Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Bagaje permise în avion (de mana si din cala)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Are și aeroportul din Galați scanare bagaje de cala?
Predai bagajul la check in și de abia apoi mergi la controlul de securitate.
Daca găsesc aia ceva dubios in bagajul de cala, te scoate din avion?
Eu cred că am avut de câteva ori în bagajul de cala un powebank și nu au fost probleme.

#38
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postdtd234, on 14 iunie 2023 - 10:17, said:

De aia mor atatia oameni nevinovati in avioane ca se interzic cutite.
Un terorist gaseste tot timpul metode sa aduca cutit pe avion pe cand un om normal nu poate si atunci teroristul ramane singurul om cu cutit pe avion, deci restul stau ca niste oi gata de injunghiat

De cand exista lumea Interzicerile de orice fel creeaza probleme doar oamenilor cinstiti nu celor care sunt vizati de interziceri.
Dar lumea nu vrea sa invete niciodata.

Păi ia ti vesta antiinjunghiere, ca nu e interzisă.
Sau tu ai doar katana si vrei s o iei cu tine ?

Edited by yekun, 14 June 2023 - 16:20.


#39
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postdorin_2k, on 14 iunie 2023 - 16:02, said:

Are și aeroportul din Galați scanare bagaje de cala?
Predai bagajul la check in și de abia apoi mergi la controlul de securitate.
Daca găsesc aia ceva dubios in bagajul de cala, te scoate din avion?
Eu cred că am avut de câteva ori în bagajul de cala un powebank și nu au fost probleme.
Poate in 1958 cand l-au inchis pe cel de la Galati nu aveau, dar nici nu le presurizau, pentru ca nu zburau asa de sus.
Si daca s-a facut boardingul si esti in avion, te scoate si o sa primeste multe "binecuvantari". Dar in general, cand se face boardingul, chek-in ul este inchis si bagajele de cala predate si scanate. Dar cei care analizeaza datele/imaginile sunt si ei oameni.

Am aflat in bagajul de cabina nu ai voie cu carabiniere, dar nici cu semicorzi, pentru ca "e suficienta sfoara se legi jumatate de avion".

Edited by vestale, 14 June 2023 - 16:24.


#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdorin_2k, on 14 iunie 2023 - 12:42, said:


Unde sunt scanate bagajele de cala? In momentul predării doar îs cântărite. Apoi pleacă pe banda.
E altul ce verifica fiecare bagaj de cala? Ce se întâmplă daca găsește ceva interzis pt cala? Nu am auzit sa fie chemat vreun pasager că are ceva interzis pt cala vreodată.
Că nu cred că dacă are unul o bomba, doar e confiscată și atât. Și pleacă ăla mai departe cu bagajul fara bomba.

La aeroporturile mici, sigur nu au sistem de scanare a bagajului de cala
.
Atât după ce il predai ( la plecare) cât și la sosire (dacă vii din afara EU de ex), sunt scanate. La sosire pentru customs. La plecare pentru siguranța. Doar nu crezi ca te cred aia pe ochi frumoși ca nu ai bombe la cala.

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbusiness11, on 14 iunie 2023 - 11:24, said:

Nu, doar cele din plastic sunt permise. Furculita este ascutita, iar toate obiectele de acest tip nu sunt permise.

Ironia sortii face ca la o calatorie cu Turkish Airlines, unica de altfel (numero uno aceasta companie pentru mine) cu o escala la Istanbul (patru calatorii in total) am fost serviti de fiecare data cu tacamuri de metal. Le-am si adus acasa Posted Image  ( sa nu ma injurati), sunt perfecte pentru picnic. Adevarate arme albe, nu alta.

#42
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Daca tot e dubios titlul, despre Ryanair si politica de bagaje, mai exact dimensiunile lor ,ce stiti ?  Mai exact, exista vreo flexibilitate la dimensiuni ?
Nu prea exista bagaje fix pe dimensiunile lor si m-am jntepat din graba cu bagajul de cala, nu am observat ca trebuie sa aiba aceeasi dimensiune cu cel de cabina , respectiv 55x40x20 .
Se mai pot ciupi 2-3-5cm pe aici pe acolo sau te pun sa le bagi in cutiile alea ale lor ?

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLex404, on 14 iunie 2023 - 17:09, said:

.
Atât după ce il predai ( la plecare) cât și la sosire (dacă vii din afara EU de ex), sunt scanate. La sosire pentru customs. La plecare pentru siguranța. Doar nu crezi ca te cred aia pe ochi frumoși ca nu ai bombe la cala.
Pe Henri Conda se face, dar la cele mici si f mici? (aeroporturi)

#44
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023
In functie de aeroport unii te lasa sa treci cu zippo cu benzina si altii nu te lasa sa treci cu zippo cu gaz. Deci, cel mai bine zippo la cala.
Daca nu rezisti pana la destinatie si vrei sa fumezi in toaleta avionului ia-ti o bricheta bic ieftina :D

#45
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Aeroporturile internationale trebuie sa respecte niste proceduri si sa aiba anumite echipamente. Deci daca are autorizatie de functionare pentru zboruri internationale, face exact ce face si aeroportul din Dubai, New York, San Francisco sau Frankfurt.

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca le intrare in aeroport, nu te pune sa pui bagajul pe o banda, fii sigur ca bagajul e deja scanat antitero.
Pentru restul de maruntisuri, scanarile se fac dupa predarea bagajului.

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
vrei sa traduci?

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu.

#49
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postadisz, on 14 iunie 2023 - 18:10, said:

Ironia sortii face ca la o calatorie cu Turkish Airlines, unica de altfel (numero uno aceasta companie pentru mine) cu o escala la Istanbul (patru calatorii in total) am fost serviti de fiecare data cu tacamuri de metal. Le-am si adus acasa Posted Image  ( sa nu ma injurati), sunt perfecte pentru picnic. Adevarate arme albe, nu alta.
Toate companiile dau tacamuri de metal in Business si First si unele dau si la economy (Turkish, Emirates, Qatar, si altii).

#50
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Ce mișto, zbori de 12 ori cu avionul si ti ai făcut un set de tacâmuri...

#51
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006

View Postdorin_2k, on 14 iunie 2023 - 16:02, said:

Are și aeroportul din Galați scanare bagaje de cala?
Predai bagajul la check in și de abia apoi mergi la controlul de securitate.
Daca găsesc aia ceva dubios in bagajul de cala, te scoate din avion?
Eu cred că am avut de câteva ori în bagajul de cala un powebank și nu au fost probleme.

https://ro.m.wikiped...oportul_Galați

#52
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdtd234, on 14 iunie 2023 - 10:17, said:

Un terorist gaseste tot timpul metode sa aduca cutit pe avion pe cand un om normal nu poate si atunci teroristul ramane singurul om cu cutit pe avion, deci restul stau ca niste oi gata de injunghiat
Plin de Rambo pe aici...

View PostLex404, on 14 iunie 2023 - 11:39, said:

cel mai sigur e sa lase tamponul din zippo acasa, uscata de gaz si in bagajul de mana.
Cel mai sigur e să lase zippo acasă și să ia o brichetă de doi bani/cenți în țara de destinație.

View Postdorin_2k, on 14 iunie 2023 - 12:42, said:

Unde sunt scanate bagajele de cala? In momentul predării doar îs cântărite. Apoi pleacă pe banda.
E altul ce verifica fiecare bagaj de cala? Ce se întâmplă daca găsește ceva interzis pt cala?
E o trupă întreagă care îți iradiază bagajele, bașca ăia care se plimbă cu cățeii să miroasă chestiile ilegale pe care te-ai decis să le exporți...
Dacă găsește ceva (relativ) inocent îți deschid bagajul, scot ce e de scos și îl închid la loc. Dacă ai lacăte, le poți pune cruce.
Dacă e cu bombe - stai liniștit că opresc avionul și trimit cîțiva băieți să te salte.

#53
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Stiti ca prin toamna parca s-a gasit o pisica in bagajul cuiva care zbura de undeva din State. Pisica se cuibarise in valiza omului in timp ce isi facea bagajele, cica. Au descoperit-o cu razele X.

#54
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View Postmdt, on 14 iunie 2023 - 15:46, said:

Fetei mele i-au aruncat compasul. Greseala ei, il uitase in penarul pe care il luase in bagajul de mana.
Cata ipocrizie! In schimb poti trece cu un pix sau creion bine ascutit.
Atentie la chestiile moi din bagajul de mana, ca intra tot la lichide - a trebuit sa arunc borcanele de gem si unt de arahide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate