Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Shogun (2023)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#37
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
nici macar nu am rezistat sa vad trailerul pana la capat. distributia destul de cah.
Actorul principal zici ca e un hanbalist roman care a mancat prea mult la mcdonalds, mariko arata ca o minora, si prea multe chestii trase de par, prea mult cgi aiurea, chestii care nu au nici o treaba cu cartea.
In ala din 80 era cam ca in carte asa in mare, femeile aratau a femei, barbatii la fel, si tot accentul era pus pe talent nu vrajeala sa ia ochii gen Avatar. Dupa aia se mira astia de ce nu mai mergem la cinema.

#38
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
William Adams (Japanese: ウィリアム・アダムス, kyūjitai: ウヰリアム・アダムス, Hepburn: Uwiriamu Adamusu) (24 September 1564 – 16 May 1620), better known in Japan as Miura Anjin (Japanese: 三浦按針, "the pilot of Miura"), was an English navigator who, in 1600, was the first Englishman to reach Japan. He did so on a trading ship called de Liefde [ja][3] under the leadership of Jacob Quaeckernaeck; it was the only surviving vessel from a five-ship expedition launched by a company of Rotterdam merchants[4] (a voorcompagnie, or predecessor of the Dutch East India Company).[5] Among the few survivors of the expedition who reached Japan, the authorities did not allow Adams and his second mate Jan Joosten to leave the country; Japan had been a closed society. They did permit Quaeckernaeck and Melchior van Santvoort to return to the Dutch Republic to establish formal trade relations.
Adams and Joosten settled in Japan, and the two men became Western samurai.[6][not verified in body]
Soon after Adams' arrival in Japan, he became a key advisor to the shōgun Tokugawa Ieyasu. Under his authority, Adams directed construction of the first Western-style ships in the country. He was later part of Japan's approving the establishment of trading factories by the Netherlands. Although eventually given permission to return home to England, he ultimately decided to stay in Japan. He became highly involved in Japan's Red Seal Asian trade, chartering and serving as captain of four expeditions to Southeast Asia. He died in Japan at age 55. He has been recognised as one of the most influential foreigners in Japan during this period.[7]

https://en.wikipedia...am_Adams_(pilot)

Singurul lucru car nu imi place in trailer e Mariko. Din cauza ca arata mai curand a metisa decat a japoneza get-beget.  Dar, sa vedem. Am citi romanul de multe ori, am vazut la timpul lui si varianta cu Chamberlain, voi incerca sa am o minte deschisa.

#39
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Voi urmari serialul si nu cred ca va fi o porcarie,cel putin sper.Apreciez ca joaca in aceasta mini serie actorul Hiroyuki Sanada,pe care il apreciez foarte mult.Pe langa calitatile lui actoricesti este si un practicant desavarsit al artelor martiale printre care si Kendō.
  In privinta lui Cosmo Jarvis ,nu cred ca va dezamagi in rolul lui John Blackthorne ,este un actor talentat si carismatic. Cartile mi-au placut foarte mult .
  Un lucru sper,sa nu vad si in serialul asta samurai GAY ca o iau razna,am vazut pana si extraterestrii gay prin alte seriale,sper ca nu e nevoie sa bag pumnul in tv,nu de alta dar Shogun sunt unele din cartile mele preferate cu care am crescut.Nu am nimic cu ei dar m-am cam saturat sa apara personaje ce nu isi au locul in unele distributii tv pentru ca asa se doreste si trebuie sa fie...

#40
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

preciez ca joaca in aceasta mini serie actorul Hiroyuki Sanada,pe care il apreciez foarte mult.Pe langa calitatile lui actoricesti este si un practicant desavarsit al artelor martiale printre care si Kendō.
asta ar fi printre putinii actori care se pupa aici,
Cosmo Jarvis se pupa pe rol ca pisica in calendar. Nu contest ca nu are talent de actor sau alte talente. Dar e prea... lucrat, si fata aia de neanderhalian... parca e ultras la rapid. comparativ cu Richard Chamberlain care arata omeneste ca sa zic asa si fata lui putea sa exprime multe sentimente... Asta orice ar face, exprima de parca vrea sa bata pe cineva.
Anna Sawai nu doar ca nu e japoneza nativa dar nici macar nu arata a japoneza, poate a tailandeza sau vietnameza.

#41
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 03.03.2007

 PiticVerde, on 06 noiembrie 2023 - 19:34, said:

  Un lucru sper,sa nu vad si in serialul asta samurai GAY ca o iau razna,am vazut pana si extraterestrii gay prin alte seriale,sper ca nu e nevoie sa bag pumnul in tv,nu de alta dar Shogun sunt unele din cartile mele preferate cu care am crescut.Nu am nimic cu ei dar m-am cam saturat sa apara personaje ce nu isi au locul in unele distributii tv pentru ca asa se doreste si trebuie sa fie...

Father Francis Cabral noted in a letter written in 1596 that "abominations of the flesh" and "vicious habits" were "regarded in Japan as quite honorable; men of standing entrust their sons to the bonzes to be instructed in such things, and at the same time to serve their lust". Another Jesuit commented that "this evil" was "so public" that the people "are neither depressed nor horrified" suggesting that same-sex love among the clergy was not considered remarkable.

#42
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Trailer 2 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cna1B_hTTI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Hiroyuki Sanada este si producator, ceea ce este un lucru bun. Sper sa fie cat mai japonez acest serial.

#44
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Un mare plus-i ca vor vorbi-n japoneaza si nu-n engleza. Mare de tot.

Eu abia il astept.

#45
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Maine e premiera in SUA. Apar 2 episode din cate am inteles.

#46
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021

View Posta010, on 26 februarie 2024 - 11:56, said:

Un mare plus-i ca vor vorbi-n japoneaza si nu-n engleza. Mare de tot.

Eu abia il astept.
Pe imdb zice că se vorbește și în japoneză și în engleză, ceea ce mi se pare normal, se respectă romanul. E ok ca naufragiații să vorbească engleza, era aiurea dacă japonezii vorbeau și ei tot în engleză... vom vedea... dacă mai țin bine minte, în roman, la un moment dat învață niște samurai engleza și niște europeni japoneza...

#47
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021
Și una fainã pe subiect... Posted Image

Attached Files



#48
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 03.03.2007

View PostComandorul, on 27 februarie 2024 - 02:39, said:

Pe imdb zice că se vorbește și în japoneză și în engleză, ceea ce mi se pare normal, se respectă romanul. E ok ca naufragiații să vorbească engleza, era aiurea dacă japonezii vorbeau și ei tot în engleză... vom vedea... dacă mai țin bine minte, în roman, la un moment dat învață niște samurai engleza și niște europeni japoneza...

Limba portugheza e de baza in roman - e limba majoritatii crestinilor europeni si cea pe care o invata crestinii japonezi. Plus ca preotii catolici joaca rolul de traducatori pe la lorzii aia mai mari.

Primul episod a fost foarte bun. Sunt diferenta fata de carte (normal) dar au prins bine atmosfera, dialogurile - se vede ca e facut de niste oameni ce sunt interesati de roman si nu de propriile orgolii creative.

#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Cum scot episoadele? Unul pe saptamana?

#50
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostAlexandru H., on 27 februarie 2024 - 11:01, said:

Limba portugheza e de baza in roman - e limba majoritatii crestinilor europeni si cea pe care o invata crestinii japonezi. Plus ca preotii catolici joaca rolul de traducatori pe la lorzii aia mai mari.

Primul episod a fost foarte bun. Sunt diferenta fata de carte (normal) dar au prins bine atmosfera, dialogurile - se vede ca e facut de niste oameni ce sunt interesati de roman si nu de propriile orgolii creative.

Unde ai vazut episodul?

#51
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Am vazut ca primele doua episoade sunt disponibile online, le voi urmari diseara. Recenziile si notele sunt bune, dar nu ma pot baza 100% pe ele... in ultima vreme am luat teapa cu anumite filme si seriale mult-laudate.

#52
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostPudu, on 27 februarie 2024 - 11:25, said:

Am vazut ca primele doua episoade sunt disponibile online, le voi urmari diseara. Recenziile si notele sunt bune, dar nu ma pot baza 100% pe ele... in ultima vreme am luat teapa cu anumite filme si seriale mult-laudate.

Unde sunt disponibile? Ca eu nu le gasesc pe niciun site de filme/seriale.

#53
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
L.E. Nevermind, le-am gasit.

#54
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt pe Disney+

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate