Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

de ce sunt asa scumpe cartile?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 anndrei86, on 08 iulie 2023 - 23:17, said:

Costul unei carti nu tine cont de cat isi permite un cetatean sa plateasca sau nu.
Editurile sunt private, au anumite costuri si, pe langa acestea, pun si un adaos comercial.
Te contrazici in doua fraze, Daca editura este o afacere privata, n-ar trebui sa tina cont si de puterea de cumparare a clientului?!
Romania are cea mai mica piata de carte din UE, tocmai pentru ca editurile noastre sunt lacome si supravietuiesc prin tiraje mici si preturi mari.

Statul nu subventioneaza nimic util, doar da niste bani editurilor in functie de ce relatii are patronul. Bani care se duc pe niste proiecte fanteziste, se scot carti fara nicio valoare, fara cerere. Am lucrat cativa ani la o editura, asa ca mai stiu cum sta treaba in domeniu.

Ar mai fi de zis si ca obiceiurile se schimba, tinerii citesc altceva in prezent: aproximativ una din șapte cărți cumpărate în Franța în 2022 a fost o manga. Manga sunt benzi desenate japoneze, dar diferite de ceea ce exista in Europa si SUA. Acopera toate genurile, povestile sunt in general simple dar nu idioate sau ideologice, precum cele occidentale, asa ca in ultimii 10 ani manga a prins in toata lumea. Editurile din Franta au inteles cererea si s-au adaptat, n-au strambat din nas ca "asta nu-i cultura".

#38
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
se gasesc pentru toate buzunarele..

uite unele bune la 20 de lei. plastic de calitate, se amesteca usor.

https://www.emag.ro/...7/pd/DS0NR9MBM/

Edited by laffin, 09 July 2023 - 07:10.


#39
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,618
  • Înscris: 12.06.2010
Era un banc cu o tipa la piata care comenta ce scumpe sunt fructele si-i raspunde precupeata: Nu-s scumpe, maica, te-ai maritat tu prost! Asa si despre cartile scumpe... Cand o sa citesti pretul pe o carte sau o serie de 3-5 volume de specialitate si o sa vezi ca sare de 1000 de lei ce-o sa mai zici?

Edited by lucianburjuiul, 09 July 2023 - 07:26.


#40
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 lucianburjuiul, on 09 iulie 2023 - 07:26, said:

Cand o sa citesti pretul pe o carte sau o serie de 3-5 volume de specialitate si o sa vezi ca sare de 1000 de lei ce-o sa mai zici?
Cartile de specialitate nu le citesti pentru lectura in sine. Aici faceti voi confuzia. Literatura de specialitate se consuma cu un scop, este nisata, iar preturile mai mari ale cartilor respective sunt justificate de anumiti factori.

Am mai spus, a citi nu inseamna a cumpara 3 sau 4 carti pe an. Daca va incadrati in categoria aceea, o sa vi se para acceptabil pretul unei carti de 40-50 de lei... intra la consumabile, pe langa shaorma, tigari, si fructe din piata.

#41
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 17.08.2022

 Manasu, on 09 iulie 2023 - 06:58, said:


Statul nu subventioneaza nimic util, doar da niste bani editurilor in functie de ce relatii are patronul. Bani care se duc pe niste proiecte fanteziste, se scot carti fara nicio valoare, fara cerere. Am lucrat cativa ani la o editura, asa ca mai stiu cum sta treaba in domeniu.


Adevarat
atentia unei societati a unor guverne pentru cultura populara se reflecta in subsidierea cartilor, emisiunilor culturale,
documentarelor si aparitiilor unor presonalitati care sa impartaseasca din ce stiu.
Din pacate oamenii cumpara carti fara sa stie exat ce cumpara.....
si aici, vorbe multe si pretioase, cunostinte si baza mai putine

 horhescu, on 08 iulie 2023 - 12:52, said:


si subventiile tot de contribuabil sunt suportate

Da, ca cele de la sport, anumite alimente sau unele infrastructuri
Cine acorda ordinea de prioritate este insa esentialul

#42
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 Manasu, on 09 iulie 2023 - 08:04, said:

Cartile de specialitate nu le citesti pentru lectura in sine. Aici faceti voi confuzia. Literatura de specialitate se consuma cu un scop, este nisata, iar preturile mai mari ale cartilor respective sunt justificate de anumiti factori.

Da, alea sunt scumpe, dar totuşi, 200 Lei pentru o carte editată în România... 100, poate 120 mai mergea.
Cărţile de specialitate le citeşti şi dacă eşti în domeniu (student, lucrător în alte tehnicii), dar şi dacă eşti pasionat. Pe mine unele m-au ajutat în dezvoltarea mentală şi îmi pare rău că nu s-a întâmplat mai devreme. Dacă autorul sau colectivul de autori au şi înclinaţii umaniste, se poate considera lectură, mai ales dacă cartea cu pricina atinge un domeniu umanist (artă, istorie, poate georgafie).

#43
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Eu am realizat ca citesc mult mai superficial carti in format electronic, cele  asternute pe hartie ma prind mai bine.

#44
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 Manasu, on 09 iulie 2023 - 08:04, said:

Am mai spus, a citi nu inseamna a cumpara 3 sau 4 carti pe an. Daca va incadrati in categoria aceea, o sa vi se para acceptabil pretul unei carti de 40-50 de lei... intra la consumabile, pe langa shaorma, tigari, si fructe din piata.
Pentru cei care nu isi permit carti dar vor sa citeasca, s-au inventat bibliotecile publice. Este simplu. Daca nu existau suficienti clienti poate pretul ar fi scazut sau editurile nu ar mai fi publicat nimic.

Edited by jm2010, 09 July 2023 - 13:46.


#45
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

 Manasu, on 09 iulie 2023 - 06:58, said:

Statul nu subventioneaza nimic util, doar da niste bani editurilor in functie de ce relatii are patronul. Bani care se duc pe niste proiecte fanteziste, se scot carti fara nicio valoare, fara cerere. Am lucrat cativa ani la o editura, asa ca mai stiu cum sta treaba in domeniu.
Statul NU subventioneaza absolut nimic. NU EXISTA bani dati editurilor in functie de relatiile patronului. Este o prostie asta!
Singurii bani dati de stat editurilor sunt cei cu care se platesc manualele scolare, si alea la un pret de nu se acopera nici macar costul hartiei de tipar.
Nu am lucrat cativa ani intr-o editura ca dumneata, am lucrat 25 de ani intr-o editura care avea si tipografia proprie, astfel se putea face un cost de tipar acceptabil pentru a ne incadra in banii dati de stat - Ministerul Educatiei - pentru manualele scolare castigate.

#46
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Tu ai lucrat probabil la vreo editura de buzunar, care supravietuia din manuale si alte nimicuri. Eu m-am referit la editurile mari, cu patroni conectati la minister.

#47
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Te inseli.

Crezi ca o editura de buzunar statea pe piata atata timp? Timp de 25 de ani a fost liderul manualelor scolare. A fost cotata ani de-a randul in topul primelor 5 edituri cu specific scolar din tara.
Stii ce inseamna sa castigi la licitatia organizata de Minister un manual scolar? La noi se castigau cate 7-8 manuale la discipline diferite pe an! Habar nu ai cate resurese umane sunt necesare pentru a finaliza un manual in termenul impus de minister.

Daca ai pana in 40 de ani, imposibil sa nu fi avut manual scolar de la editura respectiva. Daca ai peste 40 si ai copii, imposibil ca ei sa nu fi invatat de pe manualele editurii la care am lucrat.

Edited by liviu_np, 09 July 2023 - 22:28.


#48
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Personal, citesc in jur de 100 carti/an, din care app. 65 cumparate (pretul mediu fiind cu mult peste 40 de lei); la nivel familial se adauga alte app. 150 titluri/an (carti achizitionate).
In anii '80 am petrecut peste 2.000 de ore (estimare grosiera) la coada la Libraria Mihai Eminescu din Bucuresti, a.i. stiu exact cat costau cartile + multe alte detalii legate de format, calitatea tipariturilor, ambalaj etc.
Din punctul meu de vedere, pretul cartilor oferite spre vanzare in Romania nu poate fi considerat a fi ridicat - iata cateva argumente:
- atributul "scump" asociat cartilor noi oferite spre vanzare in Romania nu trebuie sa reflecte situatia financiara particulara a unei persoane (sa fim bine intelesi, am toata consideratia pentru persoanele care muncesc legal si sunt constient de faptul ca multi au venituri insuficiente in raport cu un trai decent in acceptiune europeana de secol XXI); daca vorbim de piata de carte din Romania, atunci trebuie sa avem in vedere puterea de cumparare din Romania (in crestere semnificativa de peste 2 decenii) si structura cheltuielilor lunare/anuale (de luat in considerare ponderea de peste 90% a proprietarilor, a.i. costul chiriei nu reprezinta regula)
- marjele practicate de editurile romanesti sunt mici; daca este sa fim revoltati, ar trebui sa ne indreptam atentia catre cafenele ...
- daca tinem cont de scopurile lecturii (largirea orizontului cunoasterii, dezvoltarea unei viziuni proprii asupra lumii, imbunatatirea abilitatilor de comunicare, detensionare etc.), nu putem privi cartea ca pe un simplu "consumabil" al carui pret poate fi apreciat ca ridicat/scazut; starea de bine de dupa lectura sau cunostintele asimilate prin intermediul unei carti "de specialitate" valoreaza infinit mai mult decat efortul depus pentru achizitie
- exista carti care ne pot schimba fundamental (in bine) viata / cariera; putem sa facem aprecieri cu privire la pretul acestora?
- pentru un numar semnificativ de carti editate in strainatate, preturile practicate in Romania sunt mai reduse decat in tarile de origine

Din fericire, exista numeroase posibilitati de a reduce semnificativ costul lecturii:
- asa cum s-a mentionat deja, exista depozite de carte care practica din start o reducere de 20% pentru titlurile noi
- cartile in varianta digitala costa sensibil mai putin + exista sute de titluri (in special literatura clasica) care pot fi obtinute gratuit in mod legal
- targurile de carte ofera posibilitati largite de a achizitiona carti cu pret redus (uzual intre 20%-40%)
- achizitia unei carti poate fi facuta la nivel familial; costul lecturii se reduce proportional cu nr. de cititori
- imprumuturi (biblioteci publice, rude, prieteni, colegi etc.)
- imprumuturi in mediul corporatist (de ex. Bookster)
- exista posibilitatea vanzarii post-lectura (chiar daca suma recuperata este de obicei modica) sau schimbului

Va doresc tuturor sa aveti parte de cat mai multe lecturi agreabile!

Edited by sdrc, 10 July 2023 - 12:41.


#49
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

 Manasu, on 09 iulie 2023 - 06:58, said:

Te contrazici in doua fraze, Daca editura este o afacere privata, n-ar trebui sa tina cont si de puterea de cumparare a clientului?!
Romania are cea mai mica piata de carte din UE, tocmai pentru ca editurile noastre sunt lacome si supravietuiesc prin tiraje mici si preturi mari.

Editura este o afacere privat si primul lucru pe care il va lua in calcul il reprezinta profitul.
Adica pretul cartii trebuie sa acopere toate costurile si sa permita si o marja de profit.

Mai departe, in functie de puterea de cumparare, se ajusteaza marja de profit.
Am luat de exemplu editura Humanitas si am verificat pe mfinante profitul pe anul 2022, care este undeva la mai puitn de 9%.
Deci chiar daca editura ar merge pe profit zero, costul unei carti nu ar scadea cu mai mult de 9%.

Romania are cea mai mica piata de carte din UE, pentru ca romanii nu sunt interesati de citit sau nu doresc sa cheltuie bani pe acest hobby.
Dar preturile nu sunt deloc mai mari decat in alte tari din jurul nostru. Verifica in Ungaria, Slovenia, Bulgaria, etc si o sa vezi ca au aceleasi preturi sau chiar mai mari.


 Manasu, on 09 iulie 2023 - 08:04, said:

Am mai spus, a citi nu inseamna a cumpara 3 sau 4 carti pe an. Daca va incadrati in categoria aceea, o sa vi se para acceptabil pretul unei carti de 40-50 de lei... intra la consumabile, pe langa shaorma, tigari, si fructe din piata.

Sa prespunem ca esti un citittor pasionat (discutam de hobby, nu de cititori din mediul academic).
Asta inseamna ca citesti undeva pe la 2 carti pe saptamana, adica 100 de carti pe an.

Cu siguranta daca esti atat de pasionat, ai si prieteni/cunostinte cu aceeasi pasiune.
Si atunci este rezonabil sa presupunem ca jumatate din carti le cumperi si jumatate le imprumuti.

Avem 50 de carti * 40 de lei, ceea ce ne duce la 2000 de lei / an sau 167 lei/luna.
Acum nu stiu ce venituri are fiecare si pe ce obisnuieste sa cheltuie banii, dar sa dai 167 de lei lunar pentru principala pasiune, nu mi se pare deloc mult.
Asta desigur, daca nu vrei sa mai imprumuti si carti de la bibliotecile publice sau sa mai cumperi si de la anticariate.

#50
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
De cand ma stiu nu m-am culcat vreodata fara sa citesc ceva in pat inainte sa sting lumina.

Imi amintesc cu placere de cartile imprumutate de pe la colegii mai pilosi, care aveau vreo shusta pe la librarii, sau de San Antonio-urile, aduse din vest, pe care ni le pasam in liceu sau facultate.

Cand am ajuns in « occident » imi amintesc de sentimentul acela fantastic cand am descoperit librariile si mai ales bibliotecile,de acolo. Era o feerie sa poti sa rasfoiesti la nesfarsit toate cartile posiblle si sa imprimuti sau sa cumperi daca voiai. Incet incet mi-am descoperit placerea pt romanele politiste. Din ’90 incoace am avut in continuu membership la o biblioteca. Inclusiv din prima luna in Olanda. De fapt asa am invatat olandeza, pe romane de Ahatha Chrisitie.

Initial au fost cartile pe hartie, ulterior a aparut internetul, care mi-a acaparat timpul in totalitate aproape. Acasa este tableta, Doar in concediu, pe malul marii/oceanului, carti pe hartie, imprumutate de la biblioteca.

Am primit cadou carti pe care nu le-am citit si am facut cadou carti pe care nu le-a citit nimeni. Am ajuns la concluzia ca este un cadou prost. Este ceva prea personal.

Cartile sunt scumpe, consider eu. Cam toate se invart pe la 25-40$ si plus.Considerand ca o carte o citesti odata (nu ma refer la carti importante, de referinta, profesionale, cu importanta speciala) devine un obiect inutil in casa. Asa ca eu prefer sa imprumut de la biblioteca si numai in cazuri absolut speciale cand am nevoie de o carte pt un scop anume sa o cumpar. Pt asta exista Amazon. Cand am avut nevoie pt profesie de carti de specialitate am cumparat de pe Amazon uzate. Vreo 3 carti nu cred ca au fost mai mult de 20$ (asta acum 13 ani). Am utilizat Scribd cu mare entuziasm pana a devenit pe bani.Am utilizat tot felul de situri gratis, dar selectia este f restransa, normal drepturi de autor.

Acum imprumut audio books (cd-uri si mp3-uri) pe care le ascult in masina. Si drumul la servici pt mine a devenit o placere, Acum de ex ascult niste Harlan Coben.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate