Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

gol zidărie maxim permis

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
notkov

notkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2015
Bună,
Vă rog să mă ajutați să înțeleg următoarea problemă. Sunt în discuții cu arhitect/structurist, iar pentru un geam în living de h 210cm, lățime 200cm îmi spune că trebuie centură de beton armat deasupra, pentru că normativul spune că dacă suprafața de gol este peste 2.5 mp, trebuie centură. (e vorba de zidărie portantă, bloc cărămidă 30cm).

Eu aș vrea să înțeleg de ce contează aici suprafața, mp, și nu contează doar cât e geamul de lat ?  Adică structural presupun că nu e tot una dacă am un geam de 3m înălțime și lat de 1m, sau lat de 3m și înalt de 1m, nu ?  Întreb pentru că sunt indus și în eroare de faptul că există buiandrugi de 3m. (https://www.dedeman....g-3-m/p/6008679)

îmi cer scuze dacă scap detali, sau dacă mai este nevoie de ce informație, voi completa.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Gandeste-te la inaltimea coloanelor, in ipoteza de 3m înălțime și lat de 1m.

Edited by pasilla, 14 June 2023 - 21:39.


#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postnotkov, on 14 iunie 2023 - 21:22, said:

Bună,
Vă rog să mă ajutați să înțeleg următoarea problemă. Sunt în discuții cu arhitect/structurist, iar pentru un geam .....
pe structuristul ăla îl plătești pentru expertiza sa. Plus că zice ceva de normativ, care e lege.
De ce nu-l lași pe inginerul ăla să-și facă treaba și tu să-ți vezi de ale tale?

Înțeleg că e bine să controlezi, dar dacă omul ăla îți spune că normativul zice într-un fel orice discuție e de prisos, normativul are efect de lege.

Pe de altă parte ține cont că o grindă costă cu mult mai puțin decât să cureți molozul după ce se prăbușește casa.

#4
notkov

notkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2015

View PostDaculScoril0, on 14 iunie 2023 - 22:49, said:

pe structuristul ăla îl plătești pentru expertiza sa. Plus că zice ceva de normativ, care e lege.
De ce nu-l lași pe inginerul ăla să-și facă treaba și tu să-ți vezi de ale tale?

Înțeleg că e bine să controlezi, dar dacă omul ăla îți spune că normativul zice într-un fel orice discuție e de prisos, normativul are efect de lege.

Pe de altă parte ține cont că o grindă costă cu mult mai puțin decât să cureți molozul după ce se prăbușește casa.

Mersi, nu despre asta e vorba, doar voiam să înțeleg, nu am zis că mă opun sau ceva.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca nu ii lua mai mult de 2 minute sa te lamureasca, in loc sa iti recite din normative.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,176
  • Înscris: 19.09.2005

View Postnotkov, on 14 iunie 2023 - 21:22, said:

....
deci vrei sa demolezi un perete dintr-un bloc pe structura din caramida portanta. bun asa.
problema ta este expertul care face expertiza si ce propune el.

la 2m de zid, tot ce e deasupra pe ce va sta?

#7
Macron0ne

Macron0ne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.03.2015

View Postnotkov, on 14 iunie 2023 - 21:22, said:

Eu aș vrea să înțeleg de ce contează aici suprafața, mp, și nu contează doar cât e geamul de lat ?  Adică structural presupun că nu e tot una dacă am un geam de 3m înălțime și lat de 1m, sau lat de 3m și înalt de 1m, nu ?  Întreb pentru că sunt indus și în eroare de faptul că există buiandrugi de 3m. (https://www.dedeman....g-3-m/p/6008679)

îmi cer scuze dacă scap detali, sau dacă mai este nevoie de ce informație, voi completa.

Suprafata "mp" conteaza pentru ca e suprafata gaurii/golului din perete.

Oricum o dai, cu inaltime de 3m si lat de 1m, sau inaltime de 1m si lat de 3m, golul din zid e tot de 3m2.

Sa facem un test de imaginatie, ai un perete de 4m pe 4m, pe el pui o greutate de 100t, in care tu faci un gol de 3m lungile cu 1m inaltime, crezi ca fara o centură de beton armat deasupra acelui gol (cu destinatie de intarire, sustinere si redistribuiere de forte),   acel zid mai tine acea greutate de 100t ?

Edited by Macron0ne, 14 June 2023 - 23:36.


#8
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Nu s au gândit ăia care au făcut normativul că apare unul care face o cameră de 10 m inaltime si o fereastră de 25 de cm lățime de sus pana jos.
Dacă le dadea prin cap, probabil mai nuanțau condițiile.

Si mai esti si pe zidărie portantă.

Ia întreabă arhitectul/structuristul, daca era constructia pe cadre iar pereții ii faceai din bureți de bucătărie, mai trebuia centura aia ?

In cazul tău, caramizile de deasupra geamului pe ce stau, pe ce apasă ?

#9
notkov

notkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2015

View PostMacron0ne, on 14 iunie 2023 - 23:34, said:

Suprafata "mp" conteaza pentru ca e suprafata gaurii/golului din perete.

Oricum o dai, cu inaltime de 3m si lat de 1m, sau inaltime de 1m si lat de 3m, golul din zid e tot de 3m2.

Sa facem un test de imaginatie, ai un perete de 4m pe 4m, pe el pui o greutate de 100t, in care tu faci un gol de 3m lungile cu 1m inaltime, crezi ca fara o centură de beton armat deasupra acelui gol (cu destinatie de intarire, sustinere si redistribuiere de forte),   acel zid mai tine acea greutate de 100t ?

exact în ceea ce întrebi tu, eu întreb .. dar dacă e 3m lungime și 1 lățime, ține greutatea ?

cred că răspunsul e în ce spune @yekun , normativul nu e nuanțat, și probabil așa e normal ca să fie cât mai general.

View Postyekun, on 15 iunie 2023 - 00:40, said:

Nu s au gândit ăia care au făcut normativul că apare unul care face o cameră de 10 m inaltime si o fereastră de 25 de cm lățime de sus pana jos.
Dacă le dadea prin cap, probabil mai nuanțau condițiile.

Si mai esti si pe zidărie portantă.

Ia întreabă arhitectul/structuristul, daca era constructia pe cadre iar pereții ii faceai din bureți de bucătărie, mai trebuia centura aia ?

In cazul tău, caramizile de deasupra geamului pe ce stau, pe ce apasă ?
cred că mi-ai răspuns în primă parte, normativul mă gândesc că e făcut să fie aplicat cât mai ușor.
Cum pe ce stau ? poi eu speram că pot să am doar un buiandrug, și nu înțelegeam relația cu mp.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postyekun, on 15 iunie 2023 - 00:40, said:

In cazul tău, caramizile de deasupra geamului pe ce stau, pe ce apasă ?
Alea stau pe buiandrug.
Problema e pe ce sta buiandrugul, daca stalpii se sustinere sunt prea inalti.

#11
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Stă pe zidaria portantă, nu ?
Acel buiandrug e reglementat sau e după cum i se pare fiecăruia că e suficient ?
Că daca nu e reglementat, e logic să se specifice in normativ beton armat si gata.


#12
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Acel buiandrug poate fi folosit la o casa de tip parter + mansarda, greutatea care va apasa pe el nu poate fi comparata cu cea unui bloc de caramida, apropo nici nu ai pomenit de etaj... cate ai in total deasupra?

#13
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Nu că ar conta în România, dar știi că n-ai voie sa schimbi fațada blocului, nu? 🙂

#14
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 15.06.2009
Ce o tot dati cu blocul? Omul a specificat -bloc caramida 30cm. adica o bucata caramida. A draq sintagma aia cu analfabet functional...

#15
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Ne scuzați că suntem mai analfabeți, aveți cuvântul 🙂

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,398
  • Înscris: 27.10.2007
normativul e scris pentru a fi accesibil beneficiarilor, dar nu e nici un manual, sa explice toate detaliile, si nici un breviar de calcul, in care sa fie puse niste cifre exacte.

Quote

Eu aș vrea să înțeleg de ce contează aici suprafața, mp, și nu contează doar cât e geamul de lat ?  Adică structural presupun că nu e tot una dacă am un geam de 3m înălțime și lat de 1m, sau lat de 3m și înalt de 1m, nu ?
in general, te gandesti la fortele gravitationale care actioneaza de sus in jos, si atunci e mai Ok sa fie un geam ingust si inalt.
dar, in caz de cutremur, apar forte de forfecare, care actioneaza orizontal, dintr-o parte a cladirii in alta si atunci poate ca e mai bine ca geamul sa fie mai lung si mai putin inalt.
incearca sa vorbesti cu structuristul, poate ai noroc sa dai peste unul cu darul vorbirii si iti explica mult mai bine ca noi.
daca nu, increde-te in normativ, are totusi niste calcule in spate si niste ingineri care au luat in calcul niste scenarii.

#17
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
E o recomandare, nici nu trebuia trecut in lege asa ceva, de fapt e o deductie logica derivata din metodele de calcul la rezistenta.

Una e sa strapungi un perete cu un burghiu de 12 mm diametru pentru a petrece niste cabluri prin el si alta e sa faci un gol de acces.

In primul caz vorbim despre efect local, nu ai afectat deloc rezistenta peretelui.
In al doilea caz, cel cu gauroiul, fiecare caramida din acel perete e solicitata diferit fata de cum a gandit proiectantul ca va fi solicitata pentru a rezista in exploatare. Se redistribuie incarcarile pe tot peretele! Si nu numai.

Suprafata de 2.5 mp e considerata a fi sigura deoarece la proiectare se tine cont de niste coeficienti acoperitori (un soi de marja de siguranta, o rezistenta de rezerva). Adica peretele e facut sa reziste si la lucruri mai naspa.

#18
notkov

notkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2015

View PostHAL9000, on 15 iunie 2023 - 06:36, said:

Acel buiandrug poate fi folosit la o casa de tip parter + mansarda, greutatea care va apasa pe el nu poate fi comparata cu cea unui bloc de caramida, apropo nici nu ai pomenit de etaj... cate ai in total deasupra?
înțeleg, da, e P+E, deci deasupra aș avea tot etajul. dar de la geam până la centură probabil mai e cam 1m.

View Poststrongsss, on 15 iunie 2023 - 11:23, said:

normativul e scris pentru a fi accesibil beneficiarilor, dar nu e nici un manual, sa explice toate detaliile, si nici un breviar de calcul, in care sa fie puse niste cifre exacte.


in general, te gandesti la fortele gravitationale care actioneaza de sus in jos, si atunci e mai Ok sa fie un geam ingust si inalt.
dar, in caz de cutremur, apar forte de forfecare, care actioneaza orizontal, dintr-o parte a cladirii in alta si atunci poate ca e mai bine ca geamul sa fie mai lung si mai putin inalt.
incearca sa vorbesti cu structuristul, poate ai noroc sa dai peste unul cu darul vorbirii si iti explica mult mai bine ca noi.
daca nu, increde-te in normativ, are totusi niste calcule in spate si niste ingineri care au luat in calcul niste scenarii.
da, înțeleg asta. încep să înțeleg acu, normativul acela e o chestie mai generala, nu neaparat adaptat pe fiecare situație în parte.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 15 iunie 2023 - 12:12, said:

E o recomandare, nici nu trebuia trecut in lege asa ceva, de fapt e o deductie logica derivata din metodele de calcul la rezistenta.

Una e sa strapungi un perete cu un burghiu de 12 mm diametru pentru a petrece niste cabluri prin el si alta e sa faci un gol de acces.

In primul caz vorbim despre efect local, nu ai afectat deloc rezistenta peretelui.
In al doilea caz, cel cu gauroiul, fiecare caramida din acel perete e solicitata diferit fata de cum a gandit proiectantul ca va fi solicitata pentru a rezista in exploatare. Se redistribuie incarcarile pe tot peretele! Si nu numai.

Suprafata de 2.5 mp e considerata a fi sigura deoarece la proiectare se tine cont de niste coeficienti acoperitori (un soi de marja de siguranta, o rezistenta de rezerva). Adica peretele e facut sa reziste si la lucruri mai naspa.

corect, da, îmi este foarte clar că un gol mai mare afectează structura, fiind zidărie portantă. Nu îmi era clar calculul de suprafață :D , de exemplu dacă la un geam pui buiandrug și atât .. cât poți să te lățești sau să înalți geamul încât să fie nevoie de stâlpi / centură. Dar da, probabil de aia în normativ e dat ca suprafață că e mai ușor cumva de acoperit majoritatea cazurilor, probabil și cu multă toleranță cum zici pt cazuri mai nașpa.

View Postmicutu82, on 15 iunie 2023 - 06:36, said:

Nu că ar conta în România, dar știi că n-ai voie sa schimbi fațada blocului, nu? ��

lăsați agitația :D nu e vorba de niciun bloc, nu vreau să fac nimic ilegal, pur și simplu întrebam să mă lămuresc :D Dacă eram la nivelul de "dau cu barosu în perete și nu-mi pasă", nu cred că mai veneam aici pe forum să întreb.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate