Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Salamander BluEvolution 92 vs 73

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 10.08.2023
Pai care e diferenta de pret intre Salamander Bluevo 73 cu 44mm si Salamander Bluevo 92 cu 52mm, daca sa zicem ca ai acelasi pachet de sticla 3x4mm, doua low-e si una clar? Sa zicem la o fereastra fara deschidere, ca raportul variaza si cu feroneria.
Intreb pentru ca am cautat pe net si nu poti afla decat obtinand oferte de lucrare.
Si de ce intreb, vreau sa fac un raport clar si concret eficienta termica-pret. Daca diferenta de pret e proportionala cu pretul, merita fara nici cea mai mica discutie. Daca sa zicem ca ar fi costul x1.5 fata de eficienta, tot ar merita, pentru ca se stie in orice domeniu ca de la un punct, diferentele de performanta isi maresc pretul logaritmic. Daca ar costa x2, ar fi la limita, dar poate tot ar merita pentru pretentiosi. De la x2 in sus, deja ar trebui sa ii intereseze mai mult pe aia cu nezebe, cu polistiren care nu mai vezi lumina pe geam din cauza grosimii si care cumpara ventilatii de 5k euro ca sa nu deschida geamul 10 minute dimineata.

#20
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ce va mai place sa vi se spuna lucrurile pe care vreti sa le auziti. Imi place maxim asta, diferenta este in jur de doar 15% (fereastra fixa, identica), fa calcule, sigur o sa dea cu plus, sigur o sa merite.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 23 August 2023 - 22:08.


#21
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 10.08.2023
Credeam ca e mai mare diferenta. De ce le numesti "rachete", de parca ar fi Ferrari pe langa Logan, atunci?
Diferenta de eficienta e tot undeva spre 15%. Obiectiv vorbind, inseamna ca da, merita.

Merita ca raport eficienta/pret luate fara context. Nu stiu daca merita atunci cand iei in calcul cat conteaza ferestrele in factura si in cat timp se amortizeaza diferenta. In cazul asta, devne discutabil la pretul de moment al gazului. Daca sa zicem ca ai face 50 lei/luna economie doar din diferenta tipului de fereastra (probabil e sub 50 lei, am pus atat ca sa nu fie discutii), dureaza cam 20 de ani ca sa amortizezi diferenta de pret a ferestrelor. Daca pretul incalzirii ramane stabil, merita si nu merita, depinde cat vei sta in casa aia, cata nevoie ai de banii aia sa faci altceva. Daca se dubleaza pretul incalzirii in 2-3-4 ani, deja se amortizeaza mult mai repede si incepe sa merite daca ai de gand sa locuiesti acolo mai mult

In concluzie, poate merita, poate nu, in functie de cata nevoie ai de banii aia ptr altceva, de cum/cat vei folosi casa, de cum va evolua pretul energiei

#22
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 august 2023 - 11:35, said:


Avand in vedere ca si in cazul meu s-ar putea vorbi tot despre o casa “nu chiar pasiva” (in traducere, nici o legatura), as alege un astfel de produs 70+mm, nu m-as intinde la “avioane”. Binenteles ca un produs 70+mm poate ajunge aproape, la fel, chiar poate depasi pretul unui produs din gama 80+mm din cauza “diverse”. “Diverse”: tocuri de usi, cercevele rezidentiale, intermediare, deschideri cate este nevoie, simetrie la deschideri, grosime armaturi, tipuri de deschideri usi/ferestre, culoare, etc. Daca ar fi in cazul meu, as face rabat doar la culoare, cel mai probabil tamplaria mea ar fi alba, in rest usi acolo unde trebuie usi, usi de balcon acolo unde trebuie, ferestre care se deschid (nimic fix), extensii si profile de rigidizare acolo unde este nevoie.
De fapt noi termopanistii nu prea avem pe acasa produsele de top pe care le vindem. Si de fapt nici nu prea se configureaza in Romania produsele de top la adevarata lor valoare. Adica clientului i se arata “conducta” de obicei cea mai mare, i se insira specificatii (camere “fara numar”, garnituri, clasa, plus alte baliverne si neaparat GERMANIA). Ala se uda tot si accepta o lucrare cu profil mare, cu o gramada de parti fixe, cu ferestre in loc de usi, cu sticla fara argon ca nu-l intereseaza in ce fabrica este facuta si multe altele nu neaparat marunte. Cand spun cea mai mare “conducta” ma refer la toate cele peste 80mm.

Salut, foarte utila parerea ta, insa nu inteleg de ce nu sunt ok partile fixe, nu izoleaza mai bine decat cele mobile? In cazul meu am intr-un apartament vechi o camera cu 3 ferestre de lemn cu deschidere dubla, ma gandesc ca nu am nevoie sa deschid 3 ferestre in acelasi timp. Nu e mai ok sa fac doar o deschidere la fiecare cu o parte fixa, sau chiar sa fac 2 ferestre fixe si una pe centru sa se deschida?

#23
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostRaimondMacelaru, on 23 august 2023 - 23:55, said:

Merita ca raport eficienta/pret luate fara context.

Da merita, dar nu fara “context” si contextul este mult mai larg decat ce castigi, in cat timp, in functie de pretul energiei si cifrele afisate de producatorii profilelor, etc. .  Daca vezi tamplaria casei tale ca pe o investitie este gresit, pentru ca o investitie ofera profit, intr-un timp rezonabil. Tamplaria casei tale ofera confort, estetic, pot arata bine (nu prea este cazul la noi), functionalitate (aici este o mare problema), etc. .

Si nu uita de unde am plecat, cat de usor este sa ai un 52 mai putin eficient decat un 44, adica 80% din suprafata mai putin eficienta si in “contextul” tau nu pare sa conteze.

#24
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 10.08.2023

View Postdjxme200, on 24 august 2023 - 18:49, said:


Salut, foarte utila parerea ta, insa nu inteleg de ce nu sunt ok partile fixe, nu izoleaza mai bine decat cele mobile? In cazul meu am intr-un apartament vechi o camera cu 3 ferestre de lemn cu deschidere dubla, ma gandesc ca nu am nevoie sa deschid 3 ferestre in acelasi timp. Nu e mai ok sa fac doar o deschidere la fiecare cu o parte fixa, sau chiar sa fac 2 ferestre fixe si una pe centru sa se deschida?

Daca locuinta nu are vreo nevoie speciala de ventilatie, normal ca logic este sa faci doar o parte din geamuri cu deschidere. Eu in proiect la living, de ex, am un geam de 3 canate pe o latura si un geam de 1 canat pe alta. Am deschidere pe un canat de la geamul din 3 canaturi si pe geamul cu 1 canat. Ar fi fost culmea sa fac 4 ferestre cu deschidere la o camera 22mp, culmea, 3 din ele fiind una langa alta. Daca sa zicem ca ai un dormitor mai mare sau un living mediu-mic cu o singura fereatra tipica de 2 canate, hai sa zicem ca le-ai putea face pe ambele mobile, ca sunt numai 2, dar in majoritatea situatiilor nu are sens. Si da, un geam mobil are eficienta termica un pic mai mica decat unul fix. Alegerea e simpla: ai de gand sa-l deschizi, il faci mobil. Nu ai de gand, nu il faci. Dorel cred ca batea apropo la aia care se zgarcesc si fac mai putine parti mobile decat si-ar dori sau ar avea nevoie. Dar repet, depinde de raportul suprafetei vitrate. La o camera de 20mp, unii au 3mp de geam, altii au 6-7mp. Ala cu 3mp nu ar fi ciudat sa faca totul mobil, ca-s doar 2 canaturi. La ala cu 6-7mp ar deveni ciudat sa aiba 6-7 geamuri mobile intr-o camera. Mai sunt unii care fac toate canatele mobile ca sa nu existe diferente de dimensiuni intre gamuri, le place sa fie simetrice toate.

View PostDorel-Jefuitorul, on 24 august 2023 - 21:33, said:

Da merita, dar nu fara “context” si contextul este mult mai larg decat ce castigi, in cat timp, in functie de pretul energiei si cifrele afisate de producatorii profilelor, etc. .  Daca vezi tamplaria casei tale ca pe o investitie este gresit, pentru ca o investitie ofera profit, intr-un timp rezonabil. Tamplaria casei tale ofera confort, estetic, pot arata bine (nu prea este cazul la noi), functionalitate (aici este o mare problema), etc. .
Si nu uita de unde am plecat, cat de usor este sa ai un 52 mai putin eficient decat un 44, adica 80% din suprafata mai putin eficienta si in “contextul” tau nu pare sa conteze.

O investitie nu ofera mereu profit, uneori e doar pentru conservare. Daca acum imi permit sa pun 52mm, poate peste 7 ani nu imi permit sa platesc aia 50lei/luna in plus la caldura. Banii se pierd, se devalorizeaza, si nu toti jucam la bursa sau facem afaceri, mai exista si persoane cu un job stabil si care nu folosesc niciodata banii ca sa obtina profit.

Ideea cu 52mm mai slab decat un 44mm trebuie sa pice din start, ca nu are legatura cu modelul de profil ales ci cu incompetenta celor care configureaza/asambleaza/monteaza. Asa si un 44mm poate fi mai slab ca un 32mm. Comparatia logica ar fi ca la ambele se pun doua foi low-2, se pune argon si se asambleaza/monteaza cum trebuie. Altfel, pot si eu sa spun ca daca ala de 44mm e montat/facut mai prost ca ala de 52mm, iar diferenta termica nu mai e de doar 15% asa, ci de 50%? Mai merita 44mm acum?

#25
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004
In cazul meu am 3 ferestre cu cate doua canate (total cam 5mp) intr-o camera de 23mp. Ca suprafata vitrata e ok, dar nu vad de ce sa le fac pe toate 3 cu dubla deschidere, si de aceea il intrebam pe @Dorel-Jefuitorul legat de afirmatia cu geamurile mobile. Eu sincer as lasa doar o deschidere dubla la fereastra de pe mijloc si cele laterale le-as face fixe. Ar fi problema la curatare insa sunt la parter si le pot spala de la exterior.

Revening ontopic, cred ca in cazul meu se preteaza ceva spre gama medie deoarece apartamentul e foaaarte departe de a fi eficient energetic, neavand nici un fel de izolatie, doar pereti de caramida plina cam 50cm grosime.

Attached Files



#26
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postdjxme200, on 24 august 2023 - 18:49, said:

Salut, foarte utila parerea ta, insa nu inteleg de ce nu sunt ok partile fixe, nu izoleaza mai bine decat cele mobile?

Sunt ok partile fixe, ca orice alegere are avantaje si dezavantaje, avantajele sunt eficienta si pretul, dezavantajele sunt esteticul si accesibilitatea. Uneori pot fi si probleme cu lumina, ramele din pvc sunt mai mari decat cele de la ferestrele vechi din lemn si iau mai mult din lumina, cu cat mai mult profil cu atat mai putina lumina.

La tine problema cea mai mare pare sa fie lumina, daca faci ferestrele cu doua deschideri cum sunt acum, profilele vor lua mult din lumina. Daca le faci cu o singura deschidere si o parte fixa vei avea un pic mai multa lumina si partile fixe vor fi usor accesibile, pentru ca ferestrele nu par mari pe latime, insa vor fi usor inestetice.
Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa le faci fara impartire la mijloc si toate trei sa se deschida atat cat sunt (fara impartire la mijloc), dar asta depinde de latimea ferestrelor. Pretul nu ar trebui sa fie influentat foarte mult din moment ce oricum iei in calcul o deschidere pe fiecare fereastra. Varianta cu cele din lateral complet fixe nu o recomand, dar mi-ar place sa o alegi si sa vorbim dupa cateva luni.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 25 August 2023 - 19:21.


#27
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004
Din pacate nu pot sa modific numarul de canate din motive de arhitectura a cladirii. Pentru a nu avea doar o deschidere si a nu avea profil pe mijloc ma gandeam sa fac descridere dubla din interiorul profilului, nu stiu exact cum se numeste dar am vazut la un vecin asa. Un canat sa se deschida/rabateze cu un maner si celalalalt doar sa se deschida din interior. Am atasat o poza.
Imi poti recomanda te rog un tip de profil care sa fie cat mai ingust? Exclus aluminiu din motive de costuri.

De ce nu imi recomanzi geamurile fixe pe exterior dar in acelasi timp ai dori feedback? Latimea ferestrelor variaza intre 1-1,2m, mai am o camera similara pe alt "colt" al cladirii.

Attached Files

  • Attached File  1-2.jpg   74.2K   5 downloads


#28
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostRaimondMacelaru, on 25 august 2023 - 07:13, said:

Daca acum imi permit sa pun 52mm, poate peste 7 ani nu imi permit sa platesc aia 50lei/luna in plus la caldura.

Ce vreau eu sa spun prin postarile mele este ca, daca acum iti permiti 52 ia-l (oricum costa aproape la fel), numai sa fii atent sa nu fie mai putin eficient decat 44.
La fel si la profile, iti permiti acum bluevo 92 ia-l (oricum costa cu doar 15% mai mult decat bluevo 73)* , dar fii atent sa nu fie mai prost configurat decat bluevo 73.

* Cei 15% nu sunt chiar 15% , sunt 15% pe un toc de fereastra ca aia e (sticla fiind identica). La o lucrare de tamplarie pentru o casa insa, componentele tamplariei nu presupun doar un toc de fereastra. Subdiviziunile profilelor nu sunt neaparat definite ca de fereastra sau de usa (asa le zicem noi termopanistii romani), plus ca mai exista si profile complementare (acestea pot contribui la imbunatatirea usilor si ferestrelor). Ei, cand este nevoie de tocuri diferite, cercevele diferite, profile complementare, atunci lucrurile se schimba. Este strategie a producatorilor de profile sa ofere producatorilor de ferestre pret bun pe anumite repere, gen toc si cercevea de fereastra pret foarte bun (vrei o usa, te tundem, sau vrei o usa rezidentiala, ramai chel). Poate vrei un balcon, la bloc, profilele complementare vor costa foarte multi bani. Deci, cei 15% nu au legatura cu realitatea, eu doar ti-am zis ce vroiai sa auzi, cei care citesc pana acolo si le place, este treaba lor.

#29
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 10.08.2023
Ok, pai hai sa vedem. Eu in oferta pe care o am pentru ferestre cu Evo 92, am si o usa de intrare in casa.

Luam o fereastra cu un singur canat mobil ca reper, sa comparam cu pretul usii pe mp. Rezulta ca usa este x1.5 ori mai scumpa decat fereastra. Usa are 4 ochiuri de geam, totusi, iar in pret intra broasca, pragul.
Acum, ca sa fie justificat ce zici, sunt doua posibilitati:
1 - daca as alege o usa cu profil 73mm, diferenta fata de geam ar fi mai mica, poate de 1.1, 1.2, 1.3, nu stiu...
2 - usa pe 92mm e ok ca pret, dar nu e configurata bine

Uite ce scrie la feronerie la usa, diferit fata de ferestre: Set Fero.: Sig Bz, Br. 5 pct bal. ROTO. Nu stiu ce inseamna

Mie mi se pare rezonabil ca usa sa coste x1.5 fata de fereastra, avand in vedere ca are patru ochiuri, are prag, broasca, balamale diferite fata de ferestre.

#30
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Nu-mi mai aduc aminte bine ca am instalat ferestrele anul trecut dar am impresia ca profilul ușii nu e chiar identic cu al geamurilor deși e tot BluEvo 92, cred ca la ușa e mai lat.
Pe mine m-a costat 700 euro profilul (profil usa + toc + prag) și 500 euro panelul. Adică 1200 euro usa intrare completa.

#31
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postakeem, on 26 august 2023 - 22:53, said:

Nu-mi mai aduc aminte bine ca am instalat ferestrele anul trecut dar am impresia ca profilul ușii nu e chiar identic cu al geamurilor deși e tot BluEvo 92, cred ca la ușa e mai lat.
Pe mine m-a costat 700 euro profilul (profil usa + toc + prag) și 500 euro panelul. Adică 1200 euro usa intrare completa.
iar daca ai fi pus profilul de ușa rezidențial ar fi costat și mai mult,așa ai ușa cu profil intermediar( de balcon),seria de 92 este premium la salamander iar seria de 73 este varianta lowcost,nu compari una cu alta( o timplarie nu este formata doar din toc și cercevea),de multe ori accesoriile fac diferența ( cuplări,tipul de armături....etc) diferențele reale ( bani și performanță) este mai mare de 15%

#32
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 10.08.2023

View Postakeem, on 26 august 2023 - 22:53, said:

Nu-mi mai aduc aminte bine ca am instalat ferestrele anul trecut dar am impresia ca profilul ușii nu e chiar identic cu al geamurilor deși e tot BluEvo 92, cred ca la ușa e mai lat.
Pe mine m-a costat 700 euro profilul (profil usa + toc + prag) și 500 euro panelul. Adică 1200 euro usa intrare completa.

Eu am in oferta 1080 euro usa cu tot cu iluminator cu deschidere deasupra. Daca ar fi sa scad iluminatorul, ar ramane usa pe la 900 euro maximum. Ori s-au ieftinit, ori e alt profil.
Tu ce armaturi ai la usi vs. ferestre? La mine este 2mm la ambele. La ferestre stiu ca 2mm este foarte bun, nu stiu la usi. Poate depinde si cate ochiuri de geam ai la usa, eu am 4, dar am vazut unii care au cu 8, si normal ca explodeaza pretul.

PS: Uite, am gasit ce scrie legat de cercevea luminator vs cercevea usa: 171820, 171030 Cercevea fereastra bEv92 coex clasa A, Cercevea usa bEv 115mm clasa A
Deci la usa e alt profil, 115mm

Si alte detalii: Balama usa Roto PS27 (17-20.5) alba
Broasca Roto H600 45/92 (fosta 391691)
Prag Al. Roto 92 + Lăcrimar cu perie

#33
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Nu s-au ieftinit, cred ca panelul face diferența. Bănuiesc ca tu ai usa din profile puse pe lung și pe lat și între ele geamuri. Eu am doar conturul (ca la ferestre) și la mijloc un panel din pvc termoformat cu 5 cm de polistiren extrudat la mijloc și un gemulet fistichiu (tot tripan și geamul).
Profilele sunt de la Madrugada (evident) iar panelul de la Drupanel. Am vrut asa ca să am o oarecare izolatie termica a holului fata de exterior.
Feroneria Roto NX parca iar armaturile din tabla de 2mm.
Altceva nu-mi mai amintesc, facturile și contractul sunt la casă, la vreo 300 km de aici:)

Cam asa arata ușa.

Attached Files



#34
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

View Postakeem, on 27 august 2023 - 12:19, said:

Nu s-au ieftinit, cred ca panelul face diferența. Bănuiesc ca tu ai usa din profile puse pe lung și pe lat și între ele geamuri. Eu am doar conturul (ca la ferestre) și la mijloc un panel din pvc termoformat cu 5 cm de polistiren extrudat la mijloc și un gemulet fistichiu (tot tripan și geamul).
Profilele sunt de la Madrugada (evident) iar panelul de la Drupanel. Am vrut asa ca să am o oarecare izolatie termica a holului fata de exterior.
Feroneria Roto NX parca iar armaturile din tabla de 2mm.
Altceva nu-mi mai amintesc, facturile și contractul sunt la casă, la vreo 300 km de aici:)

Cam asa arata ușa.
Da.si eu astept cele 2 usi de exterior zilele acestea de la Madrugada ,cu BE92 wenge.2900 euro,din care 1400 au fost panelurile de aluminiu de la Drupanel,deci ar ramane 1500 euro cele doua usi de 1100x2100.

Edited by vslmarcel, 31 August 2023 - 12:42.


#35
HPA23

HPA23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.09.2023
Salutare,
daca tot este un topic "vs" as avea si eu o intrebare.
Sunt pe punctul de a comanda tamplaria pentru casa si am doua oferte asemanatoare ca pret si m-ar interesa parerea voastra cu plus-uri si minusuri.

Varianta 1:
Salamander BlueEvolution 92 | feronerie Roto | sticla similara calitativ si identic confirgurata

Varianta 2:
Kömmerling 88 MD | feronerie Roto | sticla similara calitativ si identic confirgurata

Orice parere este binevenita. Mersi

#36
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostHPA23, on 04 septembrie 2023 - 09:53, said:

Salutare,
daca tot este un topic "vs" as avea si eu o intrebare.
Sunt pe punctul de a comanda tamplaria pentru casa si am doua oferte asemanatoare ca pret si m-ar interesa parerea voastra cu plus-uri si minusuri.

Varianta 1:
Salamander BlueEvolution 92 | feronerie Roto | sticla similara calitativ si identic confirgurata

Varianta 2:
Kömmerling 88 MD | feronerie Roto | sticla similara calitativ si identic confirgurata

Orice parere este binevenita. Mersi
dacă au aceași armatura ( de 2) ia-o pe aia mai ieftină

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate