Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

de ce sunt asa scumpe cartile?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Eu nu inteleg de ce is asa scumpe anumite carti. Tot nu inteleg cum intr-o carte de 40 de lei, poate sa existe greseli gramaticale. Pretul corect ar trebui sa fie la o medie de 20 de lei,dar nu inteleg de ce sunt asa scumpe. Desigur, facand referire si la calitatea materialului din care este facuta cartea(de cele mai multe ori este foarte slaba si slaba).

#2
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 15.10.2020
Editura ia niște bani, autorul ia niște bani, imprimarea cărții costă, chestii d-astea. Aș zice că suma cea mare o reprezintă drepturile de autor și comisionul editurii.

P.S. Am uitat de traducere, și aia costă.

Edited by horny_hornet, 08 July 2023 - 08:59.


#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Cumpara-le de la anticariat (daca le gasesti). Sunt mai ieftine.

#4
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Mai e si profitul comerciantului, pentru el e o simpla marfa.

#5
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Bisnita in forma legala, cu factura pentru tot ceea ce concura la produsul final.
Altfel, nu inteleg de ce initiatorul este suparat pe calitatea continutului.

 Mihalciuc, on 08 iulie 2023 - 08:50, said:

Tot nu inteleg cum intr-o carte de 40 de lei, poate sa existe greseli gramaticale.

Edited by radudd, 08 July 2023 - 09:17.


#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Recent am cumpărat cartea Nataliei Onofrei, editată și tipărită pe cont propriu. A costat 45+ transport - deci 60, dar eram pregătit să dau și 90 în total.

Contează și cât este de popular autorul, conținutul cărrii, nu doar costurile de producție.

Edited by NelsonMandela, 08 July 2023 - 09:19.


#7
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015

 iZet, on 08 iulie 2023 - 09:02, said:

Cumpara-le de la anticariat (daca le gasesti). Sunt mai ieftine.

Daca nu tii sa-ti faci o biblioteca pentru a impresiona musafirii, recomand imprumutul cartilor de la bibliotecile publice. Salvezi bani, dar si spatiu de depozitare.

#8
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Eu ma plang de calitatea de multe ori deplorabila a cartilor, hartie, carton si legatura, de noi zici ca sunt maculatura. Foi din hartie grosiera, galbui, un contrast al textului mizerabil. Acestea fiind valabile si pentru edituri asa zise onorabile cum ar fi Polirom sau Humanitas.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cartile noi se gasesc la depozite de carti cu reduceri de 30-40-50-60 % fata de pretul de librarie.
Eu asa cumpar carti de aproape 30 de ani.

Uneori se gasesc carti in stare buna si SH la anticari, iar uneori cu pret sub cel avut de cartile noi, cu unele exceptii.
Insa trebuie atentie ca si la cele noi si la SH, sunt si multe noi cu defecte, pagini lipsa sau desprinse, si din erori de productie si datorita calitatii reduse, atentie ca la unele si intregi se desprind foile foarte usor la prima utilizare, iar in plus la SH - cele de dupa revolutie pe langa calitatea slaba cu foi care se desprind imediat sau chiar lipsesc, multe sufera si de degradarea grava a hartiei pt. ca in RO este o clima cu variatii foarte mari de temperatura si umiditate care favorizeaza dezvoltarea de bacterii si acarieni, si majoritatea oamenilor nu au obiceiul sa pastreze in casa temperatura si umiditate uniforme, moderate si bine controlate, se deschid geamuri si cand afara e f. cald si intra aer cald, si cand e foarte frig si se face condens in casa, nu se prea folosesc dezumidificatoare, ACurile din RO sunt mai rare si de tip recirculatoare de bashini si nu cu aer ducturi care schimba aerul, au doar furtun pt. agentul termic si minimal pt. condensul din unitate, si in plus se tin carti si in biblioteci inalte si aerul cald e mai usor si se sifoneaza sus si le degradeaza mult accelerat, se sterg rar de praf si nu sunt tratate si protejate.
Dar mai sunt exceptii, am gasit si carti in stare buna la SH.

Pt. carti in alte limbi, inclusiv SH, poti cumpara si de afara.
Francezii au un sistem f. bine pus la punct de cautare dupa ISBN.

Edited by loock, 08 July 2023 - 10:55.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nici în trecut nu erau ieftine cărţile. Dar în comunism mai intervenea statul şi probabil mai subvenţiona, de aceea erau unele cărţi mai accesibile un pic. Azi, statul...

#11
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
In comunism, statul cenzura, nu subventiona ;)

#12
maratona

maratona

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.12.2022
E foame de bani, baetzi

https://www.libris.r...-p32603851.html

vs

https://www.amazon.c...t/dp/0357673425

Nu e tradusa

#13
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Mihalciuc, on 08 iulie 2023 - 08:50, said:

Pretul corect ar trebui sa fie la o medie de 20 de lei...

Cum ai stabilit "pretul corect", sunt curios...

#14
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
mie nu mi se par atat de scumpe sincer. Un suc in oras si o shaorma tot 40 de lei costa, poate chiar 60-70. Cat sa coste ceva care, chipurile, ar trebui sa iti destupe mintea, nu sa-ti blocheze arterele?

Edited by n-amname, 08 July 2023 - 10:56.


#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

 djl, on 08 iulie 2023 - 10:41, said:

Nici în trecut nu erau ieftine cărțile. Dar în comunism mai intervenea statul și probabil mai subvenționa, de aceea erau unele cărți mai accesibile un pic. Azi, statul...
Nu erau mai ieftine. Plus ca o carte buna o cumpărai la pachet cu una de discursuri de-ale lui ceașcă sau alta carte de genul asta pe care nu o cumpăra nimeni.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Voi n-ati vazut carti de 50-100 euro?

#17
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 Piscopescu, on 08 iulie 2023 - 10:54, said:



Cum ai stabilit "pretul corect", sunt curios...
Calculat la salariul minim.

 radudd, on 08 iulie 2023 - 09:16, said:

Bisnita in forma legala, cu factura pentru tot ceea ce concura la produsul final.
Altfel, nu inteleg de ce initiatorul este suparat pe calitatea continutului.
Multumesc pentru corectura. Nu am fost atent.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că e greu cu cititul. Am zis că nu erau ieftine, dar poate unele erau mai ieftine că era subvenţionată tipărirea sau editarea. Nu am menţionat ce tip subiect să fi avut, deci se putea aplica teoretic la orice carte.
Aia cu "la pachet" cred că era în anii '80.
Se făceau unele chestii pentru că la nivel teoretic trebuia să fim culturalizaţi, cam orice însemna asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate