Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reteta compensata dupa scrisoare ...

aerofoto mapn dji mini 4 pro

Click inchidere fereastra Win11 e...

Nedumerire produs
 Se justifica constructia edificii...

Sfat achizitie masina - drumuri n...

Sticla noua de la Sigma

La multi ani @fiuny!
 Ghiocei - nu mai infloresc

Laowa 10mm F/2.8 pentru FF

Daca imi fac casa cu fosa, cat co...

Navigatie Octavia 3
 Cum obtin reducere la Bolt? Sau e...

Garantie reciclabile, monopolizata?

Suport auto biciclete

A murit Vasile Diba 1954-2024

Bricheta Zippo

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

andreimarinica

andreimarinica

Junior Member

• Grup: Members
Salutare!Am fost plecat in Germania vreo saptamana si mi-am achizitionat o bricheta Zippo(nefumator fiind,dar tin sa precizez ca imi plac foarte mult aceste brichete,la un pret de 50€).Toate bune pana in ziua plecarii,cand la aeroport aflu ca nu am voie sa trec cu ea nici in bagajul de cala nici in cel de mana.Ma duc eu ii scot vata,pun apa in rezervor,iar aia:"Nu se poate pt ca inca miroase a gaz" si dupa multi nervi si draci imi spun ca pot pastra doar carcasa, dar cu rezervorul nu am voie sa trec.Si in fine,de cand am ajuns tot caut pe internet de unde as putea lua o insertie noua,cam cat ar costa etc.Intrebarea mea:stie cineva vreun magazin sau centru pe unde pot incerca?(auzisem ceva de un military shop din centrul vechi sau unirii,nu stiu sigur).Poate cineva care are experienta cu aceste brichete imi poate da niste sfaturi?Va multumesc mult!Astept cu nerabdare un raspuns!
P.S:Sa nu mai mentionez ca ma apuca dracii cand ma gandesc la intamplarea din aeroport.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
http://www.faa.gov/a...ighters_faq.pdf

Cred ca tocmai te-au fraierit aia din aeroport....Regulile FAA se aplica si pentru Europa, si dupa cum vezi este specificat la Torch lighter or additional lighters in a DOT Special Permitcontainer ca regula e valabila doar in US. In concluzie, zippo-style puteai lua in bagajul de mana.

Gas Lighters
Gas Lighters may be carried on your person, but not in checked or carry-on bags. Zippo-Type Lighters that can be refilled with lighter fluid may not be carried in either checked or hand luggage. Please note that you may carry a gas lighter OR a packet of matches on your person, and not in a checked or carry-on bag.

Cf. Frankfurt Airport.

Si o poveste despre Zippo si Germania  
Posted Image

ps. Nu te pot ajuta in mod direct, insa chiar eram curios pentru ca am prieteni care s-au intors cu Zippo din vest pe aeroport ( UK, NL, ES, FR )

Edited by lex404, 24 October 2014 - 21:02.

andreimarinica

andreimarinica

Junior Member

Puteam sa o tin atata timp cat nu avea urma de benzina in ea.Cu o bricheta pe gaz m-aul lasat sa intru.Este de vorba de aeroportul din Stuttgart.In alta ordine de idei, cineva care ma poate ajuta?

horatziu

horatziu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pai si daca esti fumator ce pana mea faci, lasi cate o bricheta in fiecare aeroport prin care treci?

andreimarinica

andreimarinica

Junior Member

Colectionez,acum incep colectia zippo.

m0rpheus

m0rpheus

Ză uan!

andreimarinica, on 24 octombrie 2014 - 20:40, said:

Salutare!Am fost plecat in Germania vreo saptamana si mi-am achizitionat o bricheta Zippo(nefumator fiind,dar tin sa precizez ca imi plac foarte mult aceste brichete,la un pret de 50€).Toate bune pana in ziua plecarii,cand la aeroport aflu ca nu am voie sa trec cu ea nici in bagajul de cala nici in cel de mana.Ma duc eu ii scot vata,pun apa in rezervor,iar aia:"Nu se poate pt ca inca miroase a gaz" si dupa multi nervi si draci imi spun ca pot pastra doar carcasa, dar cu rezervorul nu am voie sa trec.Si in fine,de cand am ajuns tot caut pe internet de unde as putea lua o insertie noua,cam cat ar costa etc.Intrebarea mea:stie cineva vreun magazin sau centru pe unde pot incerca?(auzisem ceva de un military shop din centrul vechi sau unirii,nu stiu sigur).Poate cineva care are experienta cu aceste brichete imi poate da niste sfaturi?Va multumesc mult!Astept cu nerabdare un raspuns!
P.S:Sa nu mai mentionez ca ma apuca dracii cand ma gandesc la intamplarea din aeroport.
Eu am plecat în Italia şi m-am întors cu bricheta Zippo în buzunar. Încărcată şi funcţională.

Nu cred că-ţi va vinde cineva doar mecanismul interior, va trebui să îţi cumperi altă brichetă şi îi iei mecanismul dacă îţi place foarte mult modelul de carcasă pe care l-ai păstrat. În magazinul Unirea, la intrarea de lângă McDonald's, este un magazin cu vinuri şi tutun, din câte ştiu aveau şi acolo brichete Zippo. Ca şi idee, la majoritatea magazinelor Tabac vei găsi şi Zippo.

andreimarinica

andreimarinica

Junior Member

Vazusem undeva ca se aduc la comanda,dar nu stiu nimic,sunt novice si de aceea intreb:)

xcit

xcit

afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

eu am avut in buzunar tigarile si bricheta, in aeroporturile din frankfurt, ny si miami si nu m-a intrebat nimeni nimic

zippo68

zippo68

Senior Member

Idiotii satului.Te-au fraierit.Atata timp cat un e incarcata un aveau ce sa-ti faca.Eu am trimis prin colet-avion printre altele si un Zippo binenteles ca pe fisa pachetului am specificat ca-i fara benzina.Si a ajuns cu bine.

andreimarinica

andreimarinica

Junior Member

Era incarcata, dar am golit tot din ea,am turnat si apa, au facut si test de explozibili pe bagaj.In fine,am facut ca toate alea pe acolo.

adisz

adisz

Targu Mures

horatziu, on 24 octombrie 2014 - 21:17, said:

Pai si daca esti fumator ce pana mea faci, lasi cate o bricheta in fiecare aeroport prin care treci?

Pai daca esti fumator adevarat,in primul rand te interesezi sa vezi care sunt conditiile pentru fiecare aeroport in parte.Pentru ca pe zi ce trece se inaspresc conditiile pentru fumatori.Apoi iti pui frumos toate brichetele cu benzina in bagajul de cala si iti pastrezi o cutie de chibrituri pentru bagajul de mana.Acum nu stiu cat de indicat este sa ai in bagajul de mana tigari&bricheta&chibrituri pentru ca oricum in avion nu se fumeaza,iar in terminal gasesti foc la altii.

Sevillano

Sevillano

New Member

Salut! Daca mai e de actualitate postarea, eu iau de aici, au toate modelele din catalogul celor de la Zippo.

https://www.ceasuri-.../brichete-zippo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate