Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

PC Desktop pentru contabilitate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Pe un banal pc de conta trebuie un pentium g sau i3 maxim.

yekun eu i-am zis lui reborn 21, dar poate el nu e real. Sau face misto de noi.
Am completat declaratii, doar ca la serviciu iti trebuie licenta sa poti folosi Adobe Acrobat. Si poate firma nu vrea sa mai dea bani pe licente ;)

cipinet +1

#38
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 yekun, on 25 iunie 2023 - 18:15, said:

Multa lume, faptul ca esti tu nascut obosit e irelevant.  Si e serviciu oferit de pcgaraj, tocmai pt obositi si nestiutori.
Mai domnu, eu am atins primul calculator pe vremea lui ceasusecu. De atunci si pina acum, niciodata nu mi-am cumparat si nici nu cred ca o sa-mi cumpar vreodata un calculator intreg. Primul meu calculator a fost un 286 bagat intr-o cutie de carton, ca nu am avut bani sa-mi cumpar si carcasa. Insa in cazul de fata vorbim de un calculator achizitionat de o firma. Deci nu ai cum sa cumperi unul din bucati.

Legat de buget: acum am realizat ca trebuie sa coste maxim 2.499,99 + TVA, ca sa nu intre la mijloc fix :P

#39
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Pentru care motiv nu poți să cumperi unul din bucăți ?
Factură ai, există vreo prevedere legală care te împiedică ?

#40
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 dani1985, on 25 iunie 2023 - 18:31, said:

Am completat declaratii, doar ca la serviciu iti trebuie licenta sa poti folosi Adobe Acrobat. Si poate firma nu vrea sa mai dea bani pe licente Posted Image

Mai domnu', garantat eu nu le stiu pe toate si de fapt garantat stiu prea putine, insa tu este clar ca esti complet pe dinafara :D
Pentru declaratiile facute de firme catre ANAF se descarca si se instaleaza de regula ultima versiune de Acrobat Reader care este gratuita. Nu-ti trebuie licenta pentru Acrobat Reader.  Dupaia descarci formularul de pe siteul ANAF, se completeaza pe calculator, se semneaza electronic de catre imputernicitul firmei care are dreptul sa semneze declaratiile ANAF si se upload-eaza pe siteul ANAF (poveste in mare)

#41
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Iti face sistem pe componente multe firme,inclusiv cele de cartier,  nu doar pcgarage. Ai factura si garantie pe componente.
Propun sa il lasam in pace pe initiator,el deja stie si vrea sa ne ia peste picior.De ce ai mai deschis topicul atunci,daca nu accepti ajutorul si parerea nimanui.

#42
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Ia un I5 (merge si I3) de generatie noua, un minim 8G, ssd si aia e. Monitorul sa aiba rezolutie cat mai buna, conteaza la text. Atat.

Laptopu ala e chinuit cu 4G (spuneai ca ai pus memorie si ssd!?), mai desfa-l si curatat-l.

Edited by cipinet, 25 June 2023 - 18:59.


#43
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 yekun, on 25 iunie 2023 - 18:42, said:

Pentru care motiv nu poți să cumperi unul din bucăți ?
Pentru ca patroni sint reticienti la astfel de solutii.
Pentru ca trebuie sa-mi pierd eu vremea sa-l asamblez gratuit :D
Si cel mai important lucru: Pentru ca am ramas eu in urma. :P Eu folosesc acum o placa de baza ASUS P5B-E fabricata prin 2008 si nu sint sigur ca mai sint capabil sa aleg si sa adun un calculator din bucati, la cit de variate sint componentele. Garantat o sa gresec eu undeva. :D

 dani1985, on 25 iunie 2023 - 18:50, said:

... .De ce ai mai deschis topicul atunci,daca nu accepti ajutorul si parerea nimanui.

Dar tu de ce-ti dai cu parearea daca nu te pricepi ? Nici la calculatore si nici la softuri :D
Tu-mi dai un exemplu de PC pe care la cumparat patronul firmei la care lucrezi, si-mi spui ca este ok pentru conta, dar tu habar nu ai de fapt daca este sau nu ok,  deoarece tu nu esti contabil. Deci ti-ai dat cu parerea aiurea, deoarece nu tu ai cumparat calculatoarele si nu tu le folosesti la cont. Asa ca nu cumva era mai corect sa-mi spui ce anume a cumparat patronul tau pentru firma lui ? Ca daca este ok sau nu, oricum tu habar nu ai.
Iar daca-mi spui ca nu poti sa deschizi o declaratie fiscala pe un calculator al firmei la care lucrezi, inseamna ca toate calculatoarele voastre sint varza. Platiti si voi un IT-ist sa va aduca softurile la zi, daca voi nu sinteti capabili sa descarcati ultima versiune de Acrobat Reader

#44
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 17:28, said:

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 16:40, said:

PC ul ala HP 290 G9 Tower cu i5-12400 si 16GB Ram vine cu FreeDOS ca sa costa mai putin ca altfel sarea de 2.599,99 Lei
Orice laptop sau PC care vine fara sistem de operare sau cu Linux, FreeDOS, Endless OS ie mai ieftin decat unu Windows preinstalat

Si ce daca ?
Poate sa fie si 1.000 euro daca-mi justifici pretul. Posted Image
Uite aiciea PC fiabil la care se justifica pretu de 2.250,07 EUR care sa te tina 10 ani
https://www.emag.ro/...i/pd/DXV94RMBM/

Sau mai eftine de 2.000 de iepuroi
https://www.emag.ro/...8MBM,D834C8MBM/


 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 18:35, said:

Legat de buget: acum am realizat ca trebuie sa coste maxim 2.499,99 + TVA, ca sa nu intre la mijloc fix Posted Image
Deci acuma ai aflat ca poti sa cheltui maxim 2.500 de roni pe un PC luat pe firma?

Daca vrei gata asamblat OEM ai decat astea doua HP in bugetu mentionat mai sus de tine
https://www.emag.ro/...QMBM,D3TRZQMBM/

Ori facut pe bucati fara placa video dedicata! Are din aia onboard
Procesor AMD Ryzen™ 7 5700G, 20MB, 3.8GHz, Socket AM4, Wraith Stealth 999,99 Lei
Placa de baza Gigabyte A520M DS3H, Socket AM4 354,99 Lei
Memorie Kingston FURY Beast, 32GB DDR4, 3200MHz CL16, Dual Channel Kit 389,99 Lei
SSD Kingston NV2 1TB, PCIe 4.0 NVMe, M.2. 219,99 Lei
Sursa Seasonic B12 BC Series, 80 PLUS® Bronze, 650W 317,99 Lei
Carcasa Aerocool Zauron FRGB, Mid-Tower, fara sursa, ATX, Black 199,99 Lei


Total:
2.482,94 Lei

#45
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 cipinet, on 25 iunie 2023 - 18:56, said:

Laptopu ala e chinuit cu 4G (spuneai ca ai pus memorie si ssd!?), mai desfa-l si curatat-l.

Scuze, se pare ca am gresit. I-am pus doar SSD, in urma cu 2 ani, cind l-am si curatat complet.
Memorie are 4G pe placa de baza, adica nedemontabili, plus un slot care acum am vazut ca este gol. Nu mai tin minte exact de ce nu are memorie in slot. Cred ca nu sa potrivit ceva. Sau nu poti sa-i pui mai mult de nu stiu cit. Am uitat de ce nu a mai ajuns sa aiba si memorie suplimentara.

 pateu_98, on 25 iunie 2023 - 19:24, said:

Deci acuma ai aflat ca poti sa cheltui maxim 2.500 de roni pe un PC luat pe firma?

Poti cheltui oricit vrei tu, nu te opreste nimeni. Insa daca o "componenta" apere pe factura la un pret mai mare de 2.500 ron, acea componenta intra in contabilitate la mijloace fixe, adica ca si obiect de inventar si nu te mai poti scapa asa usor de ea in caz ca se strica, pina ce nu se amortizeaza si nu faci comisie pentru casarea componentei respective. La bugetari este aproape imposibil sa te scapi de asa ceva. In cazul de fata este o firma privata si trebuie facute citeva hirtii si asta este.

#46
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Din experienta, pentru contabilitate, prioritatile sunt urmatoarele:

1 - SSD
2 - 16 giga de memorie utila. Irelevant ca e DDR3 sau mai noua, doar marimea conteaza in real usage.
3 - procesor: daca e mai bun ca un i5 de acum 10 ani e ok pt conta. As alege Intel vechi cu video inclus sau AMD nou cu video inclus. Nu ai nevoie pt conta de placa video dedicata.
4 - tastatura (nu radeti, contabilii folosesc tastatura la greu). Ai nevoie de o tastatura full-size solida, robusta, grea, silentioasa. (eu am pe birou un Compaq de "100 de ani" vechime, e vis)
5 - monitor nou: cu cat mai mare cu atat mai ok. rezolutii/refreshuri/etc - irelevante. Orice monitor din ultimull 10 ani duce rezolutii decente.
6 - un ssd extern pt backupuri automate/rapide. Poti folosi si cloud, dar e mai ok sa ai si backup local. Trebuie sa devina obisnuinta matinala conectarea HDD extern in port USB, click pe salvare baza de date pe el, apoi il deconectezi. Cat bei cafea/faci turul stirilor dimineata rezolvi treaba cu backupul, este esential. Lunar pune un backup si in cloud (mega, gdrive etc)
7 - mouse modern cu buton suplimentar pe lateral (il configurezi din macro sa nu se chinuie nevasta sa introduca parola de la semnatura digitala "de mana"). Cand ai de depus sute de declaratii e time-saver.

Cu alte cuvinte un PC HP vechi la care poti pune un SSD nou-nout (120gb minim e ok) ar trebui sa fie "ce trebuie". Daca vine si cu tastatura HP veche, cu atat mai bine.

licente: nu ai nevoie de nici o licenta Adobe pt declaratii ANAF. Ai nevoie de licenta la softul de conta si de licenta la windows (sugerez 10, nu 11). Licenta windows10 e la pret de cafea daca faci un mic search (scoti apoi telemetrie si alte bloatware. Sau LTSC direct). Foloseste 2 browsere, unul exclusiv pt declaratii (Chrome) si altul pt orice altceva (browsing, mail, etc). Sugerez Brave cu configurare eliminare reclame. Stergere regulata cookies/history/etc.

Nu cheltui unde nu e nevoie. Cheltuie unde ai beneficii reale.

Edited by don_King, 25 June 2023 - 19:51.


#47
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003

 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 18:00, said:

Mai fratilor, voi chiar nu pricepeti ca programele de contabilitate sint protejate la copiere ? Ce naiba de date sa salvez pe hard extern ? Ce naiba de date sa urc in cloud ?
Un program de contabilitate salveaza baza de date acolo unde stie el ca trebuie salvata, dar are grija sa ascunda treaba asta, ca sa nu poti face tu orice fara sa cumperi licenta. Deci cum sa-i spun eu softului sa-mi copieze legal baza de date si in alta parte ? Repet: legal

Legal nu se pot copia, licenta e clara. Semilegal...se poate clona hdd/ssd-ul cu totul si pus in alt pc (asa sa faci cand schimbi laptopul)  dar daca iesi pe net cu doua licente identice e foarte posibil sa se apinda un led la serverul vanzatorului.
Programele de backup pot salva ce vrei cat vrei unde vrei inclusiv in cloud. Adica salvezi folderul/fisierul programului cu totul si gata. Ca apoi nu poti sa faci prea mare lucru cu el  asta e alta poveste.

Edited by cristian_sen, 25 June 2023 - 20:23.


#48
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 18:00, said:

Tu esti real ? Ai completat tu declaratii vreodata ?

Dani draga, declaratiile se completeaza pe calculator si nu de mina.
Se descarca formularul de pe siteul statului, se deschide doar cu versiunea de Adobe Acrobat Reader agreta in acel moment de catre boul ce a realizat formularul, se completeaza din tastatura, se semneaza electronic, se salveaza, se urca sus pe siteul statului si dupaia vine recipisa ca nu-i bine, ca nu bate undeva 0,01 lei si ulterior o iei de la capat cu toata tevatura asta.
Unde suparare trimiteti voi declaratii scamate si nesemnate electronic ? La contabila cumva ? Ca la stat, garantat nu Posted Image


Mai fratilor, voi chiar nu pricepeti ca programele de contabilitate sint protejate la copiere ? Ce naiba de date sa salvez pe hard extern ? Ce naiba de date sa urc in cloud ?
Un program de contabilitate salveaza baza de date acolo unde stie el ca trebuie salvata, dar are grija sa ascunda treaba asta, ca sa nu poti face tu orice fara sa cumperi licenta. Deci cum sa-i spun eu softului sa-mi copieze legal baza de date si in alta parte ? Repet: legal

Nenea Florin, mama tine contabilitate, eu ma mai ocup sa ii tin aparaturile in viata.

La fel de cateva luni se vaita cu noile pdf-uri de la anaf + revisal ca ii omoara pc-ul ( avea 15 ani ).

I-am luat acel i3 de ti l-am aratat. Zbarnaie. Export xml la bilanturi si declaratiile 100 in o secunda. Cu tot cu sticul de la transped pt semnare.
Eventual pt siguranta de 8-10 ani ia i5-ul tot de pe aceeasi pagina.

In rest e irelevant, ssd sa aibe si cam atat iti trebuie.
Tine vreo 18 societati( nu ca ar avea importanta in privinta pc-ului ) fara probleme.

Iar ca edit, poti face export la date ca backup din programul de conta undeva afara din pc. Asta nu ti-o blocheaza. Nu stiu ce se foloseste in bucuresti, in craiova programele lui cernatescu si petrescu te lasa.

Nu are importanta brand-ul. Sa fie i3 minim, sau un i5, sa aibe macar 8gb ram si sa aiba ssd. Atat vrei pt conta. O sa te tina inca 5-10 ani. Cu 1500-1600 scapi. Plus monitor. Unul IPS pt doamna sa nu se chinuie sa vada din vreun unghi mai aiurea.

O sa ajungi cu threadul la 10 pagini fara nicio parere :))

#49
Glina

Glina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2023
Un Optiplex 3000 cu suplimentarea memoriei rulează foarte bine saga căt și smartbill. E foarte micuț față de vechile calculatoare. Poate să stea într-un sertar chiar să nu ocupe spațiu pe birou.

#50
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Initiator, esti un pic cam agresiv, desi nu stii exact ce sa ceri.
Evident, trebuie sa stabilesti un buget. Stiu pe cineva care scrie programe de contabilitate, acum testeaza fisierul SAF T, si lucreaza de pe acest laptop. Te bagi?
Limita rezultata din valoarea mijloacelor fixe e ok, la banii aceia poti lua un calc. OK.
Daca cumperi un calculator de la o firma, indiferent daca e nou, SH sau refurbished, vei primi factura.
Parerea mea, cumpara unul SH sau refurbished cu procesor i5 mai nou, 16 gb RAM si SSD si ai rezolvat problema in mare. Ceva de genul acesta sau acesta
Baga bani si intr un monitor, care sa se vada bine si cand e mai intuneric si cand e in bataia soarelui, aici nu stiu ce sfat sa iti dau.
Nu neglija sfatul cu back-upul zilnic.
Daca sotia ta lucreaza in SAGA, vezi ca programul iti da voie sa exporti baza de date aferenta unei firme, daca se strica calculatorul nu pierzi nimic.
Eu as face backup pe un al doilea SSD si intr un cloud, cei 50 gb de la DIGI sunt ok, daca ai net de la ei.

Edited by strongsss, 25 June 2023 - 22:31.


#51
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 reborn_21, on 25 iunie 2023 - 19:10, said:


Pentru ca trebuie sa-mi pierd eu vremea sa-l asamblez gratuit Posted Image
Si cel mai important lucru: Pentru ca am ramas eu in urma. Posted Image Eu folosesc acum o placa de baza ASUS P5B-E fabricata prin 2008 si nu sint sigur ca mai sint capabil sa aleg si sa adun un calculator din bucati, la cit de variate sint componentele. Garantat o sa gresec eu undeva. Posted Image


Nu trebuie, e 50 de lei sa l asambleze ei, trec si pe factura manopera.

Pai daca esti ramas in urma la facut pe componente esti si la cumparat sistem nou, astea sunt chestii interdependente. Nu poti aprecia care solutie e mai buna...

Eu nu prea inteleg ce doresti de fapt.
Sotia nu ti cumpara tie piese pentru centrale, da ?
Las o domne sa posteze ea, sa spuna ce i trebuie si de cati bani dispune, ce tot o lalaim pe aici ?

#52
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
si eu recomand tot un MiniPC minim Core i5  cu 16 GB ram si SSD + un monitor IPS de minim 24''

#53
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Poți cumpăra orice calculator vrei, care bifează următoarele:
- să fie produs de Dell, HP, sau Lenovo
- să aibă procesor minim i5, de generație minim 10 - de preferat mai nou
- să aibă SSD NVme de minim 500GB
- sa aibă cel puțin 2x8 GB RAM - de obicei au doar o plăcuță RAM, mai adaugi tu ulterior încă una cu specificații similare

Monitor
- recomand unul de 34" WQHD+ (echivalent a 2xFHD) sau 2 monitoare FHD de 24" sau 27". Neapărat cu panel IPS

Ți se pare prea mult? Atunci cât costă sănătatea ta și cât valorează productivitatea muncii tale?

Am trecut în firma toți facturiștii și contabilii, de la laptop sau PC cu i3 și 8GB RAM, la configurații precum cea recomandata mai sus, au spus că nu știu cum au putut lucra până atunci altfel.
Investiția o faci acum, se amortizează în câteva luni (contabil in 3-4 ani), dar se va perima și mai rapid, dacă alegi prost

PC: începând de la 2400 lei
https://www.compari....,ssd/?orderby=1

Monitor, începând de la 1700 lei:
https://www.compari....-ips/?orderby=1

Edited by nei-k, 26 June 2023 - 11:20.


#54
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Multumesc tuturor pentru sfaturile date. Cred ca acum mi-am facut o idee si stiu ce sa caut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate