Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

de ce sunt asa scumpe cartile?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
dintr-o carte vanduta trebuie sa isi ia salariul cel de la casa, trebuie ca libraria sa isi achite chirie / facturi, trebuie sa manance si cel care a scris cartea.

eu personal am trecut de mult la variante pdf ale cartilor de pe net, le citesc pe tableta.


View Postdjl, on 08 iulie 2023 - 10:41, said:

Nici în trecut nu erau ieftine cărţile. Dar în comunism mai intervenea statul şi probabil mai subvenţiona, de aceea erau unele cărţi mai accesibile un pic. Azi, statul...

si subventiile tot de contribuabil sunt suportate

Edited by horhescu, 08 July 2023 - 12:53.


#20
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

View PostMihalciuc, on 08 iulie 2023 - 08:50, said:

Eu nu inteleg de ce is asa scumpe anumite carti. Tot nu inteleg cum intr-o carte de 40 de lei, poate sa existe greseli gramaticale. Pretul corect ar trebui sa fie la o medie de 20 de lei,dar nu inteleg de ce sunt asa scumpe. Desigur, facand referire si la calitatea materialului din care este facuta cartea(de cele mai multe ori este foarte slaba si slaba).

Cartile nu sunt scumpe. Suntem noi saraci.

#21
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

View Postbyteworks, on 08 iulie 2023 - 09:29, said:

Eu ma plang de calitatea de multe ori deplorabila a cartilor, hartie, carton si legatura, de noi zici ca sunt maculatura. Foi din hartie grosiera, galbui, un contrast al textului mizerabil. Acestea fiind valabile si pentru edituri asa zise onorabile cum ar fi Polirom sau Humanitas.

sa fi vazut dupa revolutie, cind au explodat tipografiile si editurile private, ce rabat se facea la calitate atunci...
cred ca si pe hirtie de ziar , un pic mai groasa, se tiparea...
ecact ce spui mai sus!

mai incoace, pe masura ce s-au mai filtrat aceste edituri, calitatea a inceput sa creasca. dar... cred ca din nou se face rabat la calitate...

LE

o carte este cu atit mai rentabila (dpdv al costurilor) cu cit are un tiraj mai mare. in plus, pretul poate sa creasca in functie de citi intermediari exista de la autor pina la cititor (editura, tipografie, librarie..., etc)

Edited by tEo, 08 July 2023 - 13:14.


#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,148
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdjl, on 08 iulie 2023 - 12:22, said:

Văd că e greu cu cititul.

Nu e deloc greu cu cititul, eu am citit peste 100 de cărți fără să dau un ban, trebuie doar să vrei. Cărți tipărite nu mai citesc de mult că-mi transpiră mâinile și arată ca scoase din dos după aia.

Edited by benis, 08 July 2023 - 13:28.


#23
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View PostMihalciuc, on 08 iulie 2023 - 08:50, said:

Eu nu inteleg de ce is asa scumpe anumite carti.
In general, cartile tehnice sunt scumpe. Apoi cartile autorilor consacrati. Pe urma vin volumele scoase in conditii foarte bune. Si tot asa.
Si o banala carte pentru copii a ajuns sa coste peste 20 de lei. Si are 20-30 de pagini, desene pe trei sferturi de pagina si 4 randuri de text.

Eu rar mai cumpar carti in format clasic, o mai fac daca gasesc oferta la edituri. Altfel, pdf-uri gratuite (nu intram in detalii) cat cuprinde.

#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Autorul să știți că ia undeva la 10% din valoarea unei cărți.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,912
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMihalciuc, on 08 iulie 2023 - 08:50, said:

Eu nu inteleg de ce is asa scumpe anumite carti. Tot nu inteleg cum intr-o carte de 40 de lei, poate sa existe greseli gramaticale. Pretul corect ar trebui sa fie la o medie de 20 de lei,dar nu inteleg de ce sunt asa scumpe.
Daca nu citesti macar 5 carti pe luna, nu vad de ce te-ai plange ca e 40 de lei o carte. 40 de lei sunt banii de tigari pe 2-3 zile pentru multi fumatori. In plus se gasesc destule carti online gratuite (legal), nu e ca si cum nu ai putea citi si gratuit daca ti-ai dori sa citesti (cartile clasice nu mai au drepturi de autor si le poti gasi gratuit fara sa incalci drepturi de autor).

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Scribd, recomand Scribd, e undeva la 100 și ceva de lei pe an și ai acolo de toate pe nesăturate.

#27
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 19.03.2022

View Postbyteworks, on 08 iulie 2023 - 09:29, said:

Eu ma plang de calitatea de multe ori deplorabila a cartilor, hartie, carton si legatura, de noi zici ca sunt maculatura. Foi din hartie grosiera, galbui, un contrast al textului mizerabil. Acestea fiind valabile si pentru edituri asa zise onorabile cum ar fi Polirom sau Humanitas.
Din paretea mea poate sa fie scrisa si pe papirus, conteaza continutul enorm , findca dupa ce o citesc o dau si altora.
Pretul nu reflecta intotdeauna si calitatea continutului, totusi e subiectiva o astfel de apreciere.
Recomand imprumutul cartilor , de la biblioteci sau chiar prieteni. Cand e vorba de prieteni imprumut la schimb.

#28
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postbyteworks, on 08 iulie 2023 - 09:29, said:

Foi din hartie grosiera, galbui, un contrast al textului mizerabil. Acestea fiind valabile si pentru edituri asa zise onorabile cum ar fi Polirom sau Humanitas.
Acea hartie se foloseste in special la carti de beletristica si in general la tipariturile alb/negru Se cheama hartie volumetrica, are un pret asemanator cu hartia offset pe care, de exemplu, sunt tiparite manualele scolare. Nu este o hartie de proasta calitate chiar daca o vezi galbuie. Asa este conceputa special pentru a-ti proteja ochii de contrastul alb-negru.

View PosttEo, on 08 iulie 2023 - 13:10, said:

sa fi vazut dupa revolutie, cind au explodat tipografiile si editurile private, ce rabat se facea la calitate atunci...
cred ca si pe hirtie de ziar , un pic mai groasa, se tiparea...
ecact ce spui mai sus!

LE

o carte este cu atit mai rentabila (dpdv al costurilor) cu cit are un tiraj mai mare. in plus, pretul poate sa creasca in functie de citi intermediari exista de la autor pina la cititor (editura, tipografie, librarie..., etc)
Aia era hartie de la fabrica de la Letea. Acum nu mai exista, totul se aduce din import. Referitor la costuri, da, ai dreptate.
Cu cat tirajul este mai mare, cu atat costul de productie este mai mic. Asta in cazul tiparului de tip offset plan sau rotativ. Ca exemplu, o carte format A5 cu 160 de pagini la 3000 de ex tipografia incaseaza 1.20 euro/ex, iar la tiraj de 5000 - 1.05-1.10 euro/ex. Diferenta nu este mare, dar este sesizabila pentru editura la cateva mii de exemplare
Intermediari nu prea sunt... editura da comanda la tipografie, tipografia livreaza tirajul editurii, editura duce tirajul in depozit. Se stabileste un pret de 5-6-7 ori mai mare decat costul de productie (procentul traducatorului sau al autorului, ilustrator, redactare, tehnoredactare, tipografie) Se afiseaza pe site - sa zicem -un pret de 50 de lei/exemplar. La depozitele de carte, librarii, supermarketuri se livreaza cu un discount intre 30 si 50% din pretul de coperta (cu toate ca nu mai este imprimat pretul pe spatele cartii asa cum era odata)

View PostGhibos, on 08 iulie 2023 - 13:27, said:

Si o banala carte pentru copii a ajuns sa coste peste 20 de lei. Si are 20-30 de pagini, desene pe trei sferturi de pagina si 4 randuri de text.
Cartea pentru copii la care te referi se face pe o hartie de calitate, mai groasa si deci mai scumpa. Nu vorbesc despre conditiile grafice care trenuie sa fie exceptionale

View PostValy_User, on 08 iulie 2023 - 14:34, said:

Autorul să știți că ia undeva la 10% din valoarea unei cărți.
Autorul ia undeva intre 6 si 8%. Poate sa ia 10% daca este un autor de exceptie si pe care se bat editurile sa-l aduca in portofoliul lor.
Acel procent il primeste de la editura din pretul mediu de vanzare al titlului respectiv, adica din 50% din pretul de coperta.

#29
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 17.08.2022
"Biblioteca pentru toti " traducerea literaturii universale  si popularizarea celei autohtone la 5 lei/cartea nu a fost buna....
putea a comunism.....!

intre ianuarie 1960 - august 1967 au fost publicate 400 de numere în colecția Biblioteca pentru toți, cu un tiraj total de 24,625 milioane de exemplare

#30
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Si-a scos un membru al familie mele de curand o carte; l-a costat 25 de lei bucata sa o printeze; asa ca pret de 40 lei...cam aia e daca ar fi vrut sa mai faca si bani dupa urma ei. Cat costa o pizza, o conserva de ton, o sticla de vin, ceva?!

Edited by echoshoworacle, 08 July 2023 - 16:45.


#31
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021
Eu cred că un factor important este că nu se mai citește atât de mult ca pe vremuri... nu o spun sub formă de judecată, acum oamenii au acces la filme, seriale, documentare etc. la greu... plus că așa cum mai spunea cineva, se găsesc foarte multe cărți gratis în diverse formate ce pot fi citite de pe dispozitivele electronice... Aici e și cazul meu, recunosc, am o "bibliotecă" impresionantă de cărți în format electronic și pdf, pe care le citesc de pe tabletă, cărți pe care altfel nu mi-aș fi permis să le cumpăr în forma tipărită. Știu, sunt oameni ce-mi spun că nu e același lucru, nu ai aceiași senzație ca și când întorci tu paginile, mirosul hârtiei etc, sincer chestiile astea pe mine mă lasă rece, sunt o fire mai practică, mă interesează informația nu ambalajul în care vine ea...

#32
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,912
  • Înscris: 14.08.2007
Eu citesc si carti fizice, si de pe Kindle. Nu ma deranjeaza nici sa citesc pe Kindle, desi imi plac mai mult cartile fizice. Dar Kindle-ul e cu siguranta mult mai portabil/practic ... din pacate sunt o gramada de carti care nu pot fi citite (legal) pe Kindle, chiar daca esti dispus sa platesti pentru ele.

#33
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View PostMihalciuc, on 08 iulie 2023 - 08:50, said:

Eu nu inteleg de ce is asa scumpe anumite carti. Tot nu inteleg cum intr-o carte de 40 de lei, poate sa existe greseli gramaticale. Pretul corect ar trebui sa fie la o medie de 20 de lei,dar nu inteleg de ce sunt asa scumpe. Desigur, facand referire si la calitatea materialului din care este facuta cartea(de cele mai multe ori este foarte slaba si slaba).

Totusi 40 de lei nu pare un pret atat de mare pentru o carte.
Adica ne gandim ca un bilet la film costa la fel de si totusi, pentru majoritatea, cititul unei carti dureaza mai mult decat vizionarea unui film.

Si asa cum au zis si alti useri mai sus, pentru cei pasionati de citit exista in continuare posibilitatea de a imprumuta de la o biblioteca publica.

View Postliviu_np, on 08 iulie 2023 - 15:08, said:

Autorul ia undeva intre 6 si 8%. Poate sa ia 10% daca este un autor de exceptie si pe care se bat editurile sa-l aduca in portofoliul lor.
Acel procent il primeste de la editura din pretul mediu de vanzare al titlului respectiv, adica din 50% din pretul de coperta.

Atat de putin?
Adica daca platesc 30-40 de lei pe o carte ar trebui sa ma gandesc ca autorul a primit maxim 2 lei?

#34
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Pentru cei care o tin ca "40 de lei nu este mult pentru o carte" - mai baieti, nu este vorba doar de o carte pe an, cum probabil credeti voi (si cei care fac conversia in shaorme si tigari). Cine citeste are nevoie constant de carti, astfel ca sumele se aduna.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Teoretic, statul ar trebui să subvenţioneze cultura că altfel pierde pe termen lung. Practic...
40 Lei dai pe o carte dacă merită conţinutul. Am văzut şi cărţi mai scumpe, uneori fără vreun conţinut super.
Încă citesc clasic, că îmi e mai uşor. Am dat vreo 450 - 600 Lei pe cărţi anul trecut, la un anticariat. În total, per an. Că au fost multe cărţi vechi interesante din domeniul tehnic mai ales.... şi am avut baftă să le prind la reducere.

#36
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View PostManasu, on 08 iulie 2023 - 22:34, said:

Pentru cei care o tin ca "40 de lei nu este mult pentru o carte" - mai baieti, nu este vorba doar de o carte pe an, cum probabil credeti voi (si cei care fac conversia in shaorme si tigari). Cine citeste are nevoie constant de carti, astfel ca sumele se aduna.

Costul unei carti nu tine cont de cat isi permite un cetatean sa plateasca sau nu.
Editurile sunt private, au anumite costuri si, pe langa acestea, pun si un adaos comercial.

Intotdeauna in istoria umanitatii cartile au fost scumpe.
Dar din fericire statele au decis sa incurajeze cultura prin infiintarea bibliotecilor publice.

View Postdjl, on 08 iulie 2023 - 22:54, said:

Teoretic, statul ar trebui să subvenţioneze cultura că altfel pierde pe termen lung. Practic...

Cultura este subventionata destul de mult, doar ca populatia nu mai este atrsa de citit in general.
La bilbiotecile de stat gasesti foarte multe titluri din aproape toate domeniile.

Intr-adevar nu prea gasesti titluri noi, scrise de persoane publice din zilele noastre, dar astea nici nu le prea poti numi carti de cultura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate