Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

card primit pentru neasigurare loc in avion

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salut

Sotia ar fi trebuit sa zboare acum ceva vreme cu Austrian la Viena. Intrucat erau un grup mai mare, au zis ca fac check in-ul la aeroport ca sa primeasca locuri impreuna. Ajungand la aeroport, surpriza (si nu prea intrucat am patit-o si eu, tot cu celebra companie Austrian) - aveau overbooking si nu se puteau imbarca. Cu chiu cu vai, le-au asigurat loc in alt avion din aceeasi zi si, drept compensatie, a primit un card de 250 euro.

Intrebarea este: de unde se pot retrage banii respectivi in Romania? Exista ATM-uri care elibereaza si euro?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai probabil banii aia sunt destinati doar pentru a cumpara bilete de zbor. Pt ca stiu ca in general compensatiile se varsa direct in cont. Le dai IBAN-ul si ei iti transfera suma.
Cand spui card, la ce te referi? Card fizic bancar? Sau card tip voucher?

edit: daca o fi vreun card prepay, eu as face urmatoarea miscare. Daca ai revolut, creaza din aplicatie link de plata euro cu suma de 250 euro. Si platesti cu cardul oferit de Austrian. Asa vei avea in revolut suma de 250 euro. Apoi faci schimb valutar in revolut la curs extrem de bun retragand ulterior lei de la un atm, sau il cheltuiesti cum vrei.
Daca retragi de la atm, vezi sa nu ai vreun curs prost de schimb + eventuale comisioane/taxe. Macar cu revolut mergi la sigur.

Edited by MembruAnonim, 12 June 2023 - 06:14.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,494
  • Înscris: 01.12.2001

 bogwol, on 12 iunie 2023 - 05:56, said:

Intrebarea este: de unde se pot retrage banii respectivi in Romania? Exista ATM-uri care elibereaza si euro?
Desigur că există ATM ce eliberează euro în Ro.
Însă dacă într-adevăr ai disponibil bani pt retragere pe acel card, poți scoate și lei.
Însă nu cred că acei bani sunt disponibili pt retragere.
O fi un voucher in valoare de 250 euro pt plati ulterioare la aceeași companie.
Similar sunt voucherele de vacanta sau cardurile de cumpărături de pe care nu poți scoate cash.

#4
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 MembruAnonim, on 12 iunie 2023 - 06:03, said:

Cel mai probabil banii aia sunt destinati doar pentru a cumpara bilete de zbor. Pt ca stiu ca in general compensatiile se varsa direct in cont. Le dai IBAN-ul si ei iti transfera suma.
Cand spui card, la ce te referi? Card fizic bancar? Sau card tip voucher?

Card fizic. Si nu este pentru bilete de zbor - spun ca se pot retrage de la orice ATM sau poti face cumparaturi cu ei. Deci e ca orice card normal, dar intrebarea mea este daca pot retrage euro din Romania?

 dorin_2k, on 12 iunie 2023 - 06:09, said:

Desigur că există ATM ce eliberează euro în Ro.


Si unde sunt acelea? Orice banca are si in euro? Doar anumite? Asta ma intereseaza de fapt

Edited by bogwol, 12 June 2023 - 06:10.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 bogwol, on 12 iunie 2023 - 06:10, said:

Card fizic. Si nu este pentru bilete de zbor - spun ca se pot retrage de la orice ATM sau poti face cumparaturi cu ei. Deci e ca orice card normal, dar intrebarea mea este daca pot retrage euro din Romania?

Vezi ca ti-am scris in primul post ce poti face ca sa nu iesi in pierdere retragand de la atm la cine stie ce curs valutar dezavantajos.
Sa te bucuri de bani, ce pot sa spun! Posted Image

Edited by MembruAnonim, 12 June 2023 - 06:15.


#6
tibi_72

tibi_72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.09.2007

 bogwol, on 12 iunie 2023 - 06:11, said:


Si unde sunt acelea? Orice banca are si in euro? Doar anumite? Asta ma intereseaza de fapt


Eu am retras euro de la un bancomat ING.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,494
  • Înscris: 01.12.2001
Au un stiker lipit ATM ce eliberează euro.
La mine în oraș exista ATM BCR ce eliberează și lei și euro. Cred că pe site-ul băncii vezi harta cu locațiile ATM ce eliberează euro

#8
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 MembruAnonim, on 12 iunie 2023 - 06:12, said:

Vezi ca ti-am scris in primul post ce poti face ca sa nu iesi in pierdere retragand de la atm la cine stie ce curs valutar dezavantajos.
Sa te bucuri de bani, ce pot sa spun! Posted Image
ma intereseaza sa retrag Euro, nu lei....

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,494
  • Înscris: 01.12.2001
BCR
https://www.bcr.ro/r...fizice/atm-euro

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
De ce nu i-a retras din Viena?

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 23.10.2006
Atentie la comisioane. Posibil sa iesi m-ai bine daca retragi lei si ii schimbi in euro.

#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 12.12.2006
De ce nu il folositi pentru cumparaturi? Ori online de la magazine din strainatate, care vand in euro si livreaza in Romania, ori fizic, din magazine, cand mai mergeti intr-o tara cu EUR. Ori as incerca sa fac top up la Revolut folosind acel card.

Cand ai overbooking cu Austrian ajungi pana la urma la destinatie si ai problema cum sa cheltui cei 250 euro. Cand ai overbooking cu alte companii (sa nu le mai numesc)…

Edited by mdt, 12 June 2023 - 07:40.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,111
  • Înscris: 18.12.2007

 tibi_72, on 12 iunie 2023 - 06:16, said:

Eu am retras euro de la un bancomat ING.

CU card emis de ING, presupun.

#14
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 mdt, on 12 iunie 2023 - 07:38, said:

ori fizic, din magazine, cand mai mergeti intr-o tara cu EUR.
ajung in tara cu plati Euro la 2 saptamani dupa ce expira



apropo de comisioane, pe card spune ca primele doua retrageri sunt fara comision. Eu vreau sa nu ajung nici la a doua retragere :)

 mdt, on 12 iunie 2023 - 07:38, said:


Cand ai overbooking cu Austrian ajungi pana la urma la destinatie si ai problema cum sa cheltui cei 250 euro.


Mdt, depinde pentru ce te duci: daca te duci in interes de serviciu si esti asteptat(a) la o ora la care tu nu ajungi, cei 250 euro sunt praf in ochi. Daca pleci in vacanta, intradevar poti pleca cu urmatorul avion (daca prinzi si la ala)

Edited by bogwol, 12 June 2023 - 09:07.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
De ce nu au cerut transfer?

E prima oara cand aud de card prepaid pe post de compensatie. Poti scoate EUR ori de la ATM-uri care au EUR sau de la ghiseu (acum vreo 10 ani scoteam USD de pe card la ghiseul BRD).

#16
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 08.09.2019

 bogwol, on 12 iunie 2023 - 05:56, said:

Cu chiu cu vai, le-au asigurat loc in alt avion din aceeasi zi si, drept compensatie, a primit un card de 250 euro.

Intrebarea este: de unde se pot retrage banii respectivi in Romania? Exista ATM-uri care elibereaza si euro?

@initiator

Ca sa stii pentru data viitoare, nu mai zbura cu Austrian, zboara cu Wizz, cu ei sigur nu vei avea o asemenea problema (sa nu stii cum sa te bucuri mai bine de compensatia primita) Posted Image

#17
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 11.01.2005

 Eminescian, on 12 iunie 2023 - 13:14, said:

... o asemenea problema
Sunt si câte 4 zboruri pe zi pe ruta asta, așa că 250 eur pentru 2-3 ore de așteptare mi se pare o binecuvântare

Attached Files


Edited by vladut_v, 12 June 2023 - 18:01.


#18
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Eminescian, on 12 iunie 2023 - 13:14, said:

@initiator

Ca sa stii pentru data viitoare, nu mai zbura cu Austrian, zboara cu Wizz, cu ei sigur nu vei avea o asemenea problema (sa nu stii cum sa te bucuri mai bine de compensatia primita) Posted Image


Multumesc de recomandare, dar nu si-a cumparat ea biletul - a fost cumparat de firma

Ca idee ref la recomandari, de la BCR nu poti scoate EURO decat daca ai card de la ei - m-am interesat ieri

Nu inteleg - e card MasterCard si toti ridica din umeri.... Chiar nu s-a mai lovit nimeni de ceva asemanator?

Si eu cand am patit-o cu overbooking tot pe Austrian, mi s-a oferit acelasi card de compensare. Am insistat totusi atunci pentru ca mergeam cu un grup mare si trebuia sa ajung in alta parte (Viena fiind un punct intermediar) si pana la urma mi-au dat loc in avionul pt care facusem rezervarea initial....

Edited by bogwol, 13 June 2023 - 06:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate