Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Shogun (2023)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
307 replies to this topic

#109
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,966
  • Înscris: 30.08.2017
Nu sunt suficient de oblici.

#110
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 15.11.2005
Parca vad ca vine careva cu ceva gen compas sa masoare distante intre ochi... inaltimea fruntii, culoarea ochilor... a parului, parca a mai fost asa ceva, nu?

#111
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,966
  • Înscris: 30.08.2017
Oricat ai masura, n-o bate pe asta la distanata dintre ochi

[ https://media.newyorker.com/photos/646fbe5784b5528bf14b2144/master/w_1920,c_limit/Brody-LMM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by george_alexandru, 01 March 2024 - 22:22.


#112
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,387
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcalincosma, on 29 februarie 2024 - 18:44, said:

Filmul a inceput promitator, e bunutz.Totusi, ca sa fie sigur, regizorul nu "s-a riscat", vrea tot esicherul videofil mondial (sau macar aproape tot, vedem daca papa tot pana la final).Vezi sez. 01ep01 min. 40-41.N-am citit cartea, poate chiar asa era, spune cineva daca in carte erau faze d-astea? Posted Image

Erau si mai si.

#113
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,730
  • Înscris: 22.05.2011

View Postgeorge_alexandru, on 01 martie 2024 - 22:22, said:

Oricat ai masura, n-o bate pe asta la distanata dintre ochi

[ https://media.newyorker.com/photos/646fbe5784b5528bf14b2144/master/w_1920,c_limit/Brody-LMM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Neah, Ana Taylor Joy le bate pe toate la distanta pupilara :)

Si on-topic, e okish serialul totusi nici pe departe de hype-ul creat aici.

#114
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 15.11.2005
Ana Taylor Joy  cred ca vede ca pestii sau ca porumbeii:) Sincer fata aia imi aduce aminte de Cylonii din Galactica... aia cu "ochii" rosii:)))

Edited by Mondeo, 01 March 2024 - 23:17.


#115
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 15.01.2014

View PostAtreides, on 01 martie 2024 - 19:35, said:


Nici eu nu credeam ca o sa iti dau vreodata like, dar chiar il meriti Posted Image

Now kiss.

Până la urmă, în afară de cât e Mariko de japoneză sau nu, ce alte păreri aveți de serial?

Să știu dacă îmi fac abonament la Disney+ sau nu.

#116
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,968
  • Înscris: 30.10.2003
Va trebui sa atepti pana cand apare ultimul episod.

#117
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,266
  • Înscris: 03.03.2007
Nu stiu de unde aveti impresia ca Mariko era un soi de tanara angelica in roman. Probabil v-ati asumat niste fantezii pe vremea cand ati citit cartile - ca altfel nu-mi explic. Femeia era in her late thirties, maritata (nu avea copii in carte dar in real life avea o familie integrala), nicidecum o nimfa desenata de vreun fan hentai. In miniseria originala isi arata varsta - aici chiar e probabil un pic mai tanara decat ar trebui sa fie.

Iar faza cu "nu e actrita suficient de japoneza" e... mind-blowing. Eu zic sa facem teste genetice pe fiecare actor si sa-i eliminam pe cei cu mai putin de 100% sange indigen.

Edited by Alexandru H., 02 March 2024 - 12:01.


#118
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 22.03.2009
@Alexandru H. nu stiu ce carte ai citit tu, dar in "Shogun", Mariko este descrisa prin ochii fiecarui personaj ca fiind extraordinar de frumoasa si bine proportionata, o "japoneza perfecta". Acum, sigur, nu are rost sa cautam defecte actorilor din serial, dar nici sa nu rastalmacim aiurea cartea.

#119
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,266
  • Înscris: 03.03.2007

View PostM0D3, on 02 martie 2024 - 12:12, said:

@Alexandru H. nu stiu ce carte ai citit tu, dar in "Shogun", Mariko este descrisa prin ochii fiecarui personaj ca fiind extraordinar de frumoasa si bine proportionata, o "japoneza perfecta". Acum, sigur, nu are rost sa cautam defecte actorilor din serial, dar nici sa nu rastalmacim aiurea cartea.

1. O am inca... aparuta in 1988, cand am si achizitionat-o...

[ https://i.imgur.com/6CDHS9W.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Cand Mariko apare pentru prima oara, o vedem descrisa din punctul de vedere al elegantei, vesmintelor si structurii corporale (micuta, proportionala). Nu ca frumusete. Cunostinta ei o lauda ca frumusete dar Mariko refuza descrierea - pentru ca nu se simte frumoasa ca la 14 ani. Nu iau in considerare descrierea asta pentru ca vine din partea unei alte femei - e o formulare tipica in grupurile lor.

Cand Blackthorne o intalneste, ii observa corpul micut. Nu zice nimic de frumusetea ei - ba chiar o ia la vale cu rationamentul, imaginandu-se cum le face farame pe toate femeile japoneze intalnite pana atunci. Dupa ce o cunoaste mai bine pe Mariko, o catalogheaza drept "draguta". Cand devine fascinat de ea, o "infrumuseteaza" - e o descriere izvorata din sentimente, nu dintr-o analiza obiectiva - plus o comparatie nefavorabila la adresa concubinei ce i se ofera - care e "urata".

3. Eu nu am zis ca Mariko e urata - doar ca nu e "un soi de tanara angelica in roman". Urata nu e - caci intalnim femei urate. Frumoasa? Aici e relativ pentru ca sursele sunt o prietena si cel care se indragosteste de ea. Dar mai important ca frumusetea e eleganta si inteligenta ei - astea conteaza pentru cei care interactioneaza cu ea. Si da, exista femei frumoase dpdv obiectiv in roman, descrise ca atare de barbati straini (chiar inamici), gen Ochiba, mama mostenitorului. I love Mariko - pentru ca e matura, inteligenta si ajungi sa o cunosti extrem de bine din interactiunile cu englezul. Infatisarea ei e irelevanta - straluceste prin conversatie, diplomatie si onestitate.

#120
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 22.03.2009

View PostAlexandru H., on 02 martie 2024 - 13:05, said:

Nu iau in considerare descrierea asta pentru ca vine din partea unei alte femei - e o formulare tipica in grupurile lor.
Tu intelegi ca orice descriere este de fapt modul in care autorul prezinta un personaj cititorului? Chiar daca uneori o face prin ochii unor personaje, cum am mai spus. Nu poti avea imaginea completa a unui personaj daca nu iei in considerare chiar trasaturile prin care este definit de catre scriitor.

View PostAlexandru H., on 02 martie 2024 - 13:05, said:

Cand Blackthorne o intalneste, ii observa corpul micut. Nu zice nimic de frumusetea ei - ba chiar o ia la vale cu rationamentul, imaginandu-se cum le face farame pe toate femeile japoneze intalnite pana atunci. Dupa ce o cunoaste mai bine pe Mariko, o catalogheaza drept "draguta". Cand devine fascinat de ea, o "infrumuseteaza" - e o descriere izvorata din sentimente, nu dintr-o analiza obiectiva - plus o comparatie nefavorabila la adresa concubinei ce i se ofera - care e "urata".
Fiindca tot spui ca ai cartea, reciteste pasajul in care se intalnesc prima data Blackthorne si Mariko, si vei vedea ca o caracterizeaza intr-un singur cuvant: desavarsita.


Sunt mai multe motive pentru care Clavell a creat-o pe Mariko drept "japoneza perfecta" (si nu doar din punct de vedere fizic), nu are rost sa le analizam aici, dar intentia a fost evidenta.

#121
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,387
  • Înscris: 12.07.2010

View PostpexCom, on 02 martie 2024 - 10:39, said:

Now kiss.

Până la urmă, în afară de cât e Mariko de japoneză sau nu, ce alte păreri aveți de serial?

Să știu dacă îmi fac abonament la Disney+ sau nu.

Serialul e bun.

Nu-ti fa abonament la Disney+.

View PostAlexandru H., on 02 martie 2024 - 12:00, said:

Nu stiu de unde aveti impresia ca Mariko era un soi de tanara angelica in roman. Probabil v-ati asumat niste fantezii pe vremea cand ati citit cartile - ca altfel nu-mi explic. Femeia era in her late thirties, maritata (nu avea copii in carte dar in real life avea o familie integrala), nicidecum o nimfa desenata de vreun fan hentai. In miniseria originala isi arata varsta - aici chiar e probabil un pic mai tanara decat ar trebui sa fie.

Asta nu intelegeam nici eu. Ca au trecut mai bine de doua decenii de cand am citit ultima data romanele, dar stiu ca niciodata nu mi-o imaginasem de Mariko ca fiind vreo papusa, mai ales ca eram adolescent, deci in momentul cand am citit ca era trecuta de 30 de ani, automat am incadrat-o la categoria 'doamne in varsta'.

Pe Blakthore mi-l imaginasem ca fiind mai masiv decat este Cosmo Jarvis, dar pana la urma, avand in vedere ca personajul e bazat pe o persoana reala - William Adams/Miura Anjin care aparent arata cam asa:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/William-Adams-with-Daimyo-and-Attendants.png/1024px-William-Adams-with-Daimyo-and-Attendants.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

, nu cred ca e o greseala de casting, ca nici el nu parea sa fie vreo matahala. Si, cel putin pana acum, imi place cum joaca. Nu am vazut serialul vechi, asa ca nu am termen de comparatie, dar l-am vazut pe Richard Chamberlain in alte filme, iar el, cu trasaturile delicate si aerul princiar de lord englez, mi se pare si mai departe decat modul in care mi-l imaginasem eu pe Anjin san.


In rest, dupa cum am mai spus-o, problema mea e ca nu cred ca cele doua romane pot fi acoperite in doar 10 episoade, cel putin nu fara sa se omita parti mari si nu fara sa grabeasca actiunea in mod deranjant. Ramane de vazut cum o vor scoate la capat, dar parerea mea e ca ar fi mers mai bine doua sezoane. Aflam in cateva saptamani.

#122
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,266
  • Înscris: 03.03.2007
Desavarsita nu inseamna frumoasa. E un adjectiv ce incorporeaza tot ce crede despre ea in acel moment (micuta, eleganta, seamana cu o papusa, vorbeste bine portugheza, usor de sfaramat in pat). Iar Blackthorne nu se fereste nicidecum sa defineasca femeile pe care le intalneste ca fiind "urate" sau "frumoase" - la Mariko nu exista o asemenea descriere la prima intalnire.

In momentul in care relatia lor avanseaza, opinia sa despre infatisarea ei e upgradata la "draguta". Iar frumoasa devine cand tipul se indragosteste de ea. Ceea ce e flow-ul natural al cartii - cu cat devine mai familiarizat cu cultura japoneza si obiceiurile sale, cu atat incepe sa o placa mai mult pe cea care il introduce in respectiva cultura, care ii raspunde la intrebari si il fereste de erori si stangacii. O femeie frumoasa e Ochiba - ca de aia s-a maritat Hideyoshi cu ea.

#123
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 22.03.2009

View PostAlexandru H., on 02 martie 2024 - 14:27, said:

Desavarsita nu inseamna frumoasa.
Deci era o femeie desavarsita, dar nu frumoasa.  Posted Image
Ce sa mai zic, omule. Cedez eu primul... pana nu aflu ca nici frumos nu inseamna, de fapt, frumos.

#124
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,387
  • Înscris: 12.07.2010
Explicatii mai clare decat ai primit deja, nu cred ca e posibil sa dea cineva. Au si testele alea Pisa utilitatea lor.

#125
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 22.03.2009
Pai fa tu un efort intelectual si spune cum ar putea fi o femeie perfecta fara sa fie frumoasa.
Chiar astept niste explicatii savante, din alea a la Pisa.

#126
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,966
  • Înscris: 30.08.2017
Un serial atât de bun și atâta energiei consumata despre cum ar fi trebuit să arate Mariko.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate