Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Bagaje permise în avion (de mana si din cala)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
ceromiedo

ceromiedo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.06.2019
Va salut,urmeaza duminică sa plec cu avionul pentru prima data in Portugalia si as dori va rog daca ma puteti ajuta cu niste informatii in legatura cu bagajele permise si nepermise ca sa nu am probleme.
1.In primul rand am un cutit multifuncțional si un briceag care as dori sa le iau pentru a le folosi la munca(jonctor fibra optica) pentru pregatirea cablurilor etc. am voie cu acestea si daca da unde anume?
2.As dori sa iau un carton de tigari cu mine insa tigarile sunt din Serbia cele din acelea cu bile as putea avea probleme la vama cu acestea sau sa iau mai bine tigari normale?
3.Detin o bricheta Zippo care as dori sa iau si pe aceea insa din ce am inteles nu este permisa asa este oare?
Va mulțumesc pentru ajutor,seara buna!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In bagajul de cala.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
1. La cala
3. In bagajul de mana (de fapt, legea spune ca in buzunar si o singura bucata, scoasa la security si pusa inapoi in buzunar dupa)

Edited by Lex404, 13 June 2023 - 22:49.


#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
La cală sunt permise mult mai multe decât în bagajul de mână (cabină). Din motive evidente. Sunt și unele care sunt interzise în cală dar permise în cabină, cum sunt acumulatorii. A fost un caz când s-au aprins în cală, de aia sunt permiși în cabină unde pot fi supravegheați mai ușor.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ceromiedo, on 13 iunie 2023 - 22:41, said:

Va salut,urmeaza duminică sa plec cu avionul pentru prima data in Portugalia si as dori va rog daca ma puteti ajuta cu niste informatii in legatura cu bagajele permise si nepermise ca sa nu am probleme.
1.In primul rand am un cutit multifuncțional si un briceag care as dori sa le iau pentru a le folosi la munca(jonctor fibra optica) pentru pregatirea cablurilor etc. am voie cu acestea si daca da unde anume?

bagajul de cală fără probleme.

#6
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
1. in bagajul de cala.

#7
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2007
3. La cala și Zippo. Nu te risca! Mi-au oprit una în Atena, mai era și fără benzina. N-am avut cu cine discuta!

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Nu poti lua cutit cu tine.Tigari netimbrate, la fel, in mod normal poti duce 10 pachete, dar nu netimbrate.Daca chiar vrei scule si unelte, platesti la cala.

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
cine te cauta la timbru? Posted Image Posted Image

#10
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Mie mi-au confiscat o surubelnita.
Nu pentru ca era surubelnita, ci pentru ca era prea lunga :)))

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 fqx, on 14 iunie 2023 - 07:00, said:

Nu poti lua cutit cu tine.Tigari netimbrate, la fel, in mod normal poti duce 10 pachete, dar nu netimbrate.Daca chiar vrei scule si unelte, platesti la cala.

Numarul ala 10 de unde l-ai scos?Posted Image

initiator
1. la cala
2. intra UE ai voie 800 de tigari, adica 4 cartuse,.Nu se specifica niciunde daca timbrate, netimbrate, de contrabanda, etc.
3. de preferat la cala. Ca sa ai totusi la tine ceva, cumpara o bbricheta ordinara cu 2 lei si gata.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 ceromiedo, on 13 iunie 2023 - 22:41, said:

Va salut,urmeaza duminică sa plec cu avionul pentru prima data in Portugalia
Pt siguranță verifică pe situl companiei cu care pleci, pot să existe mici deosebiri față de ce ți-au zis colegii. Sau daca informațiile nu sunt clare 100%, sună la ei…

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
ai grija cu bricheta zippo, mie mi-au scos-o si din bagajul de cala de 2 ori dupa ce am predat bagajul, pana m-am invatat minte. din fericire am recuperat-o pentru ca aveam drumuri dese acolo, imi lasau o hartie in bagaj pe care scria de unde pot s-o recuperez.

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Bagajele de cala sunt scanate pentru obiecte nepermise.
Cutitul e OK in bagajul de cala, la brichete nu ma pricep.

Tigarile fac obiectul controlului vamal, nu al celui de securitate. Cateodata unii calatori sunt opriti random si li se controleaza bagajele. Am vazut situatii dar nu am fost obiectul lor. Nu stiu cate tigari ai voie sa transporti pt ca nu suntem fumatori dar nu e mai simplu sa le fumezi aici pe alea si sa iti cumperi altele din Portugalia?

Edited by mdt, 14 June 2023 - 08:29.


#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Brichetele Zippo cu benzina nu sunt admise in cabina. Astia zic ca sunt admise brichetele Zippo fara combustibil in ele, dar eu cred ca se refera la brichetele nou noute, ca daca miroase a benzina nu te lasa sa treci cu ea.

#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
1-2. la cala
3. iei alta din Portugalia

Cel mai bine pui o intrebare la cei cu care zbori. In scris.

https://forum.softpe...bricheta-zippo/

Articolele interzise
Din motive de sănătate și siguranță, la bord nu pot fi luate articole care:
pot să pună în pericol aeronava, persoane sau bunuri
pot fi deteriorate în urma transportului aerian
nu sunt împachetate corespunzător
sunt interzise prin legi, reglementări sau ordine aplicabile într-un stat din/către care se călătorește sau care este survolat pe durata călătoriei
nu sunt adecvate pentru transport din cauza greutății, a dimensiunii sau a oricăror altor caracteristici neobișnuite
pot cauza disconfortul sau dezgustul persoanelor aflate la bord   
armele de foc, muniția și explozibilii, inclusiv armele folosite la vânătoare sau în diferite sporturi
orice articole sau substanțe cu aspect asemănător armelor de foc, muniției sau explozibililor
substanțele inflamabile (exceptând: băuturile alcoolice, fixativul de păr, parfumul, apa de colonie)
materialele radioactive
gazul condensat (exceptând: CO2 folosit pentru mișcarea membrelor artificiale; recipientele cu gaz inflamabil folosite pentru umflarea automată a vestelor de salvare);
substanțele otrăvitoare sau infecțioase
substanțele corozive (exceptând: mercurul din termometre, din barometre, din bateriile scaunului cu rotile)
servietele și gențile diplomat care au încorporate dispozitive de alarmă, baterii cu litiu sau materiale pirotehnice
articolele și materialele care pun în pericol siguranța, bunurile, viața, sănătatea și integritatea corporală ale persoanelor aflate la bord
orice materiale interzise prin legislația și reglementările țărilor pe teritoriul cărora se călătorește
orice articole neadecvate pentru transport din cauza greutății, a dimensiunii sau a altor caracteristici
rămășițe ale unor corpuri omenești
orice fel de adeziv sau de vopsea
orice articole specificate în Instrucțiunile tehnice privind transportul în siguranță al bunurilor periculoase pe calea aerului emise de Autoritatea Aviatică Civilă Internațională (ICAO) și în Reglementările privind bunurile periculoase emise de Asociația Internațională de Transport Aerian (IATA)

Edited by lucianburjuiul, 14 June 2023 - 09:09.


#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
1. dacă lamele au sub 6 cm lungime, regulamentul european zice că le poți lua în cabină; dar poți da la control peste unul mai zelos așa că e mai sigur să le dai la cală.

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018

 radunic, on 14 iunie 2023 - 09:19, said:

1. dacă lamele au sub 6 cm lungime, regulamentul european zice că le poți lua în cabină; dar poți da la control peste unul mai zelos așa că e mai sigur să le dai la cală.

Da, asa s-a pisat un turc pe mine la Istanbul si mi-a confiscat un brigeag Wenger vintage cu lama sub 6cm cu care calatorisem pe toata planeta, inclusiv in SUA. Mi l-a confiscat fara sa clipeasca si fara sa il intereseze regulamentul. A zis: daca vrei sa treci, treci fara asta, bine pa. Am trecut, ca pierdeam avionul.

Edited by abac, 14 June 2023 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate