Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Google Pixel 8 & 8 Pro

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
887 replies to this topic

#757
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 10.04.2007
https://9to5google.c...redictive-back/
Gmail primeste si el predictive back.
Am primit si eu update-ul acum.

Oricum , greu , din octombrie pana acum abia gmail si calendar ... iar de third-party app nu am auzit sa aiba vreuna
LE: cica Reddit și Spotify ar avea

Edited by dr_junior1980, 21 March 2024 - 01:44.


#758
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.12.2021
Cum vi se pare bateria de la 8 Pro? Eu nu am fost foarte multumit initial cand foloseam rezolutia maxima a display-ului, mentionez ca nu folosesc prea multe aplicatii si nici nu ma joc. De cateva zile am setat rezolutia mai mica si chiar am vazut o diferenta notabila la baterie, tine mult mai ok. Diferenta de claritate a fost una destul de mica, imediat ce am facut switch-ul de la full la high dar ulterior m-am obisnuit si acum nu mai vad vreo diferenta. Voi cum tineti rezolutia ecranului?

#759
FlorinXstyle

FlorinXstyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.01.2013
Pana la urma de ce sa nu il folosesc la capacitate maxima? Imi ofera rezolutie maxima, o folosesc. După aproape o luna de utilizare pentru mine bateria este singura dezamagire. La 5000mah puteau sa-i facă si ei o optimizare mai buna sa tina mai mult. Mai sunt niște chestii pe partea de interfață pe care le-am văzut pe alte telefoane si le-as fi dorit si pe Pixel. Exemplu la închiderea tuturor aplicațiilor deschise trebuie sa dau swipe dreapta max pana sa apara butonul "Sterge tot" , când puteau simplu sa-l pună in partea de jos a ecranului (ex samsung, huawei) nemaifiind nevoie sa dai swipe.

#760
FlorinXstyle

FlorinXstyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.01.2013
Pe mine versiunea asta stock de Android nu m-a dat pe spate. E ok, se mișcă bine, dar interfața lasă de dorit. Se putea face mai usor de utilizat. Sa poti ajunge la unele functii ale telefonul cu mai puține gesturi. Si spun asta după ce am trecut de la un Huawei P30 Pro cu versiune de soft pe baza de Android 11 si care stătea mult mai bine la capitolul asta

Edited by FlorinXstyle, 22 March 2024 - 23:34.


#761
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012
Avem aplicația termometru. Mi-a apărut azi dimineață la update app. Nice 🙂

#762
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.12.2021
@FlorinXstyle

Si eu sunt de aceeasi parere legat de baterie si functii, dau un ban si folosesc telefonul la capacitatea lui dar din pacate telefoanele nu sunt perfecte si trebuie sa facem compromisuri. Exemplu, cu Pixel 6 Pro, numai eu stiu de cate ori m-am enervat legat de semnal, stiu, puteam sa-l dau si sa schimb brandul dar mi-au placut mult camerele si telefonul in general. Asa si acum cu bateria, nu vreau sa stau numai cu el in priza, oricum nu folosesc excesiv telefonul.
Legat de unele functii gen butonul de inchidere al tuturor aplicatiilor, da, este pus complet aiurea la inceputul listei, nu inteleg logica lor...

@Sclaud

Era si inainte aplicatia termometru, poate nu ai vazut-o tu. Oricum se poate folosi doar pe obiecte cica dar am vazut ca functioneaza si pe oameni.

Edited by Andrei4948, 23 March 2024 - 08:41.


#763
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 10.04.2007

Vizualizare mesajFlorinXstyle, pe 22 martie 2024 - 23:04, a scris:

Pana la urma de ce sa nu il folosesc la capacitate maxima? Imi ofera rezolutie maxima, o folosesc. După aproape o luna de utilizare pentru mine bateria este singura dezamagire. La 5000mah puteau sa-i facă si ei o optimizare mai buna sa tina mai mult. Mai sunt niște chestii pe partea de interfață pe care le-am văzut pe alte telefoane si le-as fi dorit si pe Pixel. Exemplu la închiderea tuturor aplicațiilor deschise trebuie sa dau swipe dreapta max pana sa apara butonul "Sterge tot" , când puteau simplu sa-l pună in partea de jos a ecranului (ex samsung, huawei) nemaifiind nevoie sa dai swipe.

Wow nu credeam ca mai exista persoane care inchid toate aplicatiile ca sa ... (habar n-am) , induci ideea mai sus ca ar trebui sa folosim telefoanele la maxim ca sa ne bucuram de tot ceea ce ofera ele , dar te plangi ca nu poti sa ajungi mai repede la butonul de inchis toate aplicatiile ... e cam un "nonsens" ...

Vizualizare mesajAndrei4948, pe 23 martie 2024 - 08:38, a scris:

@Sclaud

Era si inainte aplicatia termometru, poate nu ai vazut-o tu. Oricum se poate folosi doar pe obiecte cica dar am vazut ca functioneaza si pe oameni.

In SUA este calibrat termometrul pentru a masura temperatura corporala , dar vad ca a aparut un tutorial : https://techwiser.co...ntry-or-region/ , sa il faci sa creada ca ai cartela de SUA

Edited by dr_junior1980, 23 March 2024 - 09:36.


#764
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.12.2021

View Postdr_junior1980, on 23 martie 2024 - 09:35, said:

Wow nu credeam ca mai exista persoane care inchid toate aplicatiile ca sa ... (habar n-am) , induci ideea mai sus ca ar trebui sa folosim telefoanele la maxim ca sa ne bucuram de tot ceea ce ofera ele , dar te plangi ca nu poti sa ajungi mai repede la butonul de inchis toate aplicatiile ... e cam un "nonsens" ...


Utilizatorii iphone dar si android (mai putin) au un tic pe chestia asta, vad zilnic in metrou/autobuz pustanii care inchid manual fiecare aplicatie. Nici macar nu apasa butonul ca sa inchida tot. O mai fac si eu de obicei seara cand ma bag la culcare dar nu mereu. Nu cred ca ajuta prea mult dar e bine sa inchizi cateodata cand ai 20 aplicatii deschise in fundal.

#765
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,015
  • Înscris: 13.09.2007
Nu crezi că ajută dar știi că e bine. 😅

#766
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.12.2021
Ceva ajuta daca e sa o luam logic. Practic inchizi aplicatiile care rulează din fundal deci eliberezi RAM deci consuma mai putine resurse = economie baterie.

#767
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,015
  • Înscris: 13.09.2007
Total fals. Android știe să elibereze RAM când și de unde e cazul. Închisul aplicațiilor mai mult încurcă decât ajută plus că, mai multe resurse se consumă când se va accesa o aplicație care a fost închisă.

#768
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 10.04.2007
https://discussions..../docs/DOC-13491


https://www.slashgea...-android-phone/

Eu prefer sa le am cat mai mult deschise in background , ca atunci cand intru sa fie deja pregatite , sa nu mai astept sa se incarce ... Asta urmaresc la versus-uri pe youtube , sa vad care telefon are probleme la ram manangment.(in ultima perioada cam toate telefoanele tin destul de bine aplicatiile in background)

Edited by dr_junior1980, 23 March 2024 - 12:00.


#769
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 27.02.2007
@Andrei4948, nu m pot abtine sa nu te intreb, ce probleme ai avut tu legate de semnal? Eu in casa am si 6 pro si 7 pro, si un 7a mai nou. Pe cand nu aveam VoLTE, nu am avut nici un fel de probleme de semnal. Adica, sa raman fara semnal, sa nu pot vorbii. Ambele sunt pe digi. Ambele au fost si sunt folosite in oras si in afara orasului.

#770
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.12.2021
@Lucian_x
Eu locuiesc in București, in casa nu aveam probleme cu volte sau fara. În schimb cand eram prin oras sau in afara lui (livrez in București și împrejurimi) se întâmpla aproape zilnic, chiar si de cateva ori pe zi, sa-mi dispara brusc semnalul si revenea cam la 2-4 minute sau puneam eu pe mod avion ca sa revina mai repede. In multe zone cand îmi era lumea mai dragă și aveam nevoie sa folosesc netul sau sa sun, ori disparea semnalul complet ori cădea reteaua in 2G adica Edge si nu mergea deloc iti dai seama. La metrou nu mai zic, ori cadea conexiunea ori arata ca am 4g dar nu mergea oricum.
Acum cu 8 Pro, fac acelasi traseu si nu mai am problemele astea, exceptand cateva zone la metrou unde mai cade conexiunea pentru cateva secunde dar e normal totusi, metroul merge tare si schimbând zona se mai schimba releele plus ca e sub pământ.

Sunt pe Orange, am uitat sa precizez.

#771
FlorinXstyle

FlorinXstyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.01.2013

Vizualizare mesajdr_junior1980, pe 23 martie 2024 - 09:35, a scris:

Wow nu credeam ca mai exista persoane care inchid toate aplicatiile ca sa ... (habar n-am) , induci ideea mai sus ca ar trebui sa folosim telefoanele la maxim ca sa ne bucuram de tot ceea ce ofera ele , dar te plangi ca nu poti sa ajungi mai repede la butonul de inchis toate aplicatiile ... e cam un "nonsens" ...
Ce conteaza daca e nonsens sau nu. Nu am chef sa tin unele aplicatii in fundal din moment ce le deschid odată la cateva zile. De exemplu pe Huawei puteam seta cu un simplu swipe in jos sa blochez aplicatia sau aplicatiile care doream sa ramana in fundal chiar daca apăsam pe butonul "inchide tot"

Inca un lucru care ma deranjeaza la Pixel este ca uneori cand dau swipe up pt deblocare nu este recunoscuta fata (culmea pixel nu are optiunea de marire automata a intensitatii luminii cand deblochezi telefonul in spatii mai slab iluminate) si se deschide panoul de introducere a parolei desi eu as fi dorit sa il deblochez cu amprenda. Nu strica un buton de recunostere a amprentei pe panoul ala cu numere sa nu mai fiu nevoit sa dau back si sa folosesc amprenta de pe lockscreen

La fel si comutatoarele de sus. Avem acces doar la 4. Pt celelalte trebuie inca un swipe down. Puteau sa le faca de dimensiuni mai mici si intrau lejer max 6 pe primele doua randuri. La fel si lipsa comutatoruli NFC on/off, dar si aici o sa-mi spuneti ca este indus intr-o stare de stand by si nu este nevoie sa il oprim de fiecare data după ce facem o plata :))

In fine.. Nu este un capat de lume lipsurile astea. Doar ca ma așteptam la mai mult de la Google

#772
10tacl3_

10tacl3_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2023

View PostAndrei4948, on 23 martie 2024 - 11:37, said:

Ceva ajuta daca e sa o luam logic. Practic inchizi aplicatiile care rulează din fundal deci eliberezi RAM deci consuma mai putine resurse = economie baterie.
Inchideti aplicatiile si apoi va plangeti ca e bateria slaba? :) pai aplicatiile care se deschid pentru "prima oara" consuma mai multa putere de procesare decat cele tinute in RAM. Android si Apple au system inteligent de management al RAM-ului. Nu iti face griji ca iti mananca RAM...ai o gramada :) si nici de consum.

#773
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005

View Post10tacl3_, on 25 martie 2024 - 11:50, said:

Inchideti aplicatiile si apoi va plangeti ca e bateria slaba? Posted Image pai aplicatiile care se deschid pentru "prima oara" consuma mai multa putere de procesare decat cele tinute in RAM. Android si Apple au system inteligent de management al RAM-ului. Nu iti face griji ca iti mananca RAM...ai o gramada Posted Image si nici de consum.

Eu stiu pe cineva in viata reala care are telefon de 1k euro si default sta cu el fara date mobile ca ii consuma bateria , din cand in cand activeaza date mobile sa mai verifice una alta Posted Image  . Nu poti sa-i zici ca nu e adevarat dar totusi ...

#774
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.12.2021
Asta cu inchisul datelor mobile este putin exagerata dar daca pe om nu prea il interesează sa butoneze frecvent telefonul eu zic ca este ok cum procedează el, fiecare cu obiceiurile lui pana la urma.
Pe voi va streseaza chestia următoare: ai un apel ratat, deblochezi telefonul si te duci in lista apelurilor si suni persoana respectiva. Dupa ce termini, apelul ratat inca este in bara. Mi se pare aiurea rau chestia asta, din moment ce am apelat persoana ar trebui să dispară din bara apelul ratat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate