Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Salamander BluEvolution 92 vs 73

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View PostDorel-Jefuitorul, on 06 august 2023 - 11:47, said:

Mie nu mi se deschide link-ul din prima postare, nu vad ce serie de la gealan este comparata cu bluevo 92. Raportul performanta- pret poate fi “praf” doar daca se compara seria Kubus. Insa kubus este un pic altceva, nu poate fi comparat cu nici o serie de pe piata. La kubus nu conteaza performanta neaparat ci sistemul inovator din punct de vedere estetic, la pvc nu prea exista ceva mai frumos pe piata. Searia s9000 insa, este o serie care poate fi comparata cu bluevo 92, la fel cum seriile softline 82, synego, 88 de la profine (trocal, kommerling), legend si e forte de la deceuninck, toate pot fi comparate cu bluevo 92. Aluplast are serii pe 85mm care pot fi comparate cu bluevo92.
Mai mult decat atat seriile aluplast 85, gealan s 9000 au variante de imbunatatire a performantelor pe care bluevo92 nu le are. S9000 in varianta standard are un raport mai bun decat bluevo 92 si performante similare. In varianta s9000(futura), cu ikd si stv, sistemul este superior ca performanta si pretul nu este mult peste bluevo92. In functie de ofertant poate fi gasit chiar la acelasi pret.
   Ideea este ca pe piata profilelor de pvc exista mai multi producatori care ofera produse similare, la fel ca pe orice alta piata.
Exista cateva exceptii, kubus si geneo plus ceva de la Aluplast nu pot fi comparate cu celelalte profile, pentru ca acolo nu mai vorbim de o conducta de plastic ca oricare alta, acolo vorbim de inovatie, materiale diferite, aspect diferit, etc. . Salamander din punctul meu de vedere nu sta foarte bine la capitolul inovatie, nu are nimic comparabil cu geneo ori kubus.

Bun, cea mai mare jignire pe care poti sa o aduci unui termopanist adevarat cum este colegul Alin, este sa-l trimiti sa ia lumina de la neofort. Dar asta este problema lui, nu a mea.
Postarea ta contine site-ul neofort, cred ca este incalcat regulamentul forumului, dar asta este problema colegului Conu.

Problema mea este ca pe site-ul unde trebuie sa luam lumina exista niste minciuni. Este prezentat un profil cu 5camere pe toc si 5 pe cercevea ca fiind cu 6 camere. Sunt prezentate mai multe serii ca fiind cu 6 camere, numai ca la unele sunt 6 camere doar pe toc.
Si cel mai important, diferenta dintre cele mai bune produse si cele mai slabe este de fapt una singura, 0.03w la uw, ca asta conteaza. Pare totusi ca nu este mare smecherie.

Despre cei 16% si nzeb, pot spune ca la cat de sensibila este existenta sau nu a celor 16% nu m-as concentra ca pachetul de geam sa aiba 52mm. Plus ca nzeb asta zice multe alte lucruri, zice despre izolare fundatie, placa, pereti, acoperis etc.. Parca mai important ar fi nzeb asta la cateva sute de metri patrati decat 16% firav la cateva zeci de metri patrati de geamuri. Aveti atasat cat de simplu poate un 52 sa fie mai slab decat 44 si identic cu 38/40mm.

Si ca sa vedeti ca nu spun povesti, am in magazin toate produsele despre care vorbesc, cu aproape toate lucrez sau am lucrat in decursul timpului.
E bine ca stii sa numeri Posted Image vorba lui Nastase. Astea sunt pozele puse la dispozitie de catre cei de la Salamander, sa debusoleze cunoscatorii. Vezi ca nu ai habar, cunoscatorule. Pe Green Evolution, Salamander are 2 GAME, una simpla pe 5 cam si alta Premium pe 6 cam. Mai citeste, mai vezi, mai plimba-te.
Sau poate vii la noi in showroom sa le vezi cu ochisorii tai atenti.
Si apropos de Gealan, vindeam profile nu tamplarie Gealan, inca prin 2004, cred ca atunci erai prin clasele primare in cel mai bun caz. Stiu totul despre Gealan, nici in acea perioada nu era cel mai bun, Veka, Shuco si Salamander il bateau din orice pozitie, dar era la discretie loco, aveam servicii bune, retea de distributie forta si pret extraordinar. Cand vorbim de pret sa nu incurcam traba cu calitatea. Legat de Salamander, in 2006 am deschis o fabrica si reciclam resturi din profile PVC colectate de la toti producatorii din Bucuresti si ilfov, cand ne venea o sarja de deseuri Salamander, de fiecare data trebuia sa schimbam cutitele de la masina de tocat, habar nu ai despre ce vorbesc...

Daca tot faci reclama subversiva, si ai pareri, incearca sa te mai si documentezi.

Attached Files


Edited by Fastless, 28 September 2023 - 10:24.


#38
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostFastless, on 28 septembrie 2023 - 10:18, said:

E bine ca stii sa numeri Posted Image
Daca tot faci reclama subversiva, si ai pareri, incearca sa te mai si documentezi.

Nici nu știi în ce te-ai băgat cu postarea asta  Posted Image

#39
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Salamanderu' e o nebuloasă și pentru distribuitorul lui, la câte game de clasă A, B, premium și low quality are. Te bagă în ceață. Ce să mai spunem de clienții finali?

#40
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
din păcate la noul greenevolution "premium" a ramas doar un toc,o cercevea fereastră și cerceveaua de ușa rezidențială,in rest este clasa b cu strigături,iar felul cum  Sint repartizate camerele ( și armatura mai mica) fac că seria aceasta să fie mai slabă structural decit seria veche sl76,și nu o spun caun dealer oarecare ci ca producător����+ că costă mai mult decit seria superioara 82

Edited by conu71, 10 October 2023 - 09:07.
sters quote


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate