carora le place serialul si au citit romanul au citit vre-o editie prescurtata pentru copii, alta decat cea pe care am citit-o eu.

Pentru primul episod in roman lucrurile au stat cu totul altfel:
- Erasmus a esuat pe furtuna, supravietuitorii au fost dusi in casele din Anjiro iar nava nu arata nicidecum atat de jalnic
- oamenii nu erau bolnavi de "starvation", aveau scorbut, au fost gasiti de sateni si nu de samurai
- Toranaga intra in castelul Osaka fara garda puternica de samurai, doar purtat de kaga, dupa regulile romanului asta ar fi culmea comediei
- Toranaga era maiestuos si nu arata ca un bunicut jalnic dus la puscarie, era presedintele consiliului regentilor si deasupra celorlalti daimyo
- Toranaga avea in jur de 60 de ani, voinic dar cu burta proeminenta iar Hiro-Matsu inalt si uscativ si mai in varsta
- Toda Mariko avea 30 de ani
- pe galera pilotul nu era legat
- dialogurile stupide
- scena cu Yabu si franghia
- samuraii si doar samuraii erau rasi in crestet si aveau codita

In ritmul acesta n-au nevoie de mai mult de 5 episoade iar ultimul episod il pot face integral cu batalia finala intre armatele lui Toranaga si Ishido, Clavell ii acorda doar vreo jumatate de pagina.
Cartea are multe comploturi politice si descoperi placerea recititului cand descoperi lucruri peste care ai sarit uneori din graba sau pentru ca la momentul acela nu erai in dispozitia de a citi in profunzime intriga. Probabil ca partea de politica va fi tratata rapid cu cateva dialoguri scurte, se va pune accent pe costume si batai, ceva curtezane plus povestea dintre pilot si Toda Mariko.

#79
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
ecraniza, ecranizez / verb
1. A turna un film pe baza unui scenariu adaptat după o operă literară sau muzicală.

Posted image

#80
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,379
  • Înscris: 23.05.2003
@iladi Lasa-l in pace neica, probabil e primul lui film pe care-l vede ecranizat dupa o carte. Posted image

#81
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,651
  • Înscris: 30.08.2017

Vizualizare mesajBob493, pe 28 februarie 2024 - 11:27, a scris:

Mi-au placut primele doua episoade, dar cred ca pentru cineva care nu a citit romanele si nici nu e foarte familiarizat cu istoria acelei perioade, actiunea poate fi putin stufoasa si greu de urmarit.

N-am citit romanele, nu am vazut ecranizarea veche, pana acum n-am avut probleme cu inteles ce se intampla.

In rest, foarte bune primele doua episoade, atat povestea cat mai ales executia, care este la nivelul serialelor de top de pe HBO, adica mult peste ce ofera Disney+ de obicei.

#82
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017

Vizualizare mesajOOKY13, pe 29 februarie 2024 - 12:45, a scris:

Probabil ca cei carora le place serialul si au citit romanul au citit vre-o editie prescurtata pentru copii, alta decat cea pe care am citit-o eu.


Cu alte cuvinte ne jignesti pe toti, insa luand-o pe ocolite. Nu exista alta editie decat cea oficiala. Eu am citit cartea insa cred ca acum vreo 20 de ani. Orice film este o adaptare, cum bine s-a scris mai sus. Nu este obligatoriu ca un scenariu sa fie identic cu cartea. Nici nu cred ca este posibil din mai multe puncte de vedere.

#83
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,597
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajburebista, pe 29 februarie 2024 - 14:49, a scris:

@iladi Lasa-l in pace neica, probabil e primul lui film pe care-l vede ecranizat dupa o carte. Posted image
probabil prin ecranizare intelege reconstituirea vizuala a romanului Posted image

#84
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,977
  • Înscris: 24.01.2012
Domnu’ OOKY13, cu agresivitatea asta și jignirile colective la doar douăzeci și ceva de postări nu prea cred că aveți șanse să deveniți shogun pe SP, ci mai degrabă ronin.
Am văzut primele două episoade, mi-au plăcut, cinematografie bună, jucat decent spre bine, mici greșeli de regie dar acceptabile.
Singura chestie ușor neplăcută - senzația că a fost puțin cam prea “pe repede înainte”, nu surprinde complexitatea cărții, ci doar punctează momentele, lăsându-ne să ne amintim din carte ce și cum.
Cred că ar fi fost mai dificil de urmărit dacă nu aș fi citit Shogun acum ceva ani, prin cuaternar.

Edited by LouisCyphre, 29 February 2024 - 16:03.


#85
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 22.05.2011
eu tot ce mai tin minte cand am cetit (acu 1 mil de ani)   Shogun  :)    :   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tbg3iXSkFiI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Am reusit sa termin aseara primul episod, dar sunt sigur ca voi continua vizionarea (desi am asteptat cu nerabdare premiera). Dupa primele 20-25 de minute l-am oprit, apoi m-am "fortat" sa il vizualizez integral. Cartea imi este foarte bine cunoscuta (citita de mai multe ori), la fel si ecranizarea precedenta, din 1980, cu Richard Chamberlain in rolul lui John Blackthorne.
Versiunea actuala mi se pare mult sub cea veche, atat prin prisma modului in care este urmarit firul romanului cat mai ales prin modul in care (nu) se reuseste redarea continutului si a specificului perioadei respective.
Distributia mi se pare si ea foarte slaba, departe de cea de la prima ecranizare, care se mula perfect pe personajele lui Clavell si ca descriere si ca interpretare (Cosmo Jarvis nu are nicio treaba cu personajul Anjin-san iar Anna Sawai si personajul Toda Mariko nu imi par sa aiba vreo chestie in comun). Serialul nou nu prea a reusit sa imi transmita nimic, nici o emotie a scenelor, nici o transpunere in atmosfera specifica locului si timpurilor.
Dialogurile cateodata cam (extrem de) prostesti si mai ales prost jucate/interpretate (diferenta de "acting" dintre Cosmo Jarvis si Richard Chamberlain este uriasa in opinia mea) . Daca nu as fi citit cartea si nu as fi vizionat versiunea din 1980 e foarte posibil sa-mi fi parut mai digerabila ecranizarea actuala. Dupa ce am terminat cu primul episod, m-am uitat, de test, la vreo 30 de minute din versiunea veche. Diferenta de abordare mi se pare uriasa. Am testat si cu copilul (17 ani) care a terminat de citit cartea acum aproximativ o saptamana si nu a vazut niciodata seria veche. A avut aceleasi impresii legate de asta nou si dupa cele 30 de minute vazute din cel vechi, abia asteapta sa il vada pe tot in weekend. Evident, este o parere personala, deci subiectiva.
Ce e intr-adevar f ok la serialul nou este calitatea imaginii (4k Dolby Vision Posted image ). Si o alta chestie fff buna, cel putin pana acum, e ca nu am detectat wokisme imbecile. Sper sa o tina tot asa. Macar pentru asta e posibil sa continui vizionarea.

Edited by paultt, 29 February 2024 - 17:54.


#87
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 15.11.2005
In functie de televizor, sau provider, pentru Discovery sau National Geografic apasati tasta #
sau * pentru Viasat History, vizionare placuta!

Edited by Mondeo, 29 February 2024 - 18:13.


#88
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 28.04.2003
am tras si eu primele 2 episoade, nici macar nu a trebuit sa le vad ca sa imi dau seama ca e tras de par rau de tot si nu are nici o legatura cu cartea. Doar din cateva secvente si mi s-a luat. E facut asa pt tinerii din ziua de azi. Zici ca e facut de disney impreuna cu netflix.
Problema e alta, de ce sa reciclezi un film bun si sa faci o prostie ca asta cand sunt mii de carti super bune dupa care poti face seriale beton vreo 1000 de ani de acum incolo? Doar daca te tii de carte.

#89
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 15.03.2013

Vizualizare mesajBob493, pe 28 februarie 2024 - 11:27, a scris:

...Adica fara wokisme pentru cretini.
Filmul a inceput promitator, e bunutz.Totusi, ca sa fie sigur, regizorul nu "s-a riscat", vrea tot esicherul videofil mondial (sau macar aproape tot, vedem daca papa tot pana la final).Vezi sez. 01ep01 min. 40-41.N-am citit cartea, poate chiar asa era, spune cineva daca in carte erau faze d-astea? :)

Edited by calincosma, 29 February 2024 - 18:46.


#90
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,905
  • Înscris: 25.12.2016
Mi-a placut primul episod, actorii sunt toti ok, cu exceptia Annei Sawai, care arata cumva dubios in rolul lui Mariko. Nu are frumusetea clasica japoneza si nici finetea ce-o caracterizau in carte... parca are autostrada intre ochi.

Attached Files

  • Attached File  .....jpg   81.14K   38 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate