Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Cum protejez o grinda de lemn de brad sa putrezeasca cat mai tarziu in pamant?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
c0smin

c0smin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.11.2005
Salutare!
Doresc sa imi fac o pergola de 3mx3m in curte. Ca stalpi de sustinere vreau sa folosesc niste grinzi de lemn de brad nerindeluit, de 10x10 cm, de lungime 3 metri. Inaltimea pergolei as vrea sa fie de aproximativ 2.5 metri, dar nu as vrea sa tai grinzile de 3 metri si sa folosesc talpa de prindere pe fundatie pe beton (pentru ca ulterior s-ar putea sa transform pergola intr-un umbrar cu acoperisul in panta si am nevoie de o inaltime mai mare pe o latura, de 3 metri sau pe-acolo). As vrea sa ingrop cumva cei 50 de centimetri, dar stiu din experienta ca in maxim 2 ani vor putrezi si se vor rupe chiar de la suprafata pamantului. Am citit pe forum tot felul de variante de protejare a lemnului in pamant, cu metode "traditionale', de genul ulei de motor ars, zmoala, ardere, ingropare in beton, etc, sau metode comerciale, cu tot felul de solutii bituminoase, dar in final am inteles ca atata timp cat lemnul nu respira, partea din pamant va putrezi.  Mi-a venit o idee pentru a lasa lemnul sa respire, nu-mi dau seama momentan daca e una buna sau proasta, asa ca m-am gandit sa mai cer un sfat. Ma gandesc sa nu ingop stalpii in pamant, ci sa sap o groapa de 80 cm cu burghiul, sa pun un strat de pietris si/sau nisip, apoi sa pun o pavela perforata de care sa fixez stalpul cu talpa metalica in interiorul gropii, iar de la punctul de prindere si pana la nivelul solului sa las grinda de lemn (tratata in prealabil cu ulei de in sau ceva similar) intr-o teava de PVC de 160 mm (din acelea de canalizare, SN2) de lungime cam 50cm, pe care sa o las deschisa astfel incat lemnul sa respire in conditii cat mai apropiate de cele de la exterior. Apa de ploaie care va patrunde prin teava se va scurge prin pavela perforata si stratul de pietris. O problema ar fi cu zapada, care ar ramane acumulata, dar la cat de rar mai ninge pe la noi, pot face un efort sa evacuez sau sa topesc fortat zapada stransa, cand e cazul. Sper doar sa am suficienta stabilitate data de greutatea acoperisului, rigidizarea la colturi, precum si fixarea pe pavele imobilizate la 50 de centimetri in pamant. Voi ce parere aveti? Are vreo logica elucubratia mea? Multumesc anticipat! Posted Image

Edited by c0smin, 08 July 2023 - 20:55.


#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
De ce nu folosesti suporti speciali incastrati in "pahare" din beton?

Grinda tratata in partea care intetactionaeaza cu suportul prin metoda cat mai dura - impregnant ptr lemn, ulei de motor, arsura, etc. ...

O data pe an mai strangi piulitele daca este cazul.
Eu am strucgura unui gard facut in acest mod prin 2011 ... , in primii 3 ani cat s a mai uscat lemnul am avut ce sa strang ... de atunci este "beton" .... ideea ca atat timp cat este ventilat lemnul rezist ... probleme apar cand apa se infiltreaza ai "stationeaza" pe / in lemn

Edited by Tarzy, 08 July 2023 - 20:52.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,574
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

nu as vrea sa tai grinzile de 3 metri si sa folosesc talpa de prindere pe fundatie pe beton. As vrea sa ingrop cumva cei 50 de centimetri
Ai vreun motiv serios sau vrei doar sa faci revolutie in domeniul asta?

#4
c0smin

c0smin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.11.2005

 Tarzy, on 08 iulie 2023 - 20:48, said:

De ce nu folosesti suporti speciali incastrati in "pahare" din beton?

Grinda tratata in partea care intetactionaeaza cu suportul prin metoda cat mai dura - impregnant ptr lemn, ulei de motor, arsura, etc. ...

O data pe an mai strangi piulitele daca este cazul.
Eu am strucgura unui gard facut in acest mod prin 2011 ... , in primii 3 ani cat s a mai uscat lemnul am avut ce sa strang ... de atunci este "beton" .... ideea ca atat timp cat este ventilat lemnul rezist ... probleme apar cand apa se infiltreaza ai "stationeaza" pe / in lemn
Banuiesc ca te referi la fixarea la nivelul solului, pe acei suporti speciali incastrati in "pahare" din beton, nu? Problema este ca eu nu vreau sa tai din grinzile de 3 metri, fiindca mai tarziu, daca nu sunt multumit cu pergola, as vrea sa fac un garaj cu acoperis usor inclinat, si as "refolosi" doua din grinzi ridicandu-le la nivelul solului, pentru a obtine inclinatia necesara. Daca fac pahare de beton ingropate la 50 de centimetri, pe ideea descrisa mai sus, atunci paharul de beton nu va lasa apa sa se scurga si cred ca va fi mai rau decat in varianta cu pavela perforata...

 crocko.dilul, on 08 iulie 2023 - 20:59, said:

Ai vreun motiv serios sau vrei doar sa faci revolutie in domeniul asta?
Posted Image Vreau sa refolosesc grinda la lungimea de 3 metri (sau oricum, mai mare de 2.5 metri, la cat as taia-o acum). Da, chiar ca revolutie, si eu sunt aproape convins ca e ceva nefezabil, alfel as mai fi vazut si prin alte parti, dar acum daca tot am scremut ideea asta, ma gandesc ca poate inteleg si de ce nu e bine. Posted Image

Edited by c0smin, 08 July 2023 - 21:06.


#5
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am făcut un foișor cu stâlpi din brad de 15/15 tratați cu lei ars și băgați în pământ vreo 50 cm apoi turnat beton. Ca să nu stea apa lângă lemn am ridicat betonul mai sus folosind niște găleți sparte în fund. Nu prea a fost ok, că s-a crăpat betonul din lipsă de armătură dar stâlpii nu au nimic după 10 ani. Probabil contează și că este trotuar din beton care duce apa la canalizare...
LE: pe fundul gropii am băgat câteva lopeți de pietriș ca să nu stea direct pe pământ

Edited by sandel1, 08 July 2023 - 21:09.


#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Smoala

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Hmmm ... cred totusi ca se face prea mult caz penty a "salva" doua grinzi din lemn care costa cativa zeci de lei ... si eu sunt zgarcit si incerc sa refolosesc orice poate fi refolosit dar ...

#8
c0smin

c0smin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.11.2005
Da, ai dreptate..desi asta cu costurile e relativa, 100 de lei inseamna mult pentru unul si putin pentru altul, eu unul ma feresc mereu sa judec. Ramane totusi ideea din spate, si curiozitatea, daca un lemn pus sub pamant dar lasat sa respire nefiind ingropat in pamant/beton, rezista aproape la fel de bine ca cel aflat afara, deasupra pamantului. O discutie mai degraba filozofica decat practica, pentru cine are chef de asa ceva.

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,574
  • Înscris: 30.07.2007
Ca tot zici....Da, plamanul lemnului ingropat respira mai greu decat cel al lemnului montat la exterior.
LA subiect: am avut gard cu stalpi de lemn ingropati care a tinut 20 de ani. Si mai tinea. Lemn tare, nu brad, si smolit, cum zice Bucifon

#10
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Camasuiala. Cauta la Dedeman sau LeroyMerlin pe site.
Din cate am vazut mai folosesc unii spuma poliuretanica dar nu sunt convins ca reuseste sa izoleze capatul. O alta metoda folosita era arderea ( se inchid porii lemului) partii care se ingroapa (metoda folosita din cate stiu de nordici). Dar eu as folosi camasuiala in cazul tau.[ https://cdn.hornbach.ro/data/shop/D04/001/780/491/519/846/DV_8_4678540_01_4c_DE_20190523101653.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 crocko.dilul, on 08 iulie 2023 - 21:32, said:

Ca tot zici....Da, plamanul lemnului ingropat respira mai greu decat cel al lemnului montat la exterior.
LA subiect: am avut gard cu stalpi de lemn ingropati care a tinut 20 de ani. Si mai tinea. Lemn tare, nu brad, si smolit, cum zice Bucifon

Pai daca vorbim de stalpii din lemn tare (salcam) este cu totul altceva ... am stalpi pentru vita de vie pusi de bunicu (prin 1960) si sunt bine merci ... tot ce trebuie facut sa te asiguri ca nu balteste apa pe langa ei ... , dar ai sa trebuiasca sa bati cuie ...

#12
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 15.06.2009
Vantul o sa o smulga din paharele alea din teava de pvc.

#13
c0smin

c0smin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.11.2005

 kesarion111, on 08 iulie 2023 - 22:04, said:

Vantul o sa o smulga din paharele alea din teava de pvc.
Chiar si cu stalpii de lemn fixati pe fundul gropii pe dale de beton/pavele?

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,101
  • Înscris: 02.12.2007
Lemnul nu respira. Lemnul trebuie ferit de umezeala ca sa nu putrezeasca. Cimentul absoarbe umezeala asa ca nu faci mare branza daca bagi lemnul in ciment.
Bunicul ardea partea lemnului care intra in pamant si au rezistat parii mult si bine, de gard vorbesc. A putrezit partea de sus dupa vreo 25 de ani, partea din pamant nu.

Edited by Tipiric, 08 July 2023 - 22:47.


#15
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Nu-i adevarat, lemnul nu putrezeste deloc daca e mentinut la umiditate constanta!
Adica ori uscat ori imbibat in apa. Variatiile de umiditate il distrug.
De aia se face impermeabilizare cu smoala.

#16
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,101
  • Înscris: 02.12.2007
Ca stalp de sustinere a unei pergole, sigur va avea fluctuatii de umiditate.

#17
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 21.01.2011
eu am bagat lemnul in pamant/beton si acum regret. (mi-a putrezit dupa 4 ani).
chiar daca am facut "smecherii" pentru al tine in viata.

eu personal am ajuns la concluzia ca indiferent de situatie (recuperare lemn, cheltuiala, altceva etc) cel mai bine este sa nu ajunga apa/umezeala la el.
daca as fi in locul tau as pune pe beton cu camasuiala sau sustinere in U la o distanta mica de beton.

#18
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Nu poti incerca extrema cealalta (adica sa il tii la murat tot timpul in apa) din cauza inghetului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate