Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

PC Desktop pentru contabilitate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
1. Cand se va face achizitia : Cit mai curind posibil
2. La ce va fi folosit PC-ul: Contabilitate
3. Bugetul maxim: Unul rezonabil

4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului: Monitor decent, cu diagonala de minim 60 cm
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem; Actualul sistem este un laptop, de la care nu se pastreaza nimic
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata: Altex sau eMag (sau ce spuneti voi)

PC-ul trebuie sa se descurce bine cu fisiere Excel si in special cu PDF-uri. Actualul laptop, daca vrei sa deschizi un fisier PDF de la ANAF ca sa-l completezi, dureaza si cite 1 minut.  La fel dureaza si semntaul electronic si salvatul. Deci se doreste ceva la un pret decent, dar care sa se miste acceptabil.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
https://www.pcgarage...ce-start-si135/ + orice monitor iti place, diferentele sunt minime
https://altex.ro/mon...ASABEgIiwfD_BwE asta e si IPS, se vede mai bine din toate unghiurile

pt conta, si unul SH nu ar fi o idee rea, ideal de la vreun gamer

#3
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Acesta, avem la birou multe
https://altex.ro/sis...OV222FAKBA240W/
este ok ptr Contabilitate

#4
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Victor, exclus SH pentru ca-mi trebuie ceva cu factura.

Dani, nu-mi prea plac mie alea all in one. Mi se par tot un soi de laptop si este destul de greu sa mai schimbi ceva prin ele.

Laptop-ul actual este un Asus X550V care chiar daca este I5 si i-am pus SSD si memorii suplimentare, tot nu se misca bine cu fisierele PDF de peste 50 pagini ale ANAF-ului

#5
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
primesti factura pt pc sh vandut de firma. iesi mult mai ok ca bani. daca iei sh, ia ceva pe care sa mearga win 11. win 10 mai are 2 ani de suport. daca vrei nou, serioux vandut de emag e ok calitate/pret. iei si tu un i5, si aia e. sau un i5 hp/lenovo/dell, daca vrei brand. sa aiba 16 gb ram si ssd.

#6
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 14:39, said:

11. Cand se va face achizitia : Cit mai curind posibil
2. La ce va fi folosit PC-ul: Contabilitate
3. Bugetul maxim: Unul rezonabil

Scrie bugetu maxim pentru acjizitie ca posibil sa sarim bugetu care il ai tu in minte ca fiind 'Unul rezonabil'

Asa dupa capu meu iti recomand cel mai ieftin posibil, PC MYRIA Style V55WIN Powered by Asus, AMD Ryzen 5-3400G pana la 4.2GHz, 8GB, SSD 240GB, AMD Radeon RX Vega 11 Graphics, Windows 10 Home la 934,92 Lei
https://altex.ro/sis...WIN/#resigilate
https://mediagalaxy....WIN/#resigilate

Vezi ca colegii ti au recomand chiar si PC uri second hand! Deci zi un buget fix in care sa ne incadram si poate iti gasim noi unu nou sau macar SH da bun

#7
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Ia-ți un Dell/Lenovo/HP refurbished format tiny mini micro.

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
acum depinde si de aplicatia de contabilitate... am vazut o aplicatie de contabilitate pe un laptop unde importa datele din documentele de intrare (multe)  si dura ore bune sa le importe

#9
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 15:21, said:

Scrie bugetu maxim pentru acjizitie ca posibil sa sarim bugetu care il ai tu in minte ca fiind 'Unul rezonabil'

Asa dupa capu meu iti recomand cel mai ieftin posibil, PC MYRIA Style V55WIN Powered by Asus, AMD Ryzen 5-3400G pana la 4.2GHz, 8GB, SSD 240GB, AMD Radeon RX Vega 11 Graphics, Windows 10 Home la 934,92 Lei
https://altex.ro/sis...WIN/#resigilate
https://mediagalaxy....WIN/#resigilate


Ala e, pt contabilitate e f bun.

#10
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 15:21, said:

Scrie bugetu maxim pentru acjizitie ca posibil sa sarim bugetu care il ai tu in minte ca fiind 'Unul rezonabil'

In mintea mea, rezonabil inseamna un raport calitate/pret ok. Prin calitate inteleg sa nu se strice absolut nimic in urmatori 3-4 ani si sa se miste bine, ca sa-ti usureze munca.
Nu pot sa spun un pret exact, deoarece nu eu platesc, ca va plati firma. Dar asta nu inseamna ca pot alege unul de mii de euro

#11
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
8GB și SSD de 256 abia dacă mai găsești pe sistemele sh alea de costă 300 lei ..

Edited by echoshoworacle, 25 June 2023 - 15:41.


#12
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 yekun, on 25 iunie 2023 - 15:34, said:


Ala e, pt contabilitate e f bun.

Mda ... deci voi ziceti ca Miria este firma buna, ce nu se strica garantat dupa citeva luni si te trezesti ca-ti pierzi munca depusa in citiva ani Posted Image

Am si eu un mouse Miria, pe care-l folosesc de peste 5 ani, insa am schimbat 3-4 bucati in garantie pina ce am nimerit unul bun :D

#13
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
N ai salvari in cloud ?
Sau alt back up ?

 echoshoworacle, on 25 iunie 2023 - 15:41, said:

8GB și SSD de 256 abia dacă mai găsești pe sistemele sh alea de costă 300 lei ..

Pe cuvant ??  Ia mai cauta !

Edited by yekun, 25 June 2023 - 15:45.


#14
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 15:37, said:

In mintea mea, rezonabil inseamna un raport calitate/pret ok. Prin calitate inteleg sa nu se strice absolut nimic in urmatori 3-4 ani si sa se miste bine, ca sa-ti usureze munca.
Nu pot sa spun un pret exact, deoarece nu eu platesc, ca va plati firma. Dar asta nu inseamna ca pot alege unul de mii de euro

Atuncea vezi PC urile astea de la HP
https://www.emag.ro/...QMBM,DB49LRMBM/

Eu as recomanda p ala cu 16GB Ram daca vreti sa se descurce bine cu fisierele Excel si PDF uri

#15
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Yekun, nu stiu daca "datele" unui program de conta se pot salva in cloud, deoarece programele astea sint protejate si facute in asa fel incit sa nu poti tu muta cum vrei tu datele de pe un calculator pe altul, daca nu ai cumparat licenta programului de conta.
Cloud-ul nu este pe bani ? Daca da, nu mai bine in loc sa cumpar un PS cu 1.000 lei si sa mai platesti si cloud, sa cumperi unul cu 2-3.000 lei care sa fie mai sigur ?  In conta nu-ti prea permiti sa-ti pierzi datele si nici sa stai citeva zile fara calculator ca l-ai trimis la servis. Este ca si cum un sofer profesionist ramine fara carnet sau i se strica masina. Practic pentru un contabil, PC-ul este "obiectul munci" si fara el nu poti munci nimic si nu poti produce bani.

#16
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

reborn_21 said:

  In conta nu-ti prea permiti sa-ti pierzi datele si nici sa stai citeva zile fara calculator ca l-ai trimis la servis. Este ca si cum un sofer profesionist ramine fara carnet sau i se strica masina. Practic pentru un contabil, PC-ul este "obiectul munci" si fara el nu poti munci nimic si nu poti produce bani.

Atuncea eu recomand un PC de la Dell, HP sau Lenovo de la 3.000 de RON in sus daca vrei 'sa nu se strice absolut nimic in urmatori 3-4 ani si sa se miste bine, ca sa-ti usureze munca.' cum ai zis tu

#17
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 15:54, said:

Atuncea vezi PC urile astea de la HP

Nu stiu de ce nu mi-au placut niciodata desktop-urile HP si Dell, dar daca tu zici ca sint ok, o sa le iau in calcul.

(cred ca am eu pitici pe creier, de pe vremea lui 286, 486, Pentium, etc, cind ocoleam PC-urile la care nu le prea puteai schimba componentele usor)

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 15:59, said:

.. sau Lenovo ...
Lenovo eu stiam ca sint proaste.
In urma cu citeva luni mi-a adus un prieten o tableta Lenovo ca sa incerc sa o resurcitez, ca nu mai vroia sa iasa din boot si din ce am citit pe net, am dedus ca este cam imposibil.

#18
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Atunci fă unul pe componente, ai garanție individuala.
Iar soluțiile de stocare sunt ieftine, faci backup ofline si stai liniștit.
Estimează totuși "un preț decent", chiar grosier, vei primi mai multe recomandari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate