Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Shogun (2023)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#19
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Hai sa zicem ca poate poate Sanada l-ar putea egala pe marele Toshiro Mifune, dar ce facem fratilor cu pantofii lui RIchard Chamberlain ? A? .....greieri.......

#20
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

View Postasiodf, on 30 iulie 2023 - 12:29, said:

Hai sa zicem ca poate poate Sanada l-ar putea egala pe marele Toshiro Mifune, dar ce facem fratilor cu pantofii lui RIchard Chamberlain ? A? .....greieri.......

Ramane de vazut. Pana la urma, nici alegerea lui Chamberlain nu a fost privita cu ochi buni, din cate am citit. Si nu de publicul general ci chiar de James Clavell, care mai apoi a laudat performanta acestuia.

#21
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

View PostBob493, on 29 iulie 2023 - 11:10, said:

Eu il stiu doar pe actorul care il va juca pe Toranaga - Hiroyuki Sanada.
Acum am realizat că l-am mai văzut în câteva filme. Nu i-am reținut numele, doar fața.
Am găsit un interviu recent cu el, în care vorbește și despre Shogun - https://variety.com/...gun-1235567792/

View Postobosit, on 29 iulie 2023 - 22:43, said:

... eroul principal era un albinos urias - nici urma de asa ceva in distributie.
Sunt sigur că l-au ales și fiindcă nu a cerut prea mulți bani.

#22
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021

View PostBob493, on 30 iulie 2023 - 13:36, said:



. Daca vom avea niste LGBTQ, inseamna ca am fost optimist de pomana

Inseamna ca n-ai citit cartea, că dacă ai fi citit-o probabil te-ai fi plâns ca și cartea e woke ca apar și pe acolo elgetebei.

View PostBob493, on 30 iulie 2023 - 13:36, said:

. Orice cinefil ar trebui sa procedeze la fel ca mine,

Asta-i de geniu :D

Edited by KiloW, 30 July 2023 - 18:15.


#23
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010
Am citit-o chiar de mai multe ori, ce e drept ca ultima oara acum mai bine de doua decenii, dar nu imi aduc aminte decat ca i se ofera lui Blackthorne varianta unui baiat, cand merge la gheise, varianta pe care o refuza nervos, spre mirarea celei care ii facuse oferta. Daca mai apar si alte momente de homosexualitate, chiar nu mi le aduc aminte, e posibil sa fi fost, dar categoric nu au fost elemente centrale in poveste. Esti dragut sa imi reamintesti tu?

Also, daca ai citit pana acum interventiile mele pe topicul asta ai fi inteles ca anti-woke nu inseamna anti-gay sau anti-negri sau anti-diversitate. Am zis deja ca in Japonia acelei ere existau si erau acceptate forme de homosexualitate chiar si in randul samurailor, dar nu despre asta era vorba in carte. Deci daca o sa ne trezim aici cu vreun cuplu de samurai gay, a caror romanta o sa ocupe trei sferturi din serial, asa cum s-a intamplat, de exemplu, in The Last of Us, ei bine - ala ar fi wokism, pentru ca ar fi vorba de incluziunea fortata a unor elemente lipsite de sens in poveste, doar asa, ca sa fie bifata agenda diversitatii.

Edited by Bob493, 30 July 2023 - 18:21.


#24
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021

View PostBob493, on 30 iulie 2023 - 13:36, said:

, nici alegerea lui Chamberlain nu a fost privita cu ochi buni,

Normal. Gheu.

Faza cu oferitul băiatului pe care o amintești e din film nu din carte. Sau o fi fost și în carte însă asta nu-mi mai amintesc eu.
Hai fa un efort că erau personaje destul de importante.

Edited by KiloW, 30 July 2023 - 18:20.


#25
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010
E garantat din carte, nu de alta, dar filmul/serialul nu l-am vazut. Chiar nu retin. Sa fi fost seniorul ala de la inceput, care era mare fan al torturii? Sau chiar Toranaga? Nu exclud, dar chiar nu imi aduc aminte, ceea ce inseamna ca a fost eventual doar o chestie amintita in treacat.

Cat despre Chamberlain, am zis deja ca cel care nu a privit cu ochi buni alegerea lui a fost James Clavell, adica nenea care a scris cartea. Sincer, nici mie nu mi se pare ca i se prea potriveste rolul pentru ca are trasaturi prea delicate, nu prea se pupa cu descrierea din carte. Habar nu aveam ca era gay, dar nici nu sunt socat sa aflu asta.

Edited by Bob493, 30 July 2023 - 18:26.


#26
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View PostBob493, on 30 iulie 2023 - 18:26, said:

[...] Sa fi fost seniorul ala de la inceput, care era mare fan al torturii?[...]
Ala-i Ishido (in carte), tipul care compunea haiko in timp ce isi fierbea supusii.
Dupa ce moare, sotia lui (Mariko) este principala candidata pt a deveni sotia lui Anjin-san (in accepțiunea lui Nobunaga). Doar ca lui ala i se pusese pata pe altcineva...
...

Edited by octav727, 30 July 2023 - 18:54.


#27
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Edit -Toda Mariko este cea pe care i s-a pus pata - tipa care era translator.
Numele sotiei lui Yoshida imi scapa acum,  incepe tot cu M...

Mi-am adus aminte, este Midori.

Edited by octav727, 30 July 2023 - 19:16.


#28
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
lol, midori e un lichior de pepene japonez:) chiar azi am cumparat:))))

Edited by Mondeo, 31 July 2023 - 21:19.


#29
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Ce coincidență, eu am cumpărat ieri niște biscuiți spanioli din duty free care se chemau Dona Jimena (pentru cine nu știe, "J" e "H" în spaniolă).

În altă ordine de idei, m-am decis.
O să urmăresc serialul chiar daca o sa fie woke.
Mi-a plăcut prea mult cartea ca să-l pierd.
Poate mă convertește.

#30
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Midori e sotia lui Kasigi Omi. Ala care isi fierbea prizonierii era Kasigi Yabu. Ishido nu era insurat, se tinea dupa doamna Ochiba. Am citit Shogun de curand pentru a zecea oara, una dintre cartile mele preferate.

#31
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
mah, mi se pare mie dar toti actorii astia arata ca in desene animate? Adica in filmul original japonezii aratau a japonezi, astia arata mai degraba a chinezi sau ceva asiatici americanizati si machiati rau, pana mea. Iar Anna Swai o sa aiba nevoie de o tona de machiaj sa arate bine.

#32
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
FX a lansat primul său trailer pentru Shōgun, adaptarea sa originală a celui mai vândut roman al lui James Clavell, creat pentru televiziune de Rachel Kondo și Justin Marks. Seria limitată debuteaza la Hulu în SUA, precum și Star+ în America Latină și Disney+ în toate celelalte teritorii în februarie 2024. FX va trimite, de asemenea, noi episoade  o dată pe săptămână.Șeful FX, John Landgraf, a anunțat inițial la TCA că va avea premiera anul acesta ...

,,...Seria de 10 episoade se desfasoara în Japonia anului 1600, în zorii unui război civil, producătorul Hiroyuki Sanada joacă rolul „Lord Yoshii Toranaga”, care luptă pentru viața sa, în timp ce dușmanii săi din Consiliul Regenților se unesc împotriva lui. Când o navă europeană este găsită  într-un sat de pescari din apropiere, pilotul său englez, „John Blackthorne” (Cosmo Jarvis), vine cu ,,secrete,, care l-ar putea ajuta pe Toranaga să încline balanța puterii ...


Soarta lui Toranaga și Blackthorne devin legate de traducătorul lor, „Toda Mariko” (Anna Sawai), o misterioasă nobilă ...

Seria limitată cu 10 episoduri prezintă o distribuție japoneză, incluzând Tadanobu Asano drept „Kashigi Yabushige”, Hiroto Kanai ca „Kashigi Omi”, Takehiro Hira ca „Ishido Kazunari, Tokuma Nishioka ca „Toda Hiromatsu, Shinnosuke Abe ca „Toda Hirokatsu, Yuki Kura ca „Yoshii Nagakado și Fumi Nikaido ca „Ochiba no Kata”
Producători executivi Michaela Clavell, Edward L. McDonnell, Michael de Luca și Kondo, PRODUCATOR Hiroyuki Sanada  Seria este produsă de FX Productions.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yAN5uspO_hk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Actorii alesi nu-mi par deloc autentici in rolurile lor, mai ales Anna Sawai. 'nfine, toti ne-am creionat in minte personajele cand am citit cartea, e greu sa pice distributia fix pe proiectiile noastre. Dar raman la parerea ca n-au ales cei mai potriviti actori pentru seria asta.

#34
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
Eu il astept cu interes si ca intotdeauna la un film/serial facut dupa o carte incerc sa las cartea deoparte cind vizionez. :)

#35
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu zic sa fim multumiti ca sunt japonezi (sau macar asiatici) in serial. In ziua de azi nu era vreo mirare daca aveai doi negri, un indian, un evreu si vreo doi gay.

#36
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Au diversitate naturală, nu trebuie să forțeze nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate