Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Salamander BluEvolution 92 vs 73

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
Salutare.

Imi poate spune cineva care este diferenta dintre cele doua profile Salamander ? In afara de grosimea profilului
Lumea lauda destul de mult BluEvolution 92 , dar parca pe site-ul asta gasim ca 73 e mai bunicel la izolare termica :

https://www.termopane-rulouri-gealan.com/termopane-salamander/


Imi poate spune cineva daca e ok 73-ul comparativ cu 92 ?

#2
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 mlegs, on 25 iulie 2023 - 16:08, said:

Salutare.

Imi poate spune cineva care este diferenta dintre cele doua profile Salamander ? In afara de grosimea profilului
Lumea lauda destul de mult BluEvolution 92 , dar parca pe site-ul asta gasim ca 73 e mai bunicel la izolare termica :

https://www.termopane-rulouri-gealan.com/termopane-salamander/


Imi poate spune cineva daca e ok 73-ul comparativ cu 92 ?
nu,nu este,sunt doua profile din clase diferite și ca calitate și ca caracteristici,73 este varianta lowcost a lu' salamander,nu lua de bun tot ce scrie pe diferite site-uri

#3
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
In principiu este ok 73 comparativ cu 92, dar nu are cum sa fie mai bun. Sigur, mai bun la ce? Termic nu are cum sa fie mai bun, daca se apropie? Cam da.
92 are 1.0 w/mpk si sticla pe care o suporta max 0.5 w/mpk
73 are 1.2 w/mpk si sticla pe care o suporta max 0.6 w/mpk

In mod normal datele de mai sus ar trebui sa fie suficiente pentru ca profile de la 80mm in sus sa se vanda foarte rar. Practic insa nu este asa, de ce ? Pentru ca lumea se uita la coeficienti de transfer termic pe care nu-i vor avea niciodata, pentru ca se uita la a treia garnitura si nu iau in calcul ca in partile fixe ea nu exista, pentru ca oamenii cred ca un profil mai mare este mai rezistent (adica mai mult plastic si mai putin otel). Dar na, ce sa facem cu oamenii, la dam ce vor si le spunem ce vor sa auda, altfel le vand altii termopane si noi nu vindem nimic.
Profilele din gama intre 70-80mm (cu extremele excluse) pot fi extraordinare pentru aproape orice casa nou construita. Pentru ca problemele de functionalitate si eficienta nu vin din cauza profilului de regula (exista si exceptii). Problemele de functionalitate si eficienta vin de la configurare, armare, executie, montaj etc. .

#4
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

Timplarualin said:

1690296588[/url]' post='30129447']
nu,nu este,sunt doua profile din clase diferite și ca calitate și ca caracteristici,73 este varianta lowcost a lu' salamander,nu lua de bun tot ce scrie pe diferite site-uri

Eu prefer oricand o usa de terasa ca o usa, smechera, pe 73 decat o usa de balcon pe 92. Oricand un panou mare rgidizat, cu extensii (daca este nevoie), impartit corect , cu sticla recomandata, armat si executat cum trebuie pe 73, decat unul pe 92 configurat aiurea, fara profile suplimentare si cu sticle produse intr-un garaj, grajd.

Prefer oricand o fereastra mai ieftina dar foarte aproape (ca si functionalitate, eficienta) decat una mult mai scumpa care nu este la mare distanta.
Cunosc multi termopanisti, unii lucreaza cu veka, altii cu salamander, altii cu deceuninck, altii cu rehau, kommerling, nu au acasa produsele de varf din gama producatorilor lor. Eu sunt termopanist si nu am acasa “avioanele” din domeniu, colegii termopanisti de aici nu prea au nici ei.

#5
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Pai si eu sunt interesat, ca trebuie sa pun ferestre, doar ca nu mai vin aia cu contoru, sa pot tencui.
Daca diferentele de pret sunt proportionale cu plusul de eficienta, inseamna ca merita.
Ok, pai care e diferenta de pret intre Salamander 92mm si 73mm? Cand zic pret, ma refer cu tot cu pachet de geam si feronerie identice + warm edge. Asta luandu-se in calcul grosimea maxima a pachetului de geamuri la fiecare, adica 52mm si 44mm cu aceleasi foi. Deci, % eficienta pachet complet si % pret pachet complet.

#6
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 Dorel-Jefuitorul, on 25 iulie 2023 - 17:07, said:

In principiu este ok 73 comparativ cu 92, dar nu are cum sa fie mai bun. Sigur, mai bun la ce? Termic nu are cum sa fie mai bun, daca se apropie? Cam da.
92 are 1.0 w/mpk si sticla pe care o suporta max 0.5 w/mpk
73 are 1.2 w/mpk si sticla pe care o suporta max 0.6 w/mpk

In mod normal datele de mai sus ar trebui sa fie suficiente pentru ca profile de la 80mm in sus sa se vanda foarte rar. Practic insa nu este asa, de ce ? Pentru ca lumea se uita la coeficienti de transfer termic pe care nu-i vor avea niciodata, pentru ca se uita la a treia garnitura si nu iau in calcul ca in partile fixe ea nu exista, pentru ca oamenii cred ca un profil mai mare este mai rezistent (adica mai mult plastic si mai putin otel). Dar na, ce sa facem cu oamenii, la dam ce vor si le spunem ce vor sa auda, altfel le vand altii termopane si noi nu vindem nimic.
Profilele din gama intre 70-80mm (cu extremele excluse) pot fi extraordinare pentru aproape orice casa nou construita. Pentru ca problemele de functionalitate si eficienta nu vin din cauza profilului de regula (exista si exceptii). Problemele de functionalitate si eficienta vin de la configurare, armare, executie, montaj etc. .
Ai debitat numai prostii, nici nu o sa ma chinui sa fac o analiza a lor. "Dar na, ce sa facem cu oamenii, la dam ce vor si le spunem ce vor sa auda, altfel le vand altii termopane si noi nu vindem nimic." - cea mai jalnica scuza pe care am auzit-o pana acum.

#7
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Cu argumente complete si la obiect, mai greu pe aici. Vorba aia, dreptate sa avem, ca argumente ce mai trebuie...
Cine se uita, ca la un forum, ca sa isi faca o idee, ii vede pe unii cu "ba pe-a ma-tii". Parca si vad omul la magazin: "Da, in principiu, Salamander 82mm as vrea, dar parca si ala cu 92mm i-a zis-o de vreo cateva ori, inca un pic si-l injura. Totusi, ala cu 82mm parea mai sigur pe el"

#8
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
eu am auzit si chestia ca la profilul tripan izolarea termica este mai buna doar daca foile de sticla sunt la distanta de 16 mm : 6+16+4+16+4  .
Acei 16 mm am auzit ca sunt foarte importanti , si am auzit ca daca ai mai putin de 16 intre foi practic tripanul nu ofera niciun avantaj termic fata de bipan.

de ex tripan 6+12+4+16+4 e la fel de bun ca un 6+16+4 , pentru ca are 12 mm intre 2 dintre foi si acea parte nu izoleaza prea bine

Edited by mlegs, 01 August 2023 - 07:51.


#9
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Iar eu am auzit (citit) ca peste 16mm între foi apare fenomenul de convecție și izolarea e compromisã.
Asta dupã ce mi-am comandat pachet de 52mm (adicã baghete de 20mm).

#10
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Si eu “am auzit”, nu e chiar asa, ca un pachet de geam de 38mm poate fi aproape le fel de eficient ca si unul de 52mm. In sensul ca unul poate avea un ug de 0.5 (cel de 52), iar celalalt poate avea 0.6. Deci, mare smecherie nu este.

#11
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 Timplarualin, on 25 iulie 2023 - 16:49, said:

nu,nu este,sunt doua profile din clase diferite și ca calitate și ca caracteristici,73 este varianta lowcost a lu' salamander,nu lua de bun tot ce scrie pe diferite site-uri
site care promoveaza gealan, scrie pareri despre salamander Posted Image . Normal daca corespondentul lor pt Bluevolution 92 este praf ca si raport performanta-pret, incearca sa scoata in fata un produs mai low, cu care pot concura. Intra aici si vezi diferentele reale de performanta:

 Dorel-Jefuitorul, on 01 august 2023 - 23:25, said:

Si eu “am auzit”, nu e chiar asa, ca un pachet de geam de 38mm poate fi aproape le fel de eficient ca si unul de 52mm. In sensul ca unul poate avea un ug de 0.5 (cel de 52), iar celalalt poate avea 0.6. Deci, mare smecherie nu este.

16% asta e diferenta si e "smekerie" mare tinand cont de cerintele nZEB

Edited by conu71, 10 October 2023 - 08:47.
editare site


#12
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Daca pui aceleasi tipuri de foi si e aceeasi marca (eventual aceeasi serie), diferenta prin configurator intre 40mm si 52mm pare sa fie vreo 28-30% de fapt.
Asa si intre tripan 40mm si termopan 24mm sunt vreo 30-32% diferenta, iar daca e asa asemanatoare, si asta e inutila? Ca daca tot mergem pe fir asa, mi-e sa nu ajungem in pestera sau in copac si sa renuntam si la limbajul articulat, ca e cel mai ieftin

#13
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Fastless, on 02 august 2023 - 14:46, said:

site care promoveaza gealan, scrie pareri despre salamander Posted Image . Normal daca corespondentul lor pt Bluevolution 92 este praf ca si raport performanta-pret, incearca sa scoata in fata un produs mai low, cu care pot concura. Intra aici si vezi diferentele reale de performanta:

16% asta e diferenta si e "smekerie" mare tinand cont de cerintele nZEB

Mie nu mi se deschide link-ul din prima postare, nu vad ce serie de la gealan este comparata cu bluevo 92. Raportul performanta- pret poate fi “praf” doar daca se compara seria Kubus. Insa kubus este un pic altceva, nu poate fi comparat cu nici o serie de pe piata. La kubus nu conteaza performanta neaparat ci sistemul inovator din punct de vedere estetic, la pvc nu prea exista ceva mai frumos pe piata. Searia s9000 insa, este o serie care poate fi comparata cu bluevo 92, la fel cum seriile softline 82, synego, 88 de la profine (trocal, kommerling), legend si e forte de la deceuninck, toate pot fi comparate cu bluevo 92. Aluplast are serii pe 85mm care pot fi comparate cu bluevo92.
Mai mult decat atat seriile aluplast 85, gealan s 9000 au variante de imbunatatire a performantelor pe care bluevo92 nu le are. S9000 in varianta standard are un raport mai bun decat bluevo 92 si performante similare. In varianta s9000(futura), cu ikd si stv, sistemul este superior ca performanta si pretul nu este mult peste bluevo92. In functie de ofertant poate fi gasit chiar la acelasi pret.
   Ideea este ca pe piata profilelor de pvc exista mai multi producatori care ofera produse similare, la fel ca pe orice alta piata.
Exista cateva exceptii, kubus si geneo plus ceva de la Aluplast nu pot fi comparate cu celelalte profile, pentru ca acolo nu mai vorbim de o conducta de plastic ca oricare alta, acolo vorbim de inovatie, materiale diferite, aspect diferit, etc. . Salamander din punctul meu de vedere nu sta foarte bine la capitolul inovatie, nu are nimic comparabil cu geneo ori kubus.

Bun, cea mai mare jignire pe care poti sa o aduci unui termopanist adevarat cum este colegul Alin, este sa-l trimiti sa ia lumina de la neofort. Dar asta este problema lui, nu a mea.
Postarea ta contine site-ul neofort, cred ca este incalcat regulamentul forumului, dar asta este problema colegului Conu.

Problema mea este ca pe site-ul unde trebuie sa luam lumina exista niste minciuni. Este prezentat un profil cu 5camere pe toc si 5 pe cercevea ca fiind cu 6 camere. Sunt prezentate mai multe serii ca fiind cu 6 camere, numai ca la unele sunt 6 camere doar pe toc.
Si cel mai important, diferenta dintre cele mai bune produse si cele mai slabe este de fapt una singura, 0.03w la uw, ca asta conteaza. Pare totusi ca nu este mare smecherie.

Despre cei 16% si nzeb, pot spune ca la cat de sensibila este existenta sau nu a celor 16% nu m-as concentra ca pachetul de geam sa aiba 52mm. Plus ca nzeb asta zice multe alte lucruri, zice despre izolare fundatie, placa, pereti, acoperis etc.. Parca mai important ar fi nzeb asta la cateva sute de metri patrati decat 16% firav la cateva zeci de metri patrati de geamuri. Aveti atasat cat de simplu poate un 52 sa fie mai slab decat 44 si identic cu 38/40mm.

Si ca sa vedeti ca nu spun povesti, am in magazin toate produsele despre care vorbesc, cu aproape toate lucrez sau am lucrat in decursul timpului.

Attached Files


Edited by conu71, 10 October 2023 - 08:48.
editare site


#14
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

VarfulOmu2505 said:

1691090274[/url]' post='30149867']
Asa si intre tripan 40mm si termopan 24mm sunt vreo 30-32% diferenta, iar daca e asa asemanatoare, si asta e inutila? Ca daca tot mergem pe fir asa, mi-e sa nu ajungem in pestera sau in copac si sa renuntam si la limbajul articulat, ca e cel mai ieftin

Ai atasate configuratiile, vezi tu, mie mi se pare mai mare diferenta, dar regula de trei simpla o aplici tu daca esti curios de procente.

Attached Files



#15
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 Dorel-Jefuitorul, on 06 august 2023 - 11:47, said:



Mie nu mi se deschide link-ul din prima postare, nu vad ce serie de la gealan este comparata cu bluevo 92. Raportul performanta- pret poate fi “praf” doar daca se compara seria Kubus. Insa kubus este un pic altceva, nu poate fi comparat cu nici o serie de pe piata. La kubus nu conteaza performanta neaparat ci sistemul inovator din punct de vedere estetic, la pvc nu prea exista ceva mai frumos pe piata. Searia s9000 insa, este o serie care poate fi comparata cu bluevo 92, la fel cum seriile softline 82, synego, 88 de la profine (trocal, kommerling), legend si e forte de la deceuninck, toate pot fi comparate cu bluevo 92. Aluplast are serii pe 85mm care pot fi comparate cu bluevo92.
    Mai mult decat atat seriile aluplast 85, gealan s 9000 au variante de imbunatatire a performantelor pe care bluevo92 nu le are. S9000 in varianta standard are un raport mai bun decat bluevo 92 si performante similare. In varianta s9000(futura), cu ikd si stv, sistemul este superior ca performanta si pretul nu este mult peste bluevo92. In functie de ofertant poate fi gasit chiar la acelasi pret.
   Ideea este ca pe piata profilelor de pvc exista mai multi producatori care ofera produse similare, la fel ca pe orice alta piata.
Exista cateva exceptii, kubus si geneo plus ceva de la Aluplast nu pot fi comparate cu celelalte profile, pentru ca acolo nu mai vorbim de o conducta de plastic ca oricare alta, acolo vorbim de inovatie, materiale diferite, aspect diferit, etc. . Salamander din punctul meu de vedere nu sta foarte bine la capitolul inovatie, nu are nimic comparabil cu geneo ori kubus.

Bun, cea mai mare jignire pe care poti sa o aduci unui termopanist adevarat cum este colegul Alin, este sa-l trimiti sa ia lumina de la neofort. Dar asta este problema lui, nu a mea.
Postarea ta contine site-ul neofort, cred ca este incalcat regulamentul forumului, dar asta este problema colegului Conu.

Problema mea este ca pe site-ul unde trebuie sa luam lumina exista niste minciuni. Este prezentat un profil cu 5camere pe toc si 5 pe cercevea ca fiind cu 6 camere. Sunt prezentate mai multe serii ca fiind cu 6 camere, numai ca la unele sunt 6 camere doar pe toc.
Si cel mai important, diferenta dintre cele mai bune produse si cele mai slabe este de fapt una singura, 0.03w la uw, ca asta conteaza. Pare totusi ca nu este mare smecherie.

Despre cei 16% si nzeb, pot spune ca la cat de sensibila este existenta sau nu a celor 16% nu m-as concentra ca pachetul de geam sa aiba 52mm. Plus ca nzeb asta zice multe alte lucruri, zice despre izolare fundatie, placa, pereti, acoperis etc.. Parca mai important ar fi nzeb asta la cateva sute de metri patrati decat 16% firav la cateva zeci de metri patrati de geamuri. Aveti atasat cat de simplu poate un 52 sa fie mai slab decat 44 si identic cu 38/40mm.

Si ca sa vedeti ca nu spun povesti, am in magazin toate produsele despre care vorbesc, cu aproape toate lucrez sau am lucrat in decursul timpului.
la cît de frumos ai explicat,și poze ai pus nu pot decit sa mai adaug zi eu o poza( se pare cã îți lipsește) BLUEVOLUTION 82MD

Attached Files


Edited by Timplarualin, 06 August 2023 - 18:01.


#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, nu am 82 de la salamander, am 76, 73, 92, dar nu am 82, cel mai probabil il voi avea in urmatoarea perioada, imi place. Seamana cu s9000, ieftin si bun.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 06 August 2023 - 19:30.


#17
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

 Dorel-Jefuitorul, on 06 august 2023 - 11:47, said:

Aveti atasat cat de simplu poate un 52 sa fie mai slab decat 44 si identic cu 38/40mm.

Pai la 52mm vad ca ai scos argonul din ecuatie. Asa puteai sa dai un pumn sa spargi fereastra de 52mm si sa zici na, e mai prost ca un 24mm, iote cum trece aeru prin el. Cam asta ai facut cu demonstratia respectiva

Dupa tine, care e cel mai bun raport performanta-pret pentru o casa bine izolata (nu chiar pasiva)? Tu ce ti-ai pune daca ai face o casa acum?
In majoritatea domeniilor, stiu ca produsul mediu are cel mai bun raport calitate-pret, dar aici e vorba de modul de exploatare, se complica lucrurile. Nu stii cat va costa gazul in 5 ani ca sa poti face un calcul exact. Dar sa zicem in situatia actuala, ce e cel mai convenabil dupa tine?


#18
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Pai nu prea e asa, simplu, daca sparg un geam se vede, argonul nu se vede daca este sau nu este, mie asta mi se pare simplu.
La mine in oras estimez asa “la ochi”, ca maxim 20% dintre sticlele care se monteaza au argon in concentratie de 90% introdus in mediu de argon.
Si tot asa “la ochi” estimez ca 80% dintre produsele vandute catre sectorul rezidential (case de locuit, mai mult sau mai putin eficiente energetic), 80% sunt realizate cu profile mari din gama 80+mm, cu trei garnituri, care permit pachete mari de geam 48,50,52mm.

Din punctul meu de vedere cel mai bun raport performanta/pret il au profilele din gama 70mm (adica 70,73,74,76), cu doua garnituri, 5 camere si cu pachete de geam de 40,44mm. Profilele au 1.2-1.3 w/mpk vs cele mari cu trei garnituri 80+ care au 1.0w/mpk, sticlele pot ajunge dupa cum am aratat foarte aproape de pachete mari 48+ care au 0.5w.

Avand in vedere ca si in cazul meu s-ar putea vorbi tot despre o casa “nu chiar pasiva” (in traducere, nici o legatura), as alege un astfel de produs 70+mm, nu m-as intinde la “avioane”. Binenteles ca un produs 70+mm poate ajunge aproape, la fel, chiar poate depasi pretul unui produs din gama 80+mm din cauza “diverse”. “Diverse”: tocuri de usi, cercevele rezidentiale, intermediare, deschideri cate este nevoie, simetrie la deschideri, grosime armaturi, tipuri de deschideri usi/ferestre, culoare, etc. Daca ar fi in cazul meu, as face rabat doar la culoare, cel mai probabil tamplaria mea ar fi alba, in rest usi acolo unde trebuie usi, usi de balcon acolo unde trebuie, ferestre care se deschid (nimic fix), extensii si profile de rigidizare acolo unde este nevoie.
De fapt noi termopanistii nu prea avem pe acasa produsele de top pe care le vindem. Si de fapt nici nu prea se configureaza in Romania produsele de top la adevarata lor valoare. Adica clientului i se arata “conducta” de obicei cea mai mare, i se insira specificatii (camere “fara numar”, garnituri, clasa, plus alte baliverne si neaparat GERMANIA). Ala se uda tot si accepta o lucrare cu profil mare, cu o gramada de parti fixe, cu ferestre in loc de usi, cu sticla fara argon ca nu-l intereseaza in ce fabrica este facuta si multe altele nu neaparat marunte. Cand spun cea mai mare “conducta” ma refer la toate cele peste 80mm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate