Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

PC Desktop pentru contabilitate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@reborn_21 si HP si Dell is PC uri bune la ora actuala. Poti sa schimbi mai usor componentele in ele decat pe vremea lui 286, 486, Pentium, etc

Eu chiar recomand acel HP 290 G9 Tower cu i5-12400, 16GB, 512GB SSD, Intel® UHD Graphics 730 Black, FreeDOS la 2.599,99 Lei ca e bun si tine asa cel putin 3-4 ani fara sa schimbi o componenta in el daca e folosit decat la Contabilitate

Poate sa zicem ca ii maresti memoria Ram de la 16Gb la 32 sa fie ceva mai rapid da nici nu ai nevoie de placa video dedicata daca nu gresesc!

#20
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Dell Optiplex 3070 Mini PC, Intel Core i5-9400t 3.40 GHz, 32 GB RAM, 1TB SSD nvme Windows 10 Pro OEM(upgrade la 11) ~ 2300 lei
LE
Eu prefer SFF de generație 6 care sunt super ieftine și pot fi upgrade la Windows 11 dupã update de la TPM 1.2 la 2.0. Sunt solide

Edited by echoshoworacle, 25 June 2023 - 16:18.


#21
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 16:06, said:

... si tine asa cel putin 3-4 ani ...

Nevasta-mea este contabilul si este posibi sa vrea sa tine 5-6 ani :D  (eu asa stiu, ca atunci cind vine un control de fond, cere actele din ultimi 5 ani, ca mai mult de atit sint "prescrise")

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 16:06, said:

.. FreeDOS ...

Numai sa nu fie dinala pe care sa instalezi greu Windows-ul

Pe actualul laptop pe care-l are de foarte multi ani (Asus X550V) care a fost cumparat tot cu FreeDos, ma chinui 2-3 zile sa instalez Windows-ul si driverele necesare, deoarece nu pot sa sterg doar partitia C, ca trebuie sa sterg toate partitiile si pierd absolut totul de pe tot hardul.
Laptopul a fost bun, dar din pacate este depasit, deoarece a crescut volumul de munca si tine conta la mai multe firme, iar cind vine data de 25 (depuneri declaratii) si toate serverele oficiale se blocheaza, se simte nevoia de un PC mai bun.

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 16:06, said:

.. da nici nu ai nevoie de placa video dedicata daca nu gresesc!

Nici eu nu cred ca conteaza placa video. Habar nu am. Insa nu cred ca la jegurile alea de pdf-uri ale anafului conteaza placa video. Cred ca alea omora procesorul mai mult.

 echoshoworacle, on 25 iunie 2023 - 16:16, said:


Interesant si un astfel de PC, deoarece este portabil, daca ai si un mic monitor. :D

#22
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 16:26, said:

Nevasta-mea este contabilul si este posibi sa vrea sa tine 5-6 ani Posted Image  (eu asa stiu, ca atunci cind vine un control de fond, cere actele din ultimi 5 ani, ca mai mult de atit sint "prescrise")
Pana nu zici un buget macar aproximativ gen 'sa nu depaseasca suma Y' chiar nu se poate recomanda un PC gata asamblat care sa tina minim 6-7 ani


Numai sa nu fie dinala pe care sa instalezi greu Windows-ul
PC ul ala HP 290 G9 Tower cu i5-12400 si 16GB Ram vine cu FreeDOS ca sa costa mai putin ca altfel sarea de 2.599,99 Lei
Orice laptop sau PC care vine fara sistem de operare sau cu Linux, FreeDOS, Endless OS ie mai ieftin decat unu Windows preinstalat

Pe actualul laptop pe care-l are de foarte multi ani (Asus X550V) care a fost cumparat tot cu FreeDos, ma chinui 2-3 zile sa instalez Windows-ul si driverele necesare, deoarece nu pot sa sterg doar partitia C, ca trebuie sa sterg toate partitiile si pierd absolut totul de pe tot hardul.
Laptopul a fost bun, dar din pacate este depasit, deoarece a crescut volumul de munca si tine conta la mai multe firme, iar cind vine data de 25 (depuneri declaratii) si toate serverele oficiale se blocheaza, se simte nevoia de un PC mai bun.
Baga un stick UDB cu Linux, apoi un SSD sau HDD extern
Intra in modu Live CD de pe Linux si muti tot ce ai pe laptop
Dupa aia scoti SSD u sau HDD extern cu datele pe el si poti sa stergi tot ce ai pe laptop ca sa instalezi Windows



Nici eu nu cred ca conteaza placa video. Habar nu am. Insa nu cred ca la jegurile alea de pdf-uri ale anafului conteaza placa video. Cred ca alea omora procesorul mai mult.
Atuncea cumpara un PC performant pe componente
Daca ai zice un buget in care sa ingtra placa video dedicata si procesor cu minim 6 nuclee si 32GB Ram ca sa tie PC ul urmatorii 5-6 ani

Exemplu de PC pe bucati
Procesor Intel® Core™ i5-12400F Alder Lake, 2.5GHz, 18MB, fara grafica integrata, Socket 1700 799,99 Lei
Placa de baza Gigabyte H610M H DDR4, socket 1700 415,54 Lei
Placa video Sapphire Radeon RX 550 Pulse, 4GB GDDR5, 128-bit  549,99 Lei
Memorie Kingston FURY Beast RGB, 32GB DDR4, 3200MHz CL16, Dual Channel Kit 424,12 Lei
SSD Kingston NV2 1TB, PCIe 4.0 NVMe, M.2. 219,99 Lei
Sursa Seasonic B12 BC Series, 80 PLUS® Bronze, 550W 294,99 Lei
Carcasa DeepCool MATREXX 30, Mini Tower, fara sursa, mATX, Black 169,99 Lei

Total:
2.874,61 Lei

Edited by pateu_98, 25 June 2023 - 16:46.


#23
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
reborn 21, Te oftici degeaba.Altexul da garantie la monitoarele All in one. Vine cu windowsul 11 instalat.
A venit cu microsoft 365 pe firma licenta, stocam in cloud documentele.
Iti poti lua un hdd extern/ssd in care sa tii backup la date.

#24
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
Depinde de aplicatiile ptr contabilitate, unele merg pe dual core  altele au nevoie de i7...mai important la contabilitate e monitorul, poate chiar mai important decat unitatea, cu cat mai mare si mai bun cu atat mai bine, poti folosi chiar un tv de calitate de preferat oled ca e mai odihnitor decat lcd. Luminozitate adaptiva neaparat. Daca e nevoie de un pc rezonabil la performante se poate apela fara probleme sh sau refurbished, cu factura si garantie, sunt o gramada de firme cu marfa bunicica: abd, diablo, interlink, serverconfig, gia, pchouse, calculatoareok, preturibune...adauga ''computers' dupa denumire.  Contabilii lucreaza mult noaptea, cere ceva silentios fara supeventilatoare si brizbrizuri luminoase.

#25
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 dani1985, on 25 iunie 2023 - 16:42, said:




Dani, eu nu m-am ofticat deloc. Eu doar am spus ca nu-mi plac cele all in one.

Garantia poate sa fie si de 10 ani, ca pe mine ma lasa rece, ca este fix-pix in opinia mea. Eu ma ocup cu reparat centrale termice si deaia stiu ca orice garantie este mai mult pentru "fraieri". Eu prefer sa nu am deloc garantie, dar sa nu se strice 5-10 ani. Mai bine aleg un produs de top fara garantie, decit unul cu garantie mare care se strica anual si stau citeva zile fara produs.
Mie personal microsoft 365 mi se pare o porcarie. Sora-mea este profesor de romana si stiu ca in word a avut numai probleme cu el la corectarea si aranjarea paginilor. Oricum, nu este cazul meu, ca eu am nevoie de un calculator pentru o singura persoana si nu de microsof-uri de "volume"
Nu vreu sa-mi iau hdd extern. Am mai spus: de bani aia, cumpar calculator care se presupune ca ar fi mai performant. Si daca am ghinion sa se strice, asta este.

In opinia mea, orice backup la date presupune bani si resurse alocate in plus. Eu momentan am o rabla de PC fabricata prin 2008 care nu sa stricat niciodata. Deci de ce as pierde vremea cu backup-uri facute tot de angajati, adica intervine eroarea umana ?
Singura data cind am luat teapa, a fost in urma cu citiva ani cind am tot insitat eu sa-mi instalez autodata si pina la urma am luat un virus si astfel am pierdut munca mea de peste 20 ani. Dar a fost din prostia mea.

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 16:40, said:


Tu ma omori cu bugetul :P
Tu nu pricepi ca este vorba de o firma (de fapt mai multe firme), la care bugetul nu conteaza absolut deloc, daca este unul justificat ?

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 16:40, said:

ca altfel sarea de 2.599,99 Lei

Si ce daca ?
Poate sa fie si 1.000 euro daca-mi justifici pretul. :P

 cristian_sen, on 25 iunie 2023 - 17:21, said:

Depinde de aplicatiile ptr contabilitate, ...

Se foloseste Saga.
Problema cea mai mare sint porcariile alea de PDF-uri cu declaratiile si ce mai cere statul roman.

#26
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
https://www.pcgarage...ishlist/5389891

Mai iei un hard extern pt back up si aia e.  https://www.pcgarage...b-31-black/  
Bine, trebuie sa renunti la incapatanarea ca nu vrei hard extern... :)

Poftim, mai pune si un UPS, sa stai cu inima impacata.  https://www.pcgarage...50va-3x-shucko/

Ai garantie pe componente, se arde o memorie, mergi cu una pana o schimbi pe aia stricata. Procesorul are 0,01 sanse sa se duca.  Placa de baza de aia e pe toate drumurile. Surse, nu mai zic.

Tu nu ai reparat centrale termice de top ?  E loterie, se poate face o configuratie de top, dar nu ti va garanta nimeni 5-10 ani.

#27
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Am inteles reborn.

yekun,a zis mai sus ca nu vrea sa isi ia hdd extern, nu vrea nici pe cloud.

Microsoft365 stie si pdf, le stoca in cloud declaratiile cand le salva.
Ptr completare declaratii pdf folosesti orice pdf editor sau pdf writer.
Sau cum facem noi la firma: printam pdf ,completam,dupa care scanam in format pdf si trimitem documentul.

#28
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 yekun, on 25 iunie 2023 - 17:37, said:

...
Bine, trebuie sa renunti la incapatanarea ca nu vrei hard extern... Posted Image
...

Corect :D

 yekun, on 25 iunie 2023 - 17:37, said:


Da-l naibi de UPS, ca nu pierzi mare lucru fara el. Citeva ore de lucru. Important este sa nu pierzi mai mult de citeva zile.
Ai ales si tu un UPS de top :D
Cum suparare sa se arda o memorie ? Pe vremuri memoriile erau garantate pe viata. In aproape 30 de ani de cind am calculatoare, am patit o singura data treaba asta

#29
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Pai sa se razgandeasca, mai ales ca nici nu lucreaza el cu acel pc.  :D
Ce dracu, 200 de lei un SSD extern de 480 Gb ?  E prea ieftin ca sa te coiesti sa l cumperi.

Cateva ore de lucru pentru 248 de lei, da ?  Tu ai lucra cateva ore pt banii aia ? Chitrosule ! :)

Se mai ard memoriile, nu se mai dau garantii de 99 de ani.  Dar cu un kit dual, se arde una, o scoti, mergi cu una, in regim de avarie, dar merge.
Daca se arde cand iti crapa buza ?

#30
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 dani1985, on 25 iunie 2023 - 17:44, said:

Ptr completare declaratii pdf folosesti orice pdf editor sau pdf writer.
Sau cum facem noi la firma: printam pdf ,completam,dupa care scanam in format pdf si trimitem documentul.

Tu esti real ? Ai completat tu declaratii vreodata ?

Dani draga, declaratiile se completeaza pe calculator si nu de mina.
Se descarca formularul de pe siteul statului, se deschide doar cu versiunea de Adobe Acrobat Reader agreta in acel moment de catre boul ce a realizat formularul, se completeaza din tastatura, se semneaza electronic, se salveaza, se urca sus pe siteul statului si dupaia vine recipisa ca nu-i bine, ca nu bate undeva 0,01 lei si ulterior o iei de la capat cu toata tevatura asta.
Unde suparare trimiteti voi declaratii scamate si nesemnate electronic ? La contabila cumva ? Ca la stat, garantat nu Posted Image

 yekun, on 25 iunie 2023 - 17:53, said:

Ce dracu, 200 de lei un SSD extern de 480 Gb ?  E prea ieftin ca sa te coiesti sa l cumperi.
Mai fratilor, voi chiar nu pricepeti ca programele de contabilitate sint protejate la copiere ? Ce naiba de date sa salvez pe hard extern ? Ce naiba de date sa urc in cloud ?
Un program de contabilitate salveaza baza de date acolo unde stie el ca trebuie salvata, dar are grija sa ascunda treaba asta, ca sa nu poti face tu orice fara sa cumperi licenta. Deci cum sa-i spun eu softului sa-mi copieze legal baza de date si in alta parte ? Repet: legal

Edited by reborn_21, 25 June 2023 - 18:01.


#31
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 16:26, said:



Nevasta-mea este contabilul si este posibi sa vrea sa tine 5-6 ani :D  (eu asa stiu, ca atunci cind vine un control de fond, cere actele din ultimi 5 ani, ca mai mult de atit sint "prescrise")



Numai sa nu fie dinala pe care sa instalezi greu Windows-ul

Pe actualul laptop pe care-l are de foarte multi ani (Asus X550V) care a fost cumparat tot cu FreeDos, ma chinui 2-3 zile sa instalez Windows-ul si driverele necesare, deoarece nu pot sa sterg doar partitia C, ca trebuie sa sterg toate partitiile si pierd absolut totul de pe tot hardul.
Laptopul a fost bun, dar din pacate este depasit, deoarece a crescut volumul de munca si tine conta la mai multe firme, iar cind vine data de 25 (depuneri declaratii) si toate serverele oficiale se blocheaz

Interesant si un astfel de PC, deoarece este portabil, daca ai si un mic monitor. :D
Nu e de vânzare dar se gãsesc refurbished cu garanție; asta al meu are 16gb RAM cu un slot liber, deci pot sã-l urc la 32. Are 3 sloturi ssd, poate cu mai multe monitoare, poți sã-i mai adãugi conectori. Asta e un Lenovo M900 Tiny Core i5 6500T a costat vreo 775 lei cu SSD sata de 500. Totusi prefer Dell Optiplex SFF

#32
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 echoshoworacle, on 25 iunie 2023 - 18:05, said:

....Totusi prefer Dell Optiplex SFF
Deci 2 persone pina acum, care recomanda asa ceva.

#33
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 yekun, on 25 iunie 2023 - 16:06, said:

Atunci fă unul pe componente, ai garanție individuala.
Iar soluțiile de stocare sunt ieftine, faci backup ofline si stai liniștit.
Estimează totuși "un preț decent", chiar grosier, vei primi mai multe recomandari.
Suntem în 2023...Cine naiba mai face pc-uri pe componente decât dacă e vorba de gaming sau editare video ceva...Făceam înainte PC-uri acum nu m-aș mai obosi.

#34
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 18:00, said:


Unde suparare trimiteti voi declaratii scamate si nesemnate electronic ? La contabila cumva ? Ca la stat, garantat nu Posted Image


ca sa nu poti face tu orice fara sa cumperi licenta. Deci cum sa-i spun eu softului sa-mi copieze legal baza de date si in alta parte ? Repet: legal

Ai fi surprins sa afli cum merge cu declaratiile de avere si interese ale tuturor celor care trebuie sa le depuna  :D
Fix cum a descris @dani1985.  Sau aproape.
Completezi declaratia, descarci declaratia in format pdf, o semnezi cu un banal pix, o scanezi si o incarci in format pdf :)


Se pare ca e o situatie cand vrei si popa si hot...   Cumperi licenta ?

 echoshoworacle, on 25 iunie 2023 - 18:10, said:

Suntem în 2023...Cine naiba mai face pc-uri pe componente decât dacă e vorba de gaming sau editare video ceva...Făceam înainte PC-uri acum nu m-aș mai obosi.

Multa lume, faptul ca esti tu nascut obosit e irelevant.  Si e serviciu oferit de pcgaraj, tocmai pt obositi si nestiutori.

#35
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Eu tin intretin pcuri de conta. Daca vorbim de SAGA, se poate face backup oriunde. Baza de date e a ta, platesti softu.
Eu nu inteleg cjm s-a ajuns pt conta sa vorbim de 32G, i7 etc. Ia unu de firma dd asta mini silentios si merge ani buni.

#36
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 cipinet, on 25 iunie 2023 - 18:18, said:

Eu tin intretin pcuri de conta. ...

Super. Da-mi te rog citeva exemple.
Dar sa fie mai bune decit laptop-ul Asus X550V, cu processor Intel® Core™ i5-3230M CPU @ 2.60GHz si 4,00 GB RAM instalati

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate