Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Brd doreste date despre transferuri bancare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,961
  • Înscris: 13.03.2005
Cum funcționează la Revolut, poate funcționa și la celelalte bănci...

#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Revolut nu e banca romaneasca. Se supune altor norme.

#57
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Stai sa vezi cand depui si retragi la pariuri sa vezi cum iti închide contul, nu imediat dar dupa 1 an sigur ti-l inchide.

#58
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 24.10.2019

 echoshoworacle, on 08 iunie 2023 - 20:14, said:

Ar trebui ca macar 80% din avere sa fim nevoiti sa o justificam...Nu zice nimeni 100%, deocamdata.

Adauga pe lista de justificari si notele la istorie.

Ai studiat sisteme totalitare si sustii asemenea chestii, clar nu ai luat note corecte. Nu ai inteles nimic.

Se pune intrebarea ce alte notiuni iti lipsesc, desi diplomele le ai.

Poate ar trebui sa reiei notiunile. Țăranii legati de glie. Valori maxime de taxare pentru a evita rascoale generalizate.

Comparatii ale nivelului de taxare vs nivelul optimizarilor fiscale.



Imaginea idilica a tatucului perfect, numit partid, reich, etc. din capul sustinatorilor initiali vs realitatea dura a eliminarii lor in baza naturii dușmănoase (cunosteau prea mult).

Sumar, chestiile amintite, ar fi trebuit sa va dea de gandit. Si sa modelati in viitor.

Dar cu datorii externe si cu 3x PIB. Si nivele de taxare totale pe la 50%. Cheltuieli publice in crestere pentru razboi si clima.

Unii cred ca restrictiile sunt pentru o societate idilica. Nu pentru taxare mai dura.

#59
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,512
  • Înscris: 24.02.2017

 pasilla, on 08 iunie 2023 - 20:42, said:

Revolut nu e banca romaneasca. Se supune altor norme.

Nici ING nu e banca romaneasca si ce ? Se supune normelor BNR , ca orice alta banca care isi face veacul pe plaiurile noastre. Mai da-i naibii pe toti . Au avut profituri enorme. Nimeni nu se agita. Insa daca eu am in portofel 5000 de euro cash sunt luat la intrebari. Aberant. O re-editare a "ilicitului" in care erai bagat pe timpul comunistilor daca aveai ceva lucruri de valoare prin casa.

 echoshoworacle, on 08 iunie 2023 - 20:14, said:

Ar trebui ca macar 80% din avere sa fim nevoiti sa o justificam...Nu zice nimeni 100%, deocamdata.


Iesi pe strada si cere-le actele tuturor celor care au masini peste 100k Euro. sunt cu miile in Bucuresti.  Ce spui tu oricum este o aberatie tipic comunista, de trista sau foarte trista amintire.

#60
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 09.08.2006

 andupustiu, on 08 iunie 2023 - 21:46, said:

Stai sa vezi cand depui si retragi la pariuri sa vezi cum iti închide contul, nu imediat dar dupa 1 an sigur ti-l inchide.
Vorbesti prostii doar ca sa faci trolling.

 Bogotta, on 09 iunie 2023 - 07:56, said:


Nici ING nu e banca romaneasca si ce ? Se supune normelor BNR , ca orice alta banca care isi face veacul pe plaiurile noastre. Mai da-i naibii pe toti . Au avut profituri enorme. Nimeni nu se agita. Insa daca eu am in portofel 5000 de euro cash sunt luat la intrebari. Aberant. O re-editare a "ilicitului" in care erai bagat pe timpul comunistilor daca aveai ceva lucruri de valoare prin casa.




Iesi pe strada si cere-le actele tuturor celor care au masini peste 100k Euro. sunt cu miile in Bucuresti.  Ce spui tu oricum este o aberatie tipic comunista, de trista sau foarte trista amintire.
Alea sunt luate in leasing.nu toate doar 10 %, restul sunt bugetari, arzaiar focu` pe matze (scuzati verbul arde).

#61
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,512
  • Înscris: 24.02.2017
Unii da, altii nu.  Medicul meu de familie are o skoda Karoq alba nou nouta. Tare cred ca e luata cu banii jos. Nu s-a complicat omul cu leasinguri. ....
In Kiseleff unde lucrez la fel. Isi lasa parintii copiii cu Porsche panamera sau Audi Q5/Q7. Din astea ......

#62
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 09.08.2006

 Bogotta, on 12 iunie 2023 - 06:57, said:

Unii da, altii nu.  Medicul meu de familie are o skoda Karoq alba nou nouta. Tare cred ca e luata cu banii jos. Nu s-a complicat omul cu leasinguri. ....
In Kiseleff unde lucrez la fel. Isi lasa parintii copiii cu Porsche panamera sau Audi Q5/Q7. Din astea ......
Clasa medie, in rest fiecare se descurca cum poate, mai o combinatie, mai ai o afacere legala.
Romanii nu sunt saraci, cel putin in Bucuresti si in orasele mari.

#63
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,512
  • Înscris: 24.02.2017
Vad si eu ca nu sunt.  Sambata la prima ora e plin la Lidl si la Selgros. Toata lumea cumpara in prostie.  Doar pe forum apar oameni care au senzatia ca toata lumea o duce rau spre foarte rau.....

#64
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 21.02.2022

 Bogotta, on 09 iunie 2023 - 07:56, said:

Iesi pe strada si cere-le actele tuturor celor care au masini peste 100k Euro. sunt cu miile in Bucuresti.  Ce spui tu oricum este o aberatie tipic comunista, de trista sau foarte trista amintire.
Exact așa trebuie făcut! Exact așa! Ce nu se poate justifica impozitezi cu 80%! Nu e o chestie comunistă deloc! Desigur(aici o să urle alții) sunt de acord cu o amnistie până la un punct T0. Să zicem anul 2013...Și nu trebuie să te oprească nimeni toți ar trebui că odată în an, sau după caz, sa ne declarăm toate veniturile, cheltuielile, proprietățile, bijuteriile, colecțiile, sumele cash, conturile și proprietățile din țară și străinătate, etc. E o chestie comunistă să-ți plătești taxele și impozitele?! E o chestie "comunistă" să fii întrebat cum ai împrumutat tu 200.000 de mii de euro un om de afaceri sau un politician deși n-ai câștigat în toată viața ta 200.000. de euro?! E o chestie comunistă să întrebi o familie de proxeneți și traficanți de persoane de unde au șapte apartamente și un vagon de cash?! Eu sunt cat se poate de capitalist. Și apropos...legea ilicitului nu era chiar de tristă amintire in cadrul economic și social strâmb de atunci; dacă aveai prea mult sigur erai un hoț daca nu erai cioban, Dolănescu sau sportiv mare. Sunt destul de vechi știu cum era pe vremea lui Ceaușescu, nu era bine, dar știu că majoritatea deținuților de drept comun care au servit pușcărie pe vremea aia, erau pușcăriabili și după legile oricărui stat democratic din ziua de azi.
LE
Sunt de acord cu amnistia pentru că societatea trebuie cât de cât să rămână funcțională altfel trebuie să aducem căști albastre de la ONU să transforme toată România în pușcărie pentru că cinstea și corectitudinea la români este o chestiune foarte rar întâlnită. "Trebuia să fac asta, așa merg lucrurile la noi, altfel nu se putea!" Replica oricărui pușcăriabil.

Edited by echoshoworacle, 13 June 2023 - 10:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate