Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Shogun (2023)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#1
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,306
  • Înscris: 12.07.2010
Se pare ca in sfarsit va aparea o noua ecranizare a celebrului (si superbului) roman al lui James Clavell, o poveste cu un potential fantastic, pe care il asteptam de mai bine de un deceniu.

Optimism moderat.

https://www.imdb.com/title/tt2788316/

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai bun decat ala cu Richard Chamberlain nu cred ca va fi.
Mai prost sigur.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Vad ca-s multi japonezi in film.

#4
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021
Îl aștept cu interes maxim, cărțile mi-au plăcut mult, sunt curios dacă seria se va ridica cât de cât la nivelul lor. Văd că sunt mulți japonezi implicați în serie... chestii woke poate vor fi dar chiar neintenționate, dacă ați citit romanul atunci știți că pe vremea aia, japonezii erau mai deschiși cu privire la chestiile sexuale... totuși eu sunt de părere că e o provocare mare pentru orice regizor să adapteze romanul...

#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Pentru rolul lui John vad ca l-au ales pe Cosmo Jarvis. Parca imi aduc aminte ca in carte se punea accent pe faptul ca John era un tip mare, voinic, asta era una din trasaturile cu care ii impresiona pe japonezi. Cosmo Jarvis, din ce-am gasit pe net, are doar 1,78m. Nu poate produce efectul de urias care iese in evidenta la prima vedere.

Edited by Manasu, 28 July 2023 - 19:46.


#6
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Pacat ca sunt doar 10 episoade.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBursul, on 28 iulie 2023 - 19:25, said:

Vad ca-s multi japonezi in film.

E si normal. Doar actiunea se petrece in Japonia.

#8
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

View Posteiffel, on 28 iulie 2023 - 19:02, said:

Mai bun decat ala cu Richard Chamberlain nu cred ca va fi.
Mai prost sigur.
Parcă jucase și Toshiro Mifune în ăla vechi. De Cosmo Jarvis n-am auzit.
Nu cred că se va putea compara cu Shogunul din urmă cu 40 de ani.

#9
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostManasu, on 28 iulie 2023 - 19:45, said:

Nu poate produce efectul de urias care iese in evidenta la prima vedere.

Nici Tom Cruise n-a reusit...

#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
M-am uitat pe distribuție și nu cunosc aproape niciun actor, sper să joace bine.
Singurul pe care l-am mai văzut în alte producții e Nestor Carbonell, în rolul lui Vasco Rodrigues.
A mai jucat în Bates Motel și e un actor foarte ok.

#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Serialul poate avea succes, acum depinde de scenariu si de actori, totusi sunt niste pantofi mari de umplut aici...
astept sa il vizionez optimist, moderat.

#12
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,306
  • Înscris: 12.07.2010

View PostpexCom, on 29 iulie 2023 - 10:29, said:

M-am uitat pe distribuție și nu cunosc aproape niciun actor, sper să joace bine.
Singurul pe care l-am mai văzut în alte producții e Nestor Carbonell, în rolul lui Vasco Rodrigues.
A mai jucat în Bates Motel și e un actor foarte ok.

Eu il stiu doar pe actorul care il va juca pe Toranaga - Hiroyuki Sanada. In restul nu cunosc niciun actor, dar asta nu e neaparat un lucru rau.

#13
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostManasu, on 28 iulie 2023 - 19:45, said:

Parca imi aduc aminte ca in carte se punea accent pe faptul ca John era un tip mare, voinic, asta era una din trasaturile cu care ii impresiona pe japonezi. Cosmo Jarvis, din ce-am gasit pe net, are doar 1,78m. Nu poate produce efectul de urias care iese in evidenta la prima vedere.

Cand am citit cartea, am ramas cu impresia ca "efectul de urias" era subiectiv, mai mult in ochii japonezilor - din cauza diferentelor "structurale" :) dintre cele doua rase - si nu era neaparat din cauza inaltimii "masurabile" a personajului respectiv.

#14
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Stimabilul Hiroyuki Sanada deja  la varsta de 62 ani si cu un bogat portofoliu de film legat de artele martiale.
Adicatelea din cele prezentate in privinta actorilor pa mine ma pasioneaza stimabilele care joaca in filmele de actiune/lupta etc.
Am remarcat (deocamdata) o sitmabila: Anna Sawai/Lady Mariko care mai apare in Ninja Assassin (2009), Fast & Furious 9 (2021) ... sa vedem, sa vedem.

#15
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Pa mine m-a palit direct in izometrie astfel incat am caut detalii si a iesit la iveala o alta piatra, piatra grea .. cautand despre Shogun au aparut informatii:
,,Șeful FX, John Landgraf, a declarat, în timpul prezentării sale la Asociația Criticilor de Televiziune, că viitorul serial TV plasat în lumea francizei de film Alien va începe în curând. Serialul marchează prima dată când franciza Alien se îndreaptă catre Pământ și prima adaptare TV pentru franciza de lungă durată, care până acum a cuprins șase filme (inclusiv două crossover-uri cu Predator), precum și numeroase jocuri video, romane și benzi desenate. încă de la debutul său în 1979. Se pare că serialul TV, încă fără titlu, va încerca sa imbine ,,groaza,, din originalului lui Ridley Scott și acțiunea de mare putere din continuarea lui James Cameron din 1986, Aliens.
Ahhhhh: daca daschide cineva un topic si pt viitorul tv series Alien?!

#16
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
N-am citit cartea, dar am văzut serialul (cu foarte mult timp în urmă, nu-mi mai amintesc prea multe).
Justin Marks, coscenarist și producător executiv:
„Shogun este un serial despre trei oameni aflați la o răscruce de drumuri: unul este un senior al războiului din Japonia care încearcă să se asigure că moștenirea sa va dăinui, apoi avem o tânără care caută să se răzbune pe dușmanii tatălui ei și un tânăr marinar-navigator aflat într-o misiune secretă și care, în loc să-și îndeplinească acea misiune, este cucerit de o cultură și niște oameni străini...”
Așa era povestea și în carte?

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostPiscopescu, on 28 iulie 2023 - 21:09, said:

Nici Tom Cruise n-a reusit...

Parerea ta, mie mi s-a parut ca a facut un film mai bun decat cel cu Chamberlain.

#18
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
mda, probabil va fi cam porcarie... eroul principal era un albinos urias - nici urma de asa ceva in distributie.
in fine, astept cu sufletul la gura ecranizarea romaneasca, varianta cu Malaele si Oana Pelea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate