Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Brd doreste date despre transferuri bancare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 23.02.2007
Salutare,este normala aceasta actiune brd sa te sune sa dai detalii despre incasari/transferuri bancare si actele doveditoare aferente?

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 25.10.2007
Băncile şi firmele de jocuri de noroc sunt obligate de legea nr. 129/2019 privind spalarea banilor si finantarea terorismului să verifice şi să raporteze tranzacţiile mai mari de 10.000 de euro. Pentru asta solicita provenienta banii si care este destinatia acestora.

Edited by Argv, 07 June 2023 - 13:32.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In ce context ?
Ai aplicat pentru vreo finantare? ,persoana fizica sau juridica ?
Nu vad ce detalii sa dai cand deja exista detalii despre tranzactii in evidenta lor.

Edited by keta, 07 June 2023 - 13:32.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,162
  • Înscris: 07.11.2006
Avand in vedere vremile pe care le traim si iluzia ca avem milioane de drepturi, in realitate cu o gramada de constrangeri si limitari. aceasta actiune nu numai ca este normala dar este si legala.
Nu vorbim de sume infime.
In curand delatiunea va fi reglementata, incurajata si legiferata

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 14.03.2013

View PostFREESH, on 07 iunie 2023 - 13:26, said:

Salutare,este normala aceasta actiune brd sa te sune sa dai detalii despre incasari/transferuri bancare si actele doveditoare aferente?
Da. Exista legi care ii obliga la asta pentru anumite sume sau daca au suspiciuni privind provenienta banilor.
Spre exemplu, anul trecut am scos cate sute de mii de lei intr-un cont unde nu am mai scos inainte dividende (era la alta banca decat cea pe care eu o folosesc in mod curent). M-au sunat de la banca sa le trimit actele doveditoare pentru provenienta banilor. Le-am trimis decizia aga de distribuire a dividendelor partiale altfel blocau suma.

#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 24.10.2019
Da. Este o procedura normala din punct de vedere legal.

Din punct de vedere al prevenirii terorismului si spalarii banilor, e discutabila eficienta.

Din punct de vedere al liberatii, n-as zice ca e chiar normala.

#7
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 23.02.2007
Este vorba de 2 transferuri de 10k euro in lei si o incasare din strainatate de 1k euro pentru care vor si acte/contracte.

Mi se pare dubios la prima vedere.

Edited by FREESH, 07 June 2023 - 13:43.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e dubios.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,727
  • Înscris: 30.08.2017
Băncile sunt obligate să respecte niște cerințe de prevenire a spălării banilor și combaterea terorismului. În caz contrar, se aleg cu niște amenzi uriașe.

Au implementate tot felul de softuri care analizează plățile în baza unor criterii iar dacă reiese ceva suspect, este notificat un departament care apoi te contactează pentru detalii suplimentare cu privire la plăti. Nu există motive de îngrijorare, lucrurile astea se rezolvă rapid.

Edited by george_alexandru, 07 June 2023 - 13:50.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,177
  • Înscris: 09.01.2007
Banca e pusa sa te caute si in fund de catre tot soiul de reglementari incrucisate date din surse diverse: BNR, ANAF, spalarea banilor, reglementari europene sau americane etc
Crezi ca o banca isi propune ca obiect de activitate sa te frece referitor la sursa sau destinatia banilor ?! Te asigur ca nu, bancile ar vrea sa functioneze pe stil elvetian, ei nu te intreaba, tu nu spui, rulajele si creditele sa mearga...

View PostFREESH, on 07 iunie 2023 - 13:40, said:

Este vorba de 2 transferuri de 10k euro in lei si o incasare din strainatate de 1k euro pentru care vor si acte/contracte.

Mi se pare dubios la prima vedere.

Sigur nu dubios, Poate din contra,prea conservatori.
Dubios e cand te scarpini dupa  documente si nu le ai.

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Acum depinde si de suma, natura transferului. Daca la analiza de risc a reiesit ceva sunt obligati sa sune. Trebuie sa dai si detalii.
Singura data cand am transferat sume peste 10000 EU a fost cand am cumparat masina insa nu m-a sunat nimeni sa ma intrebe ce si cum. De asta zic: depinde ....

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,727
  • Înscris: 30.08.2017
Cam ăsta e nivelul la care se situeaza amenzile:

https://www.google.r...xqw5fxjtR21_1fv

#13
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 23.02.2007
Da nu te suna la orice transfer au zis,in regula mersi de confirmare

#14
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Mai nou bancile iti inchid conturile si daca joci legal la pariuri , ei tot spălare de bani le considera desi platesti taxe la stat.

Edited by andupustiu, 07 June 2023 - 13:58.


#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,512
  • Înscris: 24.02.2017
Un amic a patit altceva , hilar la prima vedere.

El este actionar unic la cateva firme. Are insa un card bancar asociat la un cont unde are acces 100% el impreuna cu sotia.
Ei bine a transferat in cont dividende destul de consistente. ANAFUL a sunat-o pe sotie (care culmea are o meserie liberala destul de slab platita) si au chemato la sediu pentru explicatii.  S-a speriat femeia de facea pe ea. S-a dus cu un avocat. S-au lamurit cei de acolo imediat si si-au cerut apoi scuze. Cica sunt obligati sa faca astfel de verificari.

#16
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,081
  • Înscris: 28.10.2006
Am tarnsferat o suma din conturile parintilor decedati(fiind autorizat) in contul personal.
Am primit notificare sa fundamentez transferul.
Le-am trimis scan dupa ordinul de plata din CEC in BRD si le-am zis ca sunt HANDICAPATI!
Mi-au multumit frumos. Pentru ca le-am spus exact ce sunt!
Asta ie regula, o regulam si noi cum putem!

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,177
  • Înscris: 09.01.2007
Orice nu se incadreaza in tiparul obisnuit al operatiunilor lunare (intrare salariu, iesiri plati facturi etc) intra in radar.
Daca eu declar ca sunt salahor si primesc 1 meleon de USD in cont, clar ma cauta.
Pana acum o ardea lumea pe Revolut, acum gata cu joaca. Revolut a vrut licenta bancara, a intrat sub reglementari.

#18
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005

View PostBogotta, on 07 iunie 2023 - 14:16, said:

Bun venit in capitalism baieti.  Noul comunism


Serios? Cati faceau transferuri de peste 10K USD in comunism?

Cand lucrezi legal nu are nimeni nimic cu tine, trimiti contracte si aia e. Ai vandut un teren si iti intra 100k, la fel, contractul si gata.
Cand faci smecherii normal ca te deranjeaza astfel de cerinte.

Mi se pare extrem de ciudat sa vrei sa rulezi sume mari de bani prin banca si sa ai pretentia ca nimeni sa nu te intrebe de unde sunt banii, si apoi sa va plangeti ca unii primesc ajutor social dar conduc masini scumpe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate