Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Bagaje permise în avion (de mana si din cala)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
De aia mor atatia oameni nevinovati in avioane ca se interzic cutite.
Un terorist gaseste tot timpul metode sa aduca cutit pe avion pe cand un om normal nu poate si atunci teroristul ramane singurul om cu cutit pe avion, deci restul stau ca niste oi gata de injunghiat

De cand exista lumea Interzicerile de orice fel creeaza probleme doar oamenilor cinstiti nu celor care sunt vizati de interziceri.
Dar lumea nu vrea sa invete niciodata.

#20
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
N-am avut bagaj de cala si mi-au confiscat toate momelile artificiale de pescuit ce contineau carlig.
Am trecut cu lanseta si mulineta, dar fara momeli artificiale cu carlig.

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postabac, on 14 iunie 2023 - 08:33, said:

Brichetele Zippo cu benzina nu sunt admise in cabina. Astia zic ca sunt admise brichetele Zippo fara combustibil in ele, dar eu cred ca se refera la brichetele nou noute, ca daca miroase a benzina nu te lasa sa treci cu ea.
am intrebat eu ca am una pe care mi-o tot opreau (din bagajul de cala) - fara combustibil inseamna doar carcasa    :)     fara mecanism… cel putin asta era interpretarea vamesilor din munchen, unde am avut problemele.

#22
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Profit de topic pt ca am si eu o nelamurire:
*Am voie cu doua furculite de argint in bagajul de mana? Imi place sa folosesc tacamurile cu care m-am obisnuit si eram curios daca pot sa calatoresc cu ele (nu, nu le-am furat Posted Image in caz ca unii dintre voi va ganditi la asta)

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postceromiedo, on 13 iunie 2023 - 22:41, said:

Va salut,urmeaza duminică sa plec cu avionul pentru prima data in Portugalia si as dori va rog daca ma puteti ajuta cu niste informatii in legatura cu bagajele permise si nepermise ca sa nu am probleme.
1.In primul rand am un cutit multifuncțional si un briceag care as dori sa le iau pentru a le folosi la munca(jonctor fibra optica) pentru pregatirea cablurilor etc. am voie cu acestea si daca da unde anume?
2.As dori sa iau un carton de tigari cu mine insa tigarile sunt din Serbia cele din acelea cu bile as putea avea probleme la vama cu acestea sau sa iau mai bine tigari normale?
3.Detin o bricheta Zippo care as dori sa iau si pe aceea insa din ce am inteles nu este permisa asa este oare?
Va mulțumesc pentru ajutor,seara buna!

1. Lama cutitului sa nu depaseasca 6cm, altfel este arma alba, cel mai sigur la cala.
2. Nu e nici o problema, si eu am adus din Turcia in EU, dar la cala.
3. Bricheta pune-o cel mai sigur la cala, ca nu ti-o confiste. Avand gaz, poate poate sa fie o problema.

View PostY0samiteSam, on 14 iunie 2023 - 11:08, said:

Profit de topic pt ca am si eu o nelamurire:
*Am voie cu doua furculite de argint in bagajul de mana? Imi place sa folosesc tacamurile cu care m-am obisnuit si eram curios daca pot sa calatoresc cu ele (nu, nu le-am furat Posted Image in caz ca unii dintre voi va ganditi la asta)

Nu, doar cele din plastic sunt permise. Furculita este ascutita, iar toate obiectele de acest tip nu sunt permise.

Edited by business11, 14 June 2023 - 11:25.


#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

View PostY0samiteSam, on 14 iunie 2023 - 11:08, said:

Profit de topic pt ca am si eu o nelamurire:
*Am voie cu doua furculite de argint in bagajul de mana? Imi place sa folosesc tacamurile cu care m-am obisnuit si eram curios daca pot sa calatoresc cu ele (nu, nu le-am furat Posted Image in caz ca unii dintre voi va ganditi la asta)

Cuțite nu, furculițe da. Deși și ele pot fi considerate obiecte ascuțite vei trece. N-o lua însă ca informație sigură, depinde de purtătorul de uniformă, ce toane are.

Edited by caiuscorneliu, 14 June 2023 - 11:28.


#25
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostY0samiteSam, on 14 iunie 2023 - 11:08, said:

Profit de topic pt ca am si eu o nelamurire:
*Am voie cu doua furculite de argint in bagajul de mana? Imi place sa folosesc tacamurile cu care m-am obisnuit si eram curios daca pot sa calatoresc cu ele (nu, nu le-am furat Posted Image in caz ca unii dintre voi va ganditi la asta)
Daca le poti infige in gatul cuiva sau prezinta o amenintare , atunci NU...Depinde de cat de relaxata este compania de zbor.

Edited by keta, 14 June 2023 - 11:26.


#26
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Ti-a fost lene sa cauti pe google, ai vrut sa-ti dea cineva toate informatiile mura-n gura.
Poftim, ai ditamai lista => aici

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbusiness11, on 14 iunie 2023 - 11:24, said:

3. Bricheta pune-o cel mai sigur la cala, ca nu ti-o confiste. Avand gaz, poate poate sa fie o problema.




Nu ai voie cu brichete la cala, mai ales cu gaz. sunt scanate. O sa il scoata aia de la handling din avion sa ii deschida bagajul, o sa intarzie pe toata lumea... patit chiar weekendul trecut in.. Portugalia (si-o lasat una o baterie in bagaj = 40 minute intarziere, walk of shame cand s-o intors in avion se uita toata lumea urat la ea. efectiv au venit aia de la handling dupa ea si au scos-o din avion sa isi caute bagajul...). In US si China iti deschid ei bagajul, confisca ce e de confiscat si iti lasa o scrisoare.

cel mai sigur e sa lase tamponul din zippo acasa, uscata de gaz si in bagajul de mana.

Edited by Lex404, 14 June 2023 - 11:40.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmdt, on 14 iunie 2023 - 08:29, said:

Bagajele de cala sunt scanate pentru obiecte nepermise.
Unde sunt scanate bagajele de cala? In momentul predării doar îs cântărite. Apoi pleacă pe banda.
E altul ce verifica fiecare bagaj de cala? Ce se întâmplă daca găsește ceva interzis pt cala? Nu am auzit sa fie chemat vreun pasager că are ceva interzis pt cala vreodată.
Că nu cred că dacă are unul o bomba, doar e confiscată și atât. Și pleacă ăla mai departe cu bagajul fara bomba.

La aeroporturile mici, sigur nu au sistem de scanare a bagajului de cala

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Uite ca Lex404 a auzit: https://forum.softpe...2#entry30032288

#30
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Postdorin_2k, on 14 iunie 2023 - 12:42, said:

Unde sunt scanate bagajele de cala? In momentul predării doar îs cântărite. Apoi pleacă pe banda.
E altul ce verifica fiecare bagaj de cala? Ce se întâmplă daca găsește ceva interzis pt cala? Nu am auzit sa fie chemat vreun pasager că are ceva interzis pt cala vreodată.
Că nu cred că dacă are unul o bomba, doar e confiscată și atât. Și pleacă ăla mai departe cu bagajul fara bomba.

La aeroporturile mici, sigur nu au sistem de scanare a bagajului de cala
Se scaneaza si bagajele la cala, tot ce zboara cu avionul. Banda aia le duce si pe la scanner cu raze X. Ce e presurizat nu are ce cauta la cala, una e diferenta de presiune intre ce e in butelie si cat simti la 2500m sau 3000m la cat e presurizata cala si alta intre prima si cat e la 12000m.
Clujul era suficient de mic acum 15ani? Atunci l-a intors pe un amic ce uitase o butelie de camping mica, de 100ml, intr-o cana in bagajul de cala. L-au chemat la reconciliere de la poarta de imbarcare, a intarziat zborul cu mai mult de  30 minute.

#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Tot avionul este presurizat, nu doar cabina pasagerilor.

#32
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Si cand ai depresurizare, atunci nu iti doresti sa bubuie ceva la cala, pentru ca in cabina iti da masca cu oxigen pentru 15minute.

#33
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View Postradunic, on 14 iunie 2023 - 09:19, said:

1. dacă lamele au sub 6 cm lungime, regulamentul european zice că le poți lua în cabină; dar poți da la control peste unul mai zelos așa că e mai sigur să le dai la cală.
mie in otopeni mi-au oprit un cleste de sertizat cabluri de retea pt. ca avea o lama de 1cm pe lateral.

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postceromiedo, on 13 iunie 2023 - 22:41, said:

Va salut,urmeaza duminică sa plec cu avionul pentru prima data in Portugalia si as dori va rog daca ma puteti ajuta cu niste informatii in legatura cu bagajele permise si nepermise ca sa nu am probleme.
1.In primul rand am un cutit multifuncțional si un briceag care as dori sa le iau pentru a le folosi la munca(jonctor fibra optica) pentru pregatirea cablurilor etc. am voie cu acestea si daca da unde anume?
2.As dori sa iau un carton de tigari cu mine insa tigarile sunt din Serbia cele din acelea cu bile as putea avea probleme la vama cu acestea sau sa iau mai bine tigari normale?
3.Detin o bricheta Zippo care as dori sa iau si pe aceea insa din ce am inteles nu este permisa asa este oare?
Va mulțumesc pentru ajutor,seara buna!

pai tu mergi acolo sa lucrezi cu sculele tale? Si folosesti brisca pentru a lucra cu FO?

View Postpelikanu, on 14 iunie 2023 - 07:39, said:

Mie mi-au confiscat o surubelnita.
Nu pentru ca era surubelnita, ci pentru ca era prea lunga Posted Image))
ba exact pentru ca era surubelnita, nu ai voie cu scule si unelte in cabina!

View Postadisz, on 14 iunie 2023 - 08:05, said:

Numarul ala 10 de unde l-ai scos?Posted Image

initiator
1. la cala
2. intra UE ai voie 800 de tigari, adica 4 cartuse,.Nu se specifica niciunde daca timbrate, netimbrate, de contrabanda, etc.
3. de preferat la cala. Ca sa ai totusi la tine ceva, cumpara o bbricheta ordinara cu 2 lei si gata.
Exact 10 pachete de tigari sint permise! in total, cala si cabina. Poti sa mai cumperi inca 40 de pachete din magazinele din interiorul aeroporturilor, dar nu e cazul aici unde se vorbeste de tigari de contrabanda.

View Postrelu_24, on 14 iunie 2023 - 15:13, said:

mie in otopeni mi-au oprit un cleste de sertizat cabluri de retea pt. ca avea o lama de 1cm pe lateral.
la fel si tie, l-au oprit pentru ca era scula, il opreau si fara lama respectiva!

#35
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Fetei mele i-au aruncat compasul. Greseala ei, il uitase in penarul pe care il luase in bagajul de mana.

#36
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Rulete (de masurat) mi-au confiscat cred ca vreo 3-4. Mereu le uitam in rucsac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate